Šel na obráběče kovů, ale u toho nezůstalo. Příběh učně se smyslem pro poezii. Stane se učitelem?Aleš šel na učňák bez maturity a potkal tam paní učitelku, která v něm uviděla jeho kvality. Časem jí začal ukazovat své básně. Dodělal si maturitu a chce ve studiu pokračovat. „Chtěl bych být učitelem. Rád lidem předávám, co umím. Představa, že jsem někoho něco naučil, mě těší. Protože den, kdy se člověk něco naučí, už není promarněným dnem,“ říká. Příběh z Třince.

Na základní škole jsem měl trojky a od maturitních oborů nás odrazovali, a tak jsem šel na obráběče kovů, na učňáku tady ve Třineckých železárnách. Český jazyk a literaturu jsem ale měl rád už tehdy a už tehdy jsem psal básničky, jen jsem je nikomu neukazoval. Taky jsem dělal školní časopis.

Učňák byl šok. Jednali tam s námi s despektem a neměli vůbec ambice nás něco naučit. V angličtině jsme dělali jen názvy barev, v matice trojčlenku. Chtěl jsem odejít, ale máma mi říkala, ať to dodělám a pak se teprve rozhoduju, hlavně ať jsem vyučený.

Ostatní kluci řešili jiné problémy než já, takže jsme se kdovíjak nekamarádili. Až ve třeťáku, když nás sloučili se třídou instalatérů, jsem potkal Víťu. On je hudebník s absolutním sluchem a já hraju na basovou kytaru, to nás sblížilo. Taky se podceňuje.

Pak jsem přestoupil na maturitní obor strojní mechanik, ten jsem dodělal, a letos jsem se hlásil na Ostravskou univerzitu, obor český jazyk a literatura. Nevzali mě, tak jsem šel na sociální management na Slezskou do Opavy a chci to zkusit znovu příští rok. Chtěl bych být učitelem. Proč? Rád lidem předávám, co umím. Představa, že jsem někoho něco naučil, mě těší. Protože den, kdy se člověk něco naučí, už není promarněným dnem.

Kromě studia chodím na brigádu, dělám sekuriťáka na hokejových zápasech.

Hodně básní jsem napsal pro svou holku Petru nebo o ní. Už spolu nejsme. Ta bolest z toho, ta je v těch básních taky.

Teď nějak nic nepíšu, rozhlížím se kolem a čekám, až zase přijde inspirace.

A moc rád vzpomínám na paní učitelku Dittrichovou. Jsem strašně rád, že jsem ji poznal.

Alešův příběh očima jeho paní učitelky Veroniky Dittrichové najdete v tomto článku.

Doporučujeme taky velmi populární článek  Jak se z bystrých kluků stávají skladníci nebo spíš nezaměstnaní. Najdete ho zde.

 

Aleš
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
25. 1. 2019 00:18

Držím palce,Aleši.Učitele potřebujeme

Eva
Eva
26. 1. 2019 08:03

Aleši, znám jednoho člověka, který to měl podobné jako vy. Vyšel základní školu a šel se vyučit. Rodiče mu vybrali člověka, který řemeslu výborně rozuměl a ledacos ho naučil. Potom musel na dva roky na vojnu. Když se vrátil řekl si, že to ještě zkusí. Přihlásil se na strojárnu. Udělala ji. Pak si našel práci. Život ho ale zavál jiným směrem, ale to co uměl mu pomáhalo a pomáhá pořád. Cestu najdete a Vaše máma ví, že má syna, kterému v životě o něco jde. Žádná věc se v životě neztratí a kdo ví, možná jednou budete dobrým kantorem. Přeju Vám hodně štěstí v životě.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.