Trampolína v parku potěšila teenagery, rodiče menších dětí naopak trnou. Jak mladým vyhovět a nevyvolat konflikt?Začátkem léta se ve veřejném parku v pražské Zbraslavi objevil malý bagr, aby připravil prostor pro trampolínu, zapuštěnou do země. Místo, které do té doby patřilo spíš menším dětem, získalo novou dynamiku. Trampolína okamžitě přitáhla velký počet náctiletých. A stala se předmětem mnoha diskuzí. Zatímco někteří jsou z ní nadšení, jiní se obávají o bezpečnost mladších dětí. Jak to zařídit, aby se venku bezpečně zabavili malí i větší? 

Teenageři ve zbraslavském parku dříve moc času netrávili a pokud ano, tak obsadili lavičku, pustili si hudbu a povídali si. Ale trampolína je baví, můžou si zaskákat všichni společně a zároveň dává jednotlivcům prostor předvést se před ostatními. Funguje proto jak magnet a vynesla na světlo problém, který řeší města nejen u nás.

Jak vytvořit veřejná místa pro teenagery, která by nabízela pro ně zajímavé aktivity, byla vhodně začleněná do stávajícího prostoru a místního života a jejich provoz nikoho neobtěžoval?

Co chtějí mladí, to už víme
Radnice v coloradském městě Boulder se rozhodla tento oříšek rozlousknout ve spolupráci s těmi, kterých se to týká. Nechala si vypracovat průzkum mezi náctiletými, kde se jich ptala, co by chtěli mít v městských parcích. Nepřekvapivě se mezi nejčastější přání dostal volný přístup na WiFi a zastřešený prostor s lavicemi, kde by společně mohli trávit čas a poslouchat hudbu, používat svou elektroniku nebo třeba i dělat společně úkoly.

Možnost poslechu hudby s vrstevníky stojí v žebříčku priorit teenagerů vysoko, ale hlasitá hudba patří mezi častý zdroj konfliktu s okolím. Se zajímavým řešením přišli v tomto ohledu ve švédském Malmö, kde v malém parku instalovali hudební systém s mikrofony, světly, interaktivními lavičkami, který mládeži umožňuje vybrat si hudbu a užít si ji. Jsou zde ale nainstalovány časové limity a omezení hlasitosti, aby nevznikaly problémy s rušením sousedů a nočního klidu.

Divoké i bezpečné zóny, pro každého něco
Teenageři z coloradského průzkumu by dále ocenili zajímavé lezecí prvky, překážky nebo konstrukce, které by nebyly určeny malým dětem, ale přímo jim. V debatě ke zmíněnému průzkumu jeden z teenagerů prohlásil: “Chceme parky pro náctileté, už jsme unavení z toho, jak na nás matky malých dětí křičí.”

V dánské Kodani se odvážili vytvořit veřejné prostranství pro všechny věkové skupiny. Nachází se v rozlehlém areálu bývalého pivovaru, kde vzniká nová čtvrť. Zdejší hřiště na provizorním náměstí Boblepladsen je uzpůsobeno pro celou řadu pouličních sportů: parkour, skateboard, BMX, inline bruslení, basket, fotbal nebo workout. Prostor využívají nejen teenageři, ale i dospělí a také nejmenší děti, které se tu mohou například bezpečně učit jízdě na kole.

Pro zbraslavské větší děti se vedle školy staví skatepark. Brzy tak získají nový prostor, určený přímo jim. Prozatím jim radnice do parku nainstalovala ještě jednu trampolínu, která by měla napětí zmírnit.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
12. 10. 2018 20:28

Instalace druhé trampolíny je jistě dobrý nápad,bude-li se dodržovat nějaké věkové rozlišení. Nedaleko od nás v Úpici,je moc hezký sportovní areál,kde mají i hřiště pro malé děti,včetně ptůlezek ,pískoviště atd.Pro ty větší je tam taková ta velká trampolína(břicho) a malí mají klasickou trampolínu se sítí a omezený počet skákajících,(ručí za to rodiče).Byla jsem tam se třemi vnuky(10let,6 a 3) a všeobecná spokojenost,ba i nadšení. Jinak ti větší by jistě ocenili i nějaké parkurové překážky,nemusí jít o nic složitého,ale chce to bezpečný prostor a promyšlenostPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.