Učitelka angličtiny chtěla dát všem prvňákům na vysvědčení jedničku, ale třídní byla proti. Příběh z „romské“ školy



Mladá paní učitelka angličtiny chce rozdat všem prvňákům na vysvědčení jedničky, ale třídní se to nelíbí. Největšímu uličníkovi je třeba dát nejméně trojku a hodnotit je třeba i výslovnost, tvrdí. Ale vždyť jim skoro všem zrovna chybí přední zuby! namítá učitelka. M. Č., která chce raději zůstat v anonymitě, učí ve škole s velkým procentem romských dětí. Toto je její vyprávění.

Učím teprve od října, vystudovala jsem šestileté gymnázium a pak vysokou školu, neučitelský obor. Angličtinu jsem se naučila mimo jiné během pobytu v USA. Mám tetu učitelku, učí už dvacet let, ale já se na učitelskou dráhu nechystala. Až donedávna jsem pracovala jako laborantka, ale postupně mi to úplně přestalo dávat smysl. Dělali jsme velkou spoustu naprostých zbytečností. Právě ten smysl, pocit užitečnosti, to mě přivedlo do školy. A náhoda to tak chtěla, že kamarádka, která pracovala v této škole, potřebovala za sebe záskok po dobu mateřské, a tak jsem nastoupila místo ní. Pedagogické vzdělání si dodělávám.

Škola, kam jsem nastoupila, je „vyhlášená“. Asi 40 % žáků jsou Romové. Do čeho jdu, jsem věděla, do školy chodil můj nevlastní bratr. Učí se mi tu vlastně celkem dobře, až na jednu třídu, 6.B., tam to je dost drsné. Na druhém stupni jsou už děti velmi nemotivované, žádná touha po vědění.

1.-2. třída jsou ale ještě docela nadšené, 4.-5. – tam je to tak půl na půl, a krize nastává tak od 6. třídy. Do 6.B. při slučování tříd spadlo několik hodně zlobivých žáků i pár propadlíků, při hodině na sebe řvou, neudrží pozornost.

A teď co mě trápí. V 1.B – mám tam převážně romské děti – jsem před pololetní klasifikaci a třídními schůzkami napsala jako předběžné známky všem jedničky. Ale třídní učitelce se to nelíbilo a vytkla mi to. Podle ní není možné, aby žák, který má u ní pětky snad ze všech předmětů, měl z angličtiny za jedna. Řekla mi, abych mu tam prostě napsala trojku a ostatním (alespoň některým) dvojky. Většina těch dětí opravdu nepatří mezi nejchytřejší, přesto je mi to proti srsti, psát jim jiné známky než jedničky. I ti nejhorší z nich jsou schopni mi anglicky říct alespoň nějaké barvy, zvířátka, členy rodiny. Napočítat anglicky do deseti umí všechny děti.

Pro mě je úspěch to, že po mě opakují, že si rádi zpívají anglické písničky a podobně. Prý bych měla nekompromisně známkovat alespoň výslovnost, ale copak to jde, když půlce z těch dětiček momentálně chybí přední zuby?

Já vím, že dětem, které mají trojky, čtyřky, pětky, bude nějaká dvojka z AJ úplně fuk, ale přesto jim je dávat nechci… Napsala jsem si o radu do jedné učitelské skupiny na Facebooku a tam mi vesměs všichni dávají zapravdu. Nechci dělat zbytečné rozbroje, ale taky nechci jít proti svému přesvědčení.

Po domluvě s třídní učitelkou jsem tedy ještě děti „přezkoušela“ ze slovíček, která jsme se spolu učili. Znovu jsem se tak přesvědčila, že si opravdu každé dítě alespoň něco málo pamatuje a to považuji za úspěch. Hlavní kritérum pro mě nakonec je to, že děti angličtina baví a že se zapojují do aktivit v hodině. A to i ten zmíněný zlobivý kluk, při přezkoušení se hlásil ostošest a ze sedmdesáti procent odpovídal správně.

Angličtina v první třídě je nadstandard a myslím, že mým úkolem je, aby si žáci k tomuto předmětu vytvořili dobrý vztah. Rozhodla jsem se tedy, že je nebudu demotivovat špatnými známkami, a všichni ode mě dostanou k pololetí jedničku. Kdo učí nějaký cizí jazyk u takto malých dětí, sám jistě dobře ví, že je nelze hodnotit stejně jako ty starší. S angličtinou se teprve seznamují a v tuto chvíli je to o tom, aby se u nich vytvořily dobré základy a chuť se angličtinu dál učit.

Komentáře z učitelské skupiny na FB, kam se M. Č. šla poradit:

„Stůjte si za svým!“

„Hodnotíte vy a v první třídě není co řešit. Známky vůbec nepotřebuju a protože je dát musím, mají jedničky. A pokud paní solí prvňákům pětky, tak je to špatně.“

„Neustupovat. Ps jsem anglictinar a znamkovat striktne vyslovnost je silenost. Fuj.“

„Třídní učitelka vám do toho nemá co mluvit. Vy jste za tuhle klasifikaci zodpovědná. Učila jsem na čistě romské škole 13 let a vím, že špatné známky tyto děti nepohnou k lepším výkonům.“

„Najděte si ve škole zkušeného – stejně naladěného – kolegu, který vás podrží. Dětem jedničky moc přeju a v první třídě jsou naprosto na místě! Držím vám pěsti.“

„Zatím ještě studuji učitelství, ale nedovedu si představit, že bych měl dát dětem v 1. pololetí 1. třídy něco jiného, než jedničky (v krajním případě teda třeba ještě nějakou dvojku, ale…). Třídní paní učitelka podle mého názoru nemá k těm dětem správný přístup. Dávat pětky v 1. třídě prostě není normální.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
293 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
31. 1. 2019 10:17

Není pochyb o tom,že dávat v první třídě v pololetí známky,je zcela zbytečné.Natož pětky.Nemáte to snadné. Jste začínající a na Váš názor asi nikdo moc koukat nebude.Jak se k tomu staví vedení? Ale jestli se Vám podařilo u prvňákú vzbudit zájem o angličtinu a nadšení, tak to děláte dobře a na tom záleží.

Emil
Emil
31. 1. 2019 10:38
Reply to  Lea

Jsem přivás a je správné že se jim někdo věnuje,jako vy .Mají právo umět cizí jazyk ,který se jim v životě může hodit a mohou získat lepší práci.Nevzdávejte to .

PAVLA
PAVLA
1. 2. 2019 14:34
Reply to  Emil

No tím,že ohodnotí jedničkou i žáka,který učivo nezvládá,je to nenaučí

AliR
AliR
1. 2. 2019 14:50
Reply to  PAVLA

Jo, ale když mu dá za 4 tak ho to taky nenaučí a navíc ho ještě odradí od učení. A to je přesně to, čeho by se měl učitel vyvarovat u tak malých dětí. Souhlasím s tím, že v první třídě si jedničku zaslouží každé dítě, které aktivně spolupracuje, i když vědomostmi pokulhává.

Michal.kopeček
Michal.kopeček
1. 2. 2019 16:25
Reply to  Emil

Nemají žádné takové “ právo.“ Mají možnost se ve škole jazyk naučit. Stejně jako všichni žáci v ČR.

Venda
Venda
1. 2. 2019 17:03

Přesně tak, co to jako je…. všem jedničku!
Každý známky podle svých vědomostí.
Jako každý jiný.
Výsměch všem dětem, co se poctivě učí.

Táňa
Táňa
31. 1. 2019 13:28

„není možné, aby žák, který má u ní pětky snad ze všech předmětů, měl z angličtiny za jedna“ – tak to má paní třídní pravdu, ale jinak, než si myslíte – já z toho cítím, že ona po Vás chce, aby jste ji svým způsobem horšími známkami kryla. Jinak totiž začne být možná někomu divné, jakto, že v angličtině to jde a u ní ne. Rozdávat v prvním pololetí u prvňáčků čtyřky a pětky (pětky u jednoho dítěte snad ze všech předmětů ?) mi přijde neuvěřitelné, to je snad na inspekci jejích hodin…

Rostislaw
Rostislaw
31. 1. 2019 14:01
Reply to  Táňa

Zavádět novoty ve škole, když ani nejsem „učitelka“ a učim 14 dní, to chce hodně sebevědomí. Žáci se musí naučit, že nic není zadarmo, zvláště u soc. slabších menšin. Proč by se učili, když stejně dostane za 1, proč by si měl časem hledat práci, když se o ně stát štedře postará. Chyba je, že se věci přestaly nazývat pravými jmény a nastala nadbytečná produkce studentů fylozofických oború zabyvajících se lidskými pravy, napojených na dotace z EU a nepřímo tak propagovali levicovou az extremní marxistickou politiku (viz. Klinika…) akorát na ty povinosti se uz nejak zapomelo.

Evka
Evka
31. 1. 2019 14:55
Reply to  Rostislaw

Pane Rostislawe, filozofie se nepíše s Y Já jsem pro aby hodnocení bylo objektivní, ale pokud se tu bavíme o dětech z první- třetí třídy, myslím, že 4-5 jsou přehnané. To ty děti akorát demotivuje. Naopak si myslím, že je správná cesta dát těm dětem něco v čem se můžou zlepšovat a na čem pracovat. Když jim budete vtloukat, že jsou na nic už od první třídy, skončí u základního vzdělání a velmi omezenou schopností práce. Ono je určitě pohodlnější nasolit jim všem pětky a říct, že jsou blbé, ale málo kdo je umí motivovat aby se zlepšily. Já jsem všema deseti aby funkci učitelů nezastávali jenom vystudovaní pedagogové, ale také lidi se schopností učit. Některé zasloužilé soudružky učitelky bez mozku a empatie zkazily pozdější život mnoha dětem ….

Monika
Monika
1. 2. 2019 21:19
Reply to  Evka

Tak to mate pravdu, ze hodnoceni ma byt objektivní
Ale neznamená to, ze všichni dostanou jedničky za každou cenu. U dítěte vzniká falešný dojem, ze vlastně za nic je odmeneno. A odporuje to i tomu, o cem píšete. A sice, ze nedáte dětem možnost něco zlepšovat, pokud neumí látku 100% dobře a ma pořád jen jedničky, nezlepší se.
Myslím, ze právě třídní učitelce jde o správnou vec hodnocení. Pokud dítě na jedničku neumí, tak mu ji nechce dát. Příčí se ji to. Nejde ji o to davat čtyřky a pětky jen tak.

Lukes
Lukes
31. 1. 2019 14:59
Reply to  Rostislaw

Co to meleš, tady jde o prvňáka v prvnim pololetí… kde třídní chce známkovat výslovnost u kluka kterýmu chybí zuby… to je jako hodnotit jak krásně píšeš, se zlámanym palcem. A pokud rozdává takhle pětky sem tam šestiletejm, tak je hovno učitelka, jen léčí komplexy. Když zlobí ať mu dá dutku nebo za dva z chování… ale ne tlačit na učitelku AJ že mu musí dát horší známku kvůli výslovnosti, zvlášť když klukovi chybí zuby. To je na hlavu!

Josef
Josef
1. 2. 2019 13:03
Reply to  Rostislaw

Pan Rostislaw je asi odborník z hnědého sektoru. Copak jste měl na vysvědčení v pololetí vy? Něco jiného než jedničky? Podle sebe soudím tebe co? 😀
Malým dětem v první třídě, ještě z cizího jazyka…. Pravým jménem začnete nazývat sebe a pak teprve ostatní.
Demotivovat prvňáčky petkama atd je nejhloupejsi napad po dlouhé době co jsem si přečetl.

Lenka
Lenka
31. 1. 2019 14:05
Reply to  Táňa

Učitelka sice nejsem, spiš kdysi ten “ problémový žák“. Ale dovolím se právě proto vyjádřit a těžce se přikláním k názoru paní Táně. Když by žáček podle pani učiteky měl tak malé znalosti tak by asi u zápisu dostal odklad a do školy zatím nenastoupil. Když se jedná o celou třídu, tak je to již “ trošku podezřelé“, ne? Paní učitelka bude mít asi osbní problém a “ řeší “ ho tímto nevhodným způsobem…

Jana
Jana
1. 2. 2019 12:43
Reply to  Táňa

Dobrý den, ano, taky bych to viděla na inspekci. Každý minimálně logicky uvažující pedagog musí vyhodnotit, že pokud děti v jeho třídě mají vesměs špatné známky, nemůže být dobrým pedagogem. A je chyba v něm. Známky jsou jen obrazem toho, co dokáže ten konkrétní pedagog. Ona je k tomu potřeba i velká dávka diplomacie, kterou se každý jen tak nenaučí a některým pedagogům zkrátka chybí.

