Miroslav Hudec: Moje žena byla učitelka. Báječná učitelka, kolem které se děti houfovalyMěli jsme předminulý pátek jako rodina smutnou povinnost vyklidit manželčin stůl ve sborovně. Učila v českolipské soukromé základní škole Klíč. Stůl škola potřebuje pro novou češtinářku. Tři papírové krabice a ještě jednu tašku plnou knih, příprav, metodických materiálů jsme našli už připravené – naštěstí nám to ve škole do těch krabic dopředu naskládali. Nedovedu si představit, že bych to všechno bral jedno po druhém do ruky, včetně hrnečku na čaj, malé plyšové kočičky pro štěstí a mnoha drobností, snad ještě zahřátých manželčinými dlaněmi.

Umluvil jsem doma dceru – učí češtinu jako manželka – aby se do krabic podívala a vzala si metodické materiály, pokud by se jí hodily. Byla to docela emotivní chvíle. Zvláště když z krabice vyndala krásně vypravenou Exupéryho knihu Malý princ, kterou jsme si spolu čítávali a ze které žena nejspíš četla i dětem. A hned pak dětský památníček. Trochu jsme se lekli, že manželka, která těch památníčků měla doma spoustu a průběžně do nich dětem kreslila a psala přání, už to do toho posledního nestihla. Jenže to nebyl památníček žádného dítěte, nýbrž její.

Paní učitelky dětem do památníčků zapisují celkem běžně. Ale opačně už to tak běžné není. Dokonce bych řekl, že je to poměrně výjimečné. Muselo to napadnout některé z těch dětí, z těch sedmáků či osmáků, puberťáků, na jejichž nevychovanost, oprsklost nebo rovnou nezvladatelnost si dnes tolik učitelů do omrzení stěžuje. Ne vždy neprávem a ne že by si občas neposteskla i manželka. Ale na sobotních školních turistických výletech, na něž mě ona a její kolegyně často vylákaly jako fotodokumentátora, jsem mohl sledovat, jak rády si s ní děti povídají a drží se v její blízkosti.

Vzpomněl jsem si vždycky na slova jednoho z kritiků současného školství, kterému se nelíbil současný poněkud netvořivý způsob přijímacího řízení na pedagogické fakulty a navrhoval jiný, dosti originální. Prý, pošlete uchazeče o studium učitelství na výlet se skupinou dětí, a pak už jen sledujte, kolem kterých se ty děti začnou houfovat. A ty už ani nemusíte formálně zkoušet při přijímačkách. Vědomosti si doplní. Vědomosti bez talentu stejně k ničemu nejsou.

No a teď ten památníček. Jen jsem do něj nahlédl a raději jsem se dekoval do vedlejší místnosti – prostě jsem to emočně nezvládnul. A nechtěl jsem dceru a zetě uvést do rozpaků.

Miroslav Hudec je dětský a školní psycholog, nyní pracuje v poradně pro rodinu a manželství.  S manželkou Alenou, rodačkou z Příbramska, které vzdává hold jako učitelce v tomto sloupku, prožil krásných čtyřicet dva let. Studovali spolu na pražské Filosofické fakultě a brali se v posledním ročníku studia.  Těšili se na společné stárnutí, na další stovky kilometrů výletů do přírody Lužických hor. Smrtelná nemoc bohužel rozhodla jinak.

