Co je to meandr, eroze, a jak teče řeka? Pojďme to vyzkoumat. VenkuDobytek, bylina, kobyla, býk… Přemýšleli jste někdy o tom, kolik vyjmenovaných slov se dá potkat venku? A pomysleli byste si, že se dá v přírodě učit téma „lidské tělo“? S pracovními listy iniciativy Učíme se venku se vyplatí jít za školu. Výzkumy ukazují, že učení venku zlepšuje vzdělávací výsledky i zdraví dětí.

Venku, v přírodě, ale i před domem nebo v parku za školou je ta největší interaktivní učebna, která nabízí mnoho k objevování, testování i tvoření. Navíc se aktualizuje každý den a tak nikdy nezastará. Učení se lze dotknout, což je vždycky zábavnější, ale i efektivnější než plané teoretizování.

Učení venku je levné a může škole peníze i ušetřit, protože řadu pomůcek si vyrobí děti s učitelem venku a následně je mohou používat ve třídě.

O mracích se lze učit z učebnice nebo z videa. Ale zážitek z přímého pozorování zapojuje více smyslů a přidává emoce. Informace takto získané se v mozku uloží mnohem silněji.

„Venku se mi o hodně líp přemýšlí a je tam i s učitelem větší sranda,“ říká sedmačka Nina. Výuku venku si pochvalují i učitelé. „Ve volné přírodě jsou děti mnohem bezprostřednějšía mohou více projevit své osobnostní rysy. Navíc spojujeme výuku s praxí a například živá ještěrka v lese je stokrát zajímavější než na obrázku,“ říká učitelka Jana Vejmelková ze ZŠ Fantova v Kaplici.

Živá ještěrka je živá ještěrka.

Vyrazit s dětmi ven se osvědčilo i Andree Tláskalové ze základní školy ve Zbirohu. „Že se občas praští klackem, že nejdou úplně vzorně ve dvojicích, to k tomu, myslím si, patří. Co mi vezmou v nervech tím, že jsou rozpustilí a rošťačí, to mi pak vrací v jiných hodinách týdne, protože venku navážeme jiný lepší vztah. Jdeme spolu venku, bavíme se i o něčem jiném než o škole a to nás sblíží.“

Iniciativa Učíme se venku slaví rok existence. „Za tu dobu jsme vytvořili přes 50 lekcí a pracovních listů ven, sdílet příklady z praxe českých učitelů, kteří již učí venku. Ale také 12 krát zmoknout při testování lekcí, pořídit více než 5 tisíc fotek a získat cenu EDUína za inovace ve vzdělávání,“ říká Justina Danišová, která lekce vytváří.

5 NEJOBLÍBENĚJŠÍCH LEKCÍ:

LIDSKÉ TĚLO VENKU. Plíce z listí a místo kostí klacky – sestavte si v lese lidské tělo.

VYJMENOVANÁ SLOVA VENKU. Že jsou vyjmenovaná slova otrava? Ne tolik, když si na ně můžete sáhnout.

HEJNÉHO METODA VENKU. Je to výjimečná příležitost namalovat si sčítací trojúhelníky na chodník před školou a sčítat kameny, svézt se papírovým autobusem nebo trochu oživit zvířátka Dědy Lesoně.

LISTOVÉ VITRÁŽECo vznikne, když spojíte podzimně zbarvené listí, sluneční paprsky a dětskou fantazii? Pokaždé něco jiného, ale vždycky je to zábavné.

ZAMRZLÉ BUBLINYAž bude venku mrznout, vyrazte ven a vyzkoušejte, co se stane s vyfouklou bublinou. I kratičký okamžik může dát silný zážitek a odstartovat vnitřní motivaci pro bádání.

Zapojit se může každý, učitelé i rodiče – přes 50 lekcí a pracovních listů je k dispozici zdarma.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
30. 9. 2018 15:00

Hezké ,vhodné a inspirativníPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.