Václav
Václav
1. 2. 2019 14:37
Reply to  Jana

„pokud děti v jeho třídě mají vesměs špatné známky, nemůže být dobrým pedagogem“

To je zajímavá úvaha. Pokud má JEDNO KONKRÉTNÍ DÍTĚ samé špatné známky, jde podle Váš nutně o pedagogické selhání ze strany učitele. Zajímavé. Pokud by chyba byla opravdu na straně učitele (což nemusí), hledal bych v tom spíše lidské selhání, než pedagogické. I učitel může někoho „šikanovat“.

Oproti tomu, pokud máte skupinu žáků, která je heterogenní z hlediska píle a znalostí, ale homogenní z hlediska hodnocení, PAK se jedná o skutečné pedagogické selhání.

Jana
Jana
1. 2. 2019 15:10
Reply to  Václav

Pane Václave, hovoří se o dětech nikoliv o jednom dítěti! A já reaguji na slovo v množné čísle. Zdá se mi, že buď špatně chápete a nebo špatně čtete! Nic proti Vám.

Václav
Václav
1. 2. 2019 15:20
Reply to  Jana

„Podle ní není možné, aby žák, který má u ní pětky snad ze všech předmětů, měl z angličtiny za jedna.“

Já reaguji na slovo v jednotném čísle. Jistě, nejspíš jde o obecné vyjádření, vztahující se ve skutečnosti na více žáků, ale takto lze pohlížet i na to, co říkám já. Jenom dodržuji formální strukturu textu, na který reaguji. A ten je v jednotném čísle.

Jana
Jana
1. 2. 2019 16:42
Reply to  Václav

Ne, pane Václave. Vy se jen snažíte překrucovat a moc se Vám to nedaří.

Václav
Václav
1. 2. 2019 18:39
Reply to  Jana

Začínám ztrácet nit – co přesně mám překrucovat?

Jana
Jana
2. 2. 2019 03:21
Reply to  Václav

Pane Václave, a proč vlastně dodržujte jen tu formální stránku textu? Děláte si tedy ze čtenářů příspěvků srandu?

Václav
Václav
2. 2. 2019 08:57
Reply to  Jana

Neřekl jsem, že dodržuji JEN formální stránku textu. Řekl jsem, že JEN dodržuji formální stránku textu.

Jako pedagog jistě víte, že poloha slov ve větě může měnit význam věty. V právu také zaujímá gramatika velmi významnou úlohu.

Jana
Jana
2. 2. 2019 09:26
Reply to  Václav

Pane Václave a Vy jste něco řekl?

Václav
Václav
2. 2. 2019 09:31
Reply to  Jana

Teď už zacházíte do trapnosti, paní Jano. Doufám, že tomuto stylu „argumentace“ neučíte budoucí právníky.

Jana
Jana
2. 2. 2019 10:52
Reply to  Václav

Pane Václave, měl byste se především zamyslet nad tím, kam zacházíte Vy.

Jana
Jana
2. 2. 2019 03:18
Reply to  Václav

Pane Václave, o heterogenní skupině z hlediska hodnocení můžeme v pravém smyslu hovořit teprve tehdy, až jsme si téměř jisti, že všechny skutečnosti vedou k objektivnímu výstupu z dané skupiny tu heterogenní vytvořit. V prvním pololetí první třídy nelze hovořit o heterogenní skupině, co se týče píle a znalostí, zde se dá hovořit toliko o skupině homogenní… Dalo by se to však napsat jednodušeji, ale když Vy tak rád něco, co vypadá odborněji.

Václav
Václav
2. 2. 2019 08:19
Reply to  Jana

Na slovech homogenní/heterogenní já osobně nevidím nic hluboce odborného.

Pedagogické hodnocení má stanovená nějaká standardní měřítka, co a jak hodnotit. Platí to i pro hodnocení známkami. Pokud v dané skupině žáků nelze dostatečně uplatnit daná měřítka pro danou metodu hodnocení, logicky je na místě změnit metodu – tzn. přejít ze známek třeba na slovní hodnocení – a nikoliv hodnocení jako takové a dát všem jedničky.

Ani v prvním pololetí v prváku nejsou žáci skutečně homogenní. Každý přichází s jinou mírou nadšení, míra samostatnosti se bude také jistě lišit, a někteří mohou být pokročilejší než jiní třeba ve čtení či malé násobilce atd. Některé rozdíly vyplují na povrch později, než jiné, a snaha o maximálně objektivní výstup hodnocení tedy jistě zabere nemálo času, ale nelze tím ospravedlňovat rozdávání jedniček. To je v první třídě z pedagogického i výchovného hlediska úplně stejně kontraproduktivní, jako dávat špatné známky. Jestliže učitelka nemá při známkování jinou možnost, než volbu mezi dvěma zly, měla by mít možnost „úniku“ ke slovnímu hodnocení.

Jana
Jana
2. 2. 2019 09:23
Reply to  Václav

Pane, Václave, vidíte, že nakonec dojdete ke kýženému výsledku sám. Z toho co jste napsal tedy logicky vyplývá, že je na každém pedagogovi zvládnout náročné hodnocení u všech dětí, pokud jak říkáte Vy, do školy přišly s rozdílnou mírou nadšení, s rozdílnou mírou pozornosti, apod. To co jste napsal, by tedy znamenalo, že byste nehodnotil spravedlivě, hodnotil byste jen míru připravenosti, míru pozornosti, atd. Ale, předpokládám, že byste chtěl hodnotit odborně, tedy objektivně… 😉

Václav
Václav
2. 2. 2019 09:34
Reply to  Jana

Dospěl jsem jen k takovému závěru, že je třeba změnit metodu hodnocení a ne hodnocení jako takové. Rozhodnutí paní angličtinářky pořád považuji za nepřijatelné a kontraproduktivní.

Jana
Jana
2. 2. 2019 09:46
Reply to  Václav

Já zapomněla, pane Václave, Vy jste byl ve výuce spolu s paní angličtinářkou 😉 Víte, aby jste se sám nestal tou Vámi zmiňovanou humornou osobou…

Václav
Václav
2. 2. 2019 10:20
Reply to  Jana

Já zapomněl, paní Jano, Vy jste byla ve výuce spolu s paní třídní učitelkou. 😉 Víte, vy jste se tou humornou osobou už stala…

Jana
Jana
2. 2. 2019 10:59
Reply to  Václav

Pane Václave, ne já jsem tam opravdu nebyla. Všechny skutečnosti popsané v článku však nasvědčují tomu, že se minimálně stala křivda dětem v první třídě. Na to reaguji já.

Václav
Václav
1. 2. 2019 13:45
Reply to  Táňa

Takže všichni jsou v angličtině výborní, anebo je tam někdo průměrný i horší. Ubohost, tvrdit, že by měla třídní učitelku špatnými známkami krýt.

Jana
Jana
1. 2. 2019 14:47
Reply to  Václav

Pane Václave, pokud konkrétní pedagog vidí práci svých dětí na 1, tak ji prostě vidí na 1. Pokud vidí takto práci u všech, není na tom nic špatného. Je to pouze jeho rozhodnutí, jak vidí práci svých dětí, potažmo práci svou vlastní. Ubohost je naopak chování třídní učitelky, že si vůbec dovolila něco takového žádat po své kolegyni. Poslala bych tam inspekci, na třídní učitelku! Ještě bych to pochopila v opačném gardu, kdy by se třídní učitelka přimlouvala za někoho tak, aby dostal známku lepší. To by se dalo pochopit, ale takto! Takto určitě ne! Dovolím si tvrdit, že Váš názor je nemorální.

Václav
Václav
1. 2. 2019 14:58
Reply to  Jana

„…pokud konkrétní pedagog vidí práci svých dětí na 1, tak ji prostě vidí na 1. Pokud vidí takto práci u všech, není na tom nic špatného. Je to pouze jeho rozhodnutí…“

To máte naprostou pravdu. Až na to, že paní učitelka v článku sama příznává, že jedničky dává proto, že nechce demotivovat, ne proto, že by odpovídaly práci jejích žáků. Nedemotivovat špatným hodnocením je pochopitelné. Dělat guláš ve známkování nikoliv.

P.S.: Ten Václav, co psal o ubohosti, je jiný Václav, než který Vám zrovna odpovídá. 😉

Jana
Jana
1. 2. 2019 15:06
Reply to  Václav

Pane Václave, a tak to zas já jsem se v článku dočetla, že známky odpovídají výkonu, každý něco zvládá, děti mají zájem, hlásí se, byli přezkoušeni ze slovíček, kde opět viděla vše na 1, jedná se o prvňáčky, tudíž jinými slovy řečeno, známky odpovídají tomu, co umí a navíc je nechce demotivovat! Skvělý přístup.

Václav
Václav
1. 2. 2019 15:22
Reply to  Jana

Tak to jsme asi každý četli jiný článek, protože v tomto se zcela jasně píše:

„Většina těch dětí opravdu nepatří mezi nejchytřejší, přesto je mi to proti srsti, psát jim jiné známky než jedničky.“

Jana
Jana
1. 2. 2019 15:29
Reply to  Václav

Ano, pane Václave, opět máte problém v širší rovině chápání. I žáci, kteří nejsou nejchytřejší mohou dostávat jedničky, představte si to. Vy jste určitě také dostal 1, ale nejchytřejší zrovna nejste, jak předvádíte. Nic proti Vám 🙂

Václav
Václav
1. 2. 2019 15:37
Reply to  Jana

Paní Jano, přestaňte prosím říkat „nic proti vám“ v okamžiku, kdy mi vysvětlujete, že nejsem zrovna nejchytřejší. Riskujete, že Vás budu považovat za legrační osobu. 😉

Jana
Jana
1. 2. 2019 15:48
Reply to  Václav

Pane Václave, věřte mi, že je mi zcela jedno, za co mě považujete nebo budete považovat. Já jen reaguji na článek jako takový. Není potřeba z Vaší strany někomu vytloukat názory, že by děti v první třídě měly být takto hodnoceny. Nezastávám Vaše názory ani jako pedagog, ani jako člověk.

Václav
Václav
1. 2. 2019 15:53
Reply to  Jana

No já tu nejsem ten, kdo považuje lidi s jiným názorem za méněcenné (přesněji řečeno jednoduché, ne zrovna nejchytřejší apod).

Jana
Jana
1. 2. 2019 16:16
Reply to  Václav

Pane Václave, těší mě, že jste se nad sebou zamyslel.

Václav
Václav
1. 2. 2019 18:40
Reply to  Jana

Ano. Netrvalo to dlouho, a zjistil jsem, že jsem v pořádku. 🙂

Jana
Jana
2. 2. 2019 03:42
Reply to  Václav

Pane Václave, existuje i slovní hodnocení. Nenapsala jsem, že nejste nejchytřejší, vznesla jsem jen domněnku, že pokud budete i nadále předvádět totožné výkony, nemůžete patřit mezi chytré 😉 Myslíte, že riskuji? Ano, jen si to myslete, já mám legraci velmi ráda, tudíž by se dalo říci, že jsem taková velmi legrační osoba 😉

Václav
Václav
2. 2. 2019 08:23
Reply to  Jana

Máte-li ráda legraci, pak jste osoba, se kterou je legrace. Legrační osobou se stanete, když si lidi kolem začnou dělat legraci z Vás. 😉

Jana
Jana
2. 2. 2019 09:32
Reply to  Václav

Víte, pane Václave, chtěla jsem tím vlastně říci obojí. Pro někoho jsem osoba, se kterou je legrace. Pro někoho budu zajisté osoba, ze které si někdo vehementně bude snažit dělat legraci. Aby se to však nakonec neobrátilo proti němu. 😉

Václav
Václav
2. 2. 2019 10:24
Reply to  Jana

To by mě zajímalo, komu připadá legrační, když mu řeknete: „ale nejchytřejší zrovna nejste, jak předvádíte“.

Jana
Jana
2. 2. 2019 11:08
Reply to  Václav

Pane Václave, tak na to Vám odpovím zcela přesně. Legrační to bude připadat zřejmě tomu, kdo pochopil, že jste sloučil několik věcí dohromady, které jsem v jednom celku nepopsala.

