Z platu učitele jsem si nemohl dovolit ani vzít své děti do bazénu, vzpomíná Marek HermanPeníze, mentoři a kvalitní vzdělávání pro učitele. To jsou odpovědi známého lektora Marka Hermana na otázku, co chybí českým školám. Sám učil sedm let na gymnáziu v moravskoslezském Bílovci a odešel, když se dostal na hranici vyhoření.

„Šel jsem kolem šatny, tam se smála děcka a mně to vadilo. Tak jsem věděl, že je zle,“ popisuje, co předcházelo jeho rozhodnutí ze školy odejít.

Háčků bylo víc. Tak například finance. „Z platu učitele jsem si nemohl ani dovolit vzít své dcery do bazénu, vstup stál 115 korun.“

Sloupky Marka Hermana čtěte zde

Na učitelskou dráhu se navíc necítil dobře připraven. „Na pedagogické fakultě jsem měl takzvané vynikající studijní výsledky, měl jsem státnice z pedagogiky, z psychologie, ale nastoupil jsem do školy a s hrůzou jsem zjistil, že vůbec nevím, jak se učí. A byl jsem strašně naštvaný, že mi to na fakultě nikdo neřekl,“ vzpomíná.

Českým školám dále podle něj chybí mentoři. „Někdo, kdo umí učit, půjde k vám do třídy a dá vám zpětnou vazbu. Za sedm let na gymnáziu jsem neměl ani jednu supervizi. Teď přednáším na VŠE a tam naopak není jediná hodina, kde bych supervizi neměl. A tak to má být – nahoru se člověk dostane tahem, ne tlakem.“

Podívejte se na celý rozhovor z projektu LOLO třída:

Marek Herman vystudoval pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Poté učil sedm let na gymnáziu v Bílovci. V současné době pořádá přednášky na téma výchovy předškolních dětí, napsal knihu Najděte si svého marťana. Přednáší také na Univerzitě Palackého v Olomouci a na pražské VŠE. 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
285 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Kroha
Martin Kroha
14. 10. 2018 10:39

A co taková uklízečka, prodavačka, dělník ti co, ti nemají ani pro děti na ten banán!

Bohumil Malý
Bohumil Malý
14. 10. 2018 10:56
Reply to  Martin Kroha

Přesně a když se jim nelíbí plat učitele, můžou jít pracovat do obchodního centra do nějakého obchodu k soukromníkovi. To si budou vyskakovat radostí. Učitelé budou „plakat“ pořád i kdyby brali 100 tisíc, už ze setrvačnosti. Ostatní také mají zodpovědnost v práci a spousta lidí si ji „nosí“ domů, přitom nemají zdaleka takový příjem jako učitelé. Ani tolik volna.

Kiki
Kiki
14. 10. 2018 11:13
Reply to  Bohumil Malý

Jen další závistivý hlupáček, co si mysli, že učitelé mají samé prázdniny😎.

Zdena
Zdena
14. 10. 2018 13:41
Reply to  Kiki

Ostatní profese jsou v zaměstnání min. 8 hodin a více, kdežto učitelé učí denně 4 hodiny. Profese mají pouze svátky a dovolenou, učitelé mají svátky, dovolenou + 2 měsíce prázdnin, vánoční prázdniny, jarní prázdniny, ředitelské volno. Proč neřeknou učitelé kolik jim mzda včetně odměn dělá na hodinu? Vychází na 400 Kč. Vážení učitelé, je to pořád málo?

Radek
Radek
14. 10. 2018 13:49
Reply to  Zdena

Panečku, tohle je ale blábol… Na to jste přišla sama nebo Vám to někdo nakukal a Vy jste mu uvěřila?!?

Milan
Milan
14. 10. 2018 14:05
Reply to  Radek

Z praxe,PANE učiteli.Mně se nejvíc líbí,jak Ti“nevzdělaní“musí pochopit,že přidat více nejde,ale vzdělání jen křičí,když nepřidáte budeme stávkovat

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:14
Reply to  Milan

„z praxe“ jinými slovy znamená…učil jsem a pěkně jsem to flákal, to bylo panečku volna 🙂 … díky že již neučíte

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 10. 2018 14:32
Reply to  Radek

Byť s názorem paní Zdeny osobně nesouhlasím, prosím Vás, abyste používal argumenty, pokud jí ho chcete vyvrátit.

standa široký
standa široký
14. 10. 2018 21:47
Reply to  Radek

chytráku už jsi někdy pracoval teplejma, asi ne soudruhu rádoby učiteli.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:26
Reply to  Radek

Zdena ovšem má pravdu, tak to je. Pokud tvrdíte opak, nechte si na školu dát píchačky, a a těmi argumentujte. Odpracovaná doba se bere maximálně ta, co je na pracovišti. Na ostatní vám víte co dělá pes. Takhle to je u všech ostatních profesí, kteří jsou kvalifikovanější, než učitel, a nemají pouhou praslovanskou pedagogickou fakultu.

Jana
Jana
15. 10. 2018 16:54
Reply to  Darth Plagueis

Víte o tom, že spousta škol ty píchačky má? Jinak, odpracovaná doba se nebere jen na pracovišti, buď o tom nic nevíte, nebo lžete, spousta zaměstnání má home office, učitelé vždy mohli vykonávat část své práce z domu, nyní to bohužel část škol neumožňuje, podle mého názoru nezákonně.

Ota Pospíšil
Ota Pospíšil
15. 10. 2018 19:50
Reply to  Jana

Home office je paní Jano benefit, který je na dobré vůli zaměstnavatele. Není nezákonné, když jej neumožňuje. Že byli učitelé zvyklí opravovat věci večer u televize nebo dát písemky k opravování dceři (případ naší třídní před lety) je jejich problém.

Jana
Jana
16. 10. 2018 07:39
Reply to  Ota Pospíšil

Pane Oto, u učitelů to opravdu nemá oporu v zákoně nutit je sedět osm a půl hodiny ve škole.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
16. 10. 2018 09:29
Reply to  Jana

Ale to víte, že to má oporu v zákoně, zákoník práce stavoje, že nezkrácená pracovní doba je 40 hodin týdně, a půlhodinová neplacená pauza. O nějkých výjimkách pro učitele tam není ani slovo.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:18
Reply to  Ota Pospíšil

obyčejná závist…někomu vadí, že učitel může opravit písemky doma, zatímco jiný si to musí odsedět u pásu do poslední minuty…jinak nechápu, co komu vadí na tom, kde ta písemka byla opravena

Darth Plagueis
Darth Plagueis
16. 10. 2018 09:26
Reply to  Jana

Vy LŽETE, řádná profese nemá SYSTÉMOVĚ Home Office, a obvykle uje to ve specifických případech, například – regionální obchodní zástupce, který pracuje třeba pro MS kraj, centrálu má v Brně, tak do toho Brna nejezdí denně. Žádná profesese systémově Home Office nemá, taskže to vyklidněte soudružko učitelko, a přestante lhát.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
16. 10. 2018 09:28
Reply to  Jana

Podle Vašeho mínění nezákonně??? Tak to prosím zkuste specifikovat, co je na tom nezákonného, a která část zákona je tím porušena, a jakého. Zákoník práce stanovuje, že se pracuje na pracovišti, a místo práce určuje zaměstnavatel 🙂 Takže tak, soudružko.

Eva Křížová
Eva Křížová
16. 10. 2018 09:19
Reply to  Darth Plagueis

Vidíte, zase demagogie. u té práce se musí taky přemýšlet. A pokud jste unaveni říkáte si, že ten nápad pro další práci se musí promyslet, tu přestávku si musíte udělat. Mám doma oponenta ve svém manželovi a taky jsem celý život bojovala proti tomu jaký náhled má na mou práci. Já jeho práci taky neovládám a tak jsem používala laickou odpověď. Ty zavřeš papíry do šuplíku a nikomu to neublíží. Já těch šest hodin přímé práce musím mít ty děti na očích a předávat je bez jakékoliv ujmy na zdraví. Říkává, že učitelky moc nemusí, ale jinak nám naše šťastné manželství vydrželo už 40 let. Podle Vás by kantor měl sedět ve škole celých osm hodin, aby se prokázalo, že je nodflákal. měla jsem takovou ředitelku, vím co to je. On ten kantor je taky po odpoledních a večerech na akcích s dětmi, na přednáškách, práci připravuje vklidu, až ví, že rodina je zajištěná. Vždycky říkám, pojďte si to zkusit a pak to zhodnotíme. Viděl jste film Marečku, podejte mi pero, lidé jsou od nátury různí. Ať už je to v té nebo v jiné společnosti. Člověka nepředěláte. Ale musíte se naučit s nimi pracovat.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:35

Samozřejmě, učitel musí přemýšlet, jak vysvětlí děckám, že 2+2=4. Napdlo vás, že cokoli, co používáte, musel někdo vymyslet, že to nenapršelo z nebe??? A 6 hodin denně? Nebalamutte 🙂 6×5=30, vyučovací povinnost je 21-23 hodin, nějak Vám tam skoro dvě hodky denně plavou.

Eva
Eva
17. 10. 2018 19:54
Reply to  Darth Plagueis

Pro upřesnění, nejsem ze základky, pocházím z mateřiny, ale i ta je první vzdělávací instituce naší školské soustavy a tam se zatím 2+2 = 4 ještě neučí, o to víc musíte o práci přemýšlet. Ale přesvědčovat Vás by asi dalo dost práce.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
23. 10. 2018 12:45
Reply to  Eva

Já s dovolením uměl ve školce počítat do miliíonu česky a německy, do tisíce anglicky, do 4 madarsky a do 8 rumunsky. Jste alespoň tak chytrá, jako já robě v předškolním věku????

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:16
Reply to  Darth Plagueis

další mimoň … tzn. např. obchodní zástupce bude mít odpracováno jen 2 hoďky denně, protože zbytek projezdí na cestách a co zařídí z domova, to se taky nepočítá…debilita některých opravdu nezná mezí

Eva
Eva
23. 10. 2018 08:59

Máte zvláštní pojmenování pro lidi smýšlející jinak než vy. Náplň práce obchodního zástupce neznám, jenom nevím jakou máte představu o lidech, kteří pracují z domova. To jsou taky mimoni podle Vás. Představa oddělaných 8 hod je dost zakořeněná. Znám lidí, kteří si to umí zařídit a ty své hodiny tam taky proflákaji. Kdo chce dělat a umí to tak dělá. Komu se nechce cestu si taky nějakou najde. Každý si musí zamést před vlastním prahem.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
23. 10. 2018 12:46

Obchodní zástupce má základní mzdu právě akorát tak za ty dvě hodky, zbytek jsou provize, a bomusy za obrat.

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 13:52
Reply to  Zdena

Zdeničko, jak dlouho jste učila, že tohle všechno tak přesně víte? Z jakých zdrojů vychází Váš příspěvek? O kterých odměnách a v jaké výši přesně mluvíte?

Ota Pospíšil
Ota Pospíšil
15. 10. 2018 19:52
Reply to  Zdenda

Zdendo, třeba příspěvek za třídnictví, za vedení kabinetu (obojí po 500-1000 Kč měsíčně navíc), tak to funguje na naší škole, u vás jistě taky.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:35
Reply to  Zdenda

Položme otázku opačně: Co jste dělal vy, kromě toho, že jste učil, a nic nenaučil???

Eva
Eva
14. 10. 2018 14:00
Reply to  Zdena

Paní Zdeno, kde jste přišla na ta čísla. Toby byla škola úplně v jiné společnosti. Pokud máte zájem o čísla, klidně Vám jevypíšu a ověříme na Ministerstvu školství. Tak pište.

Tomáš Jones
Tomáš Jones
14. 10. 2018 14:32
Reply to  Zdena

Paní Zdeno-tomu, co jste napsala-snad ani sama nemůžete věřit. Pokud ano, omlouvá Vás neznalost a absence osobní zkušenosti…..

Martina
Martina
14. 10. 2018 14:52
Reply to  Zdena

To je pravda. A další 4 hodiny se na výuku připravují, opravují sešity, řeší problémy dětí. Někdy i déle. Alespoň ti dobří to dělají. Ti, jež nízké ohodnocení a prestiž učitelského povolání neodradila. Ano, většina prodavaček má nižší plat, ale všichni ostatní vysokoškoláci vyšší. Ano, máme dlouhé prázdniny, ale dovedete si představit, jak je psychicky náročné zvládnout třídu plnou dospívajících dětiček?

Arabel
Arabel
15. 10. 2018 10:32
Reply to  Martina

Přesně! Bacha na to, dneska leckdy prodavačky mají víc, když dělají v lepším krámě, tak to prostě je. Kolikrát mají procenta z tržby.

Lenka
Lenka
15. 10. 2018 12:31
Reply to  Arabel

Kde žijete. Prodavačka dělá svátky, a od nevidim do nevidim za prd. Málo která dosáhne pkatu 14000Kč v čistém. Někde mají jen minimální mzdu za tu dřinu. Bohužel kvůli dětem nemohou jinak…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:32
Reply to  Lenka

Technická: Mzda se VŽDY uvádí v hrubém. Vy, praslovanská dělnická třída, která jste vedla před 30 lety proti těm kvalifikovaným třídní boj, máte modus operandi, abyste dokázali, jak jste na tom čpatně, porovnávat svoji čistou, k hrubé mzdě ostatních

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:30
Reply to  Arabel

Když bude učitel mát vyučovací povinnost 42 hodin týdně, tak bude mít mezi 60-70 tisíci hrubého.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
23. 10. 2018 12:47
Reply to  Arabel

Můžete tuto svou lež doložit????

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:29
Reply to  Martina

To ovšem platí i u jakékoli jiné VŠ profese. A ti na rozdíl se od těch učitelů OPRAVDU připravují, učitelé učí obvykle celou kariéru jedno a to samé. A NIKDO, žádný zaměstnavatel nezohledňuje, kolik práce vynakládáte mimo pracoviště. Nechte si dát na školu píchačky, a dělejte ty přípravy ve škole.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:25
Reply to  Darth Plagueis

nelžete pořád … neznáte vůbec pojem přímá vs nepřímá pedagogická činnost…tak netlachejte pořád o hodinách učení, jako by to byla jediná pracovní náplň učitele, o tom že místo přestávek dělá učitel poradní orgán dětem víte také kulové a kolik hodin týdně odhlídá na chodbách, šatnách, jídelně, o suplování za odpadlé hodiny, když se počítá odpadlá i třeba kulturní akce mimo školu (dokonce větší riziko úrazu dětí, za které ručí)…melete čím dál více blábolů a nevíte o tomto povolání vůbec nic…schválně si dejte v práci pár hodin týdně přesčas a neprskejte, když za to nedostanete ani korunu navíc…

Eva
Eva
23. 10. 2018 09:04

Ta vaše skvělé poskládaná jmenovka patří jako vzkaz někomu jinému. Učitel jste být nemohl, protože byste měl jiné názory a pohled na práci učitelů.

Ota Pospíšil
Ota Pospíšil
15. 10. 2018 19:55
Reply to  Martina

Martino, nelžete. Je spousta profesí s VŠ vzděláním s nižším platem, často úřednící, pak různí kurátoři, pracovníci v muzejích a podobně. Pracovníci na stavebním úřadě nebo na katastru nemovitostí mají taky míň. Prosím nelžete ublíženě jako většina učitelů v médiích.

Misha
Misha
16. 10. 2018 07:06
Reply to  Martina

Paní Martino, to ale není pravda, že všichni vysokoškoláci mají plat vyšší. To už tady někdo psal. Netvrdím, že mám kompletní přehled, ale to nemáte ani Vy.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:40
Reply to  Martina

Co se tedy ještě probírá na pedagogické fakultě, kromě předmětu Teorie nedocenění učitelů???? Je zajímavé, že pokud ty učitele někdo vykope ze školy, tak si tito obvykle brutálně pohorší, a obvykle jim vzroste časové vytížení. A všichni ostatní vysokoškoláci mají jednak vyšší časové vytížení, a za druhé, nemají bezkonkurenčně nejhorší vysokou školu. Pokud se Vám zdá psychicky náročné zvládat třídu dětiček, tak zkuste třeba s partou těch Vašich nedovzdělaných postdětiček, které jste nic nenaučili, plnit pracovní úkoly, a doučit zdarma vedle své práce to, na což jste se vy učitelé vydlábli, a co musí umět ze školy. Problém většiny učitelů je ten, že obvykle mají problémy sami se sebou.

naty311
naty311
14. 10. 2018 17:37
Reply to  Zdena

No,já bych to nedělala ani za tyto peníze,neměla bych na to nervy.učitele obdivuji,že aroganci dnešních žáků vydrží,

jan
jan
14. 10. 2018 21:55
Reply to  Zdena

Jsem učitelem na ZŠ. S tím volnem souhlasím, 40 dnů dovolené, 35 dnů vybráno v letních prázdninách, ostatní volné dny v roce tzv. práce doma. Nestěžuji si, zvláště po plošných úpravách platů všem. Učím už přes 25 let, tak jsem tabulkově hodně vysoko. V současnosti beru s příplatky 40 000,- hrubého, předpokládám, že odbory prosadí ještě další navýšení, abych se pohyboval kolem 50 000,-. To je dobrý základ pro následný důchod.

jarmila
jarmila
15. 10. 2018 06:15
Reply to  jan

Mám v rodině učitele. Vím, kolik bral před důchodem, včetně třídnictví, apod. Ten plat jste si vycucal z palce, o ostatním nemáte šajn.

Eva
Eva
15. 10. 2018 08:13
Reply to  jarmila

Já jsem taky šla nedávno do důchodu a za tři roky jsou úplně jiné platy, ale nestěžuju si. Co přibývá problémových dětí, asi bych na to se svou citlivou povahou neměla.

