Špinavá okna tvoří pěkné vitráže aneb Jak neprožít advent s jazykem na vestě a užít si s dětmi super VánoceUž se z toho stává nový zvyk. Stěžovat si na to, že nestíháme a advent prožíváme s jazykem na vestě. Spadnout do pocitu tlaku a stresu je tak snadné. Ale zkusit se vzepřít není o tolik složitější. Jak zařídit Vánoce s dětmi tak, abychom si užili jeden druhého a aby se děti třeba i něco naučily?

„Vánoce využíváme k tomu, že do domácnosti přibydou nové knihy, a pak je to taky výborná příležitost dělat něco společně,“ říká publicista Tomáš Feřtek. Jeho tři děti už jsou dospělé a tak není problém zaběhlé tradice trochu rozvolnit: knihy se u Feřteků kupují „do rodiny“ a obvykle jde o naučnou literaturu. Co se týče společných aktivit, letos se šlo hromadně sušit křížaly. „To jsme se objednali do jedné sušárny tady nedaleko a pokrájeli a nasušili jsme asi padesát kilo jablek, přibrali jsme i potenciální snachy a všichni si to dost pochvalovali.“

Takový adventní „teambuilding“ lze jistě doporučit i rodinám s menšími dětmi: u podobných manuálních činností se obvykle dost povídá, je to výcvik v jemné motorice, zacházení s nástroji, vytrvalosti a schopnosti soustředění. Obecně neškodí zapojit děti do veškerých vánočních příprav. Pečení cukroví je krom věci samé taky třeba aplikovaná matematika, když se jde pro stromeček, nechte na dětech, ať ho vyberou a povídejte si o tom, kde se vzal.

 

Vánoce můžou být i příležitostí trénovat dobročinnost. „Sedneme vždycky k internetu, otevřeme si Hithit a povídáme si o tom, kdo naše peníze nejvíc potřebuje. Pravidelně také podpoříme někoho přímo z naší čtvrti, třeba pána, který hraje pod mostem na Vltavské na harmoniku. A samozřejmostí jsou nocleženky pro bezdomovce. Čím jsou větší mrazy, tím víc jich kupujeme,“ popisuje učitel Michal Kaderka, jak tráví Vánoce se svým desetiletým synem Šimonem.

Pár tipů na konstruktivisticky pojaté vánoční úlohy od Tomáše Feřteka:

Jak zatopit v peci či kamnech bez úrazu – komplexní dílenské praktikum

Proč jehličí dobře hoří? – přírodovědé praktikum

Co může být příčinou, když olovo netaje? – fyzikální praktikum

Sestavte statistiku založenou na praktickém pokusu, jak často padá střevíc špičkou ke dveřím a k oknu

Co udělá vánočka v trávicím traktu prasete či krávy?  – chemické praktikum 

Proč prskavka prská? – fyzikální praktikum

Odhadněte, kolik čtverečních kilometrů papíru je spotřebováno v ČR na zabalení vánočních dárků

Diskutujte o důvodech dělby práce mezi Ježíška, Santu, Dědu Mráze, sv. Mikuláše a kozu krále Olafa

Vánoce jako trénink měkkých dovedností
Během svátků mohou děti zažít i další netušené věci. Tak třeba čekání, protože jinak už se v dnešní době skoro na nic čekat nemusí. Nebo zklidnit se – tak těžká věc. Vánoce mohou paradoxně být tréninkem, jak potřebovat míň věcí. „U nás doma zkoušíme obrácený adventní kalendář: děti dají každý den do krabice něco, co už nepotřebují – hračky, oblečení, knihy – a pak to posíláme dál, kde to ještě může fungovat. Aby mohlo něco nového přijít, musí něco odejít,“ popisuje Justina Danišová, která má čtyři děti ve věku od tří do deseti let.

Promýšlení dárků je potom jeden velký trénink vciťování se do druhého. Diskutujte s dětmi o tom, co udělá babičce radost ještě za deset let nebo naopak, co může hned spotřebovat. Cvičením v empatii jsou koneckonců i rodinná setkání sama o sobě. „Vánoce mohou ukázat dětem, že setkání širší rodiny nemusí být o stresu a nervozitě, ale to se tvoří celý rok – tím, jak my, rodiče, mluvíme o zbytku rodiny. Také si povídáme si o tom, že každý má jiné názory, jiné zvyky a přesto je příjemné se sejít a vzájemně se obohatit, tam kde můžeme.“

Co babičku bude těšit dlouhodobě? Láskyplný a vtipný vzkaz od vnoučat.

Špinavá okna tvoří pěkné vitráže
Neuškodí dopřát kousek Vánoc s dětmi i prarodičům. Mohou s vnoučaty třeba napéct cukroví. Už pár let to tak dělají třeba v rodině Markéty Štindlové, která má tři dcery-školačky. „Mně se péct nechce. S babičkou si to holky skvěle užijí a já nemám stres, že to se mnou nezažijí. A myslím, že babička je taky spokojená – nevadí ji, když to trvá, že se v tom plácají a že to není moc hezké,“ říká Markéta.

Je tak snadné podlehnout tlaku, že musíme napéct patnáct druhů cukroví, nakoupit hromadu těch správných dárků a umýt okna – zbytečný stres, vždyť špinavá okna tvoří tak pěkné vitráže. Ale teď vážně: Někdy pomáhají rodinné rituály, které nás donutí na chvíli nechat nákupní seznamy a dopisy Ježíškovi za hlavou a vyladit se do vánoční nálady. Každá rodina jistě nějaký takový má. Může to být společná návštěva výstavy betlémů, domova důchodců nebo společné tvoření.

O kouzelné výstavě Betlémů jsme psali zde

O tom, co způsobí návštěva dětí v léčebně dlouhodobě nemocných zde

Co je důležité, víme celý rok
„My na to prostě dlabeme, a děláme to, co jindy – chodíme ven, jezdíme na výlety a navštěvujeme se s příbuznými,“ odpovídá na otázku, jak si užívají advent, Martina Kolafová, která o životě se třemi malými syny píše blog Ze života u Ďáblického háje. „Jasně, proběhne nějaká večeře u našich rodičů, děti dostanou dárky, především tedy od babiček, máme stromeček, ale jako vrchol roku v naší rodině to nevnímám. Mám kamaráda, který jednou dostal vynadáno od učitelky, že je drzý, když řekl, že na Vánoce doma neuklízejí, protože mají doma uklizeno po celý rok. My to takhle máme s rodinným životem – opravdu nepotřebujeme svátky, abychom věděli, že si máme užít rodinu.“

Jak jednoduché, viďte.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
tereza
tereza
24. 12. 2018 23:56

zajímavé nápady, jen ta praktika bych asi nedala.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.