Prázdniny se chýlí ke konci… Jak to udělat, aby září neboleloPrázdniny jsou, nebo by aspoň měly být, časem, kdy si děti odpočinou od povinností a mají šanci na trochu nudy, nicnedělání a poněkud volnější režim. Jak to udělat, aby návrat ke každodennímu režimu a kolotoči školy a kroužků tolik nebolel? Začít byste měli už o prázdninách.

Zlaté pravidlo zní: děti na konec prázdnin připravujte. „Děti snadno ztrácejí ponětí o čase, zejména ty menší,“ vysvětluje psycholožka a psychoterapeutka Andrea Hlubučková. „Je proto dobré jim čas od času připomenout, jak jsme na tom. Je lépe, když uslyší – ještě týden budeš u babičky, potom tři noci doma, a pak začne škola, než když jim v sobotu oznámíme, že v pondělí to vypukne.“

Návrat ke školnímu režimu zahajte dřív
Jelikož v létě bývá vedro, slunce na obloze dlouho do večera a často i s dětmi navštěvujete jednu akci za druhou, může se stát, že si děti zvyknou chodit spát pomalu později než jejich unavení rodiče. „Pár dní až týden před začátkem školy upravujeme režim, především ranní vstávání na hodinu, kterou pak držíme celý školní rok. Nemusíme být příliš přísní, ale přesto – pak nebude budík tolik bolet,“ tvrdí Andrea Hlubučková.

Před nástupem do školy bývá také dobré trochu uklidit pokojík a vytřídit věci. Pokud máte doma malého pořádníčka, můžete šuplata probrat společně, zavzpomínat přitom na loňský rok, kamarády a učitele. Rodiče sami většinou využijí v létě nepřítomnosti dětí a odlehčí skříňkám a šuplíkům o některé poklady typu samolepka z jogurtů nebo polovina panáčka z kindervajíčka. „Pokud ale jde o opravdu zásadní probírku oblečení a hraček, tak u toho by děti měly být určitě a spolurozhodovat například o tom, zda už jsou na duplo nebo dětské klávesky velké nebo ne,“ radí Andrea Hlubučková.

Ať vše zajímavé neskončí se začátkem školy
S nástupem do školy se pojí i nutnost pořídit školní potřeby. Pokud můžete zajít na nákup už v srpnu, je to lepší – odeberete trochu stresu z prvních školních dnů. A ušetřený čas můžete věnovat něčemu, co máte všichni rádi – ať už je to návštěva kina, sportovního zařízení nebo nějaký výlet. „Udělejte dětem nějaký plán, na který se můžou těšit,“ radí Andrea Hlubučková. „Pozvěte někoho k vám na návštěvu, klidně ještě využijte tepla a přespěte například ve stanu první či druhý víkend v září, aby předěl nebyl tak velký. Zkrátka aby vše zajímavé nekončilo se začátkem školy.“

Pokud mají rodiče tu možnost, je dobré vzít si třeba na prvního září volno a zajít s dětmi ještě na dobrý oběd nebo zmrzlinu. Starší děti rodiče už asi zmrzlinou neohromí, ty si už dobře uvědomují, že lenošení končí a nastávají povinnosti.

„To ale prezentujeme jako přirozenou věc, a proto kvůli začátku školy nesmutníme, naopak, láme se čas a je šance zase dělat něco nového – budou mít nové předměty ve škole, nové učitele, nové kroužky, nové zážitky,“ uzavírá Andrea Hlubučková.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.