Nikdo na nás nemá, protože jsme deváťáci. Žáci z Trmic oprášili Michaela Jacksona a vzdali hold svým učitelům„Jindřiška, to je ta, která nás má ráda, je to taková naše druhá máma,“ zpívají deváťáci z Trmic u Ústí nad Labem o své třídní učitelce v klipu, kterým se rozloučili se svou základní školou. Písničku They Don’t Care About Us od Michaela Jacksona si sami v češtině otextovali, vydělali si peníze na pronájem studia a natočili k ní klip. Varování: pokud si ji pustíte, dlouho ji nevyženete z hlavy.

To bylo tak: na ZŠ Trmice je tradicí ples pro ty, kteří na škole končí. Ti většinou nachystají pro ostatní nějaké vystoupení. Loňská 9.A si vybrala Jacksonovu píseň, na hodinách hudební výchovy ji spolu s učitelem Drahošem Straňkem otextovali, vypilovali náročné frázování a nacvičili bicí. Premiéra se odehrála právě na plese, sukces byl ohromný.

Činorodým studentům to ale nestačilo, chtěli mít na památku nahrávku. A tak vyrobili párky v rohlíku, nabízeli je o přestávkách svým spolužákům a z vydělaných peněz si zaplatili pronájem studia v Českém rozhlase. Na klávesy zahrál hudebkář Drahoš Straněk, s kytarou vypomohl jeho syn, a večer po celodenním maratonu byla píseň na světě. Sami studenti pak dali dohromady ještě video.

Matiku nás s láskou učí Míra,

půlka třídy nevěřícně zírá.

Martin Klener – angličtinář, rebel,

díky němu máme  v Duolingu level.

ZŠ Trmice

A co je to za školu, že má tak šikovné žáky, kteří navíc evidentně pociťují obdiv a vděk ke svým učitelům? Paradoxně jde o školu, která to vůbec nemá lehké. Nachází se v severočeském městečku Trmice s několika sociálně vyloučenými lokalitami, vysokou nezaměstnaností, zadlužeností, nízkou vzdělaností a dalšími neblahými jevy. Třetina žáků trmické základky jsou Romové, každý sedmý má speciální vzdělávací potřeby. Přesto většina loňské 9.A odešla na střední školy – gymnázia, zdrávky, průmyslovky, na veterinu nebo školy s ekologickým zaměřením.

Trmická základní škola získala v roce 2015 ocenění Roma Spirit udělované těm, kteří se aktivně zasazují o zlepšení životních podmínek Romů. „Škola úspěšně používá inkluzivní metody vzdělávání a kromě běžných předmětů děti vyučuje i důležitým sociálním dovednostem. Implementuje pod supervizí partnerské školy z Anglie výukové metody osvědčené v zahraničí,“ stálo v odůvodnění poroty.

Z animovaného filmu Klíč života

Zjednodušeně řečeno: Trmická škola se neomezuje na vzdělávací funkci podle osnov a rozvíjí aktivity a zájmy dětí v mnoha oborech. Věhlasný je například školní orchestr Trmi©kus. Natočil CD a vystupoval už i v Rudolfinu. A na festivalu školních animovaných filmů získal trmický animák Klíč života 1. cenu.

„Přijde mi, že nic zvláštního neděláme, prostě se jen snažíme dělat dobře svou práci,“ brání se nejdřív třídní 9.A Jindřiška Waňková. Nakonec ale přiznává, že je na školu, kde učí, moc pyšná. „Myslím, že je u nás bezpečno, že věci řešíme a že děti nejsou ‚ubíjeny‘. Mají velkou možnost se vyjádřit a jsou podporovány v rozletu. Neseme si samozřejmě tíži obtížných podmínek, ale vlastně to moc v běžném režimu vidět není. Děti mají velký výběr kroužků, odpolední hudební školu, doučování… Hodně pracujeme na vzdělávání pedagogického sboru a zapojujeme se do všemožných projektů.“

Na škole je zajímavá ještě jedna věc: nebývalé množství mužů v pedagogickém sboru. Na druhém stupni je poměr 3 ženy ku 10 mužům. Zpočátku šlo o záměr paní ředitelky, nalákat na školu muže. A teď už přicházejí sami. „Mám pocit, že renomé školy a parta učitelů si zase přitáhne a udrží podobně naladěné lidi,“ říká Jindřiška Waňková.

9.A na rozlučkovém výletě, Jindřiška Waňková uprostřed.

A opravdu se její deváťáci cítí tak mocní, jak zpívají v písničce? „Myslím, že jo,“ míní učitelka a vzpomíná na rozlučkový výlet se svou třídou. „Jedno odpoledne jsme  splouvali Jizeru a najednou slyším, jak si písničku prozpěvují. A šlo jim to dost od srdce.“

Klip Nikdo na nás nemá… si můžete pustit zde:

https://www.facebook.com/1912201762437789/videos/408172323042297/UzpfSTEzNjUyNDk3OTY4OTE5NTY6MTgxNjE1NjE3ODQ2Nzk4MA/?query=trmice

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.