Arabel
Arabel
15. 10. 2018 10:33
Reply to  jan

Trollis, tak nekecej, dědo.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:34
Reply to  jan

Doma pracuje každý, kdo nehází lopatou, soudruhu učiteli. Pracovat máte ve škole, máte tam od toho kabinety. Ostatní zaměstnavatelé také platí pouze za to, co stráví zaměstnanec na pracovišti.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:27
Reply to  Darth Plagueis

ulhaná osoba, co věta, to blábol 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:42
Reply to  jan

Vy jste pregantní ukázkou toho, jak otřesnou úroveň mají čeští učitelé 🙂 Průměrný metař ví, jak se počítá důchod, a na jakých parametrech je závislý. Tudíž ví, že je úplně jedno, zda měl vysoké příjmy na začátku, či na konci kariéry, protože rozhodné období je vše mezi roky 1986 do roku, který předchází vzniku nároku na důchod.

Ucitel
Ucitel
15. 10. 2018 06:36
Reply to  Zdena

Ucitel uci denne i vic nez 4 hodiny. A pak jeste 5 hodin denne dela pripravu na dalsi den a opravuje testy, ukoly. Odmeny jsou v radu stovek. Prace ucitele je prace narocna – za dva dny je v primem kontaktu s vice nez 100 zaky. Ukazte mi managera ktery ma primo pod sebou 100 lidi – jaky ma asi plat. Je to prace zodpovedna – neni to o tom jen neco odrikat, ale latku musi vsichni pochopit a co nejdrive ji umet sami aplikovat. Navic i osobni problemy zaku kolikrat pomaha resit ucitel. A to je casove narocne a nedostanete za to ani desetnik. Kdyz vam vezmou hodiny a daji vam misto toho dozor tak zaplaceno nedostanete nic a nic s tim nenadelate – to se vam v jine profesi nestane.

Arabel
Arabel
15. 10. 2018 10:34
Reply to  Ucitel

Přesně tak!!!!! Je to neustálá pozornost, soustředění, a více jsem psal výše.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:29
Reply to  Arabel

hlavně každý den jednou nohou v kriminále, když se něco stane…a to nemluvíme o to rodičích, kteří na chybu učitele čekají a hned se ohání soudy a stížnostma…místo aby komunikovali se školou a táhli za jeden provaz v rámci posunu jejich potomků dopředu

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:36
Reply to  Ucitel

Hm, práce učitele je náročná v poměru ke komu??? K zametači chodníků???? Zkuste vyjmenovat deset profesí, na které je potřeba VŠ, a napsat, kdo z nich by měl mít méně, než učitel.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:37
Reply to  Ucitel

Řekněte mi, jakou máte vymahatelnou odpovědnost, když dostanete zaplaceno stejně, at decka něco umí, či nikoli.

Josef
Josef
15. 10. 2018 09:24
Reply to  Zdena

Kam na ty nesmysly chodíte? 4 hodiny denně? Dovolená + 2 měsíce prázdnin? 400 na hodinu?

Arabel
Arabel
15. 10. 2018 10:30
Reply to  Zdena

4 hodiny??!! Prosím vás, už jste slyšela o tom, že škola je i odpoledne? Že jsou porady, dozor, pohotovost, výlety, školy v přírodě, příprava?!! Víte, že mají čisteho 20 tisíc? Takhle si myslíte, že zůstanou učit ti nejlepší? ;-))))

Eva
Eva
16. 10. 2018 11:22
Reply to  Arabel

Nevím za koho kopete, z vašich příspěvků to není jaksi čitelné. Vaše vyjadřování mi jaksi neodpovídá roli učitele.

Ivoš
Ivoš
15. 10. 2018 13:49
Reply to  Zdena

Učitelé neučí denně 4 hodiny, ale něco mezi 6-8 hodinami. Většina učitelů má totiž více než jeden úvazek, aby finančně vyšli. Čili jsme v práci zcela běžně 7:30 – 16:00. Následně se bere domů stoh písemek na opravování, což jsou další hodiny práce. Sice doma, ale přesto je to naše práce. Učitelé nemají ŽÁDNOU dovolenou, dovolená je stanovena na prázdniny našich žáků. Učitelé nemají 2 měsíce letních prázdnin, ale sotva 6 týdnů. Ředitelské volno platí pro žáky, nikoli pro učitele, v době ř. volna jsou učitelé zcela běžně v zaměstnání a vyplňují stohy papírů. Sečteno podtrženo nemají o mnoho více volna než jakýkoli jiný pracující. Znám desítky učitelů, většina z nich nedostává ŽÁDNÉ, odměny, školy na takové věci nemají rozpočet. Přesčasy a další práce navíc se dělá zásadně zdarma. 400Kč na hodinu? Senzační fór. Běžný učitel se dostane sotva na 250. Nějak Vám ta čísla nevychází. A především, učitelé trávili na rozdíl od maturantů a učňů dalších pět-šest let života náročným studiem. Pro představu – maturitní zkouška odpovídá sotva jednomu zkouškovému období na vysoké škole. Tedy cca dalších deset maturit v řádu pěti let. Kde k projití zkoušku je třeba minimálně 80% vědomostí nikoli ubohých 20% jako k maturitě. Ostatní vysokoškolské obory jsou finančně hodnocené zcela jinak. Nebojte, celé roky jsem chodil jako brigádníkk pásu, vozil 10 hodin denně kotouče betonu a makal s lopatou v ruce, než jsem dodělal vysokou, nemusíte mě tedy poučovat, jak žije pracující lid. Už dlouho mě někdo takto nezvednul ze židle, včetně přidrzlých studentů a to už je co říct. Vážená paní, opravdu víte, o čem mluvíte? Plácáte totiž zahořklé nesmysly.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:40
Reply to  Ivoš

Vám asi moc trojčlenka nejde, že??? Vyučovací povinnost je 21-23 hodin týdně, nich war???? kolik je 23/5 – nebudete tvrdit, že 6-8, že ne??? A 21/5 je ještě méně.

Ivoš
Ivoš
15. 10. 2018 19:18
Reply to  Darth Plagueis

Co se takhle naučit číst? 23 hodin je ZÁKLADNÍ úvazek. Se základním úvazkem by člověk zaplatil hypotéku, potřeby pro děti, jídlo, benzín do auta a neušetřil ani korunu. Proto si běžný učitel na jiné škole bere další částečný úvazek a jede dál. Dávej pozor, než zase něco plácneš, temný Sithe 🙂

Darth Plagueis
Darth Plagueis
16. 10. 2018 09:33
Reply to  Ivoš

Ano, to platí i u jakékoli jiné VŠ profese. Tedy s tím, že spousta VŠ na rozdíl od soušáků pančeláků může svou práci vykonávat pouze v Praze, škola je v každé záýdeli, a v té Praze ani to Hypo nedají, i když pracují tolik přesčasů, kolik zákoník práce dovoluje. A tykejte si prosím někomu jinému, hloupý soušáku pančeláku.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:31
Reply to  Darth Plagueis

pořád nechápete, co učitel kromě vyučovacích hodin musí odpracovat…nedělejte ze sebe opakovaně idiota a zjistěte si informace, vaříte z vody a jedná se o pouhé pomluvy z neznalosti

Ota Pospíšil
Ota Pospíšil
15. 10. 2018 19:58
Reply to  Ivoš

8 Vyučovacích hodin? Haha. Pokud má navíc hodina 45-50minut, máte i při 4 hodinách rázem hodinu volna. Ostatní profese totiž mají kupodivu hodiny o 60 minutách 🙂

Ivoš
Ivoš
16. 10. 2018 10:57
Reply to  Ota Pospíšil

Po osmi hodinách s lopatou v ruce nebo osmihodinovém lítání s kotoučem plným betonu/malty jsem pak večer celkem v klidu dokázal fungovat dál, bavit se nebo makat na svém doma. Po osmi odučených hodinách, které mají mrzkých 45 minut dolezete domů zbitý jako zvíře a totálně vyřízený. Jak říkám, makal jsem u zedníků, dělal osmičky u pásu i leckde jinde celá dlouhá léta. Mám vyníkající srovnání obého. Takže, sokolíci, pokud je to učení taková pohodička, běžte si to zkusit. Plácáte bláboly bez kouska vlastní zkušenosti, takže se musím jen smát. Končím v téhle zbytečné a ubohé diskuzi. Jdu se flákat do své trapné 45min dlouhé hodiny, kde jen piju kafíčko a týrám děti.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:42
Reply to  Ivoš

Hm, zkuste třeba osm hodin denně vyvíjet nějaké technologické zařízení, a k tomu vedle své práce kontrolovat nedouky, za jejichž práci zodpovídáte, a které musíte zdarma doučovat to, na co jste se vy ve škole vykašlali.

Káča
Káča
16. 10. 2018 22:31
Reply to  Ota Pospíšil

Budete překvapen syn aprobace matematika -fyzika tento týden učí třicet hodin. Učitele nejsou tak buďte rádi, že ty dětí ještě někdo učí. Vy máte zákonnou přestávku na oběd 30 minut učitel 20 minut a mnohdy ještě s dozorem nad žáky.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:33
Reply to  Ota Pospíšil

přestávka = dozory, řešení problémů se žáky, možná že u vás v práci si o přestávce sednete na zadek a relaxujete, ale chyba škatulkovat to do profese učitele, kde si každou přestávku v podobě relaxace může dovolit jen učitel arogantní, pokud se mu podaří někam schovat 🙂

Káča
Káča
16. 10. 2018 22:27
Reply to  Ivoš

Nerozculujte se nestojí vámi to za to. Učitele v teto zemi můžou nejspíš za všechny problémy. Mate plné právo na plat odpovídající vašemu vzdělání.

Michal
Michal
17. 10. 2018 13:38
Reply to  Zdena

No a vy asi budete z toho nejnižšího stupně společenského žebříčku, protože tohle by člověk s VŠ vzděláním, nikdy, nenapsal…

Lucie
Lucie
17. 10. 2018 23:35
Reply to  Zdena

Paní Zdeno, já učím, týdně přímo vyučuji 22 hodin, někdy supluji i hodiny navíc. Na každou z těchto hodin se musím připravit (nejen fakta k látce, ale i způsob, jak to studentům předat, vymyslet nějaké hry, aktivity,pracovní listy, příklady, promyslet si otázky na zkoušení, připravit písemné práce, vymyslet laboratorní cvičení a laboratoř k výuce připravit, pak uklidit a pak znovu připravit), kromě příprav musím opravovat písemné práce – to je na 2 až 3 hodiny jedna třída…stane se, že den pracuji i více než 12 hodin. O kratších prázdninách bývají školení. Někdy je potřeba se dovzdělat a plnit různé zkoušky (např. ke státním maturitám), chodí za mnou studenti s otázkou: „Kdy máte volno, já bych přišel na doučování“, za toto doučování neplatí… Nu, a plat mám nižší než otec, který pracuje jako dělník, oba přijdeme z práce odpoledne a on má večery volné, já ne. Jediný zcela volný den je sobota. V neděli už zase večer musím pracovat. A tím si nestěžuji a ani se nelituji, tuto práci jsem si vybrala. A vím, že penízky navíc by se hodily i jiným profesím. Ale opravdu naše práce není tak snová, jak vy píšete. To od vás není úplně fér. Je to náročné, zkuste se šestkrát za sebou 45 minut plně soustředit, něco vykládat, odpovídat na dotazy 32 lidí, občas na dotazy úplně mimo, opravovat mylné odpovědi a při tom neztratit „nit“, občas řešit problémy s méně vychovaných žákem, který vás taky rozptyluje a k tomu mít mezi hodinami jen 5 minut přestávku (abych byla přesná, jednou máme i 20-minutovku, kdy se stihneme najíst a dojít si na toaletu). Není od vás hezké nám takto křivdit, prosím, už to nedělejte. Děkuji.

nonnono
nonnono
14. 10. 2018 19:04
Reply to  Kiki

vzdyt je to pravda. a navic po 6 letech co učil a jak přiznává,neuměl učit a ted učí na VS.dost dobré.no, u žáků je to podobné,neudělají maturitu a pak se dostanou na VŠ-šílené!!!!!!!!!!!!

Eva
Eva
15. 10. 2018 08:35
Reply to  nonnono

Co je důležitější, že poznal, že to nejde tak jak si to představoval a hledal cestu jak pracovat jinak. Celý život se učíte. Na té škole asi nebyl nikdo, kdo by začínajícímu učiteli ukázal čeho se ještě vyvarovat. Škola dá hodně teorie, ale praktický život se musí zažít. Proto jsou u mladších dětí většinou učitelky, ne každý mužský to umí bezvadně s malými dětmi. I stolař, když mu to dřevo nejde uřezat, radši skončí, než by si uřezal prst. Jen by bylo zajímavé, jaké povolání jste si zvolil, nebo zvolila ale podle psaní jde spíš o muže.

pavel
pavel
14. 10. 2018 22:33
Reply to  Kiki

on není závistivý ale realista moje žena pracuje také jako učitelka ale vůbec si nestěžuje akorát že děcka jsou blbejší a blbější já bych také chtěl nějakou práci co by mě bavila ale jsem realista a vím že rodina ty peníze potřebuje tak to tak beru ale ten pan učitel opravdu může změnit práci a může makat soboty neděle ve dne v noci a mít velkou výplatu v tom mu nikdo nebrání a jeho brekot je opravdu trapnej

Michael
Michael
15. 10. 2018 06:32
Reply to  Kiki

8. tydnu volna a uceni od 8 do 14 musi byt velmi vycerpavajici. V den prazdnin se zavre skola a dojde se max. tyden dopredu tak na 2-3hodiny a zase domu. A to nepocitam jarni, podzimni prazdniny, Vanoce a 5 dni reditelskeho volna. Bydlim vedle ucitelky, tak vidim jak je vytizena. A vsem hrozi syndrom vyhoreni. Proto kandiduji do senatu, obecnich zastupitelstev atd. Chudacci. A kdyz ho nikdo nevede, nevi jak ucit. No a nedivim se ze nema 115 Kc pro deti do bazenu…8 tydnu platit denne bazen…..to prijde draho, kdyz se lenosi doma a ma na to cas.

Klára
Klára
15. 10. 2018 11:17
Reply to  Michael

Pozor pane Michaeli, je rozdíl mezi ředitelem a učitelem- už jen právě v časových možnostech! Dnešní ředitelé málokdy učí víc, než jeden předmět (a ten nemívá víc, než hodinu-dvě týdně pro každou třídu druhého stupně). Příklad z mojí rodiny: od půl osmé ve škole, končí kolem druhé. Doma opravuje sešity, dělá přípravy. Navíc spravuje webové stránky školy. Plánuje školní výlety, exkurze, školení učitelského sboru. Řeší problémy se sociálkou. Vyřizuje dotace. Doučuje. Vede dva kroužky. A to vše za plat, nad kterým by každý ohrnul nos. A jak uvádí pan učitel v rozhovoru- jako děti jsme do bazénu chodily maximálně se školou na plavecký kurz nebo na školní výlet, o prázdninách jsme byly většinou doma (ano, za celý můj život jsem se k moři podívala dvakrát, ani po tuzemsku jsme necestovali, protože na auto nebylo). Oblečení se kupovalo u Vietnamců, do Mekáče čyřikrát za rok. I když už jsem byla na střední škole, tak jít do kina, na taneční nebo na vlastní maturák představovalo luxus, který jsem si prostě odpustila.

Eva
Eva
15. 10. 2018 18:22
Reply to  Michael

Jestli z Vás nemluví závist, zkuste si do té školy jít jeden den a ať Vám předá paní učitelka na hodinu děti. Já Vám tu odučenou hodinu ráda zaplatím, ale chtěla bych Vás vidět. Ať neplatím zajíce v pytli.

Radka
Radka
15. 10. 2018 09:12
Reply to  Kiki

Ale oni je fakticky mají, a vím o čem mluvím.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:24
Reply to  Kiki

Jediný, kdo tu závidí, jste vy soušáci pančeláci, kde se srovnáváte sněkým mezi pilotem, generálním ředitelem ČEZu a ředitelem nemocnice. Dobrý učitel neučí, ale minimálně řídí školu. Vynikající učitel řídí resort na ministerstvu.

Jana
Jana
15. 10. 2018 19:32
Reply to  Darth Plagueis

Nesmysl, nikdo se tu neporovnává s ředitelem ČEZu, nikdo nechce jeho plat, ani plat ředitele nemocnice. 🙂 Pokud dobří učitelé řídí školy a ministerstvo, je to smutné, protože kdo pak zbyl na učení dětí? Naštěstí tomu tak není.

Káča
Káča
14. 10. 2018 11:31
Reply to  Bohumil Malý

V teto zemi je každý odborník na školství. Kdyby se neplytvalo penězi na asistenty bylo by peněz na učitele dost. Když jsem chodila do školy (80 léta) ve třídě bylo 30 dětí a jeden učitel a všichni jsme to zvládli. Jen nikoho nenapadlo lézt se čtyřkami na střední školu. Nezavidte učitelům mají vysokoškolské vzdělání a náleží jim odpovídající odměna a ne že jim budou určovat její výši rodiče.

