Děti pochopily, že stačí málo a dá se hodně pomoci, pochvaluje si učitel účast na akci šířící laskavostŠesťáci z Prahy 6 obešli školu, požádali spolužáky o peníze, za ně nakoupili granule a hračky a vypravili se společně za pejsky do útulku. Stali se tak jedním ze 400 týmů po celé republice, které se loni zapojily do happeningu #jsemlaskavec. „Děti pochopily, že stačí málo a dá se hodně pomoci,“ říká třídní učitel 6.B Jan Čermák. Pro příště chce do šíření laskavosti zapojit celý školní parlament.

Tip dostal od maminky jednoho ze svých žáků. Navrhl to své třídě a ta souhlasila. „Jednou jsme přišli do třídy a pan učitel nám řekl, že přišel na tenhle projekt a jestli bysme se nechtěli přihlásit. Tak jsme řekli, že jo. Všichni máme rádi pejsky a víme, jak je to pro ně strašné, když nemají domov ani páníčka,“ říká šesťačka Viktorie.

Podle třídního 6.B byl pro děti největší odměnou příslib setkání s youtuberem Jirkou Králem. „Já jsem v té době nevěděl, kdo to je, tak jsem si aspoň rozšířil obzory,“ směje se učitel.

Děti se spojily s útulkem v Libni a vypravily se po škole shánět peníze a hmotné dary pro pejsky. „Mysleli jsme, že vybereme nějaké peníze a za ty koupíme granule, ale děti z ostatních tříd nám začaly nosit deky, hračky, vlastní krmivo… nakonec jsme měli plnou skříň jen tenisáků,“ vzpomíná Jan Čermák a potvrzuje tak myšlenku akce, která říká, že laskavost plodí laskavost.

„Věříme, že když si mladí lidé sami zažijí, jaké je vykonávat dobré skutky, budou laskavost šířit dále,“ říká Dominika Trčková z Nadace Karla Janečka, která akci #jsemlaskavec pořádá. „Věříme, že laskavé chování může změnit celkovou atmosféru ve škole i v partě.“

Tým DONUTO (název vymyslely samy děti a nechtěly učiteli prozradit, co se za ním skrývá) ze ZŠ Na Dlouhém lánu v Praze 6 se tedy nakonec vypravil do útulku v Libni, předal psům dárky a šel je vyvenčit.. „To byla asi ta nejlepší část dne,“ míní učitel. „Za nás hodnotím akci velmi pozitivně – byli jsme mimo školu, což děti obvykle berou jako volno, ale tentokrát to vzaly zodpovědně, nehlučily a nezlobily pejsky. Bylo to roztomilé dopoledne,“ pochvaluje si Jan Čermák. Do budoucna chce pro další laskavé skutky zlákat celý školní parlament.

V loňském roce vykonávalo laskavosti celkem 400 týmů po celé České republice. Tým „Chemici“ ze ZŠ a MŠ Mšené-lázně zorganizoval chemickou show, na které vybrali finance pro dva chlapce s autismem. Tým „Andílků“ vytvořil pop-up kavárnu pro seniory.

Laskavost lze šířit i letos, registrace je otevřená do 11. listopadu na jsemlaskavec.cz.

Podívejte se na reportáž z loňského happeningu laskavosti: 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
L ea
L ea
7. 11. 2018 11:02

Tohle je určitě dobrá myšlenka,i když není nijak nová.Jenom na ni čím dál tím víc zapomínáme.Už třeba skauti měli takové cíle,např. jeden dobrý skutek denně.Lakavosti je v dnešním světě čím dál tím méně měli, bychom v tom jít dětem příkladem a co nejvíc je v těchto činnostech podporovat.Protože přináší uspokojení oběma stranám.

zdenka
zdenka
8. 11. 2018 15:44
Reply to  L ea

U vás není žádné dítě, které potřebuje pomoci s penězi na rehabilitaci, že investujete do psů. Ti přece nemůžou mít přednost.

L ea
L ea
8. 11. 2018 17:14
Reply to  zdenka

Zdravím.Jen bych chtěla upozornit,že s článkem,ani s tou školou ,nemám nic společného.Jen jsem komentovala myšlenku.Ta se mi moc líbí,protože si myslím,že se toto téma hodně opomíjí.Laskavost se v dnešní době moc nenosí a to je chyba.Tomu učiteli šlo hlavně o to vzbudit v dětech pocit,že je dobře pomáhat,v rámci svých sil a je jedno komu.Budou-li takhle dobře vedeni,jistě se časem dopracují i k závažnějším případům.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.