Fogyn
Fogyn
31. 1. 2019 14:03

Líbil se mi názor učitele kreslení, dal jedničky všem. Ti co malovat umí, si je zaslouží, ti co se snaží určitě také a ti co to nesvedou, za to nemohou, tak aspoň trochu radosti i jim. Kreslení je věc talentu, naučit se nedá, souhlas. Ovšem u naučných předmětů, tam už by se mohlo výkon žáka nějak hodnotit, jinak i ti pilní se záhy přizpůsobí a nikdo se o nic snažit nebude.

Frank T.
Frank T.
31. 1. 2019 14:54
Reply to  Fogyn

Nu, i ja ucil kresleni. Daval jsem i petky, i sestku jsem dal. Neridil jsem se ale mnohdy dle kvality dila, ale take tim, jak se zak snazil neco vytvorit. A vzdy se snazil zaky i nenadane povzbudit, dodat jim sebevedomi a i za malickost chvalit. A kritizovat jen v mire male.

Zdena
Zdena
31. 1. 2019 17:47
Reply to  Fogyn

No vy jste “ úžasný odborník “ ! Rozdělovat předměty na naučné a nenaučné ! To jste určitě pedagogickou fakultu nestudoval , že ? Všechno je věc talentu – někdo má talent na jazyky , někdo má talent na matematiku , jiný technické nadání , k jakémukoli předmětu je třeba nadání , někdo to nadání má a jiný ne , to by se pak nesmělo známkovat nic !

Radek75
Radek75
31. 1. 2019 14:26

Z těch dětí určitě nebudou inženýři. Ale můžou z nich být slušní lidé, kteří budou poctivě pracovat. Jakmile je už v první třídě někdo zaškatulkuje jako kriminálníky, pak v tom kriminále 100% skončí. I to Romské dítě je rádo, když ho někdo pochválí. I za drobnost. Nasázet šestiletému žáčkovi čtyřky, to nemůže dopadnout dobře.

Jana
Jana
31. 1. 2019 16:39
Reply to  Radek75

Skoro před padesáti lety jsem měla v první třídě romského spolužáka. Do našeho města se přestěhoval asi měsíc po začátku školního roku a první třídu opakoval už asi po třetí. Byl tedy asi o tři roky starší než my. Učila nás paní učitelka s dlouholetou praxí. S Jankem to uměla. Všem nám říkala, že Janko je velký a jediný mohl zalévat květiny, mazat tabuli (jako jediný na ni dosáhl) ap. Za každý úspěch ho chválila. Janko se snažil a měl na konci první třídy velmi hezké vysvědčení. Další paní učitelka už to s ním tak neuměla, ale přesto měl nejhorší známky trojky. Vzhledem k tomu, že první třídu několikrát opakoval, ukončil ZDŠ v šesté nebo sedmé třídě. Ale i tak se vyučil a celý život pracuje a dopadl určitě nejlépe ze všech svých sourozenců.

Jana
Jana
1. 2. 2019 13:40
Reply to  Radek75

Dobrý den, pane Radku75, Vaše myšlenka jako celek není špatná, ale ten úvod se Vám vůbec nepovedl. Dnes je inženýrem kdejaký pablb, a že jich znám spousty kolem sebe. Proč by z Romů nemohli být inženýři? Zní to sice divně, ale oni budou za pár let elitou. A víte proč? Protože jsou houževnatí. Pokud jste sám inženýr, zajisté víte, jakymi vlastnostmi disponuje houževnatý materiál.

Jana F.
Jana F.
2. 2. 2019 23:05
Reply to  Jana

To, že Romové budou za pár let elitou, jste prosím vás vymyslela po kolika lahvích tvrdého alkoholu? Nemají vůbec žádnou motivaci na sobě pracovat. Ve většině případů jim vyhovuje parazitovat na sociálním systému, v nejlepších případech se živí manuálně. Žádnou elitu v tom nevidím. Mimochodem, jsem učitelka a mám několikaletou zkušenost s výukou romských dětí a s přístupem jejich rodičů ke vzdělávání.

Jana
Jana
3. 2. 2019 08:44
Reply to  Jana F.

Paní Jano F., můžu Vás ujistit, že zřejmě oproti Vám jsem naprostý abstinent. Moje tvrzení je myšleno vážně, bez jakékoliv nadsázky. Za pár let dojde na má slova. Pravděpodobně znáte Romy jen z Vaší školy.

Jana
Jana
3. 2. 2019 09:16
Reply to  Jana

Paní Jano F., ono je to dáno totiž tou postupnou integrací a také tím, že začínáme pomaličku chápat, co je to multikulturní společnost.

Jana
Jana
3. 2. 2019 09:36
Reply to  Jana F.

Paní Jano F., a zamyslela jste se někdy nad tím PROČ někteří rodiče Romských dětí mají negativní přístup ke vzdělávání? Se zavedením integrace se postupně přizpůsobují. Nejde vše hned. Postupem času generace po generaci budou zažívat snad i úspěchy a rodičů s negativním přístupem bude míň a míň.

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 15:44

Proč se tyto děti učí angličtinu od 1.třídy, když ještě ani neumí číst a psát česky? Tento nadstandard nechápu.
A promiňte, slečna(není to paní učitelka) nemá pedagogické vzdělání, učí 4 měsíce a …ani nevím jak to vyjádřit…zavádí nové pořádky?
Chce dát všem dětem za 1 aby se jim zalíbila, aby byla za hodnou? nebo z lítosti?

Petr
Petr
31. 1. 2019 17:26
Reply to  Markéta M.

VITE, ONO ANI NEJDE O TO JESTLI V TE PRVNI TRIDE UMI CIST, PSAT. JDE O TO ZE SE NAUCI VNIMAT A POUZIVAT SMYSLOVE VYUKU A TO JE MOTIVUJE PAK DALE K DOBRYM VYSLEDKUM. ALE ROVNOU JE PODCENIT TAK JAKO VY A TIM JE VLASTNE ODSOUDIT UZ JEN Z PRINCIPU JE ZLE

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 19:01
Reply to  Petr

Já ty děti podceňuju a odsuzuju? Tím, že si myslím, že dát všem za 1, není správné?
Když jste byl v 1. třídě, tak všichni dostali v pololetí jedničky?
Motivovat k dobrým výsledkou sladkou jedničkou v pololetí všem a na konci roku co? Dát opět jedničku všem, nebo některé zdrtit skutečným hodnocením? Copak to ty děti, které mají 3 a 4 z jiných předmětů pochopí?

Veronika
Veronika
1. 2. 2019 16:53
Reply to  Markéta M.

Nevím, kolik vám je, ale mi dostali v pololetí 1. třídy pouze jednu známku (velkou, přes všechny řádky) a byly to vesměs jedničky.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:36
Reply to  Veronika

Já jsem také dostala jen jednu známku. Dnes mají děti už v pololetí 1. třídy známku za každý předmět.
A já jsem v příspěvku myslela ty velké jedničky, které nedostali rozhodně všichni.

JarkaM
JarkaM
31. 1. 2019 17:33
Reply to  Markéta M.

A jaké vzdělání a zkušenosti máte vy, paní Markéto, že hodnotíte tak příkře moudrý a velkorysý přístup při výuce angličtiny v první třídě? A jak hluboce jste studovala didaktiku výuky cizích jazyků a kolika sama hovoříte? A co vaše znalosti z psychologie a pedagogiky? Nebo je vaší kvalifikací pouze to, že jste taky chodila do školy?

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 18:36
Reply to  JarkaM

Nádhera, mám jiný názor a proto musím být odborník? Na škole s velkou částí sociálně znevýhodněných žáků, mi angličtina v 1. třídě přijde nesmyslná. nevidím v tom žádný smysl.

Evka
Evka
1. 2. 2019 12:01
Reply to  Markéta M.

a nechcete je rovnou postřílet, když jsou sociálně znevýhodnění ?

Václav
Václav
1. 2. 2019 14:24
Reply to  Evka

Zastřelit (jen symbolicky, takovou tou dětskou pěnovou pistolkou) byste si za tento výrok zasloužila spíše Vy, Evko, a také JarkaM.

Když s Vámi někdo souhlasí, tak je Vám úplně putna, jaké má zkušenosti, ale jakmile někdo řekne něco jen trochu odlišného, hned je po něm tvrdě požadována odbornost a minimálně milion let praxe. To je trochu pokrytecké, nemyslíte? 🙂

Krom toho, nikdo tu neřekl, že sociálně znevýhodnění si nezaslouží stejné možnosti. Markéta M řekla jen to, že ve třídách, kde je z nějakého důvodu těžší vyrovnat se se standardním objemem výuky, nemá moc cenu přidávat další předměty a situaci tak jenom zhoršovat.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 16:16
Reply to  Evka

Nechci.
Co Vám vadí na výrazu sociálně znevýhodnění? V této 1. třídě je většina Romů, to je fakt. Že budou mít co dělat s běžným učivem, to je taky fakt.
A proto mi ta angličtina v 1. třídě přijde nadbytečná.

Veronika
Veronika
1. 2. 2019 17:16
Reply to  Markéta M.

Máte zajímavé počty. Od kdy je 40 % většina?

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:39
Reply to  Veronika

Přečtěte si znovu článek.
A nebo víte co, já jsem vám to našla
„A teď co mě trápí. V 1.B – mám tam převážně romské děti – jsem před pololetní klasifikaci a třídními schůzkami napsala jako předběžné známky všem jedničky.“

Lea
Lea
31. 1. 2019 17:41
Reply to  Markéta M.

Některé děti se seznamují s angličtinou už v mš.Myslíte,že umějí číst a psát? Čtení ani psaní není podmínkou učení se cizímu jazyku v dětském věku.

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 18:44
Reply to  Lea

Leo, já to chápu a pokud by ta školka byla součástí školy, tak by bych v tom smysl viděla, ale začínat v 1.třídě je podle mně zbytečná zátěž. A promiňte mi názor, že v 1. třídě by měl učit pedagog.

Lea
Lea
31. 1. 2019 21:17
Reply to  Markéta M.

Dobrých angličtinářek je jako šafránu,A paní učitelka si pedagogické vzdělání doplňuje.A jestli o tom nevíte,i ostatních učitelů je leckde velký nedostatek a jeden z posledních návrhů byl,že by mohli učit třeba odborné předměty i vysokoškoláci,kteří nemají pedagogické vzdělání.Učitelský průměrný věk se stále zvyšuje, brzo se lehce můžeme dostat do situace,že bude učit opravdu kdekdo.

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 21:59
Reply to  Lea

Chápu, líbit se mi to nemusí, ale nic s tím nenadělám.

Veronika
Veronika
1. 2. 2019 16:58
Reply to  Markéta M.

Co se týče výuky pedagogy a nepedagogy, tak ve výuce na střední nám dal člověk z praxe lepší základ odborného předmětu, než pedagog v druhé třídě. Ono to totiž není o tom mít pedagogické vzdělání, ale umět zaujmout žáky. A hlavně praktik ví o čem mluví, protože to zažil v praxi. Na to fakt nemusí mít učitel vysokou. Je to o osobním charismatu. Buď ho máte, nebo nemáte, ale to vám pak pedagogické vzdělání nepomůže.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:47
Reply to  Veronika

Každý, kdo výborně umí anglicky, je praktik, který umí učit děti v 1. třídě? Mezi střední školou a 1. třídou vidím rozdíl.
Já netvrdím, že z paní učitelky nebude dobrý pedagog, možná se naučí dávat na vysvědčení i špatné známky.:)

Zdena
Zdena
31. 1. 2019 18:17
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto , angličtinu se děti učí již ve školce od dvou – tří let a je to velmi pozitivní ! V tomto útlém věku mají děti obrovskou schopnost naučit se odposlechem jakýkoliv jazyk , ta velká schopnost později mizí a musí se to pak „dřít „( jako my dospělí ) . Nevadí , že děti neumějí číst a psát , mají tam třeba rodilého mluvčího ( který zase neumí česky ) , hraje si s dětmi a mluví na ně anglicky a děti po něm slova opakují -naučí se tak od něho výborně správnou výslovnost , intonaci a pochytí spoustu slovíček i vět . V první třídě se s tím pak pokračuje – učí se odposlechem , když se pak děti naučí písmenka , začne se i se psaním . Není to nesmysl ani nadstandard – podle provedeného průzkumu lidé , kteří se začali učit cizí jazyk v útlém věku , ho ovládají v dospělosti nesrovnatelně lépe než lidé , kteří s tím začali později – ti je již nikdy nedoženou ! Vy , když jste jako batole poslouchala a opakovala česká slova po rodičích – učila se tak mluvit , jste také neuměla číst a psát . A ta slečna učitelka dělala dobře , když chtěla všem prvňáčkům dát jedničku z angličtiny – děti se v první třídě takto mají motivovat , aby se nový jazyk učily rády . Já jsem to tak dělala také – a jsem kvalifikovaná učitelka .