Hana
Hana
14. 10. 2018 12:08
Reply to  Káča

Pracovala jsem ve skolstvi vice jak 20 let. Z me praxe vim, ze kvalitnich ucitelu je opravdu malo. Dnes ma kazdy titul, kazdy studuje Specialni pedagogiku a pritom vsem jde jen o ty penize a volno. Drive byl uciitel nekdo, dnes je nejvice sikany prave ve skolstvi, kde jsou ta studia psychologie? Co se tyce asiszentu. Ti maji minimalni platy za docela dost odpovednosti a pokud vim, jsou placeni z jineho rozpoctu nez pedagogove. Neznam reditele, ktery by asiszentovi dal nektere penize z penez na pedagogi. To, ze dnes „lezou“ deti se ctyrkami na szredni skolu je jen rozhodnuti kazde skoly. Skola dostane penize, dle zapsanych zaku a ne podle uspesnosti u maturit. Je pak jedno, kam se onen zacek vlastne dostane, to ze neodmaturuje skolu dnes nezajima, dnes to neni prestiz, ale dostat co nejvice peneu.
Skolsvi je hruza. To, ze nyni rostou platy ho nezachrani. Deti neumi logicky myslet, neumi se uplatnit, jsou ztracene. Pedagogove uz svoji praci vubec nedelaji z presvedceni, ale nutnosti odbyt si onech par hodin.
Hruza.

van
van
14. 10. 2018 22:18
Reply to  Hana

Jo jo, je to tak. Kvalitních učitelů je mizivé procento. Těch nekvalitních nadbytek. A právě ti řvou nejvíce, že vystudovali nejtěžší školu, mají nejnáročnější povolání a potřebují nejvíce peněz, za to flákání, které je jim umožněno.

Káča
Káča
15. 10. 2018 09:47
Reply to  Hana

Jaký je rozdíl prosím, jestli z jedné hromádky uděláte dvě? No nejspíš žádný, takže sdělení, že je to z jiné kapitoly rozpočtu učitelům moc nepomůže. Že školy přijímají žáky, kteří na studium evidentně nemají není vina škol, ale především rodičů. Přeci žijí s dítětem doma a vím, jaké má studijní předpoklady. Snad až konečně začne platit jiné financování (snad září 2019) bude to trochu jiné. Naplní se učňovské obory. Žasnu nad tím, když mi syn sdělí, že má v prvním ročníku středí školy žáka 20 let, opět vina rodičů, kteří nejsou schopni/ochotni donutit svá dítka, aby řádně chodily do školy a plnily si své školní povinnosti.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:48
Reply to  Káča

V této zemi je především každý učitel odborník na oblast mimo školství. Víte, realita je taková, že do školy chodil každý, ale na druhé straně většina učitelů, jinde než ve škole nebyla 🙂 Učitelé mají bezkonkurenčně nejhorší VŠ co existuje, a kdo tu závidí, jsou právě učitelé těm vysokoškolákům, kteří dělají mnohem kvalifikovanější práci, s úplně jiným nasazením. A co se týče toho odměnování, tak učitelé jsou ve srovnání s jinými VŠ profesemi spíše přeplaceni – důkaz: Z této země houfně prchají lékaři, strojní, ICT a elektroinženýři, ale učitelům se pryč moc nechce. Takže to s tím odměnováním asi nebude zase tak špatné, na rozdíl od těch profesí, co jsem jmenoval.

Věra
Věra
14. 10. 2018 11:41
Reply to  Bohumil Malý

Ano, plně s Vámi souhlasím, budou si stěžovat pořád. Jsou i náročnější profese za mínň peněz. Navíc mají pořád nějaké prázdniny.

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 14:00
Reply to  Věra

Věruško, pořád stejná demagogie a manipulace. Učitelé si dosud stěžovat nezačali. Těch pár drobných protestíků navíc nikdo nebere vážně. Ale klid, již teď učitelé výrazně chybí, bude jich stále méně a protože vlastně nejsou k ničemu důležití, nikomu jejich nedostatek vadit nebude. Učit může přece každý. Takže si vážení rodiče najděte takovou práci, při které se o dětičky budete moci postarat a ještě je naučit něco podle svého gusta. No a my, ta nenažraná verbež za vás nastoupíme na Vámi uvolněná místa a konečně začneme po letech flákárny pořádně makat.

Kateřina
Kateřina
14. 10. 2018 14:10
Reply to  Zdenda

Pane Zdendo, buďte v klidu, už se to tak děje 🙂 Jak zde již bylo zmíněno v diskuzi, dítě přijde domů a chce vysvětlit látku od nás rodičů, protože ve škole ji nepochytilo. Nemáme na to 4 hodiny denně, nestudovali jsme na to x let vysokou školu a přesto ty vědomosti musíme podat takovým způsobem, aby se dítě neseklo a chtělo i nadále pokračovat ve vzdělávání. Po večerech můžete klidně na moje místo, abyste si odpočinul. Nemáte zač 😉

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 14:21
Reply to  Kateřina

Ano paní Kateřino. A proto navrhuji, abychom zrušili školy. Jsou drahé a zbytečné. Stejně to musíte udělat všechno vy rodiče. A navíc my nenasytní učitelé stejně jen neprávem žádáme za svoji práci spravedlivou odměnu. Zatímco v soukromém sektoru tyto požadavky zaměstnanců nikomu nepřijdou nenormální ve státním je to jinak. JE TO PŘECE Z NAŠICH DANÍ!!! Takže bude asi také dobré zrušit úřady, policii, hasiče… Pořád jen chtějí přidávat, ale práce žádná. Policajt je hlupák, úředník je tam na nic a nic taky nedělá, hasič celou směnu vlastně jen odpočívá (přece 24 hod.) nehasí… Na co máme armádu, když je mír… No a ušetřené peníze můžeme třeba rozdat na sociální dávky…

Kateřina
Kateřina
14. 10. 2018 14:25
Reply to  Zdenda

Pokud jste opravdu učitel a používáte tyto argumentační metody, pak asi není co řešit. Chápu, že je to pro Vás palčivé téma, přesto se zeptám, proč děláte svou práci? A jak konkrétně Vám pomůže vyšší plat k tomu, abyste svou práci vykonával lépe? Nepopírám, že si zasloužíte ohodnocení, respekt a pochvalu. Jen bych raději slyšela konkrétní argumenty, proč je pro kantory ta průměrná mzda natolik nedostatečná a v čem jim pomůže zlepšit jejich výkon. Protože zatím to vypadá, že výše mzdy je přímo úměrná s Vaším výkonem a tomu se mi opravdu nechce věřit. Máte na víc 🙂

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 18:10
Reply to  Kateřina

Učím, protože mě to baví. S dětmi pracuji velmi rád. Stále za sebou (i po tom čtvrtstoletí) vidím kus práce. Není moc věcí, které mohou nahradit jiskřičku v dětském očku nebo dětský úsměv. Když za vámi děti přijdou na radu, jen tak na kus řeči nebo se k vám hlásí na ulici i po mnoha letech.
Taky mě baví se pořád učit nové věci, nové metody, neuvěřitelné možnosti, které přináší dnešní doba. Je toho hodně.
Co mě naopak odrazuje, jsou tyto nikdy nekončící debaty o tom, jestli učitel, když má povinné VŠ vzdělání, má mít také plat srovnatelný s ostatními VŠ profesemi nebo jestli mu stačí, když vyžije s průměrem atd. Z toho jsou pak ty trapné srovnávací tabulky učitel, pokladní v Lidlu, dělník na montážní lince ve Škodovce. Protože jsem sám prošel několika neučitelskými profesemi, všech si také velmi vážím. Ale zároveň si také velmi dobře uvědomuji, co s sebou nese učitelská profese, pokud se ji snažíte dělat naplno a poctivě. A nikdo, kdo neučil, tohle prostě vědět nemůže. Ta odpovědnost učitelek na prvním stupni, jestli hned v samém počátku s dětmi dokáží položit správný základ budoucího vzdělávání, druhostupňoví jestli dokáží připravit děti na přijímací zkoušky… Každodenní strach o děti při pohybu ve škole, při tělocviku, na rúzných exkurzích, výletech a kurzech… To neuvěřitelné trápení v období klasifikace, aby kantor někomu neublížil… Ty trapné řeči o výuce do půl dvanácté a 2 měsících prázdnin radši zmiňovat nebudu. Snad jen, že je to asi jedna z úplně nejrozšířenějších lží, které mezi lidmi o učitelích kolují.
Ale abych odpověděl na vaši otázku: nic z toho, co píšu, nezlepší vyšší plat. Ale učitelům vyšší plat umožní lépe žít, regenerovat, sebevzdělávat se a taky si trochu užít života… Mají na to právo?

Kateřina
Kateřina
14. 10. 2018 19:25
Reply to  Zdenda

Děkuji, super odpověď a fandím Vám! Ne proto, že jste chudáci, kteří nemůžou vyžít z takové almužny, ale proto, že si to zasloužíte a díky Vaší práci a péči jsou naše děti šťastné a spokojené a ve většině případů i moudřejší 🙂

Eva
Eva
15. 10. 2018 08:41
Reply to  Zdenda

Díky, fandím Vám a taky trochu závidím. Jsem už v důchodu a pořád mi ty děti chybí.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:52
Reply to  Zdenda

S jakými VŠ profesemi se chcete srovnávat???? Dobrý učitel má více, než 160 procent průměru, on se totiž jmenuje ředitel školx. A Vynikající učitel má od pětinásobku nahoru, ten se totiž jmenuje ministr školství. Když jste podřadný učitel, a pracujete na základní pedagogické pozici, tak nemůžete očekávat odměnování okolo průměru VŠ, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že jste ve veřejném sektoru, a nehrozí Vám rizika sektoru soukromého- například. A jste placeni stejně za to, že naučíte, i nenaučíte. Ostatní VŠ v korporátním sektoru musí mít pozitivní výsledek, tedy ve Vašem případě byste museli dostat peníze za to, že naučíte, nikoli učíte.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:48
Reply to  Darth Plagueis

to už se fakt usmívám nad blbostí…takže zaměstnanec firmy s VŠ je podřadný a i tak placený, pouze ředitel firmy je … ne to je fakt neznalost kompletního charakteru…takže pouze ředitel programátorské firmy má dobrý plat, ale samotný programátor s 50ti tis. má almužnu :-D, tleskám

Jitka Polanská
Jitka Polanská
16. 10. 2018 08:53
Reply to  Zdenda

Dobrý den, zaujal mě Váš příspěvek, pokud buete chtít, napište mi prosím na jitka.polanska@eduin.cz, mohli bychom k tématu zveřejnit Váš sloupek. Díky Jitka Polanská

Lida
Lida
14. 10. 2018 18:33
Reply to  Kateřina

Mám v kabinet mladou kolegyni, svou práci má ráda, dělá předsedu předmětové komise ( neplacená funkce se spoustou práce), má maturitní třídu ( třídnictví s administrativou v rozsahu minimálně 10 hodin týdně – příplatek 900,- Kč k základní mzdě). K tomu týdně 21 hodin přímé vyučovací povinnosti + 3 pohotovosti ( stále někdo chybí, jak na vás děti prskají bacily) přípravě ve škole věnuje tolik času, že odchází domů zpravidla kolem 16,00 hodin. A víte co dělá o víkendu? Chodí na brigádu do Lidlu. Chodila bych taky, ale už jsem stará a nemám na to sílu. Tolik k tomu, že učíme 4 hodiny a pak se flákáme. Přípravy totiž nemohou být univerzální, ani když máte paralelní třídy. Každý má své tempo a je třeba dělat přípravy denně, protože se často v hodině věnujete nad rámec nějakému problému, která koncepci hodiny kompletně rouhodí. A tak denně znovu a znovu. Tolik k těm argumentům. A to je jich tak třetina. Madam.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:57
Reply to  Lida

Nemusí přeci jako vysokoškolačka chodit na brigády do Lidlu ne???? Může přeci vyvíjet nějaké hi-tech zařízení, konstruovat obráběcí stroje, psát nějaké užitečné programy, navhovat budovy, atd. Myslíte, že jiní vysokoškoláci nemají o weekendech vedlejšáky? Akorát, že na rozdíl od Vás učitelů něco užitečného umí, tak dělají kvalifikovanou práci. Akorát vy soušáci pančeláci byste chtěli stejné peníze za půl pracovního dne 9 měsíců v roce, jako mají ostatní za mnohem vyšší časové vytížení. A opravdu jste potvrdila, že učíte 4 hodiny denně, a pak se flákáte. Jiní VŠ totiž dělají o weekendech svou profesi.

Romana
Romana
16. 10. 2018 17:51
Reply to  Darth Plagueis

Tak by mě fakt zajímalo, proč není mezi mladými absolventy pedag. fakult zájem o lukrativní povolání učitele… Jaktože nestojí o čtyřhodinovou pracovní dobu, dovolenou od nevidim do nevidim, pohodičku ve třídě třiceti vychovaných a nadaných žáků, občasné zorganizování nějaké akcičky, výletu, exkurze (s minimem zodpovědnosti, jak jinak), poklábosení s rodiči, to vše a mnohem víc za plně odpovídající plat kolem 20 tisíc čistého? Copak jsou ti lidi úplně blbí, že s dopomocí úplatků neškemrají ve frontách za dveřmi ředitelny o místečko? Jak je to jen možné, že volí jiná, nesrovnatelně náročnější zaměstnání? Copak si neumí spočítat – třeba jako pan chytrý Darth Plagueis – poměr PRÁCE/PENÍZE, který je v tomto případě TÁÁÁÁÁÁÁK výhodný?

Michal
Michal
17. 10. 2018 13:33
Reply to  Romana

e to jednoduché, protože, po dobu studia zjistí, co je to za rachotu a radši se nechají nacpat do nějaké agentury, popř. úplně do nějakého jiného oboru..zdrhnou prostě..

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:53
Reply to  Michal

Prosím, prosím, popište, kam ti absolventi fakult systémově zdrhají 🙂 Zkuste výčet profesí.

Michal
Michal
17. 10. 2018 13:31
Reply to  Darth Plagueis

Jen by mne zajímalo, když jste tak chytrý, proč si to s tím úžasným učitelem nevyměníte a všem nám neukážete jaký jste pedagogický kalibr…-))

Ucitel
Ucitel
15. 10. 2018 07:25
Reply to  Kateřina

Pri vyssi mzde by hodiny vypadaly lepe. Uz ted ze sve mzdy platim ruzne hry – jde sice jen o barevne papiry, barecny tisk, polaminovani, ale hodinam tato priprava dava jiny rozmer. Zaci se uci efektivneji a vic je to bavi nez kdyz je k dispozici jen krida a tabule. S vyssim platem bych toho delala vic. Navic vyssi plat rovna se i vyssi motivace odvadet dobry vykon. Cloveku neprijde trapne odvadet prumerny vykon za maly plat. Ja to nedelam, ale chapu starsi kolegy.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 09:46
Reply to  Kateřina

zeptejte se např. programátora, jestli by mu nestačila dvacka měsíčně 🙂 … dříve rodiče brali učitele jako parťáka, nyní se hledá jen způsob, jak ho dehonestovat, práva se ubírají, papírování přidávají a optimálně nechat jim peníze na úrovni minimálních hranic…učitelé pak mizí jinam, na jejich místa chodí čím dál víc neučitelů a světe div se, oni se tak i chovají a rodiče se diví, co či kdo učí jejich potomka…kolotoč, který se rozjel a zpátky ty učitele dostanete pouze odpovídajícím ohodnocením a změnou svého chování…

PAVEL ŠMATLÁK
PAVEL ŠMATLÁK
15. 10. 2018 01:25
Reply to  Zdenda

ANO UČITELÉ A JEN ZASE UČITELÉ,a kde jsou ostatní stejně důležité profese,kde se bere o poznání měně.Ano učitelé jsou sice důležití,ale skuteční učitelé a ne většina těch co vystudují pedagogiku,kde je i nauka o slušnosti,skromnosti a toleranci toto splNují.Asi bych sám učitelem býti nechtěl ale když už,tak bych se nějak přizpůsobil daným podmínkám,a stále bych jen neřval,že málo beru,protože ty platy zase nejsou tak malé.A to jsou učitelé,co mají děti a mládež učit slušnoasti,skrimnostiale hlavně něco naučit,když se sami chovají,s prominutím jinak než by\ měli a dávají žákům špatný příklad.Ano těch skutečných učitelů si vážím,a vím,že to je náročné povolání a poslání ale nic se nesmí přehánět ,a hlavně nezapomínat na morílku a slušnost,která velké části pedagogů schází.A jak jsem napsal jsou i jiná stejně ne li více důležitá povoláníale tolik s prominutím řevu o výplatíách u mich ani muk.Učitel má býti morální veličina a a příklad pro žáky,ale to ve většině případů není pravda.Jinak končím,a pisatelé ktří učitele jen brání a to i bez toho aby vědšli jak to skutečně je by se měli zamysklet a ne jenplácat nesmysli.

Káča
Káča
15. 10. 2018 16:27

No skoro jste mě rozplakal. Tedy máte pocit, že učitel bude o chlebu a vodě, protože je učitelem, aby splnil své poslání. Nevidím jediný důvodu proč by to měl dělat. Víte vůbec kolik stojí peněz vystudovat vysokou školu. Jakoukoli. I když studenti chodí na brigády za 5 let, to není méně než půl milionu a to se držím hodně při zemi. Nemluvím o studijních nárocích. Pak se tedy nemůžete divit, že učitel chce dostat zaplaceno dle svého vzdělání. Já to tedy očekávám, opravdu nevím, proč by tomu tak nemělo být. Každý strůjce svého štěstí, pokud jste se nechtěl učit tak se nedá nic dělat, nebude to v životě žádná sláva. Diskuse veřejnosti o výši platu učitelů jsou nevhodné a urážlivé. Upozorňuji, že nejsem učitel.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:55
Reply to  Káča

Chcete tedy tvrdit, že učitel je jedniná profese s VŠ???? Naopak je to jediná profese s naprosto podřadnou VŠ. To nakonec píše i autor článku

Jana
Jana
16. 10. 2018 09:56

Se tu zadny ucitel neprizna,ze se flaka?Ja byla v letech 2011-2013 ucitelka.Vs vzdelani,matematika-jazyky.Plat nicmoc,tak jsem to pekne proflinkala.Vyuka-ac bych mohla dat o moc vic-nestala za nic.Za ty penize zadna snaha.A bylo to.Pak jsem radsi odesla ze skolstvi😉

Eva
Eva
17. 10. 2018 11:17

Přemýšlím nad Vaší toleranci, slušnosti a skromností. Jak vidět taky chcete víc v jiných profesích.

ducky
ducky
15. 10. 2018 11:52
Reply to  Zdenda

Zdendo,skoro jsem zamáčkl slzu..bohužel pravdou je,že učitelů co skutečně UČÍ A NAUČÍ je jako šafránu.A držte se prosím tématu..nikdo zde nemluví o profesích hasiče,policajta atd.Mluvíme o učitelích..a bohužel je pravdou,že často tu“vaši práci“ suplujeme doma my,rodiče.A vážně vím o čem teď mluvím.Bohužel tu mou za mě nikdo neudělá,tu mám danou, a když ji neodvedu,nedostanu zaplaceno..narozdíl od vás ta moje je a musí být totiž vidět.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:46
Reply to  Zdenda

Komediantko 🙂 V roce 2015 bylo na pracovních úřadech registrováno 7000 plně kvalifikovaných učitelů. Bláboly o tom, ževýrazně chybí, soi nechte pro někoho jiného, stačí dát vyučovací povinnost na úroven Německa nebo Rakouska – 27 hodin týdně, a bude Vás na pracáku mezi 20-30 tisíci, a opravdu nevím, co jiného, než pracovat ve veřejném sektoru byste mohli dělat.

