Co je hoax, jak pracují novináři a jak se pozná manipulace? Zjistíte v nabitém rozcestníku o mediální výchověPoslední průzkum toho, jak jsou na tom čeští středoškoláci se znalostmi o médiích, neukázal nic moc povzbudivého. Více než polovina z nich neví, která média jsou veřejnoprávní, a stejné množství studentů nerozezná zprávu od komerčního sdělení. Pokud by se vám zdálo, že i vaše dítě má rezervy, pomoci vám může nový web věnovaný mediální výchově.

Učitel mediální výchovy Michal Kaderka

„Mnoho lidí ani neví, co to mediální výchova je. Jejím smyslem není vtloukat dětem, co je pravda a co lež ani zkoušet je ze seznamů povolených a zakázaných webů,“ vysvětluje autor webu svetmedii.info, učitel Michal Kaderka, proč portál vytvořil.

„Jak fungují média, jaká je práce novinářů, jak poznat, když noviny lžou? Jakou mají média vliv na společnost?“ vyjmenovává Michal Kaderka, co všechno probírá se svými studenty na Gymnáziu Na Zatlance.

Na jeho webu najdou vše podstatné učitelé i rodiče. „Mohou si v kalendáři najít příležitost, jak se vzdělat, nebo si otevřít některý z mnoha odkazů na pořady, které se médii zabývají.“

Co třeba si ve hře Bad News zahrát na propagandistu, jehož cílem je šířením dezinformací získat co nejvíce followerů? U ní si hráči pocvičí i angličtinu. Českou verzi vytvořil Český rozhlas. Na webu Bez faulu se lze pocvičit v tom, jak správně argumentovat v diskusích. Základy mediální výchovy poskytne třináctidílný vzdělávací pořad České televize Být v obraze.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek Sárközi
Radek Sárközi
11. 10. 2018 11:00

A nebo navštivte mnohem zajímavější a obsáhlejší web 🙂 https://www.ctenarska-gramotnost.cz

Lea
Lea
11. 10. 2018 23:52

Děkuji redakci za uveřejnění tohoto nového Webu,který jsem neznala.Je tam spousta informací,ráda se ,jako starší ročník,něčemu přiučím.

umfa
umfa
13. 10. 2018 04:47

Mnoho užitečného v této oblasti dělá Česká televize. V poslední době třeba díky hodně diskutované reportáži ze „Zpráviček“ o údajné okupaci Palestiny Izraelem. Krásně se na tom dá dětem vysvětlit, co je to fake news, jak vypadá pokus o manipulaci veřejným míněním a demonstrovat, že ani to, co je v televizi, ještě zdaleka nemusí být pravda. Děti jsou vnímavé, stačí jim jednou ukázat a další případy už rozpoznají samy.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.