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 18:49
Reply to  Zdena

Tyto děti se angličtinu ve školce neučily. Začínají v 1.třídě s nekvalifikovaným pedagogem. Vy ten rozdím nevidíte?
Rodilý mluvčí ve školce je výborná věc.

divadita
divadita
31. 1. 2019 20:35
Reply to  Markéta M.

vy tiez- ste sa naučili hovorit skor ako čist a psat…mam neter,ktora ma 3 roky a hravou formou sa uči angličtinu…dieta ci ma 3 alebo 6 rokov sa hravou formou nauči viac..ked ho chvalia tym ho motivuju,,,Vám to nič nehovorí??

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 22:14
Reply to  divadita

Hravou formou se ve školce dá opravdu hodně naučit, ale tam se neznámkuje.
Asi jsem konzerva, ale vidím rozdíl mezi školkou a školou.
A pokud je to škola s klasickým známkováním, tak se může chválit a motivovat, ale zároveň se musí dát známka, která dítě ohodnotí. A mě vážně nepřijde fér dát jedničku nejlepšímu i nejhoršímu.

Jana
Jana
1. 2. 2019 12:00
Reply to  Markéta M.

Dobrý den, vážená paní, a co když jsou ve třídě nejlepší i nejhorší, ale v rámci hodnocení celkové populace prvňáků můžou vlastně všichni z nich patřit mezi nejlepší. To jim jako opravdu dáte za 3, jen abyste je rozškatulkovala ve třídě. Tragédie, váš názor. Pokud jste pedagog, o to větší. Mimochodem jsem pedagog.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 15:22
Reply to  Jana

Pedagog nejsem, nebojte se.
Já jim za tři dát nechci. Jedničky a dvojky by za mně stačily.
A mám dotaz. Pokud je Janička výborná a Filip jí nesahá ani po kotníky, jak Janičce vysvětlíte, že mají oba stejnou známku?

Jana
Jana
1. 2. 2019 16:04
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, ano takto jednoduše lze otázku položit, hůř se však na ni odpovídá. Pochopila jsem, že nejste pedagog, jinak byste se takto nezeptala. Odpovím Vám otázkou. Jako učitelka první třídy si vezmete na triko „hloupou známkou“, která pro každé dítě v danou chvíli znamená všechno ovlivnit jeho další osud? A to je jen střípek. Položím další otázku. Jako učitelka konkrétní první třídy jste opravdu schopna určit, které dítě je globálně vzato na 1 nebo na 2, atd.? Vidíte do jiných tříd, do jiných škol, do jiných zemí? Mám pokračovat? Snad Vám bude stačit, že to chce diplomatického ducha, protože asi těžko osmileté Janičce, která měla odklad, vysvětlíte, že má navrch oproti Filípkovi, který měl v srpnu teprve šest a třeba se u něj jednalo o nerovnoměrný PM vývoj.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 16:47
Reply to  Jana

No výborně.
Tak podzimní Janička s odkladem a srpnový Filípek s nerovnoměrným psychomotorickým vývojem bez odkladu?

O jakém osudu to mluvíte? A o jakém globále to mluvíte?
Vy děti posuzujete globálně? Vy nemáte RVP a ŠVP? Vy nemáte určeny výstupy?
A dvojka v první třídě určí osud člověka?
V práci sedím vedle ženy, která dostala v pololetí 1.třídy za 4….má maturitu, 3 děti, spokojené manželství.

Jana
Jana
1. 2. 2019 16:59
Reply to  Markéta M.

A Vy víte, že neurčí? Děti se nemají posuzovat globálně?

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:58
Reply to  Jana

Děláte si srandu? Vy si myslíte, že se dítěti jedničkou v 1.třídě zvýší inteligence a schopnosti?
A vy posuzujete děti z hlediska světa? Tím pádem je rámcový vzdělávací program a školní vzdělávací program k čemu?

Jana
Jana
1. 2. 2019 23:16
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, nezvýší se inteligence a možná ani schopnosti. Zvýší se úplně něco jiného… A Vy sama sebe posuzujete vůči čemu?

Václav
Václav
1. 2. 2019 19:13
Reply to  Jana

CO přesně má znamenat to „posuzovat globálně“?

Jakože si řeknete něco ve stylu: „tenhle klučina zvládá jen polovinu toho, co by ve svém věku měl, ale protože někde na tomto světě jsou na tom jiní ještě daleko hůř, je on osobně vlastně výborný, něco jako jednooký král mezi slepými?“ 😀

Jana
Jana
1. 2. 2019 23:07
Reply to  Václav

Ne, pane Václave, v tomhle stylu, opravdu ne!

Jana
Jana
4. 2. 2019 00:14
Reply to  Jana

Globálně? Myšleno tak, že Janička má jasnou jedničku. Filípek, ten co je na chvostu třídy – je ještě na jedničku nebo už není? Byl by na jedničku v jiné třídě, v jiné škole, v jiné škole jiného města, v krajním případě i v jiné zemi? Jedna rovina… Jeho nerovnoměrný PM vývoj se srovnává, ale jeho písmo je ještě neurovnané, bude se urovnávat tak, aby jednička v jeho případě byla obhájitelná? Druhá rovina… Jeho motivace a zájem o výuku byla vzhledem k jeho sociálním poměrům zpočátku nižší, tudíž jeho vědomosti nejsou tak vysoké. Začal se však o výuku zajímat více, budou mít i nadále jeho vědomosti vzestupnou tendenci tak, aby jednička byla v jeho případě obhájitelná? Třetí rovina… Rovin hodnocení může být tolik, kolik individuálních zvláštností je pedagog schopen u každého dítěte postihnout… Z čehož je patrno, že s tím jednookým králem mezi slepými to není vůbec jednoduché.

Jana
Jana
4. 2. 2019 00:36
Reply to  Jana

Můžou zde vstoupit ještě aspekty typu, Filípek je vnuk paní ředitelky, je to syn kamarádky, je to synovec pana starosty, je to syn pana soudce apod. Extrém? Normální skutečnost, položme si tedy, přátelé, ruku na srdce, a přiznejme si, jak asi bude Filípek hodnocen… A to by těm, co hovoří o elitě a nespravedlivém hodnocení, určitě nevadilo, že? 😉

Veronika
Veronika
1. 2. 2019 17:05
Reply to  Markéta M.

Vy jste v první třídě chápala, kdo je lepší a kdo horší? Pokud děti nenaočkují rodiče, tak to těm dětem zrovna nevadí, že mají stejné známky. Vůbec první pololetí není o honu za nejlepšími známkami.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:52
Reply to  Veronika

Chápala jsem kdo čte hezky a kdo hledá písmenka, chápala jsem kdo se vykašlal na úkoly. Vadilo by mě to.

Jana
Jana
1. 2. 2019 18:05
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, nechápu co řešíte. V článku nebyla žádná zmínka o tom, že by stejná známka, konkrétně jednička, vadila komukoliv z jiných dětí. Vadilo to pouze třídní učitelce a i méně chápavému člověku dojde, proč asi… A Vám by to zřejmě vadilo proto, protože se příliš zajímáte o druhé a ne o sebe…

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 18:18
Reply to  Jana

Promiňte, ale já odpovídám Veronice na to, že dětem nevadí, když mají stejné známky…. konstatuji, že mně by to v 1. třídě vadilo.

Jana
Jana
1. 2. 2019 18:31
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, vidím, že jste dosti vytrvalá ve svém názoru škatulkovat už v první třídě. Jak byste mohla vysvětlit handicap Filípka, který pravděpodobně začátkem druhé třídy vymizí a srovná se, vysvětlit osmileté Janičce, když se to nedá vysvětlit Vám jako dospělému člověku.

Václav
Václav
1. 2. 2019 18:52
Reply to  Jana

Jestliže Filípkův handicap začátkem druhé třídy vymizí, nebude tou dobou třeba Janičce cokoliv vysvětlovat… 😀

Jana
Jana
1. 2. 2019 19:36
Reply to  Václav

Ano, pane Václave, správný úsudek. Dokonce Filípek koncem druhé třídy predžene Janičku. To proto, že měl kvalitní paní učitelku, která mu dala jedničku v první třídě. A milá Janička, která se stará o všechno jiné než o sebe zkrátka „utře“. Protože kdyby se milá Janička starala sama o sebe a snažila se zdokonalovat ne na úkor jiných, postupovala by minimálně přímoúmerně jako Filípek… Vidíte pane Václave, že se nakonec shodneme 😉

Václav
Václav
1. 2. 2019 19:50
Reply to  Jana

Paní Jano, řešíme tu učitelku, která při hodnocení nerozlišuje píli a studijní výsledky. Jak jste se od tématu dostala k „Janičce, zdokonalující se na úkor druhých“ je mi opravdu záhadou.

BTW je vůbec možné zdokonalovat se (učením) na úkor jiných? Mám si tedy představovat, jak Janička krade nebohému Filípkovi učebnice, aby se na rozdíl od ní nemohl učit? Nebo jak si to představujete Vy?

Jana
Jana
1. 2. 2019 20:18
Reply to  Václav

Pane Václave, Janičku s Filípkem, řešila paní Markéta… Nevím jakou paní učitelku řešíte Vy, já reaguji na článek, ve kterém se jasně hovoří, že v jazyce anglickém byli děti pilné a studijní výsledky během půl roku, a to i po přezkoušení, vedly paní učitelku k tomu, dát dětem jedničky… Milou Janičkou je zřejmě paní Markéta. A vzhledem k tomu co a jak píše bych se vůbec nedivila, kdyby nebohému Filípkovi kradla učebnice, jenom aby ona byla nejlepší a nikdo jiný. V jejím případě si dovedu představit i horší věci… 😉

Václav
Václav
1. 2. 2019 20:24
Reply to  Jana

Tak k tomuhle nemám co dodat! 😀 😀 😀

Jana
Jana
1. 2. 2019 20:41
Reply to  Václav

Pane Václave, směji se také, prostě v některých případech je vhodnější uvést konkrétní příklad. Byste se divil, co dokáží dělat děti už v první třídě, což teprve v páté… 🙂
Synovi pořád něco chybí, dcera – zničené pouzdro, aktovku… Snad se smějete upřímně 🙂

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 21:13
Reply to  Jana

Paní Jano, já jsem se zaptala jak výborné Janičce vysvětlíte, že Filip, který je neschopný zapamatovat si písmenka, má stejně za 1 jako ona. To vy jste z Janičky udělala 8letou s odkladem a z Filipa čerstvě 6letého s pomalým vývojem.
Místo odpovědi jste vyrobila kauzu „Janička x Filípek.“:))))

Jana
Jana
1. 2. 2019 21:32
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, tak jste se nezeptala, nebudu tu kopírovat přesnou citaci… Ano, paní Markéto, každé dítě má totiž svůj příběh, svou kauzu, víte… A asi Vy jako jedna z mála byste dokázala s čistým svědomím tak jednoznačně hodnotit. Pokud se na to cítíte, nikdo Vám nebrání studovat a zkusit si roli pedagoga v první třídě. Přeji Vám při tom hodně štěstí a jen doufám, dokonce se za to modlím, že lidí s Vaším názorem bude velmi velmi málo… Ještě bych k tomu chtěla dodat, ať si zde zkopírujete své názory a vylepíte při přijímání prvňáčků na dveře. Pevně věřím, že by Vaše třída zůstala prázdná a Vy byste byla bez práce. 😉

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 21:46
Reply to  Jana

Už jsem nechtěla reagovat, ale tohle se vážně nadá. Můj dotaz na vás zněl „Pokud je Janička výborná a Filip jí nesahá ani po kotníky, jak Janičce vysvětlíte, že mají oba stejnou známku?“

vaše odpověď “ Snad Vám bude stačit, že to chce diplomatického ducha, protože asi těžko osmileté Janičce, která měla odklad, vysvětlíte, že má navrch oproti Filípkovi, který měl v srpnu teprve šest a třeba se u něj jednalo o nerovnoměrný PM vývoj.“

Víc nemám ke kauze Janička x Filípek co dodat

Jana
Jana
1. 2. 2019 22:12
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, znovu opakuji, že každé dítě má svůj příběh, zkušenosti, je jinak připravené do školy, atd. Byl to samozřejmě jen názorný příklad. Jak může Filípek ovlivnit to, že ctižádostiví rodiče nutili Janičku už od čtyř let číst a psát, aby měla navrch. Takže Filípkovi dáte horší známku jenom proto, že nesahá Janičce ani po kotníky? Měla byste klidné svědomí a úplně bezostyšně byste milému Filípkovi řekla, měl ses učit číst už před dvěma lety, ty jedničku nedostaneš. A máte tu příklad další… Proboha Markéto! Nejste jen provokatérka?