Jana
Jana
15. 10. 2018 17:18
Reply to  Darth Plagueis

Ale teď už není rok 2015 a situace se změnila, učitelů opravdu začíná být nedostatek, stejně tak jako jiných profesí, samozřejmě.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:57
Reply to  Jana

Učitelů je nedostatek ve srovnání s kým, prosím pěkně??? S lékaři, kteří mají výjimku ze zákoníku práce, a mají ze zákona strop řesčasů vyšší, než je učitelská vyučovací povinnost??? Ve srovnání se strojními a elektroinženýry, kteří již téměř vymřeli, a proto jste jako ČR praslovanská montovna a špindírovna, kde se nic nevyvíjí, a nevymýšlí????

Jana
Jana
15. 10. 2018 17:21
Reply to  Darth Plagueis

Podle této tabulky němečtí učitelé odučí víc, ale rakouští méně než čeští. https://www.oecd.org/education/EAG2014-Indicator%20D4%20(eng).pd

Romana
Romana
16. 10. 2018 17:58
Reply to  Darth Plagueis

Milý pane chytrý, který rád operujete čísly, bo trpíte přesvědčením, že ze čísly pravda jest: když už správně uvádíte, kolik hodin učí učitel v Německu, uveďte prosím také, kolik za to bere. Bude to fér. Jen to nezapadne do vaší rétoriky.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 18:59
Reply to  Romana

Německý učitel na rozdíl od toho českého tu neučil žáky 40 let budovat třídní apartheidi, a mířit na civilizovaný svět raketami s atomovými hlavicemi. Zkuste si zjistit, kolik tedy v tom Německu berou jiní VŠ ve srovnání s učiteli, a za kolik práce.

Nika
Nika
19. 10. 2018 20:02
Reply to  Romana

No tak pozor v Německu je obrovský problém s nedostatkem učitelů! Platy jsou také mizerné- to co je skresluje jsou platy učitelů, kteří mají statut úředníka- ale to má málo kdo! Ale dokud se porovnávají průměry tak to vidět nejde a spoustu lidí nepochopí jak je to ve skutečnosti.
Aktuálně je Německu příšerná krize školství, nejen, že chybí tisíce učitelů, ale i školy jsou v dezolátním stavu… Další problém mají profesoři na univerzitách- dostávají jen úvazek na dobu určitou, aby jim nemuseli dávat poradny plat, takže odučí maximum co jde na dobu určitou a musí se stěhovat do jiného města, kde mají univerzitu s jeho oborem a zase pracují za minimum. Sama se v tomto okruhu lidí pohybuji, takže vím o čem mluvím.

Nika
Nika
19. 10. 2018 20:05
Reply to  Nika

velice stručný aktuální článek o nedostatku učitelů v Německu: https://www.tagesschau.de/inland/lehrermangel-deutschland-101.html

Nika
Nika
20. 10. 2018 09:51
Reply to  Nika

https://www.google.de/amp/s/amp.welt.de/politik/deutschland/video181344418/Bildungsnotstand-Marode-Schulen-Es-fehlen-Milliarden-fuer-die-Sanierung.html
Něco ke špatnému stavu německých škol- ukázán je příklad jedné školy V Berlíně, ale situace je stejná po celém Německu- někdy i o dost horší.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 16:48
Reply to  Zdenda

Podle zprávy OECD o stavu českého školství, v ČR zdaleka nejúžeji koreluje prospěch žáků s tím, jaké vzdělání mají rodiče, a jak se tomuto věnují. Rovná se, přidaná hodnota českého školství je velmi nízká. Ještě jinými slovy, co děcka nenaučí rodiče, neumějí.

Jana
Jana
15. 10. 2018 17:24
Reply to  Darth Plagueis

Tak to je příliš jednoduché vysvětlení. Taky byste, mimochodem, mohl uvést, že podle zprávy OECD zájem o učitelství u nás klesá a důvodem jsou podle zprávy příliš nízké platy učitelů…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:00
Reply to  Jana

Nic takového ta zpráva neuvádí.

Romana
Romana
16. 10. 2018 18:05
Reply to  Darth Plagueis

A kdo je to má naučit, když opravdu schopní lidé (tj. lidé, kteří mají potenciál být schopní v mnoha profesích) učit nejdou – proč taky, když jinde budou brát dvakrát, třikrát víc. A ten, kdo je neschopný, jde holt do školství – za to prddělání dostane alespoň pár kaček. A děcka nic neumí. Nenapadlo vás, že s lepším finančním ohodnocením přijdou i schopnější lidé, kteří za sebou logicky zanechají lepší výsledky? Jaktože v tomto bodě vaše neochvějná tržní logika selhává?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:01
Reply to  Romana

A co tedy ti úžasní absdoventi PeF fakult jdou dle Vás obvykle dělat???? Zkuste vyjmenovat deset pracovních pozic, kterým učitelé dávají přednost:)

Darth Plagueis
Darth Plagueis
23. 10. 2018 12:53
Reply to  Romana

Zkuste popsat, kde bude brát absolvent pedagogické fakulty dvakrát až třikrát víc. než učitel. Učitel, který se učil dobře, rovná se ministr školství má několikanásobe průměru VŠ v ČR.

Jan
Jan
14. 10. 2018 12:01
Reply to  Bohumil Malý

Vy jste opravdu,ale opravdu Malý……..a to nejenom svým jménem

Bohumil Malý
Bohumil Malý
14. 10. 2018 12:29
Reply to  Jan

Na víc jste se nezmohl? Když už jste se zapojil, co takhle vyplodit nějaký vlastní názor? Nebo to je už nad vaše schopnosti :-)?

mini
mini
14. 10. 2018 14:44
Reply to  Bohumil Malý

Učitel studoval vysokou školu, má tedy mít logickx vyšší plat než dělník. Učitelská profese je velmi náročná. Mám odučeno 26 let. Ale na bazén jsem tedy pro děti vždy měla, toto mi připadá přehnané. Manžel pracuje u soukromníka a podmínky jsou horší než ve státním resortu,ale to je problém našich politiků- práce na dodhody, na černo, půl platu oficiálně-půl neofisiálně. …apod. Ale můj muř už doma nepracuje, zavře dveře v práci a konec, já neustále něco doma tvořím, opravuji testy, studuji….

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 17:01
Reply to  mini

Nechci Vám kopat do báboviček, ale dělník není profesní kategorie, ale třídní, a spoustu těch, které označujete za „dělníky“ mají rovněž vysokou školu. Tedy nikoli rovně,ž, protože vy nemáte VŠ, lae většinou jenom pedagogickou fakultu 🙂 Můžete jít učit na soukromou školu, a uvidíte, zda si polepšíte 🙂

Jana
Jana
15. 10. 2018 17:26
Reply to  Darth Plagueis

Pedagogická fakulta (já ji nemám) je univerzitní vzdělání. Dělník není žádná třídní kategorie, to už snad tady nepěstujeme, je to prostě pracovní pozice.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:04
Reply to  Jana

Dělník samozřejmě JE třídní kategorie, není to ani pracovní pozice, an profese. Opakem dělníka je technickohospodářský pracovník, tedy byl do roku 1990, kdy ještě platil ZEUMS, který bolševici sami odpískali. A kam byste zařadil takového servisního technika computery řízených obráběcích strojů, který obvykle působí z 80 procent mimo ČR???? A k tomu dalšímu: Sám jste se přesvědčil, že není fakulta jako fakulta. Zkuste napsat, ve které zemi mají učitelé stejně jako lékaři nebo právníci.

Martina
Martina
14. 10. 2018 18:10
Reply to  Bohumil Malý

Nevíte o čem mluvíte. Učitelka po 20letech praxe má momentálně stejný plat, jako paní prodavačka v Lidlu. Rozhodně nejde po 4 hodinách domů. To jsou jen hloupé řeči těch, kteří nikdy neučili.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:05
Reply to  Martina

Učitelka po 20 letech na PORGu má oproti té prodavačce v Lídlu minimálně dvouapůlnásobek, spíše více.

Káča
Káča
15. 10. 2018 09:42
Reply to  Bohumil Malý

Tak vystudujte vysokou školu a budete mít krásný život. Velký plat učitele a spoustu volna. Co Vám v tom brání?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:06
Reply to  Káča

Souško, já na rozdíl od Vás mám vystudovanou VŠ, vy máte pouze pedagogickou fakultu, čili, speciální VŠ.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 11:11
Reply to  Darth Plagueis

a léky jste si už dnes vzal?

Arabel
Arabel
15. 10. 2018 10:28
Reply to  Bohumil Malý

Víte, že učitel má třeba 20 čistého a že na to studoval? A když půjdu všichni pryč, kdo teda bude učit? Ti je přímo světonázor!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 17:03
Reply to  Arabel

Ukázka toho, co jste vy učitelé za chátru – chováte se jako popeláři, a metaři, a o své mzdě hovoříte jako o čisté, a porovnáváte s hrubou mzdou ostatních. Klasická podpásovka a školometské křiváctví.

Jana
Jana
15. 10. 2018 17:27
Reply to  Darth Plagueis

Počkejte, jak jste přišel na to, že Arabel srovnává čistou mzdu s hrubou?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
15. 10. 2018 17:48
Reply to  Darth Plagueis

Darth Plagueis: vítejte zpět u nás a prosím o méně expresivní výrazy. Nepoužívejte slova jako „lži“ (lež je nepravda řečená úmyslně, to asi nemyslíte) ani „chátra“. Věnujte se prosím věcné argumentaci k tématu.

Eva
Eva
15. 10. 2018 18:30
Reply to  Darth Plagueis

Vy máte určitě se školou špatné zkušenosti z mládí. Vzpomínejte. Za minulost si vyřizovat účty není fér.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:07
Reply to  Eva

Učitelé si neustále mají potřebu vyřizovat účty s těmi, kdo jsou nadanější, lépe se učili, jsou pracovitější, a mají v práci výsledky.

Eva
Eva
17. 10. 2018 19:33
Reply to  Darth Plagueis

Věřte nebo nevěřte, vzdělaných lidí jsem si vždycky vážila a věřte že jsem 40 let učila se středoškolským vzděláním. A jsem ráda, že i moje děti a bylo jich dost, dosáhly vysokoškolského vzdělání. Byla bych sama proti sobě kdybych si jich nevážila.

skvelezeuzMilaneuci
skvelezeuzMilaneuci
18. 10. 2018 11:14
Reply to  Darth Plagueis

ta arogance vůči povolání, které i tebe naučilo číst, psát a počítat…už chybí jen napsat něco pěkného o svých rodičích, takové děti jsou ukázkou neuctivých osob, bez vychování, závist, sobeckost (kde platí jen trh, poptávka s nabídkou a ještě napiš, že z důchodců už nic nekápne, tak na co jsou důchody…hnus povaha)…pomoci nelze, protože ego nedovolí zastavit se a zamyslet 🙂

Eva
Eva
23. 10. 2018 09:19

Zdá se že arogance je ve vaší hlavě, špetka zatrpklosti, možná něco víc. Někdo vám hodně ublížil a vy se s tím nemůžete smířit. Přála bych vám abyste zažil něco pěkného, někdo se na vás usmál. Možná by přišlo trochu pozitivnějšího myšlení a lepší nálady.

Lucie Bucharová
Lucie Bucharová
16. 10. 2018 09:41
Reply to  Bohumil Malý

Učitelé ale musí být pořád v pohodě…. uklízečka může přijít naštvana nebo smutná do práce a podlaha a koště to s ní zvládnou… co vydeptaný učitel, ten si to nemůže dovolit, řvát na žáky, i když i rávem…… naštěstí mnozí učitelé si můžou úklidem přivydělat a vykompenzovat stres. Bohužel znám takové, co to dělají…obrázek naší společnosti.. A Vy, kritiku?? Podejte si přihlášku, studujtesi pět let a přitom taky chodte do práce, Vaše pomoc společnsti bude potřeba, učitelů bude nedostatek, zůstanou ti super odolní, nebo ti, co se jinde nechytnou a neumí dělat…to nám patří…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:08

Proč máte potřebu se srovnávat zrovna s uklízečkou??? Je x VŠ profesí, tak se srovnávejte s těmito. To byste jich musela být ovšem schopná alespoň 5 vyjmenovat, že?????

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:17
Reply to  Darth Plagueis

před chvilkou jsi chtěl min. 10 povolání ke srovnání…nějak polevuješ .)

Pavel
Pavel
14. 10. 2018 11:27
Reply to  Martin Kroha

Také nějak nesouhlasím.Navíc nerozumím jeho kritice vlastního vzdělání. On má „jen“ státnice z psychologie a pedagogiky?Teď učí na vysoké škole?A nikdo mu nikdy neřekl, jak se učí? Tak nedával pozor, protože to je právě ta pedagogika! Učil jsem dlouho a mohu to posoudit do detailu. Učitelé se nikdy neměli nejhůře a teď se mají velmi dobře.

Fany
Fany
14. 10. 2018 12:20
Reply to  Pavel

Přesně tak, jak píšete, ale nikdo se nemá hůř,všichni se mají líp a to věčné naříkání ,jak učitelé mají málo peněz je už směšné. A že pan učitel nemohl jít ani s dcerou na koupání,že na to neměl,tak to už je vrchol.

Eva
Eva
15. 10. 2018 08:46
Reply to  Fany

Nerozlišujete minulost a současnost a chce to taky trochu číst mezi řádky.

Anna
Anna
14. 10. 2018 11:33
Reply to  Martin Kroha

Tak at neuklízí, neprodávají a nedělají (mimochodem kvalifikovaný schopný dělník třeba ve Škodovce může mít kolem 40.000) a jdou učit, když si myslí, že na to mají. Učitelů je málo, volná místa jsou pořád. Pak možná těm dětem k tomu banánů koupi třeba i pomeranč.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 17:07
Reply to  Anna

Tak neučte, ale třeba operujte, řidte velký dopravní letoun, vyvíjejte hi-tech výrobky, programujte, atd. jako ostatní VŠ. Dělník „třeba ve škodovce“ je srovnatelný s učitelem na PORGu, a ten má určite výrazně více. Kdybyste nebyla neschopná, tak jako učitelka máte víc. Schopnmá učitelka vykonává profesi ředitelky školy. Je zajímavé, že pokud Vás z té školy vykopnou, obvykle právě nejen, že ani neprodáváte, ale spíše uklízíte, či rovnáte špagety do regáků. Volná místa učitelů jsou někde, jinde jsou jich stovky na pracáku.

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:20
Reply to  Darth Plagueis

to je přesně ono….dělej to, za co dostaneš hodně peněz…ne to co si myslíš, že dělat máš…ostatní ale možná nechtějí učitele, kteří to dělají jen pro peníze…možná je dobře mít učitele, kteří to dělat chtějí a jsou za to dobře ohodnoceni…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 17:09
Reply to  Anna

ˇVíte, nesmíte novinářům sbaštit vše. Těch 40 000 ve Škoda auto, není porůměr dělnických, ale tabulkovýchj pozic. Což jsou všechny kromě manažerských. Chápu, že vy soušáci pančeláci si myslíte, že ve fabrikách pracují pouze dělníci. A spousta kvalifikovaných dělníků má VŠ, a navíc, drtivá většina z nich v současnosti nepracuje 40 hodit týdně, ale víc.

Radek
Radek
14. 10. 2018 13:52
Reply to  Martin Kroha

A co s nimi?!? O těch jaksi článek není, to Vám „nedocvaklo“?!?
A mimochodem, některé prodavačky (a není jich málo při jejich aktuálním nedostatku) mají dnes stejný (a možná i vyšší) plat jako aprobovaní učitelé, to je novinka, co?!?
A pokud vám nedochází že to je opravdu velmi špatně, je jakákoli další debata zbytečná.

luanna
luanna
14. 10. 2018 14:47
Reply to  Martin Kroha

že mu věříte, jak může být učitelem člověk, který vědomě lže, běž si sednout za pokladnu do marketu, když nechceš učit

host
host
14. 10. 2018 14:58
Reply to  Martin Kroha

V tomto státě jsou na tom nejhůře lidé kteří vytváří hodnoty pracuji 25let a za tu dobu se ve firmě vystřídalo několik desítek mladých po vyučení u řemesla nezůstal žádný kdo měl maturitu utekl k policii hasičům bez maturity vojsko nebo řidič hlavně nedělat protože z dělnického platu žijete od výplatě k výplatě nic si nepořídíte kdežto tak udržujete chod státu a odbory se vám postarají o každoroční přidání

Adamcová
Adamcová
15. 10. 2018 00:35
Reply to  Martin Kroha

Souhlasim naprosto, ať jdou dělat rukama a za 80 Kč za hodinu s 4 týdenní dovolenou. Prý nemohl s průměrným platem vzít děti do bazénu, že se za ty kecy aspoň nestydí.

