Namazaný rohlík je out. Co dát dětem ke svačině, aby to bylo zdravé a neskončilo to v koši? Radí Margit SlimákováOd pondělí do pátku, od září do června je nutné vybavit potomka do školy svačinou, která mu má dodat energii k pilnému studiu. Navíc musí být natolik lákavá, aby neskončila někde v hloubi batohu, případně rovnou v koši. Není to jednoduchý úkol.

Chleba nebo rohlík s něčím je definitivně out, banány a nakrájená jablka zhnědnou už po cestě do školy, a spolužáci navíc o přestávce vybalují pochoutky typu mastné a v cukru obalené koblihy nebo pytlík chipsů z večerky na rohu. Má vůbec každodenní vymýšlení a vyrábění svačin smysl?

Margit Slimáková

Domácí je nejlepší
Podle Margit Slimákové, české průkopnice zdravého stravování, jsou domácí svačiny tou nejčerstvější (a často také nejlevnější) variantou. „Pokud připravujete dětem domácí svačiny, nakládáte efektivně se zdroji, protože můžete sáhnout po obalech pro opakované použití. Ukazujete dětem, jak si promýšlet a připravovat jídlo a starat se o vlastní zdraví. Můžete jim připravit jídlo podle jejich specifické chuti, a navíc si můžete být jistí, co přesně obsahuje.“

Svačina do školy v pojetí Margit Slimákové ale určitě neznamená obligátní rohlík se šunkou nebo sýrem. Možností je celá řada, ale pokud chcete svým dětem chystat zdravější dobroty, do začátku se nevyhnete menším investicím. Je vhodné si pořídit domů nějaké vločky, slunečnicová, dýňová a chia semínka, sušené ovoce a oříšky, pokud na ně samozřejmě nemáte alergii. Ovoce, zelenina a luštěniny budou také potřeba.

Pusťte k tomu děti
Příprava svačinek se nemusí stát dennodenní řeholí pro rodiče. Děti se obvykle do vaření a přípravy jídla rády zapojují. Možná občas něco rozbijí nebo upatlají, ale také se leccos naučí. Zdokonalí se v matematice (sčítání nebo dělení v kuchyni musejí používat běžně), čtení, dodržování postupů. Dostanou možnost zkoumat chutě a různé konzistence potravin, vytvářet kombinace. Procvičí si jemnou motoriku, získají dovednosti důležité pro praktický život a také podpoří své sebevědomí a pocit zodpovědnosti.

Vařila maminka kašičku
Kaši můžete dětem připravit klidně i den předem, a vařit se vůbec nemusí! Základ je jednoduchý: vezmete sklenici o objemu cca 250ml se šroubovacím uzávěrem, do poloviny nasypete vločky, přimícháte lžičku chia semínek (nabydou a dodají krémovitou konzistenci) a zalijete mlékem, které může být kravské, kozí, nebo třeba rostlinné. Další vrstvou může být třeba hustý jogurt nebo tvaroh, které dodají bílkoviny. Doplňte ovocem čerstvým i sušeným, oříšky, domácí marmeládou nebo jejich kombinací. Nechte přes noc odpočívat v lednici, ráno jen přehoďte do aktovky.

Ovocný jogurt nemusíte koupit v obchodě
Pokud si vaše děti už zvykly na sladkou chuť kupovaných ovocných jogurtů, můžete zkusit zdravější variantu, radí Margit Slimáková. „Kupte obyčejný bílý jogurt nebo tvaroh a dochuťte ho ovocem. Můžete podusit jablka nebo hrušky s troškou vody a skořicí. Zmražené bobulovité ovoce můžete rozmixovat s datlemi nebo rozinkami, vytvoříte tak zajímavou polevu. A pokud chcete, doplňte dezert nějakými opraženými vločkami nebo semínky, které budou hezky křupat a z výživového hlediska svačinu dobře doplní,“ vysvětluje Margit Slimáková.

