Nenávist se na internetu šíří jako nakažlivá nemoc. Hejtují dospělí i dětiUž jste si někdy četli komentáře v diskusích pod články a na sociálních sítích a říkali jste si přitom – kdo proboha něco takového může napsat? Internet je prostředí, které přímo svádí k tomu, aby si na něm lidé vylévali vztek, frustraci a špatnou náladu. Otázkou zůstává, jak s tím naložit.

Byla to jenom fotka v Teplickém deníku, stejná, jako všechny okolo. Noviny na ní představily první třídu Základní školy Plynárenská. Ve třídě ale bylo větší zastoupení arabských, vietnamských a romských dětí, než je v Česku obvyklé. Už to stačilo, aby se na Facebooku strhl povyk. Šestiletým dětem se tu nadávalo a vyhrožovalo tolik, že se do záležitosti vložila i policie a jedna z diskutujících odešla od soudu s podmíněným trestem.

Nesouhlas se dá vyjádřit i slušně
Diskuse na sociálních sítích nebo pod články jsou neodmyslitelnou součástí internetu. Anonymní prostředí, pozměněná jména a falešné profily vytvářejí ideální prostředí pro agresivní jedince nebo pro projevy frustrace lidí, které v reálném životě málokdo poslouchá. Snadno tak lidé mohou nabýt dojmu, že nenávist, osobní útoky a xenofobie jsou standardní součástí komunikace na síti. Ale nejsou. A pokud jsou komentáře xenofobní, rasistické, nacionalistické, případně nabádají k násilí proti lidem nebo skupinám lidí, může se jednat až o trestný čin.

„Nesouhlasím s vámi“ je něco docela jiného než „Zasloužil bys kulku mezi oči“.  Diskuse svádějí k silným slovům, zejména ve chvíli, kdy si začne někdo jiný. Na vulgarity ale není nutné ani vhodné také odpovídat vulgaritami.

Jak si počínat, aby byl internet trochu snesitelnějším místem k životu? Mějte na paměti, že nenávist na síti může vyprovokovat nenávist i v běžném životě. Vždy se snažte psát empaticky, s ohledem na druhé, nepodněcujte konflikty. Pamatujte na to, že mnoho lidí diskutuje pod falešnými identitami a jejich cílem je právě šíření nenávisti. Další urážejí jen pro zábavu.

Vždy máte právo nereagovat a nenávistný příspěvek ignorovat. Na sociálních sítích můžete agresora zablokovat, v diskusích pod články můžete nenávistný příspěvek nahlásit správci. A nekrmte trolly – nepřispívejte do diskusí, které slouží jen k urážkám a šíření špatné nálady.

I děti si na síti dokážou ubližovat
Děti jsou v prostředí internetu velmi zranitelné. Mluvte si nimi o internetu a nenávisti, zajímejte se o to, co dělají a s kým se online baví. Vysvětlete jim, že fotky, články nebo statusy na internetu sdílejí reální lidé, které mohou nenávistné komentáře zranit. Kyberšikana, sprosté a urážlivé komentáře jsou stejně závažné a můžou bolet stejně jako fyzické napadení.

Jděte dětem v komunikaci na síti příkladem. A hlavně jim zdůrazněte, že když se na internetu kolem nich bude dít něco, co jim nebude příjemné, že se vždy mají na koho obrátit – ať už jste to vy nebo třeba učitelé.

Je bez diskuse, že škola by měla být bezpečným prostorem a měla by přispívat i k tomu, aby se děti naučily toleranci a základní slušnosti v mezilidském projevu. V době, kdy se děti začínají seznamovat s internetem, měla by je škola poučit i o tom, jaké nebezpečí jim hrozí.

Klikněte na tuto kartu a zvětší se vám:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
7. 12. 2018 20:28

Trochu mi uniká smysl tohoto článku. A hlavně nevím, proč je na začátku obrázek se zdí, na které je ANGLICKY napsáno Love Why? HATE. Proč zrovna anglicky?

Že se lidé mají chovat slušně? Ano, mají se tak chovat. Ale to přece platilo vždycky.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
7. 12. 2018 20:34

Ten obrázek mám na svědomí já:-). Smysl moc nemá, jen ten, že tam je slovo hate, které se dnes používat i v češtině právě v souvislosti s negativní komunikací na internetu, no a je tam slovo láska, které taky každý zná. Prostě – ilustrační foto, no. Omlouvám se, jestli jsem se netrefila do Vašeho vkusu, pokusím se příště.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.