Arabel
Arabel
15. 10. 2018 10:26
Reply to  Martin Kroha

Prosím vás, vy fakt nechápete, že je důležité, kdo bude učit děti??? Že když učitelé budou mít takhle strašně málo, zůstanou tam jen ti špatní???

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 17:11
Reply to  Arabel

Učitelů není takhle strašně málo, v ČR je nejnižší vyučovací povinnost v EU. To je celé. Málo je inženýrů, se kterými se srovnáváte, a závidíte jim. Proto jste jako ČR praslovanská montovna a špindírovna, a inženýři a lékaři na rozdíl od učitelů z ČR houfně prchají.

Jana
Jana
15. 10. 2018 17:29
Reply to  Darth Plagueis

To s tou nejnižší vyučovací povinností prostě není pravda, neopakujte prosím pořád dokola nepravdy, ověřte si to, musíte to ovšem přepočítat na celý školní rok, samozřejmě, protože v mnoha zemích mají mnohem víc prázdnin.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:10
Reply to  Jana

Pokud tvrdíte, že to není pravda, tak to vyvratťe důkazy, a jmenujte země, kde je ta vyučovací povinnost nižší. Mám dojem, že jenom Madarsko má tuto srovnatelnou s ČR.

Joja
Joja
16. 10. 2018 14:01
Reply to  Martin Kroha

Vážím si každé práce, ale srovnávat uklízečku s vysokoškolsky vzdělaným učitelem je přece hloupost.

Michal
Michal
17. 10. 2018 13:37
Reply to  Martin Kroha

To přece nemůžete myslet vážně srovnávat profese na nejnižším stupni společenského žebříčku s profesí učitele…tohle může dělat každý, učitele, z nich nikdo!!!

ucitellol
ucitellol
14. 10. 2018 10:54

omg chudacek

Jarek
Jarek
14. 10. 2018 11:13

Pěkná blbost, moje setřenice dělá učitelku na základce a ze svého platu si nechala postavit i barák. Mají nadprůměrné mzdy a přitom je jich většina nepoužitelných. Vážně nevím co by za těch pár hodin denně v práci a každý rok 3 měsíce dovolené chtěli.
Jediné co pořád čtu jsou chudáci učitelé, chudáci doktoři, chudáci policajti. Ale ještě nikde jsem neviděl že by někdo napsal článek o dělnících, prodavačkách…. Ti, kteří jsou placení z našich daní se jen neustále litují a po těch co celý stát živí a mají platy nejnižší neštěkne ani pes.

Anna
Anna
14. 10. 2018 11:31
Reply to  Jarek

Proč pořád kňouráte, že chudáci dělníci a chudinky prodavačky? Dělník nebo prodavačka je nevzdělaný a nekvalifikovaný člověk. Když se někdo špatně učil, tak je logické, že nemůže pracovat za takový plat jako někdo studovaný. Každý svého štěstí strůjce, když si skladník myslí, že zvládne práci policajta, může to jít dělat… Stejně tak prodavačka může jít přednášet do školy… Co jim brání? Vzpamatuje se, motate jabka a hrušky.

Vladislav
Vladislav
14. 10. 2018 11:38
Reply to  Anna

Kde jste přišla na to,že dělník je nevzdělaný a nekvalifikovaný člověk??

Stepan
Stepan
14. 10. 2018 12:06
Reply to  Anna

Jabka a hrusky cpete do hlavy detem vy…podle toho vypadaji vysledky na prijimackach…pouzesi uzurpujete pro sebe co nejvyssi platy.zodpovednost za vysledky zadna….nulova..hodnotit ucitele spravedlive podle toho co skutecne nauci a vetsina jich zemre hlady…

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 14:06
Reply to  Stepan

Jasně, já bych jim nedával nic. A vůbec, ať se školy zruší. Stejně tam pracuje jenom neschopná verbež. Naženeme je do dolů nebo na úklid veřejného prostranství. Aspoň budou trochu užiteční. Takhle to myslíte? Proč už to vy nebo vám podobní neřeknete naplno. Zrušme školy!!! Učí tam jen neschopní, chceme si svoje děti učit sami. Nejlépe víme, co a jak. Takhle by to bylo lepší?

Ivana
Ivana
14. 10. 2018 14:38
Reply to  Stepan

Takže třeba spec. pedagog,který učí mentálně postižené dítě si výplatu nezaslouží,protože to dítě díky krátkodobé paměti většinu učiva zapomene…

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 14:46
Reply to  Ivana

Já jsem to samozřejmě myslel ironicky. Jsem učitel a už těchhle příšerných žvástů mám plné zuby. Chci za svou práci lepší plat (jako ostatní), chci, aby si rodiče doma ty svoje dárečky vychovali tak, aby se chovali slušně i bez dozoru rodičů, chci jet na dovolenou, když já chci a ne když jsou prázdniny (dvakrát dráž), … A chci na sobě makat a mít na sebezlepšování dostatečný prostor i finance. Chci, aby mi do mé práce pořád někdo nezasahoval svými neodbornými zásahy (politici), neuvěřitelnou neznalostí a diletantstvím (úředníci) a mnohdy až neuvěřitelnou arogancí a povýšenectvím (NĚKTEŘÍ rodiče)… Chci toho opravdu tak moc?

Pirato
Pirato
14. 10. 2018 17:26
Reply to  Zdenda

Myslím, že jste trochu mimo. Pokud máte ke své práci, resp. podmínkám, výhrady a vadí vám tak moc, měl byste změnit obor. Stěžovat si, že na dovolenou můžete jen o prázdninách- to je fakt úlet. Buďte rád, že na ni můžete jet. Kecy o tom, že vás to stojí dvakrát tolik, si nechte pro někoho jiného. Většina lidí jezdí na dovolenou o prázdninách…
Každý má právo volby. Můžete být lektorem, koučem a pracovat sám na sebe. Ze zkušenosti ale vím, že většina učitelů, kteří učí, zkysne na škole až do důchodu (a oceňují právě jistotu státního zaměstnance a prázdniny; zejména ženy-matky říkají, že lepší zaměstnání pro ženu s dětmi není). No to si pak musíte vybrat… jestli chcete dělat vedoucího směny v Lidlu nebo nějakého THP ve fabrice (když si myslíte, že berou oproti vám tak moc), nebo si stále stěžovat jako učitel. Myslíte si, že všichni ostatní lidé jsou se svým platem spokojeni??? Taky nejsou, ale v soukromých nadnárodních firmách si můžou stěžovat tak leda na lampárně.

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 18:31
Reply to  Pirato

Kolik jste toho odučil, že si jste jistý tím, že dokážete odhadnout, kolik by učitelé měli mít za svoji práci peněz? A jinak, já si neustále nestěžuji… pro práci s dětmi na to nemám čas. Ale to asi není žádný argument, tak už nic neříkám (vám). Myslet si snad ale můžu, co chci. A jen tak mimochodem, až potkám aspoň jednoho člověka, který nad rámec svého pracovního úvazku a bez nároku na odměnu (byť občas nějaká malá přijde) stráví s dětmi cca 10 hodin týdně (včetně sobot a nedělí), rád si s ním popovídám o tom, jestli je taková práce dobře zaplacená…

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:29
Reply to  Pirato

nekecejte blbosti…o prázdninách jsou zájezdy atd. samozřejmě dražší a asi neumíte hledat…kdyby učitel mohl vyhledat cenově výhodný zimní týden na horách, klidně by si myslím oželil 2 týdny z letních prázdnin…učitelé vlastně žádnou dovolenou nemají, od slova dovolit se to totiž u učitele nefunguje…on se dovolit nemůže..prostě dostane termín, kdy nejde do práce a hotovo…to že někde v zimně našel first nebo last minute zájezd na hory, to nikoho nezajímá…prostě pojedeš v létě v dobu, kdy mají žáci prázdniny…zatímco sice počet dní volna má jiná profese méně, ale berme objektivně do faktu skutečnost, že lze vyjednat dovolenou včas v dobu, kdy to potřebuji, ne kdy mi to předepíše zaměstnavatel…

Martina
Martina
14. 10. 2018 17:54
Reply to  Zdenda

Zdendo … souhlas

Hana
Hana
14. 10. 2018 12:12
Reply to  Anna

Nesouhlasim, dnes tuto praci musi delat i vzdelani lide a i za tak malo. Prace pro ty, co chteji pracovat neni. Stredoskolaci praci nemaji a vyuceni obsazuji jejich mista, protoze znamosti jsou dulezitejsi nez ono vzdelani.
Fraska

Fany
Fany
14. 10. 2018 12:27
Reply to  Anna

Promiňte,ale pajdák je ta nejlehčí vysoká škola, na ni šli ti,kteří už na jinou školu neměli, viz moje kamarádka, která chtěla vysokou,ale netroufla si na strojařinu, medicínu a tak podobně. Učí od 1 do 4 stupně, pěkně o půl 12 doma, a když se s ní mluvím o své práci,tak jen hledí, co jako my misíme u živnostníku všechno stihnout a kdy chodíme z práce domů.

Ivana
Ivana
14. 10. 2018 14:48
Reply to  Fany

Fany:
1.Jako ředitelka bych ji ve škole nechtěla
2. Při dřívějším studiu učit. pro 1.st. ZŠ musel uchazeč zvládnout:Čj,M,talentovky-HV-nástroj ( to dnes na soukromých VŠ školách ani nemusíte),zpěv,VV,TV,všeobec.přehled,dokonalou mluvu,praxi s dětmi,zájem,maturitu z cizího jazyka… dnes bych ty uchazeče radši vidět ani slyšet nechtěla…

Nika
Nika
14. 10. 2018 18:24
Reply to  Fany

Musím říct, že z mého okolí šlo na pajdák opravdu několik lidí, kteří se právě nikam jinam nedostali… dokonce pajdák vystudovala i jedna známá co měla na střední samé 4 a všichni jsme se divili, že vůbec odmaturovala…(ale taky byla při maturitě v 8 měsíci…) a těhotná byla i při obhajobě na vejšce….

No a kdo jde na pajdák jen proto, že se nikam jinam nedostal- tak v praxi s velkou pravděpodobností nebude úplně spokojený ač má plat třeba pohádkový…

Takže argument o tom jak jsou všichni učitelé vzdělání a inteligentní a angažovaní a proto musí mít víc než dělníci a podobně
úplně neodpovídá realitě.
Tím nechci říct, že jsou všichni učitelé takový…
Určitě jsou i dobří učitelé, kteří jsou jednak opravu inteligentní, vzdělání, angažovaní a sami se neustále vzdělávají a pro děti jsou přínosem a zasloužili by si peněz víc.
Ale to je asi v každé profesi stejné.

Mirek
Mirek
14. 10. 2018 21:25
Reply to  Fany

Na tuhle ubohou tezi jste přišel sám, nebo ji máte od někoho? A že jsem si nevšiml že bych byl někdy o půl 12 doma. Víte ono to učitelství není jen od učených hodinách, ale též přípravě na ně (ta skutečně není za 5 minut hotová) dnes už i dost byrokracie atd. Zkuste učit aspoň dva roky a pak suďte. Jako živnostník jste na sebe vzal velkou zodpovědnost vše si musíte dělat sám, pokud s tím máte problém nechejte se zaměstnat. Taky vás nenazývám flákačem co si dělá když se mu chce a že jste beztak zloděj co krátí daně. I vaše práce má svá úskalí.

Káča
Káča
15. 10. 2018 14:26
Reply to  Fany

A vy jste ten pedak vystudoval? Kdyby hloupost nadnašela -víte jak je to dal?

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:31
Reply to  Fany

jasně, v každé profesi najdete flákače…i u vás se jistě najdou osoby, které to odflákají jak jenom jde…to že to tu uvádíte jen další důkaz pokusu o sesunutí pozice učitelství všeobecně

Jarek
Jarek
14. 10. 2018 12:53
Reply to  Anna

Vůbec netušíte, která bije. Nevím ve kterém státě jste žila posledních 10 let, ale u nás musí pracovat ve výrobě i vzdělaní a jsou kolikrát mnohem chytřejší a schopnější než průměrný učitel. Učitel nemusí umět vůbec nic, spousta jich vše předčítá z knížky a do školství se šli jen jak se říká zašít. Se schopnostmi a pracovitostí bych je dal tak na úroveň státních úředníků. Také nemají žádnou zodpovědnost. Nebo jste už viděla, že by byl učitel potrestán za to, že své žáky nic nenaučil?

Mirek
Mirek
14. 10. 2018 21:29
Reply to  Jarek

Kde jste to viděl naposled? Předčítání z knížky? Já snad naposled na vysoké u starších profesorů a jen někdy 😀 A že nemáme zodpovědnost? Zkuste si řešit jakékoliv zranění co se stane na hodině, nebo během vašeho dozoru, papírování máte na hodinu. Že učitel nic žáky nenaučil? Slyšela jste taky o domácí přípravě žáků? Podívejte se na tématické plány konkrétní školy, kolik se toho má probrat a jaká časová dotace je pro daná předmět. Ono to bez opakování jaksi do hlavy nenaskáče. To je to samé jako byste řídila auto jednou měsíčně a pak se divila že řada situací v ostrém provozu je pro vás těžko řešitelná.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:12
Reply to  Mirek

Vy jste viděl na VŠ předčítání z knížek???? Naj aké VŠ???? Na pajdáku, že????? Vy jste si dokázal dobře nafackovat 🙂 Jasný důkaz, že PeF je nejhorší VŠ.

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:38
Reply to  Darth Plagueis

ten klučina si snad myslí, že pajdák je od slova pajdat 😀 … odhaduji, že se mstí za svá léta zpackaná ve školách a teď to potřebuje nějak zazdít

Káča
Káča
15. 10. 2018 14:38
Reply to  Jarek

A neměl by dle Vaši logiky odpovídat učitel též za domácí přípravu žáka nebo za to že chodí pravidelne do školy? Všichni tady křičíte že učitel žáky nic nenaučí, ale rodiče se mnohdy o své dětí nezajímají. Inteligentní rodič dbá na přípravu svých dětí do školy a neočekává, že všechny vědomosti získá ditě jen ve škole. Látku ze školy s dětmi procvičuje. Pak by totiž učiteli stačila konev, ze které by destičkam vědomosti do hlavy nalil. Z blbce ani sebelepší učitel Einsteina neudělá. Nechtěla bych učit Vaše děti.

Misha
Misha
15. 10. 2018 22:47
Reply to  Káča

A co s tím, když látku na 2. stupni už řada rodičů nezvládne? Občas je to docela náročné. Nebo pracují do pozdního odpoledne. Možná o tom nevíte, ale často se v provozech, obchodech končí třeba až v 18 hodin nebo se jede na směny. Nabízí školy dostatek možností doučování? Poradí s úkoly po škole? Mají se děti kam obrátit? Nebo se o děti „neinteligentních rodičů“ (jak jste je pojmenovala) škola až tak nezajímá?

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:36
Reply to  Jarek

dejme učitelům pravomoci, pak chtějme takové věci jako zodpovědnost za naučenost…když žák řekne, že se učit nebude, nenaučíte…když se sebere a odejde ze třídy, zastavit ho nemůžete, jediné čeho se dosáhlo, že z prskání o právech dětí je to dnes postavené v rovině, že učitel může jen nahlašovat, co žák nedělá či dělá, zapisovat, oznamovat…taková práva mít rodiče doma, tak plno dětí jsou nevychovaní zmetci…ale výsledky koukám od škol očekáváte…zajímavé….dejte jim nástroje, pak chtějte aby je používaly, ve výsledku požadujte záruky…jinak radši seďte a houpejte nohama, jak jste si to blbě zařídili

Honza
Honza
14. 10. 2018 21:36
Reply to  Anna

Stejně tak můžeš jít makat do supermarketu. A vysoká škola v dnešní době není záruka schopnosti . Stačí se podívat do parlamentu a senátu.

Katka
Katka
14. 10. 2018 22:01
Reply to  Anna

Jak něco takového můžete vypustit z úst ? Kdo si myslíte že jste? Všichni lidé jsou si rovni to jen lidská ubohost může za tento systém. Všichni lidi mají právo žít důstojně bez ohledu na to jak se kdo učil, uklízečku také lidé potřebují, proč by nesměla jít s dětmi do bazénu? To si nezaslouží jen proto že je nevzdělaná? Tak já vám něco povím nemorální a sprostý je každý člověk který si myslí že žít důstojný život má jen ten co má vysokou školu. I lidé bez vzdělání si zaslouží jet k moři a podobně. Myslíte si že jste vzdělaná? Ale hloupá jako spousta vzdělaných lidí co si myslí že jen vzdělaný si zaslouží víc než ten méně vzdělaný. Vzdělaný nebo méně vzdělaný člověk, pořád jsme lidé a to stejní lidé se stejnými potřebami. Všichni chceme žít, nikoliv jen přežívat. Nelíbí se mi že ten či onen je chudák protože si zaslouží větší plat nežli ten či onen, vzpamatujte se !!!!!! Nedívejte se na člověka podle vzdělání…

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:13
Reply to  Katka

Učitel nebo uklízečka ovšem nejsou lidé, ale pracovní zařazení. A ta si rovna s dovolením nejsou.

VSDDGGGGGFSXC
VSDDGGGGGFSXC
14. 10. 2018 23:32
Reply to  Anna

Zrovna tak není schopen učitel jít dělat kvalifikovaného dělníka,zámečník nebo elektrikář bere daleko méně než učitel,maká 8 hodin a na směny tak ať si to zkusí třeba o prázdninách,to by žádný učitel nedělal!!!!!!!

