Vánoční tipy na hračky, které nenápadně rozvíjejí. Pro děti architektů, milovníky přírody i ty, které zrovna fascinují hovínkaVánoce přicházejí a děti se těší na dárky, pokud možno ne ty „měkké“. Kdyby bylo na nich, vybraly by si něco, co je hodně chlupaté, hodně růžové, hlasité (nebo to má sugestivní reklamu), ale na hraní to často moc není. A pak jsou hračky, které baví, probouzí zájem a úplně nenápadně rozvíjí to či ono. Pár takových vám poradíme.

Začneme od tipů pro nejmenších a postupně dojdeme až k nápadům pro školáky, i když ta nejlepší hračka není věkově omezená. Má co nabídnout i těm nejmenším a pak s nimi roste. Většina těch následujících taková je.

Můžete vybírat podle toho, v čem si myslíte, že by vaše dítko potřebovalo rozvíjet. A nebo prostě podle intuice.

Pro nejmenší

Hitem loňských i letošních Vánoc je Hmatej a najdi! neboli kyblík s dřevěnými předměty nejrůznějších tvarů a barev. Nechte děti, ať poznávají předměty jen tak, nebo si zahrajte hmatové pexeso, loto či „černého Petra“.
Hra Hmatej a najdi! rozvíjí paměť, motoriku a soustředění.

Pro trošku starší děti (ale i hravé dospělé) je podobná hra Slož do minuty! V kyblíku jsou tentokrát geometrické tvary – hráč, který je na tahu, si vytáhne kartičku z nabídky a má minutu na to, aby z nabídky geometrických tvarů složil příslušný obrázek. Ostatní hráči obrázek nevidí a mají poznat, co právě staví.
Něco navíc
Nebojte se obměn hry – skládejte všichni najednou nebo se snažte za minutu postavit co nejvíce různých útvarů. Rozdělte se do skupin a střídejte se v pokládání tvarů mlčky.
Hra Slož do minuty! rozvíjí motorické dovednosti, logické uvažování, představivost.

Pro milovníky příběhů


Roztomilým retro dárkem jsou promítací baterky Moulin Roty. Každá baterka obsahuje tři kotoučky s pohádkami. Miminkům promítněte před spaním na stěnu či strop, větší děti už to zvládnou samy a můžou si vymýšlet vlastní zápletky nebo si s rodiči či sourozenci zahrát vyprávěcí hru.
Promítací baterky rozvíjí představivost a komunikaci.

Pro ty, které zrovna fascinují hovínka

Originálně ilustrované puzzle Malý zoolog od českých autorů zobrazuje lesní zvířátka, jejich potravu, pelíšek a bobky. Ve hře inspirované principy montessori mají děti za úkol poznat, jaké zvířátko prošlo dříve kolem jen podle stopy, hovínka či obydlí. Zdánlivě jednoduché puzzle sestaví jen ten, kdo zvládne spojit správná fakta. Děti se naučí zvířata pojmenovat, zjistí, čím se živí a mnoho dalšího.
Puzzle Malý zoolog rozvíjí znalosti.
Něco navíc
Přidejte ke hře vlastní figurky zvířátek, knihu o zvířatech, nakreslete si stopy do deníčku a vydejte se na průzkum do lesa – rozbahněná zem či zasněžená krajina bude tím pravým pro vaše zkoumání. Vydejte se za stopou, sledujte, s jakými dalšími se kříží. Zkuste uhodnout další stopy lesních či domácích zvířátek. Vyrobte si sárový odlitek vlastní tlapky nebo některého z domácích zvířátek.

Pro malé statistiky


Známý výrobce nápaditých hraček Djeco letos přišel s edukativní hrou Eduludo Quantitix, která dětem pomáhá s prvními počty a nenásilnou formou je seznamuje s principem tabulek.
Eduludo Quantitix rozvíjí logiku, matematické myšlení a soustředění.

