Co prožívá dítě, které rodiče poslali přes hranice, aby mu zachránili život? Příběh Wintonových dětí v divadelní hře – pro dětiKdyž devítiletá Hana vystoupila v létě roku 1939 v Londýně z vlaku, čekali tu na ni noví rodiče a nový domov. Co prožívala ona a další židovské děti, kterým Sir Nicholas Winton pomohl uprchnout z okupovaného Československa? Jak dokázaly komunikovat v prostředí, kde nikdo nemluví jejich jazykem? Představení Přes hranice pro děti od osmi let evokuje situace, které si dnešní česká rodina stěží umí představit.

Autorka divadelní hry Michaela Váňová několik let hostovala v českých školách v zahraničí a učila děti češtinu pomocí divadla. Setkávala se tam s dětmi z českých rodin, které se náhle ocitly v cizojazyčném prostředí – většinou proto, že rodič přijal za hranicemi pracovní nabídku – a jejich možnost komunikovat v rodném jazyce byla najednou radikálně omezena. Hledala způsob, jak jejich pocity ztvárnit v divadelním představení, a narazila na deníky takzvaných Wintonových dětí. V nich se jako silný motiv často objevoval právě moment náhlého zjištění, že jim nikdo nerozumí. Stejný stres často zmiňují i děti z vietnamských a jiných cizojazyčných rodin, které se usadí v Česku.

Michaela Váňová se situaci snaží přiblížit i dětem, které ji nikdy nezažily. Autorka vystudovala herectví i učitelství a zajímá ji propojování pedagogiky a divadla. Se svým představením cestovala po zahraničí. Hrála na českých školách, nejrůznějších konferencích nebo třeba v domově pro přeživší holokaustu. Představení je inscenováno celé v češtině, a to i na místech, kde většina publika česky nemluvila, a musela se tak spolehnout na jiné výrazové prostředky.

V České republice se teď INSCENACE přes HRAnice hraje zejména ve školách. Součástí je pak diskuse a nejrůznější aktivity. Děti z publika se můžou zkusit vcítit do postav, hledají a znovu přehrávají nejsilnější momenty příběhu. Protože většina malých diváků má o vyhlazování Židů jen kusé nebo dokonce žádné informace, můžou se Michaely doptat na cokoliv, co je zajímá. Představení je určené dětem od osmi let.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.