Darth Plagueis
Darth Plagueis
15. 10. 2018 17:13
Reply to  Anna

Vaše tupé lži, že projektant nebo konstruktér je nekvalifikovaný člověk jsou jaksi mimo 🙂 Vy soušáci pančeláci, kteří pracujete na poloviční úvazek na nejnižší pedagogické pozici také nemůžete mít pprůměr mezi primářem, pilotem, a generálním ředitelem ČEZu.

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:41
Reply to  Darth Plagueis

jo tak soušák pančel….ty jsi opravdu byl šikanován na škole, že? a když už, tak teď budeš kopat kolem sebe 😀

Eva
Eva
14. 10. 2018 14:47
Reply to  Jarek

Ta Vaše sestřenice je vdaná, nebo samoživitelka? Druhá varianta by byla velice zajímavá.

Honza
Honza
14. 10. 2018 21:31
Reply to  Jarek

Jarku – naprostá pravda , lepší bych to nenapsal. Učitelé v mé době učili a taky naučili. Dnes na děcka učitelé vyvalí učivo a poraďte si rodičové . Šikana na škole -hodně běžná a když na to upozorníte učitelka se nafoukne ,místo toho aby to v zárodku zlikvidovala . Hlavně pohodlí , pracovat na vlastní kariéře bez ohledu na to co děti naučí. Čím víc vlastních aktivit . Prodavačky mají v hubě všichni tihle státní , ale můžou za těch pár peněz přejít do supermarketů.

Pavel
Pavel
14. 10. 2018 11:21

Já bych učitelům a nejen jim přál vyšší mzdy, ale tohle je neskutečnej blábol. Nemohl vzít děti do bazénu?? Ví ten pán o tom, že po škole se pohybují i uklízečky, školníci a lidi co dělají kancelářské práce a ti mají mzdy výrazně nižší?? U uklízeček to může být i polovina… Učitelé mají cca 28 000.

Eva
Eva
14. 10. 2018 11:54
Reply to  Pavel

Milý pane Marku Hermane, vidíte, že kantoři si se stěžováním nepomohou. Zapomněl jste dodat, že když jste nemohl vzít vaše dcery na bazén Vám bylo trochu míň let. Vypadáte pořád dobře. Tenkrát jak odhadují byl Váš měsíční plat možná kolem tří tisíc a to jste byl živitel rodiny. Já jsem začínala za čtrnáct set hrubého. Ale zase budou námitky , víte za kolik jsme dělali mi. Ten plat 28tisic jsou asi posledních třech letech. Jedeme v tom všichni stejně. Zajímavé, že se nezávidí lidem, kteří si k penězům pomohli tak nějak jinak, ale dál to rozvádět nebudu. Je to těžké, ale jsem ráda, že jste se našel a hledáte nové metody jak ty mladé tomu našemu krásnému povolání naučit. Myslím, po absolvování Vašich přednášek máte dobře našlápnuto. Držím Vám a mladé generaci palce. Aby bylo líp. Osobní rozhovor by byl větší zážitek, ale mladší jsou přednější. Hodně štěstí a úspěchů.

Stepan
Stepan
14. 10. 2018 12:00
Reply to  Pavel

Nejlepsi na tom je ze takzvany ucitel vystuduje a stejne si musite ucit deti doma.ze skoly prijdou a vetsinou nerozumi tomu co se takzvane ucily ve skole.neni se cemu divit ted nam to bylo jasne a zretelne naservirovane ucitelem-neucitelem.

Jarek
Jarek
14. 10. 2018 13:06
Reply to  Stepan

Tak to máte pravdu, v práci jem měl brigádníka čerstvě po maturitě. Ten nevěděl vůbec nic Nejen že nevěděl nic o věcech ze kterých maturoval, on nevěděl nic ani ze života, například co je referendum. Jsem mu řekl, aby šel do školy a vyptal si zpátky peníze za svačiny, protože tam chodil úplně zbytečně. No a víte co z něho nyní je? Policajt, jak překvapující:D A čemu se divím, co jsem se díval na ty maturitní otázky, to je jak pro zvláštní školy, nebo cvičené opice.

Eva
Eva
14. 10. 2018 14:05
Reply to  Stepan

Můžu Vám položit jednu otázku. Vy jste vždycky ve škole všemu rozuměl? Pokud ano, svému synovi pomůžete, pokud ne, zamyslete se nad pojmem dědičnost.

Blanka
Blanka
14. 10. 2018 15:01
Reply to  Stepan

Učím už 35 let. Stále hledám, jak předat opravdu všem dětem to, co je chci naučit. Pes je zakopán v tom, že ne všechny děti jsou nastaveny a připraveny na to se ve škole něco naučit. Až budou rodiče doma své děti vychovávat a přesvědčí je k tomu, že ve škole je opravdu třeba celou dobu dávat pozor a nezabývat se jinými činnostmi než tím, co vyžaduje vyučující, aby se v hodině dělo, pak nebudou rodiče muset svá dítka doma sami ničemu doučovat. A vědí rodiče, že učitelé mají vypsány tzv. konzultační hodiny, ve kterých se mohou žáci přijít za učiteli zeptat na věci, které jim třeba ve výuce unikly?
Zeptejte se, vážení rodiče, svých dětí, které musíte doma sami „doučovat“, zda využily právě těch konzultačních hodin, než se budete muset se svými ratolestmi učit vy. Já mám zkušenost takovou, že nikdo nikdy nepřijde, protože konzultační hodiny mohou být z technických důvodů až po vyučování a všechny děti mají naspěch honem ze školy utíkat. Kam? To je otázka.
Po 35 letech už mě nebaví pracovat za ten mrzký peníz ve školství a neustále slyšet o tom, kolik máme volna a žádné zodpovědnosti. Já si ráda půjdu odpočinout do Lidlu za rohem, kde si mohu vzít dovolenou tehdy, kdy ji budu potřebovat nebo si vyměnit směnu (třeba na pohřeb blízkých, což už mě ve školství uráží, že nemohu, když to není přímý příbuzný. A že už jsem ve věku, kdy mi příbuzní, přátelé a známí začínají houfně odcházet.).
Také návštěva u lékaře je pro mě velkou překážkou v práci, neboť všechna zdravotnická zařízení mají pracovní dobu shodnou s naší ve školách a pak se doprošovat vedení, zdali můžete tehdy nebo onehdy zajít k lékaři na vyšetření nebo nějakou pravidelnou léčbu, je doslova horror. V jiných zaměstnáních si můžete na nemoc vzít dovolenou, u nás to nejde. Nemohu si naplánovat marodění do 40 dnů pevně dané dovolené. Mimochodem už 30 let nemám žádnou dovolenou, neboť v létě také učím a doučuji, nebo jsem dříve pracovávala pro cestovní kanceláře.
A jelikož v krajském městě je nadbytek učitelů, větší polovinu své profesní kariéry jsem nucena za prací dojíždět do menších měst nebo vesnic v kraji, což dnes stojí nemalé peníze a obrovskou ztrátu času.
Takže tady to Vaše o půl 12. doma je směšné. Když jsem někdy v 16 hodin už konečně doma, jsem šťastná. A vstávám ráno před šestou. A to už doma na mě opět čekají další žáci, kteří se chtějí učit navíc a rodiče je v tom podporují. Takže nevím, co to je lelkovat. Opravy písemek a přípravy dělám za poklusu v autobuse a ve volných hodinách ve škole nebo na úkor svého spánku v noci.
Jsem totálně vyčerpaná a těším se, že mě ze školy od pololetí propustí, neboť musím své místo uvolnit vracející se mamince z mateřské. Těším se na pracák a pak ještě třeba tři roky někde v tom Lidlu. Ve škole už nikdy, přenechám to všem těm diskutujícím tady, kteří učitelům závidí to krásné poslání, které není zaplaceným povoláním.

Nika
Nika
14. 10. 2018 17:42
Reply to  Blanka

To je velice zajímavé s těma konzultačníma hodinama. Domnívám se, že většina rodičů o této možnosti opravdu neví. Dále se nabízí otázka zda je děti (pokud o nich ví) nevyužívají právě proto, že buď k danému učiteli nemají důvěru a proto se bojí za ním po vyučování zajít a nebo, protože se domnívají, že jim to daný učitel nevysvětlí jinak nebo lépe než v hodině a proto to rovnou vzdají ?
Řekla bych, že ne všechny děti se tak strašně rádi učí doma s rodiči, zvlášť když něco opravdu nechápou…

Pokud mají učitelé tyto hodiny pravidelně placené, tak by se možná samy měli zajímat o to, proč jich děti nevyužívají. A nebo můžou učitelé tuto dobu využít k přípravě na další vyučování nebo opravování- pak by to nemuseli dělat večer „zadarmo“?

Mirek
Mirek
14. 10. 2018 21:37
Reply to  Nika

Konzultační hodiny má dnes vypsaná každá škola na svých internetových stránkách (pokud je má, což by dnes ale bylo docela divné kdyby je neměla), krom toho se o nich i mluví na úvodní hodině třídní učitel s rodiči. Méně ignorace a shazování viny na učitele a více vlastní iniciativy by neuškodilo. Baví mne jak hledáte vinu pořád na straně učitele, nemáte nějaký mindrák ze školy vy?

Nika
Nika
19. 10. 2018 19:42
Reply to  Mirek

Právě, že ne. Školu jsem měla vždycky ráda a měla jsem i štěstí na dobré učitelé a později i perfektní profesory. Bohužel mám nyní mezi známými několik učitelek a ty jsou pravý opak těch, které jsem zažila já sama a od těch právě slyším jen samé nářky na všechno, včetně platu- ale to jsou povětšinou ty učitelky, které šly na pajdák, protože se nedostaly jinam-tím pádem k tomu asi nemají ten vztah a neangažují se a jen si stěžují a takovým bych ráda naznačila, aby se zamyslely jestli opravdu není problém i na jejicho straně. Ale znám i učitelky, co jsou opravdu dobré a baví je to a ty si určitě přidání zaslouží, ale od nich právě neslýchám, že by si stěžovaly na plat apod. A že je práce učitelé náročná vím. A že jsou často horší rodiče než děti, vím taky.

Nika
Nika
19. 10. 2018 22:39
Reply to  Nika

A ještě bych chtěla dodat, že můj předchozí komentář nebyl zaměřený na paní Blanku, i když to tak pravda působí. Chtěla jsem trochu zrelatizovat ten pohled např. Na to proč děti nevyužívají konzultační hodiny, že ne vždy jsou na vině děti nebo rodiče, ale že může být na vině právě i sám učitel. A ano ve škole, o které mluvím konzultační hodiny nejsou vypsané na internetu (jedná se ale o malou školu) učitelky odchází chvíli po žácích domů a rozhodně tam nesedí a nečekají jestli někdo z dětí přijde… (neříkám, že potom nepokračují v práci doma-to asi musí jinak by neměli kdy se připravit na další den a připravené bývají na této škole dobře).
Je dobře, že jinde na školách jsou běžně konzultační hodiny vypsané a učitelé jsou k dispozici a žáci je využívají, když je to potřeba. Vypadá to, že je to tedy „problém“ jen výjimečně. A škola o které jsem mluvila je tedy výjimka v tom, že na internetu o konzultaci není zmínka a ani během roku se o této možnosti nezmiňují.
A ani na téhle škole to problém ve své podstatě není, protože dětem je látka dobře vysvětlena a proto jsme neměli nikdy potřebu extra zjišťovat, kdy nějaké konzultace jsou.
Ale předpokládám, že ne všude výuka probíhá tak dobře a
o to víc by mě zajímalo kolik např. procent vypsaných konzultačních hodin je opravdu využito na konzultaci? A existuje na toto téma nějaký průzkum?
Zajímá mě to v souvislosti se základní školou. Předpokládám, že na univerzitě je to asi běžnější než na prvním stupni. Nejde mi o to zpochybnit konzultační hodiny na prvním stupni nebo jejicho proplacení, jen mě opravdu zajímají důvody proč je např. děti nevyužívají, pokud je opravdu potřebují…

Nika
Nika
19. 10. 2018 23:04
Reply to  Nika

a dost mě zaráží jak paní Blanka píše, že učí 35 let a nikdo nikdy na konzultaci nepřijde… důvodem je podle mě buď neinformovanost o konzultaci, nezájem dětí, přehršel kroužků kam děti musí po škole chodit, problematická doprava- např. ujel by autobus a dítě pak muselo dlouho čekat na další a nebo právě dotyčný učitel… chtěla jsem, aby se učitelé zamysleli na tím, proč jejicho konzultace děti popřípadě nevyužívají…

Káča
Káča
15. 10. 2018 14:46
Reply to  Nika

Tak pokud umí rodiče číst tak o konzultačních hodinách určitě ví neboť je každa škola zveřejňuje. Na Facebook trefil každý na stránky školy už nikoli. Nebo pokud omylem navštíví třídní schůzky určitě se to dozví.

Misha
Misha
15. 10. 2018 22:59
Reply to  Káča

Zkusila jsem na webu náhodně pár základních škol a informace o konzultačních hodinách nevidím. Nebo jsou tak skryté? Na třídních schůzkách občas taková informace byla, to je pravda, ale minimálně.

Káča
Káča
16. 10. 2018 09:19
Reply to  Misha

Zpravidla jsou konzultační hodiny uvedeny u každého učitele, děti tuto informaci nepochybně dostanou. Pokud se na třídních schůzkách tato informace neobjevila, stačí se zeptat

Lea
Lea
14. 10. 2018 23:48
Reply to  Blanka

V mnoha věcech bych s Vámi i souhlasila,ale že by v současné době byl někde nadbytek učitelů,to se mi moc věřit nechce

jirka
jirka
14. 10. 2018 11:43

je třeba jít na stavbu v zimě v létě práce dost, tam si vydělá ,,poctivý“ prachy za 240 hodin měsíčně…

Nika
Nika
14. 10. 2018 12:17

Učitelé mají těžké zaměstnání a mělo by podle toho být u finančně oceněno- o tom žádná. V rodině máme několik učitelek a ani jedna z nich nemá finanční potíže- naopak, všechny mají vlastní dům se zahradou, jezdí pravidelně na zahraniční dovolené, děti navštěvují finančně náročné kroužky. A to učí na malých školách.
Pokud pán z článku neměl peníze na vstup do bazénu, tak bych řekla, že není problém ve výši příjmu učitelů, ale asi sám nedisponuje finanční gramotností. Celkově bych řekla, že na tom učitele nejsou tak bídně jak neustále tvrdí. Stěžovat by si měly spíš zdravotní sestry- fyzicky i psychicky náročná profese, obrovská zodpovědnost, práce o víkendech, svátcích atd. Ale sestry narozdíl od jiných profesí na to nemají čas a ani sílu.

Mirek
Mirek
14. 10. 2018 12:29

Tak vidím že je mnoho učitelů ale žádný nechce dělat za sociální dávku co jako učitel dostává. Ale v mnoha diskuzích je to priorita psát, nauč se česky, chtějí vychovávat a jejich děti jsou ty nejhorší. Řekněte mi proč tihle lide rádo by učitelé neumí počítat ale hrubky všem ostatním vyčítají? Když někdo chce jiné poučovat tak by mel umět víc než jen tu češtinu ale to ti hlupáci nechápou. Když napíšu kyno tak je to stále kino ale když napíšu 2+3=7 je to vždy špatně, ze češtináři. Proto diskuzní učitelé v mnoha případech děla jen ten kdo napíše dobře kino a nic víc neumí, nemůže pak suplovat právě tu matiku, skoro NIKDO z ní nechce dělat maturu. Jsem rád že tací diskutující jsou vzdělaní a velmi chytří a nedokáží si skoro spočítat plat ale dokáží jiným místo odpovědi na jaky koliv článek odpovědět,, nauč se česky, to taky vypovídá o diskutujícím. To je super diskuzní příspěvek který ukazuje to co onen diskutující zná. Vlastně je bez přehledu čeho koli a umí jen buzerovat s IY. Jinak jeho diskuzí příspěvek k článku nemá žádné opodstatnění ale hlavně že píše howadiny.

PetrM
PetrM
14. 10. 2018 13:30

Pro lem s platy je ten,ze vsude maji lide malo,nejen ucitele. Prumerny plat je pro ucitele plne dostacujici,kdyz se vezme narocnost prace. 50 cisteho je uplne mimo realitu.

Stanada
Stanada
14. 10. 2018 13:43

Učitel je dnes nejlíp placený státní zaměstnanec.

skvelezeuzMilanneuci
skvelezeuzMilanneuci
18. 10. 2018 11:43
Reply to  Stanada

opět nepravda…nevíte, co vše patří do povinné práce učitele…z neznalosti pak vyplývají bláboly typu…učí se jen 45min. z hodiny, nebo převádění peněz na 23hod. týdně apod. nesmysly. To je jako byste chtěli platit komentátora jen za tu půlhodinku projevu v televizi

kulda
kulda
14. 10. 2018 13:43

Je dokázáno, že dnešní mladí lidé po střední, mají znalosti jako my po osmičce,
V továrně na zvýšení mzdy- je třeba zvýšit produktivitu práce…
Ve školství to vlastně jak funguje, 1+1=2, a litery se taky nijak nezměnily, žeby trojčlenka,?
hezky den přeju….

Eva
Eva
14. 10. 2018 14:10
Reply to  kulda

Zamyslel-a jste se nad problémem proč nám gramotnost ve škole klesá, proč se pořád přizpůsobujeme. Přemýšlejte v čem je příčina.

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 14:12
Reply to  kulda

A to je hezký příspěvek. Co znamená „je dokázáno“? Má ten váš příspěvek nějakou myšlenku kdesi pod čarou nebo už jste toho dnes vypil moc?

Josef
Josef
14. 10. 2018 14:12
Reply to  kulda

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:15
Reply to  kulda

Ve fabrikách rostou mzdy, protože roste počet přesčasových hodin. A produktivita ve školách na rozdíl od fabrik klesá.