„Společné foto je z našeho posledního výletu. Na Císařské slavnosti do Zákup letos 26.května.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
10. 9. 2018 10:54

Především Vám vyjadřuji hlubokou úctu a obdiv, že jste v sobě našel sílu a něco tak krásného dokázal napsat, nebo vyslovit. O tom jaké lidi máme kolem sebe víme, ale tak moc nad tím nepřemýšlíme. Najednou přijde okamžik, kdy zůstane prázdné místo a my víme, že jsme ztratili něco, co bylo na světě nejkrásnější. Myslím, že nejste jenom Vy a Vaše rodina, ale také spousta dětí, které v životě Vaše žena potkala, navázala s nimi to krásné pouto a uměla to po celý svůj život, že těm chybí a bude stále chybět. Takoví lidé jsou vzácní, skromní, moc se o nich neví a nejvíc chybí, když už tu nejsou. Přeji Vám hodně sil a zdraví a dobrých lidí. Tenhle článek, by si mělo přečíst co nejvíce studentů, kteří uvažují o pedagogické práci. Možná by pochopili o čem ta práce je, možná by ubylo problémů a bylo víc šťastných dětí i učitelů.

Emília
Emília
10. 9. 2018 11:41
Reply to  Eva

Dobrý den, souhlasím s paní Evou, krásně napsané. Od ledna jsem také vdova,
vím přesně, jak to bolí, jak je těžký úklid věcí po milovaném člověku, který odešel předčasně. Na druhou stranu mě moc potěšilo obrovské uznání od manželových kolegů z práce, od přátel i úplně neznámých lidí, kteří mi poslali kondolence. Mohu mluvit o neuvěřitelném štěstí, že jsem mohla prožít 30 let s tak skvělým člověkem, je to skvělý dar a jsem za to životu vděčná. Panu Hudcovi držím palce, přeji hodně sil a do budoucna spoustu hezkých okamžiků s rodinou a milými lidmi.

Stanislava Trkuljová
Stanislava Trkuljová
10. 9. 2018 17:57

Opravdu krásně napsané vyznání, které pan Hudec napsal o své ženě. Ano, takoví učitelé, na které žáci nezapomenou jsou. Dnes už nám žákům že ZŠ je již přes 50 let stále se scházíme a pokud můžou naše dvě milované učitelky, přijdou na náš sraz také

Hana
Hana
10. 9. 2018 18:18

Dobrý den
Jsem asi dle vašich slov o své manželce také z pohledu žáků, které se kolem mne houfují báječná.Avšak kolegině mají na houfování kolem mé osoby jiný názor.Možná tak trochu žárlí.
S kritikem školství souhlasím děti to poznají.
Přeji upřímnou soustrast.

marta
marta
10. 9. 2018 18:40
Reply to  Hana

marta

marta
marta
10. 9. 2018 18:43
Reply to  marta

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….

marta
marta
10. 9. 2018 18:43
Reply to  Hana

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….

karla
karla
11. 9. 2018 20:22
Reply to  marta

a soustrst se snad ,,nepřeje,,ale ,,přijímá,,

marta
marta
10. 9. 2018 18:46
Reply to  Hana

paní Hano, nechci být rýpal, ale nepíše se ve slově kolegyně tvrdé y ???

Hana
Hana
10. 9. 2018 23:08
Reply to  marta

Ano píše

Jeřábek
Jeřábek
11. 9. 2018 07:28
Reply to  Hana

Hano, upřímná soustrast se nepřeje, ale vyslovuje. To, jako učitelka, by jste měla vědět. Karel.

Blanka
Blanka
11. 9. 2018 08:53
Reply to  Jeřábek

Ano, kolegyně se píše y, soustrast se vyjadřuje. Ale „by jste“ se, pane Jeřábku, také nepíše. Správně je „byste“. Nejsem učitelka. Hezký den všem.

Ivana Vágnerová
Ivana Vágnerová
11. 9. 2018 10:33
Reply to  Hana

Promiňte, paní Hano, ale upřímná soustrast se vyjadřuje, projevuje, většinou slovy – přijměte, prosím moji upřímnou soustrast , ale nikdy se nepřeje. A ve slově kolegyně se píše opravdu ypsilon.

Ivana
Ivana
11. 9. 2018 16:18
Reply to  Hana

Dobrý den,pro pani Hanu,bez urážky,nejen kolegyně ,ale se upřímná soustrast nepřeje.Jste vážné kantorka?