Nejen sladkým živo je dítě
Sladké a ovocné svačiny je dobré prostřídat i něčím slaným. Pokud se chceme vyhnout „rohlíku s něčím“, je možné dětem do krabičky nakrájet třeba obilné placky, kváskové pečivo nebo zeleninu typu mrkve, okurky a papriky. K tomu jim připravte dip z tvarohu či jogurtu nebo pomazánku. Margit Slimáková doporučuje sáhnout po těch luštěninových, třeba z červené čočky, která dětem dodá dostatek kvalitních minerálů a bílkovin.

„Opečte na oleji trochu cibulky, česneku a mrkve. Přidejte červenou čočku, vývar či vodu a duste, dokud se tekutina neodpaří. Přidejte sůl, pepř, koření podle chuti, nadrobno nakrájená rajčata, a po vychladnutí mažte na obilné placky nebo kváskové pečivo,“ radí Margit Slimáková.

Mami, proč on může, a já ne?
Jedna věc je svačinu vymyslet a připravit, zcela jinou disciplínou pak je zařídit, aby ji potomek skutečně snědl. Dost často se stává, že dítě s radostí a chutí jí třeba křížaly nebo nakrájenou mrkev – ovšem přesně do chvíle, než se vynoří spolužák či spolužačka s croissantem v celofánu o trvanlivosti dva roky. Mami, proč on může, a já ne? ptají se pak ukřivděně vaše děti.

„V tomto bych byla nekompromisní. Když se rozhlížím, vidím, že čím dál víc rodin se zabývá tím, jak se stravují. Škola by měla být místem, kde se děti učí zdravému životnímu stylu. Viděla jsem školy, kde se rodiče byli ochotní domluvit na tom, že svým dětem nebudou dávat s sebou sladké nebo slané pochutiny, ale skutečné jídlo,“ říká Margit Slimáková. „Vzhledem ke zdravotnímu stavu české populace a rostoucí obezitě dětí se domnívám, že se touto cestou postupně budou muset vydat všechny školy. Bude to ale bohužel ještě nějakou dobu trvat.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Majka
Majka
4. 9. 2018 09:45

Už vidím dítě, jak k svačině dlabe chia semínka, vločky a podobně. To je spíše návod k šikaně, chudák dítě.

Lea
Lea
4. 9. 2018 09:59
Reply to  Majka

A co by Vám to udělalo,kdybyste to nejdříve třeba sama vyzkoušela,než to odsoudíte?Taky jsem byla překvapená,je to nejen jedlé,ale i dobré a příprava je jednoduchá a rychlá.

Lucie Fialová
Lucie Fialová
4. 9. 2018 10:41
Reply to  Majka

Vidíte to, a moje děti vločky milujou, s jabkem, skořicí, medem… utlouct se můžou. Dneska je má dcera ve škole k svačině přesně dle skleničkového tipu z článku. Cítily by se šikanovaný spíš salámem.

Jan
Jan
4. 9. 2018 10:52
Reply to  Lucie Fialová

Kdo bude více šikanován, …? Kdo jí semínka nebo salám….u nás na škole jasný, děti se vysmívali dětem, kteří neměly crosainty apod. Nejsem zastáncem žádné stravy, obecně si myslím, že každý by si měl jíst co mu chutná, ale bohužel takto to dnes ve školách vypadá – vlastní zkušenost jsem vychovatel.

Dana K.
Dana K.
4. 9. 2018 10:59
Reply to  Jan

Jak to vypadá se sociálním klimatem v konkrétní škole a třídě záleží především na tom, jak je ta škola či třída vedena pedagogicky (jsem školní psycholog na základce).

Silvie
Silvie
4. 9. 2018 20:45
Reply to  Dana K.