Kateřina
Kateřina
14. 10. 2018 14:13

Proč je pro učitele průměrná mzda málo? Opravdu se s 23 čistého nedá vyžít? Pokud jsou oba dva na škole – 46? Opravdu kantorům chybí peníze jako takové a nebo jim chybí ocenění, respekt a pochvala všeobecně? Jak to, že některým to přijde odpovídající a jiní brečí a pořád je vše špatně? Všem kantorům přeji, ať se mají dobře, protože pak se budou mít dobře i naše děti. Nicméně, pokud někdo nemá vztah k dětem/mládeži a učí, vyhoří stejně, ať bere 20 nebo 50. Jen s tou padesátkou vydrží možná o něco déle s větším vypětím sil. Jestli je to správné, si musí každý odpovědět sám za sebe.

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 14:38
Reply to  Kateřina

Paní Kateřino, myslíte, že bychom se měli u lidí, od kterých očekáváme, že se dobře postarají o budoucí generace, bavit o tom, zda mají právě tolik, aby z toho mohli vyžít? S tím ostatním, co píšete v tomto příspěvku asi nemám nějaký větší problém, ale toto tvrzení mi přijde dost nešťastné.
A hlavně bych všem hlasitým kritikům učitelského povolání přál, aby se jim dostalo nějaké dlouhodobé zkušenosti s učením v běžné základní nebo střední odborné škole. Tuto část nevztahuji přímo na vás, ale zrovna mě to tak napadlo, tak jsem to napsal sem. Já mám za sebou nějaké zkušenosti s podnikáním (cca 7 let), pracoval jsem i v dělnických profesích, ve stavebnictví a tak aspoň trochu porovnání mám. Ale mají ho také ti kritici krátké pracovní doby, mnoha volných dní a zbytečně vysoké výplaty učitelů?

Kateřina
Kateřina
14. 10. 2018 14:52
Reply to  Zdenda

Souhlasím s Vámi. Jen mi přijde nešťastný způsob prezentace požadavku vyššího ohodnocení.. očekávala bych, že lidé vzdělaní a s prstem mířícím na naši budoucnost budou používat jiné argumenty, než „máme málo peněz“. Protože pro většinu, která Vás má souhlasně podpořit, budete mít vždycky víc, než ona. Už to tu několikrát v diskuzi zaznělo a to by se mělo podpořit a hlásat do světa – lidé, kteří ovlivňují naši budoucnost, věnují se našim dětem a nesou za ně zodpovědnost si zaslouží respekt, úctu a odpovídající ohodnocení. Kdybyste měli respekt a úctu od rodičů a žáků, věřím, že mzda by nebyla až takové téma a naopak se postupně stávala jen třešničkou na dortu. Vzhledem k tomu, že první dva body jsou tak na přání od Ježíška, berete to za ten nadějnější konec. Chápu Vás, asi bych se nechovala jinak 🙂

Blanka
Blanka
14. 10. 2018 17:11
Reply to  Kateřina

Paní Kateřino, ještě před rokem byl nástupní plat 22000,- Kč. Mladý kantor s manželkou na MD si za to nemůže vyřídit ani ještě dnes žádnou hypotéku na byt. A že by měl čekat, až bude brát po nějakých 20 letech praxe aspoň průměrný plat!?
Nemůžete věřit všemu, co Vám kdo z politiků „nakuká“.
A po 32 letech praxe získá učitel pouze o 7000 Kč více než začátečník. Jen pro Vaši představu.
Myslím ale, že z dnešních mladých učitelů to tak dlouho ve školství nikdo už nevydrží, aby si na to počkal.

Kateřina
Kateřina
14. 10. 2018 19:05
Reply to  Blanka

Paní Blanko, vůbec jste nepochopila, kam jsem svým příspěvkem mířila. Jak už jsem napsala, toto pro mě není adekvátní argument. Stavíte kantory nad lidi. Přiznejte, že toužíte po uznání a ohodnocení, ale neschovávejte se prosím za to, jací jste chudáci. Nejste. Průměr hrubé mzdy za I. pol. 2018 je u učitelů v rozpětí 29-48 tis. podle klasifikace a oborů. Pokud si myslíte, že by učitel začátečník na ZŠ měl mít stejné ohodnocení jako zkušenější a vzdělanější kolega na VŠ, je to Váš názor.

Lea
Lea
15. 10. 2018 00:12
Reply to  Kateřina

To ,co by učitelé opravdu potřebovali je respekt.Ale ne jen respekt od dětí.Jak mají děti učitele respektovat,je-li názor dospělé populace takový,nebo podobný, jak čtu tady v diskuzi? Děti jsou jako houby,přezíravý postoj rodičů k učiteli spolehlivě poznají a také se podle toho chovají.A říkejte si ,co chcete,ona i ta finanční stránka s tím souvisí.Potřebovali bychom více učitelů,více kvalitních učitelů,to Vám dávám za pravdu.Ale nemáme je ,naopak je jich málo a o kvalitě se dá někdy pochybovat.Protože je nedokážeme ani ocenit,ani ohodnotit,proč by to potom ti studovaní lidé,hlavně ti schopní dělali?

Kateřina
Kateřina
15. 10. 2018 07:41
Reply to  Lea

Nepopírám, že s tím finanční stránka může souviset. Jen se mi nelíbí, jak to většina kantorů staví. Jsme chudáci, nemáme ani možnost vyřídit si hypotéku, jet na dovolenou… V tom případě jsou chudáci všichni, kteří berou ještě méně a navíc musí přes všechny prázdniny řešit, kam s dětmi (menšími), protože tolik volna nedají ani oba dva dohromady, kolik je dnů prázdnin a někde dělá potíž i státní svátek. Co znám učitele, nemají problém si alespoň 1x za rok jet i v době školního roku na dovolenou. Vždy to ale musí oznámit dopředu a odsouhlasit si to s kolegy i vedením, aby mohl být zajištěn supl a zároveň se k tomu uzpůsobí i výuka. Něco se popožene a něco počká. Je to o lidech. Taky nebrečím, že mě letní tábory vyjdou pomalu dráž jak společná dovolená u moře a jak je to nespravedlivé. Nerada bych sklouzla k diskuzi „kdo je větší chudák“ 😉 A jestliže děti tráví čas v prostředí, jaké se projevilo zde na diskuzi, možná se ani není čemu divit, že jsme tam, kde jsme a lidé se chovají, jak se chovají. Ta zahořklost se v člověku projeví, ať chce nebo ne. Viz někteří zdejší diskutující. Vy a paní Eva jste se sebou srovnané a podle toho také vypadají Vaše příspěvky, které čtu vždy se zaujetím a přemýšlím nad tématem, díky Vám, i z jiných úhlů pohledu. Ale laciné výkřiky typu „my jsme chudáci“, nad tím se mi snad ani přemýšlet nechce. To je o ničem. Každá práce má svá pro a proti. Každý systém nese (ne)výhody. Obávám se, že kantor je typ osobnosti, a to žádné vzdělání, výše platu a množství dovolené nedožene. Víte co mě napadlo? Že za 50 tis čistého bych snad šla učit i já.. a to bych těm dětem opravdu nepřála 😀 😀 😀 😀

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:19
Reply to  Blanka

Ano, obdobné ohodnocení mají po škole skoro všichni absolventi, pokud to nejsou ICT odborníci, a nepracují v Praze či Brně. Takže co dál????? Na rozdíl od učitelů, v soukromém sektoru není věkový automat, takže argumentovat tím, kolik má po 32 letehc je mimo. Krom toho lžete, rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším pásmem je 50 procent na základu.

Blanka
Blanka
14. 10. 2018 17:02
Reply to  Kateřina

Paní Kateřino, toho průměrného platu dosáhne učitel zhruba po 19 až 27 letech praxe, do té doby bere pořád podprůměrný plat. Po všech slavných přidáních je nástupní plat učitelů zš a sš pouze 26000,- Kč, a to jen v případě, že je ředitel hned zařadí do 12. platové třídy. Což třeba učitelé na 1. stupni zš nebo mš nejsou.

Lea
Lea
15. 10. 2018 00:41
Reply to  Blanka

Máte samozřejmě pravdu,paní Blanko.Opravdu nechápu,kde se ta nechuť,ba mnohdy až nenávist k učitelům bere.Se člověkem,který vzdělává moje dítě,bych měla maximálně spolupracovat,nebo snad ne?Samozřejmě je možné narazit i na opravdu nekvalitní učitele,všude jsou lidé schopní i ti druzí.Ale ani to by dnes neměl být neřešitelný problém.V nejhorším případě je možné změnit školu,rodiče by se měli zajímat o to,kam dítě na školu dávají.Ale je pravda,že kvalita hlavně našich základní ch škol, záleží na kvalitních učitelích.A ty je třeba také zaplatit,jinak právě ti nejlepší utečou jinam.Dokud to naše společnost nepochopí,njikam se nepohneme.Už teď jsme promeškali mnoho let.

Eva
Eva
15. 10. 2018 08:50
Reply to  Blanka

Souhlasím.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 10. 2018 14:28

Děkujeme všem, kteří se zapojili do zajímavé diskuze (de facto ji svými příspěvky udělali zajímavou) a chtěli bychom jen poprosit ty, kterým to trochu ujelo a porušili některé z pravidel (zejména „Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících“), aby další příspěvky stavěli na argumentech k tématu. Děkujeme.

Veronika
Veronika
14. 10. 2018 15:57

Zajimave, ja jen z platu asistenta pedagoga si mohu dovolit vzit dítě i do kina jednou za mesic a nasetrit si neco bokem 😁pan ma asi vysoky zivotni styl. A to ma ucitel temer o 8000 vic nez asistent. Kde je chyba?

Blanka
Blanka
14. 10. 2018 17:21
Reply to  Veronika

Paní Veroniko, nemůžete srovnávat Váš plat dnes a plat pana učitele před léty. On ten plat poskočil o nějaké tisíce až v posledních málo letech. Možná, že v době jeho začátků byl nástupní plat na pozici učitele pouze okolo 10000,- Kč, a to jen v případě, že ho ředitel hned zařadil do 12. třídy. To byste si musela dohledat platové tabulky z doby, kdy pan učitel začínal ve své profesi.
Já jsem ještě asi před 3 lety dosáhla na plat nějakých 26000,- Kč v posledním stupni 12. třídy. Dnes to mají nastupující učitelé! Nedívejte se na to očima dnešních příjmů. Možná, že teď by pan učitel už ve středním školství vydržel, protože si myslím, že na VŠ může mít za stávajících podmínek třeba i nižší příjem.

Marek Herman
Marek Herman
15. 10. 2018 04:36
Reply to  Blanka

Tak jen abych to zasadil do dobového kontextu: můj nástupní plat byl cca 3 200 Kč. A i když hodnota koruny byla daleko větší než dnes, na výlet do bazénu jsme skutečně neměli. Marek Herman

Jana
Jana
15. 10. 2018 07:58
Reply to  Marek Herman

Já vám to věřím, pane kolego. Obzvlášť jestli jste měl ženu na mateřské. My jako dva učitelé jsme při druhém dítěti a mém druhém rodičáku žili z úspor, příjmy nestačily.

Eva
Eva
15. 10. 2018 09:10
Reply to  Marek Herman

Zdravím Vás , účastnice Vašich přednášek.

Káča
Káča
15. 10. 2018 14:54
Reply to  Veronika

No řekla bych že nejen o 8000 víc než asistent. Děláte se srandu? Nesrovnavejtě učitele a asistenta

Marta
Marta
14. 10. 2018 16:22

Není to jen o penězích, je to o tom, že si na učitele každý dovolí. Když nemáte prestiž a svobodu, chcete alespoň peníze.
Délka dovolené – je to stejné jako s termínovaným vkladem. Když nemůžete svoje peníze kdykoliv vybrat, máte vyšší úrok. Učitelům určuje zaměstnavatel termín čerpání ze 100%. Je tedy fér, že z toho mají výhody.
A práce to je nevděčná. Dítě ponocuje u PC a ve škole je ospalé, je často na mobilu. Doma je samo, baví se na PC. Utahaní rodiče se po pozdně-odpoledním návratu zvládnou jen zeptat na známky a když jsou špatné (jaké by jinak mohly být), je pro ně snadnější nadávat na učitele, místo aby zabavili dítěti PC a mobil (pořád je to bezpečnější, než špatná parta venku, že).
Do toho slyší děti v televizi, že firmy i školy berou každého. No … vy byste se za těchto okolností učili, kdybyste byli dítě? ONI NEMAJÍ PROČ – dnes jim osud hraje do karet a na zítřek nemyslí. A když jim to rodiče (ti, kteří jediní jim mohou vzít kapesné, volnost, hry) nevysvětlí …

Jan
Jan
14. 10. 2018 17:16

bohužel si učitelé nezaslouží respekt ani přidání platů a to jednoduše:podívejte na zdejší diskuzi a čtěte ty výblitky.A to je i jejich zásluha……….

Marta
Marta
14. 10. 2018 17:53
Reply to  Jan

Naopak, pokud mají učitelé tak velký vliv na obyvatelstvo jak si myslíte vy, měli by brát minimálně tolik jako poslanci.

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 18:45
Reply to  Jan

A pane Jane v kolik a kde si o tom spolu můžeme promluvit? Abychom si každý zjednali ten svůj respekt?

Jan
Jan
14. 10. 2018 21:41
Reply to  Zdenda

Tady nejste na gay seznamce………

Jana
Jana
15. 10. 2018 15:00
Reply to  Jan

Tak tady by měl zasáhnout admin a mazat, pokud mají být pravidla diskuze k něčemu.

Zdenda
Zdenda
15. 10. 2018 21:56
Reply to  Jan

Aha, vidíte, vůbec jsem si toho nevšiml…

Roman Závodný
Roman Závodný
14. 10. 2018 18:06

Dobrý den,pracuji ve školství 15 let na pozici školníka.Plat opravdu katastrofa za to co dělám.Ale co je hrůza!Je plat uklízeček za tu dřinu mají cca 11500kč čistého!!Kde je problém????

Zdenda
Zdenda
14. 10. 2018 18:48

Souhlas, to je opravdu bída…

Marta
Marta
14. 10. 2018 19:12

Nevím jaký je plat na stejných pozicích u jiných zaměstnavatelů. Ale jestli-že je jinde vyšší a tito pracovníci nemají zvláštní osobní důvod zůstat kde jsou, nechápu proč za takových podmínek zůstávají. Školník, uklízečka i např. kuchařka jsou přece pozice, které se mohou uplatnit i mimo školu. Toto ovšem neplatí pro úzce specializované učitele. Teď nemám na mysli známou „poučku“, že kdo umí, živí se tím a kdo neumí … Mám na mysli to, že např. fyzikář má široký přehled, ale ne všude je takového člověka zapotřebí. A naopak, pokud takový přehled má, bylo by škoda ho přepustit soukromému sektoru. Nebo ne?

Hana
Hana
14. 10. 2018 19:47

Celý název rozhovoru je nešťastný a zavádějící, napadlo někoho zamyslet se nad dobou, o které autor mluví? Do školství nastupoval kolem začátku 90. let a tehdy byl plat na gymnáziu 3 – 4 tisíce Kč (vím z vlastní zkušenosti). Podobné titulky jen přilévají olej do ohně neustávajících diskuzí o učitelských platech a autor, který se mezilidskými vztahy zabývá v rámci své profese by se možná příště mohl zamyslet.

Jana
Jana
15. 10. 2018 14:53
Reply to  Hana

Často mám pocit, že titulek tvoří někdo zcela jiný než samotný článek. V honbě za čteností často titulkář zkreslí informace nebo vypíchne něco nedůležitého. Kvůli titulku se teď většina diskutérů vyjadřuje k platům učitelů, přitom podle mě jádrem rozhovoru spíš byla nedostatečná příprava učitelů na fakultách i při nástupu do praxe a vůbec nedostatečná zpětná vazba od kolegů.

janadva
janadva
14. 10. 2018 19:52

Kdybyste neryli do lavic kosočtverce, mohli jste brát onen královský plat, pracovat 4 hodiny denně, tedy i s přestávkami, mít samé prázdniny a volna……

Lea
Lea
15. 10. 2018 00:19
Reply to  janadva

Pročetla jsem celou diskuzi,je mi smutno,ale u Vašeho příspěvku jsem se poprvé zasmála.Děkuji Vám

van
van
14. 10. 2018 23:04

Kvalitních učitelů je mizivé procento. Těch nekvalitních nadbytek. A právě ti řvou nejvíce, že vystudovali nejtěžší školu, mají nejnáročnější povolání a potřebují nejvíce peněz, za to flákání, které je jim umožněno.

ivana.skocka
ivana.skocka
14. 10. 2018 23:49
Reply to  van

Vážení, vezměte do úvahy, že vysokoškolák při pětiletém studiu vydá (či spíše jeho rodiče) několik set tisíc korun podle typu VŠ, dojíždění, ubytování, nákupu učebnic atd., i když je školství „bezplatné“. Asi by se to mělo ve výplatě taky časem vrátit. Další věc: učitel může jít ihned pracovat do Lidlu apod., ale opačně by to sotva fungovalo.
A hodnotit podle toho, kolik naučí? Jedno dítě ze třídy nechá propadnout, protože neprospívá i přes doučování zdarma, druhé dítě připraví perfektně na osmileté gymnázium (opět po vyučování zdarma). Rodiče doma nezvládnou zkrotit ani dvě vlastní děti, a ve škole jich musí jeden kantor uhlídat a naučit 25. Rodiče vyhrožují ombudsmanem, chtějí asistenty pro své líné děti, které si ani v páté třídě nedají do tašky učebnice podle rozvrhu… A učitelce sotva stačí celodenní výplata, aby si nechala udělat za slabé dvě hodiny melíry u kadeřnice (která dříve sotva prošla ZŠ).
I vyučená pedikérka má na hodinu minimálně dvojnásobek.