Dana
Dana
1. 2. 2019 22:23
Reply to  Jana

Moje vnoučata si na tento způsob klasifikace – všem stejné známky- stěžují již od první třídy a silně je to demotivuje v učení. Odmítají se obě učit, prý je to stejně jedno, protože i třídní pitomci dostanou dobrou známku. Takže nakonec budou všechny děti ze státních škol na tom stejně – budou mít jedničky a nebudou nic umět!

Jana
Jana
1. 2. 2019 23:00
Reply to  Dana

Dobrý den, paní Dano, mohla byste, prosím uvést, ve kterém ročníku jsou Vaše vnoučata a jakou školu navštěvují?

Marie Opltová
Marie Opltová
31. 1. 2019 16:17

Jsem učitelka v důchodu. Učila jsem 47 let na 1. i 2. stupni ZŠ. Můj názor: Děti jdou do 1. ročníku zpravidla nadšené a plné očekávání. Do 1. pololetí je obtížné odhadnout schopnosti žáka . Děti jsou špatnými známkami jen demotivované. Měly by dostávat jedničky , v horším případě dvojky. Známky pěkné už jen za to, že do školy chodí / většinou rády/. Odradit dítě 1. ročníku v 1. pololetí horší známkou je nesprávné.

Zdena
Zdena
31. 1. 2019 17:27

Známka žákovi je plně v kompetenci pedagoga , který ho vyučuje daný předmět , nikdo jiný do toho nemá co mluvit ! Změna známky je možná pouze na základě komisionálního přezkoušení žáka na žádost rodičů – dítě je přezkoušeno tříčlennou komisí ( složenou pouze z aprobovaných učitelů daného předmětu ) , kteří potom posoudí , zda znalosti žáka odpovídají udělené známce či nikoli . Paní učitelka angličtiny chtěla děti v první třídě motivovat jedničkou , aby získaly kladný vztah k tomuto jazyku a učily se ho s radostí . A to je správný postup ! Zejména prvňáčky není dobré odradit hned na začátku špatnou známkou . Malé děti mají získat pozitivní vztah ke škole , k učení a k tak důležitému jazyku jako je angličtina . Motivace a radost z poznávání je v tomto věku důležitější než co jiného , aby děti nezískaly odpor a chodily rády do školy a rády na angličtinu ! Já jsem také učitelka angličtiny , od třídní učitelky bych si do toho nedala mluvit , nemá na to právo .

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 20:14
Reply to  Zdena

Paní Zdeno, takže na přezkoušení, v případě špatné známky z angličtiny, je potřeba tří aprobovaných učitelů angličtiny a na samé jedničky stačí člověk mluvící anglicky bez jakéhokoli pedagogického vzdělání, čili bez jakékoli aprobace? To je prostě absurdní.
A kdyby těm lepším dala za 1 a těm nejhorším za 2, tak by je přece taky motivovala.
Dát nejlepšímu stejnou známku jako nejhoršímu, to toho nejlepšího nedemotivuje? Nebo to prostě musí pochopit…ne pořád mi to nepřijde v pořádku.
Pro tyto děti(spousta z nich asi projde ZŠ s odřenýma ušima) by byl, podle mně, v 1. třídě lepší koužek angličtiny při škole. Naše děti začaly s cizím jazykem ve 3. třídě a to se mi zdá tak akorát.

Lea
Lea
31. 1. 2019 21:24
Reply to  Markéta M.

Máte vůbec ponětí, kolik se za tyto „kroužky“ platí?

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 22:04
Reply to  Lea

Myslela jsem kroužek v rámci školy. U nás byla němčina zadarmo, vyučovací hodina navíc.

Jana
Jana
1. 2. 2019 12:20
Reply to  Markéta M.

Vážená paní Markéto M., Vaše názory mě opravdu nutí reagovat. Zřejmě patříte k jednodušším lidem, proto Vám vřele doporučuji rozšířit si celkové obzory. Pakliže se Vám to úspěšně podaří, možná pochopíte i v širších souvislostech, proč děti v první třídě dostanou na pololetí z angličtiny jedničku všichni, v uvozovkách i ti lepší, i ti horší. A raději už zde nepište, pokud se nechcete za své názory stydět. Jsou zde názory lepší a názory horší, názory Vaše patří k horším, tudíž jako dospělá máte za 5 🙂

Václav
Václav
1. 2. 2019 14:28
Reply to  Jana

No Vy byste za tento komentář pro změnu vyfasovala za 3 z mravů, Jano, takže klídek. 😉

Jana
Jana
1. 2. 2019 15:24
Reply to  Václav

Pane Václave, až budete pedagogem, a ohodnotíte tento můj názor jako kvalifikovaná osoba, možná se nad tím teprve zamyslím. Zatím Vaše názory beru jako názory chvastajícího chlapa, kterému někdo srazil jeho ego. Nezlobte se, nic proti Vám nemám. Stojím si za svými názory a držím paní učitelce angličtiny palce a prosím pošlete tam někdo tu inspekci!

Václav
Václav
1. 2. 2019 18:54
Reply to  Jana

Já nehodnotím Váš názor. Jak říká paní Markéta M – názory se hodnotit nedají. Hodnotím způsob, jakým zde své názory prezentujete. Na to nepotřebuji být pedagog. 😉

Jana
Jana
2. 2. 2019 03:58
Reply to  Václav

Pane Václave, hold někdy to chce na hrubý metr, hrubou záplatu. A kdyby to šlo vyjádřit svůj názor naplno, možná by Vám ani Vaše domnělá škála nestačila.

Markéta M.
Markéta M.
2. 2. 2019 08:42
Reply to  Jana

Jano, nemusím mít vysokou školu a být pedagogem a přesto, narozdíl od vás, vím, jaký je rozdíl mezi hold a holt…..
I tak jednoduchý člověk jako já…..O čem to svědčí, nechť si přebere každý sám.

Jana
Jana
2. 2. 2019 10:09
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, nechcete po mě, abych zde vypsala tu škálu chyb, kterých jste se dopustila Vy sama, že ne? Předpokládám, že když jste maturovala, měla jste tam i češtinu.

Markéta M.
Markéta M.
2. 2. 2019 10:38
Reply to  Jana

Víte, napsat hold místo holt při vašem vdělání a profesi…..a nebo raději už nic.

Jana
Jana
2. 2. 2019 11:14
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, holt i to se stává 😉

Jana
Jana
2. 2. 2019 00:28
Reply to  Václav

Pane Václave, prosím o vysvětlení chyb, kterých jsem se dopustila výše, podotýkám kritizujte mravy, tak prosím věčně a stručně. Děkuji, ráda bych se poučila.

Václav
Václav
2. 2. 2019 09:13
Reply to  Jana

Tedy věcně a stručně – říkáte paní Markétě M, že (1) „zřejmě patří k jednodušším lidem“, protože nesouhlasíte s jejími názory, za které by se měla podle Vás (2) „stydět“. Osobní invektivy nejsou známkou slušného chování. Nutno dodat, že mé upozornění Vás ve Vašem počínání nezastavilo, protože jste hned poté mé názory označila za (3) “ názory chvastajícího chlapa, kterému někdo srazil jeho ego“. O Vaší názorové a morální integritě svědčí i tvrzení, že navzdory řečenému tvrdíte, že proti mě (4) „nic nemáte“.

Jana
Jana
2. 2. 2019 09:59
Reply to  Václav

Pane Václave, pokud by tomu tak bylo, jak snažíte vysvětlit, tak by byl můj příspěvek dávno smazán. Nechcete tímto snad říci, že jsou v redakci neschopní lidé, že? 😉

Václav
Václav
2. 2. 2019 10:17
Reply to  Jana

K důvodům, proč jste nebyla smazána, se vyjadřovat nebudu. Nemohu mluvit za redakci. Navíc ani nemusí jít o trvalý stav.

Jana
Jana
2. 2. 2019 10:44
Reply to  Václav

Pane Václave, pevně věřím, že se redakce zaměří jak na Vás, tak na pana Martina… A to se velmi divím, že nechcete za někoho mluvit, nevypadáte totiž na to…

Markéta M.
Markéta M.
2. 2. 2019 10:23
Reply to  Jana

Paní Polanská se zatím rozhodla nemazat, přestože je tady tolik komentářů porušujících pravidla.

Tímto se Vám, paní Polanská, omlovám, že cítím nutnost hájit schopnost redakce rozpoznat porušení pravidel.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 15:52
Reply to  Jana

Dnes jsem se ptala v práci kolegyň, jakou známku, dostaly v pololetí v 1.třídě.
A jedničku jsem dostala snad jen já, jinak dvojky, trojky a dokonce i čtyřka.
Tyto ženy by zřejmě měly být demotivovány na celý život, ale nejsou…no není to divné?
Určitě podotknete, že to není angličtina, že je to něco jiného. Princip je naprosto stejný. Ovšem já myslím příliš jednoduše a chápu, že lidé se složitějším myšlením, to vidí jinak, v širších souvislostech.
Mimochodem, na konci roku už můžou dostat skutečnou známku? To už jim neublíží?
A v těch širších souvislostech… skutečně věříte, že jednička z angličtiny na pololetí něco změní na faktu, že nemálo z těch dětí „proleze“ základku se čtyřkama?

Jana
Jana
1. 2. 2019 16:28
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, smím se zeptat na Vaši profesi a dosažené vzdělání?

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 16:54
Reply to  Jana

Nic Vám do toho není, ale proč ne.
Momentálně pracuji jako elektromechnička-navíjení elektromotorů
střední s maturitou

Jana
Jana
1. 2. 2019 17:05
Reply to  Markéta M.

Vidíte, Vaše kolegyně mohly být třeba policejní důstojnice na prezídiu, soudkyně krajských soudů a nebo děkanky univerzit, bohužel dostaly za 3 v první třídě. Osud?

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:27
Reply to  Jana

Ne, moje kolegyně neměly na lepší známky.
A možná jste jela výtahem, jehož motor vlastnoručně vyrobily.
Možná jste čerpala vodu čerpadlem, jehož motor vyrobily.
Tyto ženy jsou matkami a babičkami, žijí běžné životy, spokojeny samy se sebou.
Uvědomujete si, že jste je urazila?

Jana
Jana
1. 2. 2019 17:50
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, věřte mi, že neurazila ani to v žádném případě nebylo mým úmyslem. Jen jsem je „politovala“, že mohly mít třeba jiný život a je mi opravdu líto, že v první třídě byly takto ohodnoceny. Zastávám názor, že se jedná o ovlivnění na celý život, a je to pouze na tom konkrétním pedagogovi, jaký má žaludek, a jak se se skutečností, že ovlivnil negativně, dokáže vnitřně vypořádat on sám.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 18:30
Reply to  Jana

Na celý život člověka ovlivní schopnosti. A pokud někdo nemá na víc než na učiliště, tak je to fakt, se kterým nehnete.
Všichni prostě nemají na jedničku, není to žádná ostuda a já to narozdíl od vás beru a chápu.
V naší škole dokonce musel nedávno jeden žáčkek 1. třídu opakovat, protože přes veškerou snahu paní učitelky na postup do 2. třídy neměl. Udělala to, aby mu pomohla, ne aby mu ublížila.