Spíš záleží na rodičích, to nejvíc ovlivní dítě. Rodič je pro dítě vzor…paní psycholožko

Eva
Eva
4. 9. 2018 13:55
Reply to  Jan

Moje dcera dostává ke svačině kromě obligátního kousku pečiva „s něčím“ taky hromadu nakrájené zeleniny a ovoce – mrkev, papriku, hrušky, jablka, borůvky, jahody, zelený hrášek, pár vlašských nebo para ořechů… a ostatní děti jí závidí a říkají, že má nejlepší svačinky… a ona se s nimi ráda podělí, takže to není o tom, že by to dětem nechutnalo… Neříkám, že každý musí kupovat drahé ovoce, ale ony se ty děti sesypou i na obyčejnou mrkev nebo jablka, stačí jim, že to vypadá hezky a pestře, takže mi spíš přijde, že spousta rodičů je jen líných a než věnovat 10 minut přípravě pestré svačinky, raději strčí dětem loupák nebo koblihu.

Dana K.
Dana K.
4. 9. 2018 10:57
Reply to  Majka

Vločky můžou být i ve formě domácí musli tyčinky 😉 Jinak moje dvě starší děti mívaly do školy vždycky vymazlené svačiny plné ovoce, zeleniny a barev – a rozhodně kluky nikdo nešikanoval, naopak chtěli všichni ochutnat..

Sondra Milsová
Sondra Milsová
18. 9. 2018 08:56
Reply to  Dana K.

Proboha, co to je -vymazlené svačiny :-(((

Lada
Lada
16. 1. 2019 10:25
Reply to  Majka

Když nemá zaklad z domova a rodiče jedí radši rohlíky než třeba ovesnou kaši nebo celozrnný chléb ,mrkev atd ,je jasné že to jíst nebude..a Šikana? Dost silné slovo, nejdřív se informujte o výživových hodnotách jak říkáte snídaně na návod k šikaně a nebo rohlíku s pastikou…asi budete překvapená , pokud tedy rozumíte zdravému stravování a záleží vám na zdraví vasich dětí ..

Kateřina
Kateřina
4. 9. 2018 11:12

Přijde mi, že každý extrém je zbytečný. Děláme svačiny zdravé i vyloženě nezdravé, prostě od každého něco. Děti se na ně těší a většinou je celé i sní. Ono totiž nabalit snídani, svačinu a odpolední svačinu do jedné krabičky, dá docela zabrat. Jinak se balí svačina pro školáka, který se ráno doma pěkně nasnídá, jde na osmou do školy, za 4 hodiny ho čeká oběd a mezitím ještě „musí“ stihnout svačinu a po obědě jde zase domů. Svačina, která má pokrýt 10-11 hodin vypadá zase trošku jinak.. resp. z každého odstavce něco a to každý den, ale to by pak dítě nenosilo nic jiného, než tu svačinu 🙂

Pavlina
Pavlina
4. 9. 2018 13:42
Reply to  Kateřina

Naprosto souhlasím a tím je zajištěna i pestrost a hlavne chutnost. Děti mám dvě 26 let a 13 let.U starší teprve školní automaty začínaly a protože byla lídr třídy, jedla co chtěla. U ní jsem teprve ochutnala chutné věci z vloček. Ta mladší je typický lovec doprovázený některou zeleninou a většiny ovoce.Tady už jsou svačiny složitější,ale vzhledem k osvětě hřeší přiměřeně. Také si myslím, že svačiny, a nejen jsou dány rozpočtem rodiny. Stává se, že mladší mě ráno poprosí o dvě klasické svačiny ( šunka,sýr,rajče ) pro někoho, že nemá.