Pro děti architektů


Můj dům od české designové firmy Pipasik je interaktivní knížka plná úkolů pro mladší školáky. Na děti čeká stříhání, kreslení, lepení, vyzkouší si, jak vznikají domy a jak vypadá práce architekta. Dozví se i něco o typech staveb a poznají slohy.
Interaktivní knížka Můj dům rozvíjí kreativitu, motoriku i znalosti.

Pro milovníky hvězd

Poznávací sada Malý hvězdář od další české firmy – Pikle – která si dává záležet na zpracování a na tom, aby hračka byla víc než jen hračka. Sada obsahuje 18 karet s výřezy celoročních souhvězdí a řadu nejznámějších souhvězdí rozdělených podle ročních období. Popadněte baterku (ta není součástí balení) a promítněte si je na zeď či strop. Poznáte je všechny?
Něco navíc
Prohlížejte si karty doma pomocí baterky, nebo vyrazte ven zkoumat noční oblohu. Obtáhněte hvězdy na papír a vytvořte si vlastní noční oblohu nebo atlas hvězd.
Malý hvězdář rozvíjí představivost i znalosti.

Pro experimentátory

Kdo by neměl rád pokusy! Novinkou na českém trhu je řada experimentálních sad v plechovém kufříku s názvem Bláznivá vědecká laboratoř. Na výběr je z osmi druhů, záleží na zájmu dítěte: lze experimentovat s barvami, zrcadly, magnety, optickými iluzemi, bublinami nebo otisky prstů. Malý vědec si vyrobí skutečný kompas, kaleidoskop, vytvoří ledovou kouli s barevnými tunely. Naučí se, jak destilovat a čistit vodu, jak sejmout otisky prstů, jak si z rostlin vyrábět vodu, postavit solární kamna, sluneční hodiny nebo jak se dorozumět Morseovkou.
Bláznivá vědecká laboratoř vzbudí v dětech zájem o vědu.

Pro milovníky přírody

Velká společenská hra Multitrio s přírodní tématikou a krásnými ilustracemi českého lesa. Dá se toho s ní dělat opravdu hodně: v krabici najdete potřeby pro 14 různých her a celkem až 38 herních variant. Hra je vhodná pro děti již od 3 let, se kterými může růst, a pro jednoho až 20 hráčů – je tedy perfektní také do hodin přírodopisu jako zábavný doplněk výuky.
Multitrio rozvíjí paměť, soustředění i znalosti.

Pro milovníky nakupování

Hra Obchod rozvíjí finanční gramotnost u dětí a ukazuje jim, že nic není zadarmo a že se rodiče musí moc snažit, aby jim mohli dopřát, co si přejí. Hráči se po cestě do Kvído obchodu musí umět správně rozhodovat, s trochou štěstí získají část peněz na svůj nákup a zbytek si mohou přivydělat vylosovanou domácí prací. V obchodě nakupují zboží dle svého nákupního seznamu a neustále sledují, zda mají dostatek peněz na zaplacení. Při nakupování se mohou setkat i s nečekanými výhodami a nevýhodami, které z nakupování udělají ještě větší zábavu. Vyhrává ten nejrychlejší, který se jako první vrátí domů s celým nákupem a má dostatek peněz na zaplacení na pokladně.
Hra Obchod rozvíjí finanční gramotnost, kupecké počty, soustředění i znalosti.

Pro milovníky Vánoc


Plastický papírový Betlém si v klasickém provedení možná pamatujete od babičky, ale pomocí chytré tužky (není součástí balení) se z něj děti navíc mnoho dozví. S pomocí tužky si děti mohou přehrát 12 tradičních koled, dozví se, k čemu se používají jesličky, co je to kadidlo, kdy se začaly zdobit vánoční stromečky a jak to je se třemi králi. Nakonec si mohou v zábavných kvízech ověřit, kolik toho o narození Ježíška vědí.
Kouzelné čtení – Betlém rozvíjí soustředění, znalosti a dýchne vánoční atmosféru.

Článek vznikl ve spolupráci s webem hrackyvzdelavacky.cz.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.