Kateřina
Kateřina
15. 10. 2018 07:48
Reply to  ivana.skocka

Jen bych ráda doplnila.. nejen ta pedikérka musí z toho „čistého výdělku“ za hodinu zaplatit materiál, čistící prostředky (úklid, prášek, aviváž), daně, soc., zdrav. odvody a pak jí taky možná něco zbude 😉 Těžko bude začínat v sedm ráno, aby měla v půl třetí padla, protože to se přece kancelářským nehodí, ony končí až kolem půl čtvrté a k ní se mohou dostat nejdřív v šest odpoledne, má čas, žejo? Nemusíte závidět, není co 😉

Lea
Lea
15. 10. 2018 16:47
Reply to  Kateřina

Kateřino,proč srovnáváte tyto dvě profese?V každé profesi se najdou lidé šikovní a ti druzí.Ale tady opravdu srovnáváte jablka s hruškami.A v. naší zemi jsou učitelé něco jako“ lovná zvěř“.Každý chodil do školy,tak tomu přece rozumí.A každý ví nejlépe,jak to má učitel dělat.A protože je nikdo ani nehájí,každý si do nich může kopnout.Beztrestně.Všem ,co jim tady nemohou přijít na jméno ,doporučuji.Běžte a užijte si to.Nic Vám nebrání.Učitelů je vážně nedostatek a bude hůř.A jen tak na okraj-učitel mého vnuka byl se svou třídou teď na týdenním pobytu ,kde se věnovali branným dovednostem,první pomoci ,poznávání přírody atd.Myslíte, že mu ty přesčasy někdo zaplatí? A tu odpovědnost? Vnuk chodí do čtvrté třídy základní školy.

Kateřina
Kateřina
15. 10. 2018 19:46
Reply to  Lea

Pouze jsem reagovala na poslední větu příspěvku od ivany.skocke, že i pedikérka má dvojnásobek na hodinu a vysvětluji tím, že je rozdíl mezi mzdou zaměstnance a OSVČ. Nikoho nikde nesrovnávám. Nechápu, jak je možné, že si učitel nemůže vypsat cesťák a nárokovat diety, však je to služební cesta. Co kdyby se tam něco stalo? Jinak neznám práci, kde platí přesčasy za to, že člověk jede na služební cestu. Mně také nikdy nikdo přesčasy neproplácel. Buď se muselo vybrat náhradní volno a nebo propadly.

Jana
Jana
15. 10. 2018 07:56

Dobrý den, jsem učitelka, i můj manžel je učitel. S panem Hermanem souhlasím, i když třeba jeho boj proti školkám pro dvouleté děti nechápu. Začínajícím učitelům opravdu zoufale chybí mentoři. Na školách, pedagogických fakultách i jiných, odkud se chodí učit, nefugnuje příprava učitelů pro skutečnou praxi. Jen haldy teorie. Lidi jsou hozeni do vody – a teď plav. A bez jakékoliv zpětné vazby. Ani my lidi s delší praxí nemáme třeba vůbec tušení o tom, co vlastně a jak dělají naši nejbližší kolegové. Jinak k těm platům – věřte, že na baráky a zahraniční dovolené to fakt moc není, pokud nejsou jiné zdroje. A čtyři hodiny práce denně, to může napsat jen ten, kdo nemá ani nejmenší tušení, co k práci učitele patří. Hezký den.

Eva
Eva
15. 10. 2018 09:07
Reply to  Jana

Paní Jano, máte stejné myšlenky jako já. Nedá se vysvětlit lidem, kteří tu profesi nedělají, jak to vlastně chodí. Je zajímavé, že automaticky počítají s tím, že děti vystoupí na veřejných akcích, učitel se musí zúčastňovat veřejného života. Pořádat akce pro děti a mimo jiné taky pracovat, vzdělávat jejich děti a přitom se připravovat po večerech, tak aby vzbudil pozornost u dětí a rodiče večer mohli jen podepsat úkol a žákovskou knížku. Večer se podívat na fotbal, nebo detektivku. A to jsem si zase naběhla, protože budou zase námitky. Ano každý máme své. Protože jsme lidé a proto se k sobě chovejme tak, abychom dávali vzor těm mladým. Oni nám to budou vracet. Chtěla bych pozdravit pana Hermana. Mám ještě pořád v paměti jeho vyprávění na přednáškách, které měl v Olomouci pro učitele. Myslím, že udělal dobrý krok v povolání směr ke starším dětem a studentům.

Sam
Sam
15. 10. 2018 09:57

My jsme brali děti v létě k rybníku, přehradě nebo k řece a v zimě se koupali ve vaně. Bude se ten pan učitel divit, že jsou místa, kam nemůžete vzít děti do bazénu, protože tam bazén není.

Lenka
Lenka
15. 10. 2018 12:26

Nechápu jak někdo může lhát. Stačí se kouknout na tabulky platů učitelů. Dělala jsem ve školství .Učitel má přímou a nepřímou príci. Tudíž neoddělá ani 8 hodin přímé práce s nárokem na 30 minut přestávky jako ostatní manuálně pracující. V pátek po druhé hodině už nikoho ve škole nenajdete. Teda krom družinářek. A plat nejde pod 20 tisíc v čistem , volno a 40 dní dovolené. Kdo to má.
Jen učitelky v mateřské škole, je jich málo a pracují na této pozici i lidi jen z vyučením a to v deváté platové třídě kde je základ přes 25 tisíc. Kde jsou dělníci s platem 17000 v hrubém.

Lea
Lea
15. 10. 2018 13:04
Reply to  Lenka

Neznám nikoho,kdo by pracoval v mateřské škole jen s vyučením,Kde prosím Vás?Tedy na pozici učitelky.

Eva
Eva
15. 10. 2018 14:37
Reply to  Lea

S paní Leou souhlasim. Paní Lenko kde jste se s tím setkala. Zajímavé by bylo znát to místo. Určitě by ředitelka, která má svou školu ráda, takovou chybu ve výběrovém řízení neudělala. Každý zaměstnanec musí uvést své vzdělání. Možná jste si zaměnila osoby, nebo si z Vás některá . vaše kamarádka tak trochu utahovala, abyste měla důvod k závisti. I takoví lidé někdy jsou.

Jana
Jana
15. 10. 2018 14:58
Reply to  Lenka

Lenko, ale nepřímá práce je také práce. Dozory v hodinách, o přestávkách, na obědech, na školních akcích, příprava do hodin, tvorba materiálů a písemek, opravování testů, slohových prací atd., tvorba elektronických materiálů. Je možné, že v některých školách v pátek ve dvě moc učitelů nenajdete, ale proč taky? Zákon jim umožňuje vykonávat část nepřímé pracovní povinnosti doma. Vždyť home office mají dnes ve spoustě profesí, proč se divíte, že učitelé nemusejí opravovat písemky ve škole? Mimochodem, na mnoha školách musejí, i když to nemá oporu v zákoně. A proč pořád to srovnávání s platem nekvalifikovaného dělníka? Nepřipadá vám správné, aby vysoce kvalifikovaní pracovníci s VŠ vzděláním byli honorováni přece jen o trochu lépe?

Lea
Lea
15. 10. 2018 16:22
Reply to  Jana

Absolutní souhlas,Jano,ale Lenku asi nepřesvědčíme.Jsem moc zvědavá,jestli odpoví alespoň někomu.

Eva Křížová
Eva Křížová
16. 10. 2018 08:58
Reply to  Lea

Dívám se na časové rozpětí všech příspěvků. je to asi 2 dny. Co dokáže vytažená věta z kontextu. Zase si ti kantoři stěžují. Ale článek je úplně o něčem jiném. Hledání cesty pro zhodnocování svých znalostí a uplatnění se ve společnosti tak, aby to všechno mělo smysl. Vidíte a zase jsou to kantoři, kteří si musí ověřovat, předkládat pravdivá tvrzení a informace tak jako žákům ve škole. Protože téměř polovina příspěvků je podložena dohady a rádoby povídáním že oni mají a pořád by chtěli. Takže to bylo zase na nás aby se uváděly věci na pravou míru. Tabulky informace z Ministerstva jsou vypočítávány z celostátního pohledu. Jaké možnosti má ředitel na každé škole je dáno podle toho, kolik mu z těch přerozdělených finančních prostředků tím tokem peněz z Ministerstva dorazí přes pověřené instituce. Školy dostávají finanční prostředky na dítě, což si myslím, že je tak trochu nešťastná vyrianta a má svá dopady. Takže jednoduché je hodnotit co jsem slyšela na ulici , ale složitější je ověřovat si informace. A to dělají učitelé den co den, Co byste jim řekli, kdyby vašim dětem ve škole řekli, jedna paní povídala, že ta revoluce proběhla asi v tu dobu?

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:22
Reply to  Lenka

Tabulkové platy jsou tarifní základy – stanovené zákonem. Ostatní VŠ mají zákonem stanovenu pouze zsručenou mzdu, která je proti těm učitelským tabulkám tak zhruba poloviční.

Adam
Adam
16. 10. 2018 10:56

Drazí spoluobčané jakkoliv si vážím práce uklízečky, zedníka nebo pokladní tak vězte že učitel vlastně připravuje naše děti do života a aby to mohl správně dělat musel studovat (nevydělával) mnohem déle než absolvent SOU nebo podobného studia. Každý máme nějaké své starosti a trápení tak není vhodné porovnávat kdo je na tom hůř. To jak v poslední době daleko více chudne střdní vrstva (pracující) je přirozený vývoj toho co jsme si zvolili ve volbách. Kdo věří populistickým jednoduchým frázím musí poznat realitu na svém talíři.
Pokud bude kdokoliv jiné profese chtít může nastoupit na studium doplnit si pedagogické vzdělání a jít učit – zatím to není podmíněno členstvím v žádné straně tak buďte rádi a klidně to zkuste budete třeba víc spokojeni s platem, dovolenou a seberealizací a školství to rozhodně prospěje protože učitelů je málo. Pokud někdo nezvládne vysokou školu (můj případ) nebudeme přeci závidět těm kteří to dovedou a dopřejeme jim vysoké výdělky celý život.

Lucie Fialová
Lucie Fialová
16. 10. 2018 12:07

Dovolím si jednu věcnou poznámku, založenou na reálných datech: Čeští učitelé pobírají v průměru o třetinu méně peněz než jiní vysokoškoláci z veřejné sféry, jako například úředníci či policisté. A podobně jsme na tom v evropském srovnání: vzdělávací systém financujeme 3,8 procenta HDP, zatímco v zemích EU se průměr pohybuje okolo šesti procent.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:27
Reply to  Lucie Fialová

Ta poznámka je případná, ale to jaksi nemusí signalizovat, ani nesignalizuje, že jsou učitelé nedecenění, ale policajti a úředníci přeplacení. Kromě toho, je jaksi nekorektní strovnávat plat žadového učitele s průměrem policajta, který je členem pouliční hlídky, náčelníka okrsku a policejního ředitele. A s tím financováním 🙂 Víte, kde je klíčová finta:) Vy souška učitelka nechápete, že rozpočet školství nerovná se výdaje na vzdělání. To jaksi není totéž. Nápověda: Porovnejte výdaje na vzdělání českých domácností, a domácností kdekoli na světě. To jsou ta chybějící procenta. Mimochodem, jsou i země., které dávají na vzdělání více než 6 procent – i přes 9 – Libye, Alžírsko, Seychely nebo Surinam. Odstěhujte se tam 🙂

Hego Damask
Hego Damask
18. 10. 2018 21:11
Reply to  Darth Plagueis

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….

Lenka
Lenka
16. 10. 2018 15:39

Školství je největší problém téhle společnosti. Od vzdělání se odvíjí všechno ostatní. Učitele je třeba dobře platit ne proto, aby se měli lépe, ale aby profese učitele začala být atraktivní pro chytřejší lidi. To, že to demotivovaný učitel zabalí ve škole ve dvě odpoledne, není důvod (!) dávat učitelům méně peněz. Je to důsledek (!) toho, že jich dostávají málo. Pár nadšených enthusiastů, kteří to dělají s nadšením i za stávajích podmínek, to nezachrání.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
17. 10. 2018 19:28
Reply to  Lenka

Ještě tristnější je to ovšem u politiků a soudců. Chcete to také řešit tak, že jim přidáte 🙂 🙂

Jidy
Jidy
16. 10. 2018 20:35

Předpokládam, že zastupovat provozovatele hazardu je finančně výrazně výhodnější?:) Proč ne, ale možná by to bylo vhodné doplnit do medailonku…https://www.apkurs.cz/kontakty

Jidy
Jidy
16. 10. 2018 22:03

Nemyslím že příspěvek porušil pravidla – jedná se o pracovní aktivity pana Hermana..https://www.apkurs.cz/kontakty. Osobně se těžko smiřují s kritikou školství a radami rodičum od zástupce hazardního průmyslu.

Stefi
Stefi
17. 10. 2018 12:56

Pokud se mu nelíbí plat učitele, proč nejde pracovat do firmy v jedné z mnoha průmyslových zón v Moravskoslezském kraji? klidně může jít pracovat do třísměnného provozu na 12-hodinové směny za minimální mzdu…A pak ještě uvidí, jak si bude práce a platu učitele vážit…

Michal
Michal
17. 10. 2018 13:35

Se dotyčnému vůbec nedivím, s tímto platem uživit rodinu je z říše snů..

Petra M.
Petra M.
17. 10. 2018 21:24
Reply to  Michal

Docela se zájmem jsem si přečetla tuto debatu a chtěla bych k ní připojit pár poznámek: samozřejmě, můžeme dělat jinou práci; jsou mezi námi věční stěžovatelé (mám vysledováno, že jsou to ti „kafíčkáři“) a jasně, práce učitele není úplně brnkačka, když ji vezmete za svou a chcete dělat dobře. A pořád máte pochybnosti.
Protože učím, přidám osobní poznámky: jsem toho názoru, že pár kolegů/kolegyň ze všech českých kabinetů si ani zdaleka nezaslouží plat, který bere. Sama ho považuju za obstojný a jsem s ním spokojená.
Za mnohem složitější považuju to, že pedagog musí být dokonale důsledný, slíbit a splnit, sledovat individuální pokroky žáků, vylepšovat (i sebe) a někdy jít proti vlastní povaze (s tím mám problém; vedlejší role Drsňačky mi nejde).
Ideální učitel/ka totiž zdaleka jen neučí, ale vychovává, dává vzor, umí pobavit – a pak to učení jde mnohem líp, tak nějak samo. A k oboustranné radosti.
Naštvaný učitel nikdy nikoho nic nenaučil…

Eva
Eva
18. 10. 2018 10:07
Reply to  Petra M.

Vašich pár posledních slov plně potvrzuji. A o tom jak k těmto hodnotám člověk dojde, aby se mu dobře učilo, dává návod Marek Herman. Jediná věta, která hýbe světem jsou peníze. Každý se chytl jedné věty. Podstatu toho, aby byl se svou prací spokojen učitel a tím pádem i děti. Rovnice spokojený učitel= spokojené děti. Tím pádem vyjde i ta třetí neznámá, že rodiče pochopí, že ty dvě strany rovnice si vyhovují a šlape to, získávají klid jistotu a to je vlastně základ. Vzájemně si důvěřovat, umět si říct co nás trápí a jak od toho trápení odpomoct, aby nám při té práci bylo dobře. Pan Marek taky hledal cestu, protože věděl, že na jeho pedagogické cestě se vyskytl problém, a protože chce práci dělat dobře, hledal řešení. Myslím, že cestu našel a já mám radost, jako jeden z mála věnuje pozornost předškolnímu věku dětí. Přeju mu, ať se mu práce daří pro spokojenost nejen dětí, ale především rodičů.

Petra M.
Petra M.
18. 10. 2018 19:43
Reply to  Eva

Mám ještě dvě poznámky k debatě: prázdniny mají hlavně děti. Není to omluva, výmluva, ani klišé. Stačí se podívat na rozvrh starších dětí a upřímně: měla bych problém „jet“ šest hodin v kuse, bez volné hodiny a pět dnů v týdnu. A pak několikrát týdně třeba tréninky, kroužky, povinnosti do školy a doma.
A druhá poznámka, vlastně přepis názorů nad pivem: „Jó, učitelé, ty maj furt prázdniny… ale dělat bych to nechtěl, já bych ty puberťáky musel zabít!“ Tohle jsem slyšela snad tisíckrát, pokaždé, když na mě „ruplo“, že jsem „úča“.
A pro odlehčení na závěr ještě obvyklé pokračování citace výše: „Úča, jo? Hele, neni to na tobě vidět.“ 🙂

Jan Nános
Jan Nános
27. 6. 2019 13:14

Z těch canců, které pořád slyším je mně zle. Jací jsou učitelé chudáci? Takové platy nemá hromada lidí a k tomu benefitů, až je z toho na zvracení. Odučí si 20 hodin přímé vyučovací povinnosti, pak šmátrají po obchodech, prý samostudium, či jak se tomu říká. pche! Odborný supl, hned mají dvojnásobek za hodinu, potažmo, hodina = 45 minut, prázdniny, ICIC karty, sjednané práce domů. Ať drží ňafny, nebo ať táhnou za minimálku do fabriky na dvanáctky. Příplatky za třídnictví??? Tisíce za minimální činnost navíc. Jedno jim neberu, dnešní děcka jsou darebáci, legislativa na ně nemá páky a rodiče jsou taky občas na přesčuňu. Ale toto vše je vyváženo hromadou toho, o čem normání člověk nemá ani páru. Takže bych mlčel. A to nezmiňuji ten debilní zvyk, cpát jim něco na konci školního roku. Za co? Proč? Kdo dá co uklízečce, co celý rok po fakanech uklízela záchodky? HnusPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.