Jana
Jana
1. 2. 2019 18:45
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, opravdu musím před Vámi smeknout. Chce to dodělat vysokou školu, věřte mi, jste rozený pedagog… Možná Vám však toto studium ukáže, že není vůbec jednoduché u dětí z první třídy jednoznačně určit známku, natožtak si dovolit konstatovat, zda mají na víc než jen na učiliště, či nikoliv… Ale ne! Vy studovat nemusíte! Běžte učit hned, z Vás budou mít rodiče radost 😉

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 21:29
Reply to  Jana

Paní Jano, došla jsem k závěru, že je zbytečné na vás dále reagovat. Děkuji za nahlédnutí do světa pedagoga-ezoterika….takto se mi s tím osudem a předurčením života známkou v 1. třídě jevíte.:)

Jana
Jana
1. 2. 2019 21:53
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, to jste došla ke správnému závěru a věřte, že pokud bych na Vaše jednoduché úvahy nereagovala já, našel by se někdo jiný… Mám totiž ve zvyku dotahovat věci do konce…

Jana
Jana
1. 2. 2019 18:16
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, a jak to víte, že neměly na lepší známky? Nechtěla jsem je tímto urazit, že, předpokládám…

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 18:42
Reply to  Jana

ta věta asi měla znít
Nechtěla jste je tím urazit, že, předpokládám…..
Vy prostě nepřipustíte, že učitelé dají i spravedlivou, objektivní trojku, dvojku a přitom mají svědomí čisté.
Všem jedničky bez rozdílu a budou ze všech vysokoškolsky vzdělaní? Ne, tak to nefunguje.

Já je znám a rozhodně bych je tímto výrokem neurazila.

Jana
Jana
1. 2. 2019 19:03
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, to, že je znáte ještě neznamená, že je špatná známka nepoznamenala… Co je, prosím, podle Vás spravedlnost? To, že dáte osmileté Janičce jedničku, protože samozřejmě bude číst lépe, vždyť má oproti Filípkovi odklad a dva roky navrch… Tak to je asi jasné, že bude číst lépe, ale vlastně ta Janička by měla vzhledem k okolnostem, že je starší a má odklad číst plynule a ona čte jen o něco lépe. Při Vaší teorií by tedy ona měla dostat dvojku.

Veronika
Veronika
1. 2. 2019 17:12
Reply to  Markéta M.

Byste se možná divila, že většina z nich tu základku třeba proleze z jedničkou z angličtiny, protože učitelka v první třídě byla osvícená a neznechutila jim učení tohoto jazyka. Pokud a priori přistupujete k někomu s tím, že bude mít čtyřky, tak je prostě bude mít, protože ho nedokážete motivovat mít známky lepší. A přístup učitele dělá mnoho. To jsem poznala na základce také. Spolužačce z problémy v matematice stačilo, že suploval někdo jiný, než stálý učitel, a učivo pochopila bez problémů.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 18:01
Reply to  Veronika

Já nikomu čtyřky z angličtiny nedávám. Psala jsem o jedničkách a dvojkách.
A to bych se skutečně divila, kdyby prolezly s jedničkou z angličtiny celou základkou.

Jana
Jana
1. 2. 2019 18:20
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, ale v článku se nehovoří o tom, že by chtěla paní učitelka z angličtiny dávat jedničky po celou dobu.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 18:44
Reply to  Jana

Paní Jano, já opět reaguji na Veroniku…..

Jarek
Jarek
31. 1. 2019 19:07

„Většina těch dětí opravdu nepatří mezi nejchytřejší, přesto je mi to proti srsti, psát jim jiné známky než jedničky“
No tak v tom případě můžeme zrušit známkování a hodnotit jen prošel/neprošel. V případě paní učitelky nebude neprošel asi ani potřeba. U ní projde každý 😀
Ale v první třídě na pololetí by to mělo být i jedno. Se mi zdá že u nás se na pololetí známky ještě ani nedávaly.

Markéta M.
Markéta M.
31. 1. 2019 19:52
Reply to  Jarek

Za mně byla jedna velká známka. 🙂

bela
bela
31. 1. 2019 20:29

Mě napadá jen něco o měděných okapech..Pardon..

Marie
Marie
31. 1. 2019 20:58

Také učím angličtinu – a v první a druhé třídě jsem nikdy jinou známku než jednotku nedala … ve třetí pak už sem tam dvojku; osobně nejsem zastáncem známek – a už vůbec ne na prvním stupni 🙂 docela by mě zajímalo, jak to dopadlo – a jaké známky děcka dostala 🙂

Václav
Václav
31. 1. 2019 23:32
Reply to  Marie

Jak jsem poznamenal k příspěvku paní Terezy – lidsky je Vaše rozhodnutí zcela pochopitelné, ale z pohledu osobního rozvoje jedince, zvláště v takto mladém věku, je velmi kontraproduktivní dávat nezaslouženě dobré známky. Navíc plošné udělení stejného hodnocení (známky) z principu popírá smysl jakéhokoliv hodnocení, natož toho známkového.

Pokud odmítáte rozlišovat individuální snahu a její výsledky, třeba z motivačně-výchovného důvodu, pak nemá smysl pořizovat jakékoliv individuální hodnocení v jakékoliv podobě, známkové, slovní či jiné.

tereza
tereza
31. 1. 2019 22:03

Dostala jsem v pololetí 1.tř. dvojku a občas na to ještě myslím. Měli jsme dobrou učitelku, byla jsem pomalá, probírali jsme množiny. Občas mě to mrzí. A to mám VŠ Pdg.F. UK obor speciální pedagogika – obor učitelství na speciálních školách. Myslím, že v prvním pololetí na jakékoliv škole jde hlavně o to, aby si dítě především vytvořilo vztah k učení a škole.

Václav
Václav
31. 1. 2019 23:27
Reply to  tereza

Lidsky chápu, co vede učitele nedávat minimálně v prváku horší známky, jako to popisuje třeba paní Marie o kousek výše. Jenže to by se mělo řešit debatou o tom, zda je v první třídě známkování vhodným nástrojem pro hodnocení. Ne tak, že dáte všem pěkné známky. Takto dítě vztah k učení a škole možná neztratí, ale rozhodně ani nezíská.

Václav
Václav
31. 1. 2019 23:06

„v tuto chvíli je to o tom, aby se u nich vytvořily dobré základy a chuť se angličtinu dál učit“

Jediný větší nesmysl, než přísně známkovat dětem výslovnost v době, kdy jim dorůstají zuby, je dávat jim plošně bez ohledu na zásluhy ty nejlepší známky.

Je jedno, jaké děti sedí ve vaší třídě – Romové/neromové – nikdy si nikdo nevybudoval kladný vztah k učení tím, že získal bez zásluh tu nejlepší známku, protože se zrovna rozdávaly „na přání“. Tím, že těm dětem hned zkraje ukážete, že mohou získat příslovečné „koláče“ bez práce, kladný vztah ke studiu (to samé platí i pro budoucí práci) ani omylem nezískají. Nemyslete si, že jsou malé děti hloupé – i prvák je plně schopný chápat, že dostal lepší známku, než si zaslouží.

Kromě toho – dát konkrétnímu žákovi v konkrétní situaci lepší známku může mít motivující účinek, ale dávat plošně jenom jednu výbornou známku takový účinek nemá, a zcela to popírá smysl a význam známkování jako takového a ničí jakoukoliv vypovídací hodnotu známkového hodnocení. Můžeme řešit, zda má u prváků vůbec smysl hodnotit známkami, ale nemá smysl polemizovat o tom, zda má smysl dobré známky rozdávat „za hubičku“. Nikdy nemělo, nemá a nikdy mít nebude.

Jako ne-kantor, ale stále člověk s bohatými zkušenostmi s vedením lidí (včetně malých dětí), jejich osobním rozvojem, hodnocením a motivováním si mohu dovolit odhadnout, že rozhodnutí paní učitelky o tom, že se jí zrovna nechce dávat jiné známky, než jedničky, se velmi záhy, možná už v druhém pololetí ukáže jako velmi špatný výchovný a vzdělávací krok, který se obrátí proti všem – dětem, rodičům, benevolentní paní učitelce i všem jejím kolegům.

Jana
Jana
1. 2. 2019 13:19
Reply to  Václav

Dobrý den, pane Václave, odborníku. Zajímalo by mě, jak jste schopen u šestiletého, či sedmiletého dítěte určit, že si jde pro známku, jak píšete tzv. za hubičku. Mám za to, že v tomto období jsou děti ještě tzv. tabula rasa ve vztahu ke škole. Každé dítě v tomto věku je plné očekávání, snaží se a jde si do školy pro jedničku. Pokud by tomu tak totiž nebylo, bylo by to dítě zralé na pedagogicko-psychologické posouzení. Jen špatný přístup pedagoga ke konkrétnímu dítěti v konkrétní situaci pak vytváří buď jeho negativní, nebo laxní přístup ke škole.

Václav
Václav
1. 2. 2019 13:57
Reply to  Jana

Děti tohoto věku jsou již bez problému schopné chápat a pociťovat nespravedlnost v obou směrech – tedy jak tu, která je znevýhodňuje, tak tu, která je zvýhodňuje. Pokud jde o vztah dětí ke škole, setkání s nespravedlivým jednáním je v jejich očekávání zcela jistě nepovzbudí. To, že si musí zvyknout za hodnocení známkami, ve kterém se jedna učitelka rozhodne na vlastní pěst dělat guláš, také ne. Na tom není co „určovat“ či pedagogicko-psychologicky posuzovat – nespravedlnost jednoduše nezakládá pozitivní vztahy.

Jana
Jana
1. 2. 2019 14:34
Reply to  Václav

Dobrý den, pane Václave, o jaké nespravedlnosti hovoříte? Četl jste vůbec článek, o kterém je řeč? Přečetl jste jej celý? Pochopil jste vůbec téma jako celek? Pochopil jste, co tímto článkem bylo vůbec myšleno? Věřím, že alespoň jednou odpovědí by bylo „ne“. Berte to pouze jako řečnické otázky… Jste dospělý, nikoliv šestileté dítě, za Váš názor dostanete známku 5, věřím, že ne jen ode mě. Zajisté se Vám líbí mé hodnocení, to proto, abychom zde na diskusi nikoho neznevýhodňovali a zakládali pozitivní vztahy. Snad si časem uvědomíte, jakou blbost jste napsal…

Václav
Václav
1. 2. 2019 14:41
Reply to  Jana

Zatím si uvědomuji akorát to, jakou blbost jste napsala Vy, Jano.

Jana
Jana
1. 2. 2019 16:38
Reply to  Václav

Pane Václave, proč se vztekáte. Pro Vás je přece jen tak jednoduché někoho zaškatulkovat. Proč zkrátka podle Vaší teorie nepřijmete fakt, že jste pětkař. Berte to v pohodě, jste už dospělý, se životem možná skoro za s sebou… 😉

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:07
Reply to  Václav

Pane Václave, dávám vám za 1. Neznámkuji ovšem Váš názor, názor se známkovat nedá. 🙂 Známkuji vaši schopnost diskutovat s lidmi, kteří trvají na tom, že jen oni mají ten správný názor.

Martin
Martin
1. 2. 2019 16:36
Reply to  Jana

Tedy Jano, jestli Vy jste učitelka, tak se nemůžeme divit, že náš vzdělávací systém upadá. Možná se budete divit, ale bylo tomu tak, že jsem byl kdysi prvákem (to jsem byl ještě mladý a krásný) a následně i učitelem na VŠ (to samozřejmě až po pubertě). Dalo by se říci, že jsem byl geniální a proto snadno šikanovatelné dítě, protože intelekt mnoho hloupých lidí vždy trochu děsí, proto jsem se v prvních dvou třídách dost nudil a paní učitelka byla naštěstí tak schopná a zkušená, že to viděla a vytvářela mi speciální úlohy k rozvíjení mé osobnosti, zatímco ostatní se učili číst, psát a počítat. A vězte, že na jednu stranu jsem v té době chápal rozdělování stejných známek z hlediska útlumu demoralizace většiny, nicméně já jako individuální entita tím demotivován trochu byl. Nechal jsem to samozřejmě být, protože jsem věděl, že i tak budu mít v životě asi náskok (tedy pokud neusnu na vavřínech), každopádně v momentě, kdy jsem dostal svou první dvojku, jsem to neviděl jako demotivaci, ale naopak jako motivaci. Uznávám, že jsem zvláštní případ a většinu mého života mne žene patologická snaha být tím nejlepším, nicméně ta dvojka ve třetí třídě mne motivovala k tomu, abych se vše potřebné i nadstandartní doučil a přestal se flákat. A než začnete něco o tom, že ve třetí třídě je to jiné, tak vězte, že stejně bych to cítil i v té první třídě. Další věcí je fakt, že v páté třídě k nám propadl jeden rom, kterého jsem doučoval. Já věděl, že není nejchytřejší, on sám moc dobře věděl, že není nejchytřejší. Ale světe, div se, jeho předchozí neúspěchy jej dostatečně motivovaly ke zlepšení a společným úsilím ještě se dvěma spolužačkami jsme jeho známky a hlavně znalosti v předmětech vytáhli na trojky, někde dokonce na dvojky. Sám ovšem přiznal, že nebýt toho, že již dvakrát zcela oprávněně propadl, by do sebe prostě nešel – jasný příklad toho, že špatné známky v závislosti na jedinci nemusí být demotivací, ale motivací. Netřeba dodávat, že tento systém motivace jsem více či méně užíval i při své výuce, kdy k absolutní demotivaci došlo zřídkakdy (zhruba z pětistovky studentů si vzpomínám na tři, jejichž přístup byl již od začátku tristní). Takže z hlediska zažitého a empiricky ověřeného je blbost dát každému jedničky nezávisle na výsledcích, protože mnohem lepší je ty známky rozdělit klidně i na škále jedna až tři (trojky v první třídě u zvlášť ztracených případů) s tím, že teď nám to nevyšlo, ale příště se tomu na osobní úrovni budeme věnovat víc a výsledky zajisté přijdou (a že si jich daní jedinci více cení). A pokud ta známka někoho vyloženě demotivuje, není to nutně chybou učitele, ale spíš chybou psychologického vývoje v závislosti na prostředí, ve kterém jedinec vyrůstá. Howgh!