Stáňa
Stáňa
10. 9. 2018 21:08

Krásně napsané vyznání a přeji hodně síly do dalšího života

Slávek
Slávek
11. 9. 2018 09:26

Dobrý den pane Hudec,
nejprve mi dovolte vyslovit Vám upřímnou soustrast nad ztrátou milované ženy a skvělé učitelky. Také moc děkuji za skvěle napsaný článek erudovaného psychologa.
Jsem stejně šedivý jako vy a ve svém životě jsem poznal a dosud poznávám význam kvalitního učitele pro přípravu na život mladé generace. Zejména proto, že učitelé ve své přípravě na budoucí povolání mají výhodu oproti rodičům v tom, že absolvují i určitý rozsah vzdělání v oboru pedagogiky a psychologie – připravují se metodologicky pochopit nitro dětí a správně je vést. Je nutné konstatovat, že ne všichni učitelé chápou úlohu učitele jako poslání stejně jako mnozí rodiče úlohu učitele. Tím chci říct, že ne všichni učitelé jsou stejně kvalitní a tím si nezasluhují stejnou odměnu za vykonanou práci. Konečnou kvalitu školství ovlivňují v neposlední řadě svoji prací i ředitelé škol. Dále všechny nadřízené orgány konče ministerskými úředníky spolu početným zástupem „vědeckých“ pracovišť udávajících směr školství, ale i jeho obsah.

Jana Jirkalová
Jana Jirkalová
11. 9. 2018 14:00

Dobrý den, je to dávno, co jste učili v Jestřebí. Je mi 52 let a při čtení vašeho článku, jsem si na Vás vzpomněla. Vaše paní byla úžasná učitelka, žena. Měla jsem jí moc ráda a Vás také. Je mi to moc líto.

Pavel Komárek
Pavel Komárek
11. 9. 2018 21:50

Je to bohužel velmi smutné a já se připojuji k řadě těch co vyjadřují soustrast, ale raději bych , pokud bych měl tu moc vrátil do života Vaši paní. Dobrých ,,kantorů,, nikdy nebude dost. S úctou se Vám pane klaním.

Hudec
Hudec
16. 9. 2018 17:50
Reply to  Pavel Komárek

Moc Vám děkuji. I za to přání, žel že nesplnitelné. Je pro mě těžko představitelné, že po těch 42 společných létech tu Alenka najednou není a nebude. 🙁

Hudec
Hudec
16. 9. 2018 09:42

Moc děkuju. Moje žena na Vaší třídu také moc ráda vzpomínala. A oba dva na Jestřebí. Ty čtyři roky tam (1976-1980), než jsme se odstěhovali do České Lípy, patří k nejkrásnějším v našem životě.

Zuzka
Zuzka
14. 9. 2018 18:29

Nevim co napsa5,rozbrecel jste me,jak mi prave dnes nekdo rekl – zivot neni spravedlivy

Hudec
Hudec
16. 9. 2018 18:00
Reply to  Zuzka

Ano, není to spravedlivé. Brečím taky. A nic mi to nepomůže. Z páru tak spolu srostlého, jako my jsme byli, zůstane po smrti jednoho z něj pouhé torzo. Uvědomuji si to čím dál více.

Eva
Eva
19. 9. 2018 09:28
Reply to  Hudec

Z vašeho společného života Vám zůstalo hodně. Dobrota a láska žije dál ve Vás. Tu Vám Vaše žena předala jako poselství. Předávejte ji dál všem, kteří to potřebují, jejich čím dál víc. Tak tu Vaše žena bude pořád s námi, díky Vám. Přeji Vám hodně sil a lásky, vy si ji zasloužíte. Čtyřicet let jsem pracovala s dětmi a věřte v těžkých chvílích mi pomáhaly, ani o tom nevěděly.

Hudec
Hudec
20. 9. 2018 12:41
Reply to  Eva

Děkuju Vám za povzbuzení.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.