Lenka Malíčková
Lenka Malíčková
4. 9. 2018 11:29

Není otázka, co je zdravé, ale co si kdo myslí, že je zdravé. Co se dnes vychvaluje jako superpotraviny, to možná za pár let budou dehonestovat. Např. bych dětem kokosový olej nebo chia semínka nikdy nedala – viz testy, kdy byl zjištěn fipronil, pesticidy, mykotoxin… Nevidím nic špatného na kvalitním pečivu s kvalitním máslem a tvrdým sýrem nebo šunkou.

lajika
lajika
4. 9. 2018 11:37

hlas zdravého rozumu! děkuji

cocco
cocco
4. 9. 2018 14:27

do 10 let by děti semínka jíst neměly, jejich trávicí systém si s nimi neporadí

Silvie
Silvie
4. 9. 2018 21:04

Paní Lenko naprosto souhlasím 👍. Pořád nám někdo vtlouka do hlav jaké „superpotraviny“ MUSIME jíst. Směšné. Dříve si děti zaprvé, už chystavaly svačiny sami, učili jsme se samostatnosti, máma nám udělala vždy nějakou pomazánku a my jsme si vzali již ke svačině zeleninu či ovoce automaticky!!!protože když od malinka jsme od rodičů tomu byli naučení. Teď každý vymýšlí a stresuje co v uvozovkách dítěti, kterému je např.15 roku má jako rodič stále chystat k svačině. Pořád se lidé nechávají krmit články o zdravých potravinách a nakonec ty údajně zdravé potraviny co jeden měsíc vychvaluji, příští měsíc zkritizuji jak jsou škodlivé!!! Lidi proboha používejte zdravý selský rozum. … mimochodem chia semínka dětem určitě ne, pokud si chcete zničit svoje zdraví tak si jich dejte, věřte výplachům mozku o superpotravinach. Ale jak je od pradávna znamo, člověk by měl jíst to „co roste kolem něj“ naše trávení neumí využít citrusy ani jiné cizokrajné ovoce, je to jen MODNI TREND a jak vytáhnout z lidí peníze. Přeji Vám Všem i Vašim dětem zdraví a hlavně klid 😉🙂🌻🌻🌻

Michaela
Michaela
4. 9. 2018 21:31
Reply to  Silvie

Ono jestli to nebude tím,že dnešní rádoby moderní matky neumějí kromě salátů a těch zdravých blbostí plných plísní (chia) a pesticidů, skoro bez vitamínů (po pár dnech od utrhnutí jich v OZ fakt moc není) vařit.

Sondra Milsová
Sondra Milsová
18. 9. 2018 09:03
Reply to  Silvie

Paní Lenko a paní Silvie, palec nahoru-obě máte naprostou pravdu !!! Chce to jen víc obyčejného selského rozumu a nepodléhat kdejakým módním trendům a radám “ odborníků” na výživu !!!

František
František
4. 9. 2018 11:40

Naprosto souhlasím s Majkou, i já vylévám vločkovou polévku, když mi ji přiveze důchodcovský cathering do domu, rovnou do kanálu, zrovna jsem to taky dnes udělal s brokolicovou, byť to stojí hrůzu peněz, strava 21. století, makrobiotika, veganství – nic pro mě… Zato ten rohlík s máslem si namažu vždycky rád…

Jája
Jája
4. 9. 2018 12:27

No, asi to autorka myslí dobře, ale myslím, že spíš by dítě vyhodilo takovou svačinu, kterou nabízí. Ne že by to nechtělo jíst, ale jak sama uvádí, přijde někdo jiný a po úšklebku a náležité porci opovržení ve větě „Tohle budeš jako jíst???“ svačinu dítko radši vyhodí, aby nebylo za exota.

Lucie Fialová
Lucie Fialová
4. 9. 2018 13:45
Reply to  Jája

Moje dcera nosí zdravé svačiny a nic takového se ve škole neděje, naopak od ní děti uždibují, jak už tu výše zaznělo. A ona zas od jiných. Děti baví ochutnávat věci, co neznají. Naopak není nic zábavného na tom mít každý den ten samý namazaný chleba v rozmáčeném ubrousku – znám lidi, které tahle dětská vzpomínka dodnes straší ve snech.