Jana
Jana
1. 2. 2019 16:48
Reply to  Martin

Ano, Martine alias Václave, nemusíte nikoho přesvědčovat jak jste geniální, lidé nejsou hloupí. Tedy pokud se někomu tak dlouhý blábol, který je prakticky o Vás nikoliv k článku, bude chtít číst… 😉

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 17:10
Reply to  Jana

Paní Jano, Pan Václav by se nesnížil k tomu, aby sám sebe hájil pod cizím jménem. To skutečně nemá zapotřebí.

Jana
Jana
1. 2. 2019 17:24
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, nic nenamítám, člověk, který je geniální o tom musí druhé přesvědčovat. Tak to asi tak bude… Jen jste s panem Václavem trošku oba pozapomněli, že se zde nejedná o vás, ale o osudu paní učitelky angličtiny a jejich dětí, které si zaslouží podle jejich slov jedničku.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 18:10
Reply to  Jana

„Většina těch dětí opravdu nepatří mezi nejchytřejší, přesto je mi to proti srsti, psát jim jiné známky než jedničky.“
„Hlavní kritérum pro mě nakonec je to, že děti angličtina baví a že se zapojují do aktivit v hodině. “
„Rozhodla jsem se tedy, že je nebudu demotivovat špatnými známkami, a všichni ode mě dostanou k pololetí jedničku.“
Nic o zasloužených jedničkách….

A zase ten osud….se kterým tato dikuse vůbec, ale vůbec nic neudělá.

Jana
Jana
1. 2. 2019 19:13
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, ale ano, je zde zmínka o zasloužených jedničkách, třeba zde: „…jsou schopni mi anglicky říct alespoň nějaké barvy, zvířátka, členy rodiny. Napočítat anglicky do deseti umí všechny děti. Pro mě je úspěch to, že po mě opakují, že si rádi zpívají anglické písničky a podobně…“ Prosím nevytrhujte části z celkového kontextu.

Jana
Jana
2. 2. 2019 04:04
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, a Vy se s panem Václavem znáte?

Martin
Martin
1. 2. 2019 19:10
Reply to  Jana

Jsem Martin, nikoliv Václav (jako učitelka byste měla minimálně poznat rozdíl ve jméně, ne-li přímo ve slohu, ale budiž). Nemusím nikoho o ničem přesvědčovat, tak to prostě fakticky je a k podložení mých argumentů to z hlediska příběhu je poměrně podstatné. To, že se Vás má faktická strohost dotkla, není můj problém. A pokud nejste schopna z delšího textu získat k tématu relevantní informace, není to jen další problém, ale vzhledem k tomu, že učíte budoucí generaci, i alarmující zpráva. 🙂

Jana
Jana
1. 2. 2019 19:58
Reply to  Martin

Pane Martine, jak jste přišel na to, že jsem učitelka?

Martin
Martin
1. 2. 2019 20:33
Reply to  Jana

Což takhle třeba tento příspěvek? ‚Dobrý den, vážená paní, a co když jsou ve třídě nejlepší i nejhorší, ale v rámci hodnocení celkové populace prvňáků můžou vlastně všichni z nich patřit mezi nejlepší. To jim jako opravdu dáte za 3, jen abyste je rozškatulkovala ve třídě. Tragédie, váš názor. Pokud jste pedagog, o to větší. Mimochodem jsem pedagog.‘ Jana, před osmi hodinami, hlavním vláknem příspěvek Markéty M.? Stylem slohu, názory a jednáním (či jeho absencí) se jedná o Vás a nikoli o shodu jmen. Buď neumíte argumentovat (což je poměrně zjevné) a snažíte se podcenit mou připravenost (což mne osobně uráží), nebo Vám již pameť zkrátka neslouží a takový pan Ebbinghaus by z Vás měl nejspíš radost. A nebo lžete, ale z toho Vás osočit nechci. Každopádně takovéhle nesmysly už na mne, prosím, nezkoušejte.

Václav
Václav
1. 2. 2019 20:34
Reply to  Jana

„Pane Martine, jak jste přišel na to, že jsem učitelka?“

Dovolím si odpovědět s panem Martinem. Přišel na to totiž stejně, jako my všichni ostatní – sama jste se k tomu přiznala:

„Nezastávám Vaše názory ani jako pedagog, ani jako člověk.“
„Mimochodem jsem pedagog.“

Jana
Jana
1. 2. 2019 20:53
Reply to  Václav

Pane Václave, kdo to je my všichni ostatní, ano chápu je vás více Václavů 😉

Václav
Václav
1. 2. 2019 20:57
Reply to  Jana

Stále trváte na tom, že já a pan Martin jsme jedna a táž osoba? To je roztomiloučké.

Jana
Jana
1. 2. 2019 21:17
Reply to  Václav

Pane Václave, buďte si třeba potomkem Václava svatého, podstatou je to, že by měla být poslána inspekce na paní učitelku, která hodnotí děti v první třídě vesměs špatnými známkami. Dále to, že si dovolila žádat po kolegyni angličtinářce zhoršení známek několika žákům, což se neslučovalo s morálními hodnotami kantorky angličtinářky, jak sama uvedla.

Václav
Václav
1. 2. 2019 23:21
Reply to  Jana

Paní Jano, na místě je otázka, zda třídní učitelka po angličtinářce opravdu chtěla ZHORŠIT známky, nebo jen aby je NEZLEPŠOVALA nad zaslouženou mez. Z článku totiž není ani trochu patrné, jak na tom byli dotyční žáci, kterým navrhovala snížení známky. Víme jen to, že třídní učitelka navrhovala dvojky a trojky místo jedniček, které navrhovala angličtinářka. O tom, zda tyto známky jsou či nejsou ospravedlnitelné nebo zda odpovídají studijním výsledkům žáků, nevíme kromě nejasné výpovědi angličtinářky vůbec nic. A jako pedagog na právech jistě víte, že na slovu jedné strany se nějaká žaloba či podnět pro školní inspekci stavět nedá.

Jana
Jana
1. 2. 2019 23:48
Reply to  Václav

Pane Václave, snažíte se o věcnost, všechna čest… Velmi se však mýlíte. Od posouzení jakéhokoliv podnětu je zde inspekce, a pevně věřím, že díky medializaci už má podnět na stole. Nevěříte? Jen pevně doufám že bude rozhodnuto správně a spravedlivě… Dobrou noc.

Václav
Václav
2. 2. 2019 00:00
Reply to  Jana

Kéž byste se o věcnost snažila i Vy… V jednom máte pravdu – na iniciaci inspekce Váš podnět stačí. Já chtěl vyjádřit fakt, že když ten podnět postavíte pouze na nějakém článku, který Vám nedává dostatečný vhled do situace, vystavujete se potenciálně žalobě za křivé obvinění, které může v nejhorším případě znamenat, že nebudete muset následujících 2-8 let řešit stravu a bydlení. Je to na Vás. Dobrou noc.

Jana
Jana
2. 2. 2019 00:42
Reply to  Václav

Pane Václave, žalobě bych se vystavila v případě, kdybych někoho lživě obvinila z trestného činu. Podívejme se, paní učitelka třídní se dle Vás dopustila trestného činu? Zajímavé. Vy něco víte víc než se píše v článku? A prosím nemějte o mou stravu a bydlení péči…

Jana
Jana
2. 2. 2019 04:11
Reply to  Václav

Pane Václave, o jaké nejasné výpovědi hovoříte. O tom, že známky odpovídají studijním výsledkům víme, pojednává totiž o tom téměř celý článek a výpověď paní učitelky angličtiny. A jako jediný kantor daného předmětu, za tyto známky zodpovídá právě ona. Vyjádřila se dost jasně a také o tom, že nebude nikomu zhoršovat známku, protože morální aspekty jí to prostě nedovolují!

Martin
Martin
1. 2. 2019 21:24
Reply to  Jana

Madam, Vy můžete být v podstatě ráda, že diskuse je anonymní, jinak bych tu ‚inspekci‘ poslal i na Vás. Nechci se Vás dotknout, ale obávám se, že v takovém případě byste (slovy klasika) mohla být dokonce i superarbitrována pro blbost. Takovým dětinským způsobem (který je, doufám, humorně laděn – v opačném případě hraničí s kognitivní poruchou či mírnou paranoiou) se dospělý člověk, pedagog obzvlášť, zkrátka v normální diskusi s oponentem nevyjadřuje. O gramatice radši pomlčím, i když i s tou byste mohla něco udělat. Kde a kdo Vás, proboha, nechal učit?

Jana
Jana
1. 2. 2019 22:42
Reply to  Martin

Vážený pane Martine, zastrašovat si můžete koho chcete. Ale určitě ne mě! Pokud se dozvím patřičné informace, osobně pošlu ohlášení na inspekci, samozřejmě pokud někdo nebude o mnoho rychlejší než já. Urážet si můžete taky koho chcete, je mi to naprosto, ale naprosto jedno. Reaguji na článek, který mě velmi znepokojil a ráda bych paní učitelce z angličtiny a dětem pomohla. Váš názor mě absolutně nezajímá!

Martin
Martin
1. 2. 2019 23:10
Reply to  Jana

‚Váš názor mě absolutně nezajímá!‘ Ach tak, proto se se mnou stále (i po zhruba pěti hodinách) bavíte a svým zvláštním způsobem se snažíte můj názor dehonestovat tím způsobem, že mne považujete za obdobu Adalberta Kolínského či Elišky Kutnohorské? Z mé strany jde o solidní protimluv a je to poněkud k popukání. Co si o tom nově myslíte Vy? A řeknete podobnou větu někdy i svým žákům? Z hlediska fair-play byste měla a pokud tak nečiníte, tak byste měla zpytovat svědomí (selektivní preference je u pedagoga nevhodným a politováníhodným neduhem) 😉 Dále nikoho nezastrašuji, pouze poukazuji na relativní futilitu a vážné nedostatky Vašeho jednání s lidmi opačného názoru, tak se uklidněte. Kdybyste byla obyčejnou osobou, tak se Vámi téměř nezabývám (ad absurdum a s humorem sobě vlastním bych mohl napsat, že byste vlastně mou pozorností mohla a měla být i poctěna), jenže Vy jste učitelka, která velmi pravděpodobně své špatné jednání i úsudky může reflektovat do chování budoucí generace, což je mi dost proti srsti. A vězte, že kdybych Vás chtěl zastrašit či urazit, tak nejen, že to poznáte, ale budete se z toho vzpamatovávat ještě příští týden. Zatím však s Vámi vedu slušnou debatu i přes to, s jakým despektem jste se chovala a nadále chováte k ostatním diskutujícím. Pokud ovšem chcete, abych svlékl pomyslné rukavičky, stačí říct… Mimochodem situace, kdy ani po minulém příspěvku nejste schopna vyvinout trochu sebereflexe a místo toho se znovu snažíte mně, sobě i všem ostatním vsugerovat, že se Vás snažím zastrašit (což, znova, by v takovém případě nebylo snahou, nýbrž brutálním úspěchem) či urazit (no, dobře, možná trochu, ale na tom si vývin nátlaku za účelem vyvolání sebereflexe u oponenta de facto zakládá), je při nejlepším tragikomická, spíše však již smutná. A ještě jste mi neodpověděla na otázku, kde že to vlastně učíte. Tímto kategoricky žádám, abyste mi poskytla odpověď.

