Tip na adventní relax: vymalujte si plecháček nebo třeba sponku. I nešikovní odejdou spokojeníCo by to bylo za advent bez procházky pražským Starým městem? Kombinace svařáku a romantických uliček je velmi přijatelná pro rodiče, ale co děti? Vezměte je ohřát do smaltovací dílny, kde si vymalují plecháčky, které si na táboře s nikým nespletou.

Uprostřed vřavy v centru Prahy je malý krámek, kam když zaplujete, můžete na chvíli na všechno zapomenout. Obléct si zástěru, vzít do ruky štětec a objevit svého vnitřního umělce. Anebo třeba ne – smaltování je milosrdná technika, která se prakticky nedá zkazit.

Dřív měla smaltovaný plecháček v kuchyni každá babička, teď se jejich obliba vrací. „V době, kdy se všechno dá koupit v supermarketu, snadno zapomeneme dělat tu základní věc: tvořit. Taky už nevíme, jak se většina věcí vyrábí. U nás děti uvidí, že malované plecháčky nevyrábí výrobní linka a že je za tím spousta práce,“ říká majitelka smaltérie Markéta Novotná.

Umělecká dílna se smaltem i několik krámků, kde prodává své výrobky, jsou jejím splněným dětským snem. „Vždycky jsem něco tvořila, hlavně šperky z různých materiálů. Jednou mi kamarádka, která pracovala – bylo to ještě za komunistů – v laboratoři, přinesla kousky smaltu a říkala: nezkusíme s tím něco? A v té chvíli jsem smaltu propadla,“ vypráví.

Líbí se jí, jak trvanlivá technika to je. „Dneska všechno hrozně rychle vybledne. Smalt je úplně inertní – pokud to nerozmlátíte kladivem, drží leta letoucí.“ A je to taky technika velmi napínavá – nikdy nevíte, jak přesně bude výtvor vypadat po vypálení.

První pec na vypalování si Markéta Novotná pořídila v roce 1990 do garáže. Do smaltování postupně vtáhla i svého mladšího bratra, vystudovaného politologa. „A nyní i dospělou dceru, která se do Prahy vrátila ze studií v Londýně. Jsem moc ráda, že mi trochu pomůže, nezdá se to, ale je s tím spousta práce – je například čím dál těžší sehnat pěkné polotovary, v Polsku zrovna zkrachovala jedna velká továrna.“

Smaltování zvládne každý, kdo udrží štětec.

Smalt (nebo také email) je křemičitá tavenina příbuzná sklu, ale i porcelánu, která vytvoří na kovu hladký a lesklý ochranný povlak. Teplotou výpalu v peci je přesně na rozhraní skla a porcelánu. I když je smalt křehký, dokáže bez změny barvy i lesku přečkat stovky let.
Původně se smaltem zdobily především šperky, později se jím začaly upravovat kovy litin nebo plechů, které tak byly chráněny proti korozi a povětrnostním vlivům. Dodnes se například vyrábí smaltované cedule pro označení ulic a čísel domů.

Zmínky o smaltování najdeme už z dob starověkého Japonska, Indie, Číny a Egypta. V českých zemích je nejstarší použití smaltu zaznamenáno na českých korunovačních klenotech – svatováclavské koruně.

Ve smaltovaných hrncích se smí vařit na ohni, elektromagnetické indukci i na plynu. Je možné je mýt v myčcem, jen se nesmí dávat do mikrovlnky.

Otevřeno i na Štědrý den
Jediné, co potřebujete, abyste si smaltování mohli vyzkoušet, je rezervovat si termín – místo u stolu. Vše potřebné včetně zástěr pro malé i velké bude připraveno. Věkové omezení není – „zvládne to každý, kdo udrží štětec,“ říká Markéta  Novotná. V krámku si můžete vybrat z mnoha typů plecháčků, ale lze si vymalovat i cukřenku nebo džbán. Pak už jen stačí popadnout štětec a vybrat si barvy.

Máte tolik času, kolik potřebujete. S menšími dětmi si vyhraďte  klidně 2 hodiny. Jsou prý lidé, kteří si hrnek v krámku schovají a vrací se ho dotvářet opakovaně. Pokud nemáte zrovna schopnosti Muchy nebo Picassa, personál dílny ochotně poradí.

Na tři minuty do pece, a je hotovo.

Zkazit se to nedá. Když se něco nepovede, dá se výtvor přetřít další vrstvou, nebo barvu prostě smýt vodou a začít úplně od začátku. Hotový výtvar se v peci při 800 stupních vypálí zhruba za tři minuty a můžete si ho hned odnést.

Otevřeno je ve všední dny od 12 do 20 hodin (poslední vstup v 18.00) a o víkendech dokonce už od 10 ráno. Do dílny v Karmelitské ulici můžete zavítat i na Štědrý den od 10 do 15 hodin, a také mezi svátky.

Pro větší skupiny, třeba dětské oslavy, je možné si tvorbu v dílně objednat i mimo otvírací hodiny. Školám a školkám nabízí smaltérie velké slevy (stejně jako všem dětem za vysvědčení – bez ohledu na známky!), je tu ale malé omezení prostorové: do dílny se vejde maximálně dvacet dětí.

 

Jak se sem dostanete: Krámek se nachází v Karmelitské ulici zhruba na půl cesty mezi zastávkami tramvaje Malostranské náměstí a Hellichova.

Užitečné odkazy: Veškeré info najdete zde. Své tvoření si rezervujte na čísle 222 360 563, nebo na emailu workshopsmaltum@gmail.com

Cíle v okolí: Nedaleko je Petřínská rozhledna s hvězdárnou a zrcadlovým bludištěm, ale také Karlův most nebo třeba Divadlo Kampa, kde hrají minimálně každý víkend pohádky pro děti.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.