Eva
Eva
4. 9. 2018 14:00
Reply to  Lucie Fialová

Přesně, u dcery ve třídě si děti dělají dokonce něco jako „piknik“, srazí si lavice, rozloží svačinky a ochutnávají jeden od druhého… Bohužel občas nepotěší, když pak dcera třeba řekne, že kamarádce ty borůvky tak strašně chutnaly, že je snědla všechny, a člověk ví, že ho stály 50,- Kč, no ale… 🙂

Václav
Václav
11. 9. 2018 10:59
Reply to  Eva

Něco takového bych jako rodič nikdy nepodporoval. Zaprvé proto, že ono drahé kvalitní jídlo je učené mému dítěti, ne nějakému hladovci odvedle, a zadruhé proto, že dítě se nemá co učit dělit s ostatními, dokud nepozná hodnotu věcí, o které se dělí.

Václav
Václav
10. 9. 2018 19:35
Reply to  Jája

Když dítěti vysvětlíte, že skutečného exota ze sebe dělá teprve tím, že se všem těm posmívajícím se tupounkům snaží vyhovět, tak příště půjde do školy, sní jakoukoliv svačinu a posměváčky i ryzí tyrany pošle tam, kam se svými blbými poznámkami patří. Nepoddávat se sociálnímu tlaku je jednou ze základních dovedností skutečně silné osobnosti, ať už se jedná o svačinky nebo třeba užívání drog. Pokud z dítěte nemá vyrůst slaboch ve vleku alfa-jedinců, pak se to dříve či později musí naučit, tak proč ne už teď?

Michaela
Michaela
4. 9. 2018 21:18

Už vidím jak svým synům co si po snídani v klidu ve škole rozbalí svoji bagetu nebo buchtu ke svačině a pak v klidu sní oběd a ještě si přidají, sportují a neustále někde poletují zabalím zeleninu s dipem. Nebo chia semínka s jogurtem atd. Párkrát jsem zkusila tyhle moderní výdobytky. Měli hlad. A mimochodem děti s rádoby zdravou svačinku po jejich bagetách se šunkou, sýrem atd nebo pravé domácí buchtě nebo koláči jen mlsně koukají a snaží se vyměňovat ty svoje chia a vločky atd za normální jídlo.

Lucie Fialová
Lucie Fialová
4. 9. 2018 22:29
Reply to  Michaela

Já mám fakt jinou zkušenost. Dnes měla dcera ve škole ovesnou kaši a teď už jsme na zítřek vyráběly do dvou skleniček, protože jí prý děti ujídaly, tak jim slíbila, že zítra přinese víc. Naopak chleby a rohlíky se často vrací nesnědené. Podle mě je to o zvyku, chuť na zdravé věci se dá vypěstovat.

Václav
Václav
11. 9. 2018 07:46
Reply to  Lucie Fialová

Strava by měla především odpovídat životnímu stylu a aktuálním nutričním potřebám, ne nějakým ideologiím. Sportující aktivní dítě potřebuje vydatnou nutričně vyváženou stravu, což ovesná kaše rozhodně není.

Václav
Václav
10. 9. 2018 15:28

Nevím, čeho je paní Slimáková propagátorkou, ale dávat dětem ke svačině smažené a solené cosi na obilné placce nemá se zdravou výživou zhola nic společného. Průměrný Čech má příjem soli několikanásobně překračující zdravé denní dávky, což je obzvláště pro děti nebezpečné, takže zdravým trendem by mělo být spíše omezování soli, a to samé platí pro smažení. Paní Slimákové ale jakožto každé správné vegetariánce (vegance?) jde především o to, aby ve svačině nebylo to nenáviděné ošklivé maso, což usuzuji z toho, že maso není součástí ani jediné jí navrhované svačiny. Korunu tomu nasazuje triviální rada, že si máme zamíchat ovoce do jogurtu, protože jsme zřejmě po ránu úplně negramotní a v životě by nás to nenapadlo, a hlavně do všeho přidávat tunu chia semínek, ty jsou in. Protože plesnivá semínka, dovážená z druhého konce světa lodí, která spotřebuje paliva jako sto tisíc aut, jsou dokonalým ideálem promyšlené ekovege stravy.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.