Jana
Jana
1. 2. 2019 23:31
Reply to  Martin

Pane Martine, nechť si o Vás udělá obrázek každý sám. Nevnucuje mi dlouhé texty, přečetla jsem jednu větu, a fakt mě to vůbec nebaví číst. Podstatou je to, a to opakuji, že by se mělo pomoci kantorce angličtinářce, zmíněným dětem a posvítit si na paní učitelku třídní. Nic vic, nic míň. A fakt mě nezatěžuje blábolama, kdyžtak prosím věčně. Děkuji.

Martin
Martin
1. 2. 2019 23:43
Reply to  Jana

Ach ta gramatika… Vše je zcela věcné. Co však s Vámi, když to odmítáte číst? Snad jen to, že když nedokážete najít motivaci k tomu, abyste si přečetla delší, avšak věcný text, vážně netuším, jak se poperete (pokud jste se již nepoprala) s absencí motivace k výuce dalších studentů, se kterou se dříve či později setká každý pedagog. Ty texty si přečtěte – zjistíte, že obrázek si lidé udělají spíš o Vás (oni si jej tedy už udělali, tohle jej jen dokresluje), snad se z toho poučíte a hlavně si uvědomíte, že jsem byl vždy věcný a že to s Vámi myslím stále dobře, i když si to svým chováním prakticky ani nezasloužíte. A znovu kategoricky žádám, abyste mi odpověděla, kde a co učíte. Třeba si budu moci aspoň oddechnout, že na své žáky nemáte žádný podstatný vliv…

Jana
Jana
2. 2. 2019 00:45
Reply to  Martin

Pane Martine, o jaké gramatice hovoříte, prosím. Víte vůbec, co to slovo opravdu znamená? A hlavně se zas nesnažte o sáhodlouhý text, abyste vypadal chytřejší. Děkuji.

Martin
Martin
2. 2. 2019 00:58
Reply to  Jana

Snažit se o to nemusím, ono se to píše prakticky samo. 😉 Navíc nepotřebuji vypadat chytře, můj projev je však důsledkem mého intelektu. S tím nic nenadělám a Vy si na to zvyknete (všimněte si, že záměrně užívám slova ‚zvyknete‘ a ne ‚zvykněte‘). Nyní k věci: u vás je problém hlavně interpunkce (z této odpovědi byste mohla vyčíst, že skutečně užívám slov, u kterých jejich význam znám – snaha o indikaci opaku z Vaší strany je trošku úsměvná, avšak opět mne svou špatnou argumentací uráží a terminologií všem známou ze sportu zvaného baseball u mne máte druhý strike). To snad ale vidíte, nebo ne?

Jana
Jana
2. 2. 2019 01:43
Reply to  Martin

Pane Martine, to máte pravdu, velmi těžce si zvykám na klávesnici v mobilu, která mi mnohdy způsobí ve slovech zmatek. Ano je to úsměvné, že se zabýváte nesmysly, abyste odvrátil pozornost od tématu. Kdyby bylo podstatné mít zde vše napsáno bez chybičky, věřte, že u mě byste ji jen těžko, zejména v gramatice, stylistice a syntaxi našel. Zato já u Vás hodnotím a dávám Vám malé bezvýznamné plus, že jste pochopil, že humor je mi vlastní. Bohužel zde není čemu se smát, článek nastiňuje křivdu, která se stala a můj humor je spíš humorem zoufalým. Pokud je názorů typu Markéty a Václava více, pak se nedivím, že naše školství, které bylo vždy naší chloubou, bude spět k záhubě.

Martin
Martin
2. 2. 2019 02:42
Reply to  Jana

Gramatika není nesmysl a na klávesnici v mobilu se nevymlouvejte – kdykoli si to po sobě můžete přečíst, tudíž je to pouze Vaše chyba. Není to od tématu, protože se opět bavíme o pedagogice a protože máte evidentně i problém se čtením a dosud jste mi neodpověděla, kde a co učíte, mám oprávněný strach, že byste někde mohla učit češtinu. Humoru jsem si u Vás, bohužel, nevšiml (ten se skutečně projevuje jinak)…je však smutné, že to musím konstatovat, ale po znovupřečtení všech Vašich příspěvků ve všech vláknech a Vaší evidentní absenci snahy o nápravu se musím otevřeně zeptat: už jste si všimla, že jste se dnes (či včera v závislosti na tom, jak definujeme den) chovala ke všem diskutérům s jiným názorem tak trochu jako kráva? Už jen to, že danou situaci berete jako křivdu, i když dle názoru mnohých (které přehlížíte, aktivně dehonestujete, nevhodně a nezaslouženě se snažíte je kárat a podobně) se o křivdu prostě nejedná (z dlouhodobého hlediska je křivdou právě ono stejné ohodnocení nezávisle na kvalitě odvedené práce), vypovídá o tom, že máte nastaven jistý (nechci to psát, ale pro absenci lepších slov musím) ‚morální‘ kompas, který je možná (tedy pravděpodobně) špatný, ale Vy si tuhle možnost nikdy nepřipustíte. To je velmi nebezpečná vlastnost a už jen na daném základě lze s klidným svědomím napsat, že se zde projevujete jako veskrze egoistická osoba neochotná či neschopná porozumět druhým, což by se de facto mělo vylučovat s učitelskou profesí, bohužel jsem však podobné ‚pedagogy‘ již zažil. Navíc k záhubě naše školství salámovou taktikou spěje právě díky názorům Vašeho ražení – jen se na to podívejme: dříve nebyl problém o někom říct, že je na VŠ či dokonce na gymnázium zkrátka blbej a že jeho síla je především v řemeslu (toho si tehdejší společnost cenila). Dnes, abychom chudáčkům nebrali iluze o vzdušných zámcích, má každý právo a nyní i povinnost dělat maturitu, která se v logickém důsledku stále zjednodušuje a díky tomu se stává fraškou, a dokonce má právo studovat VŠ. Protože však VŠ dostávají příspěvky v závislosti na počtu studentů, zjednodušují své osnovy či vytvářejí nové obory s nulovou výpovědní hodnotou (dívám se na tebe, Filozofická fakulto) a proto se také stávají fraškou s minimálním uplatněním na trhu práce. To vše je v základě způsobeno zhovadilou myšlenkou, že jsme si všichni rovni a všichni máme stejná práva, která také musíme stejným způsobem uplatnit. Tak to samozřejmě není, nicméně dnešní postdemokratická společnost se snaží předstírat pravý opak. Tato salámová taktika de facto začíná už v té první třídě, kde dáváme dítěti zcela jasně najevo, že může být sebevětší poloblb (nechtějte, abych začal o inkluzích), ale ve výsledku má pokřivenou vidinu stejné perspektivy, jakou má žák, který se připravuje na každou hodinu (realita samozřejmě hovoří jinak). Právě lidé jako Vy (rozumějte s názorem, že bychom kolem dětí měli našlapovat po špičkách, abychom je náhodou nějak negativně neovlivnili) jsou morem našeho školství a evidentně si to ani neuvědomují. Závěrem: kdesi jste psala, ať si o mně udělá každý obrázek sám. Už se tak jistě stalo, nicméně zde cítím morální povinnost zvýraznit určitý bod tohoto příspěvku a klidně přiznám, že se v dané instanci nezdráhám osobního útoku a mohu z toho v očích ostatních vyjít nelichotivě, s klidným svědomím však mohu říci, že Vám pouze nastavuji zrcadlo a zachoval jsem se k Vám tak, jak jste se dnes v praxi chovala Vy ke všem ostatním. Není důvod se nad tím rozčilovat a zbytečně se snažit moralizovat – co jste si zasela, to si i skliďte. A vzhledem k tomu, že jste se dnes skutečně jako dobytek chovala (důkazů je nespočet a jsou snadno doložitelné), oznamuji Vám, že pokud se tak budete k ostatním chovat i nadále (a jsem na to extrémně háklivý), budu Vás titulovat dle mého již zaslouženým výrazem ‚Stračena‘. Pokud byste s tím měla mít nějaký problém, doporučil bych Vám znovu pročíst veškeré své příspěvky, následně ‚Pravidla diskuze‘ a uvědomit si, že jste stihla porušit již čtyři pravidla z osmi. Já osobně jsem porušil dvě, ale znovu opakuji, že Vám pouze musím nastavit zrcadlo.

Jana
Jana
2. 2. 2019 04:19
Reply to  Martin

Pane Martine, pokud si myslíte, že něco z toho, co píšete čtu, velmi se mýlíte. Nezajímá mě to. Jen jsem zběžně rozklikla a musím konstatovat – opravdu horší případ by se těžko hledal… Otázkou je, proč tak do mě pořád šijete, pokud patříte do okolí třídní učitelky, tím tuplem tam poslat inspekci. Třeba je Vás tam daleko víc a mohlo by se to pročistit. Nebojte, oni si Vás najdou… 😉

Martin
Martin
2. 2. 2019 05:20
Reply to  Jana

Milá Stračeno,
důvod, proč do Vás Vašimi slovy ‚šiji‘, je přeci zřejmý. 🙂 Snažíte se povyšovat nad ostatní a intelektuálně na to nemáte. Já jsem zde jen od toho, abych Vám srazil hřebínek. 😉 A pokud mé příspěvky nečtete, proč na ně stále odpovídáte? Hmm…logika je zkrátka neúprosná milenka a celou dobu naší diskuse zcela evidentně hraje proti Vám. 🙂 BTW, když jsem učil na VŠ, tak z okolí třídní učitelky asi nebudu, není-liž pravda? 😉

Jana
Jana
2. 2. 2019 10:21
Reply to  Martin

Pane Martine, velmi pochybuji, že jste kdy učil. A pokud ano, dovedla bych si představit, že byste byl k tomu kompetentní asi tak, jako v článku zmiňovaná třídní učitelka.

Martin
Martin
2. 2. 2019 12:02
Reply to  Jana

Milá Stračeno,
DITTO. Už v sobě najdete tu odvahu napsat, kde a co jste učila? 🙂 Abyste viděla, že jsem kabrňák, tak klidně začnu první: já učil a konzultoval na FI MUNI počítačovou grafiku s tím, že jako jeden z mála (ne-li jediný) jsem měl díky rozsáhlým znalostem a zkušenostem tu možnost a hlavně privilegium tak činit ještě před dosažením titulu. Kompetentní jsem tedy byl až až a Vaše představivost je na tom asi tak, jako Vaše aplikace logického uvažování. 😉 Tak teď Vy, pochlubte se…už tak půlden na to čekám 😉

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 12:19
Reply to  Martin

Pane Martine, já bych s dovolením na tomto místě diskuzi ukončila. Zatímco příspěvky ostatních už utichají, ten Váš jako by se snažil konfrontaci opět oživit a nemíří nijak k tématu článku.

Martin
Martin
2. 2. 2019 12:38

Smysl to samozřejmě má, k tématu samozřejmě také míří (minimálně tím, abych zjistil, jakou odbornicí je právě tady Jana, když už má tu drzost se do všech přinejmenším asertivně navážet) a pokud si čtete celou diskusi (nejen tohle vlákno), musíte zcela jistě vidět, z jakého důvodu je tak činěno. To, že si Jana dosud neuvědomila a hlavně se neomluvila za to, jak se k ostatním diskutujícím chovala i přes to, že na to byla několikrát upozorněna, je velmi na pováženou…zvlášť, je-li její chování konfrontováno s Vašimi ‚Pravidly diskuze‘. Jde zde zkrátka o princip a s dovolením bych poznamenal, že příspěvky utichají nejspíš z toho důvodu, že mnoho lidí v posledních dvanácti hodinách spalo (já zrovna od šesti do dvanácti) a ani jeden z nás rozhodně nemůže popřít poměrně reálnou pravděpodnost toho, že se zde mnozí diskutéři odpoledne znovu objeví a diskusi oživí. Jediné, za co se Vám osobně jako editorovi omlouvám, je mé případné nedávné chování, ale jednání s radikálními lidmi si žádá radikální přístup, což jsem koneckonců také vysvětlil v jednom z dřívějších příspěvků. Závěrem bych připomněl citát, jež kdysi vyslovil Edmund Burke: ‚Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic.‘ Už jen z daného hlediska je třeba explicitně zopakovat, že mé jednání smysl zcela jistě a rozhodně mělo a v případě oživení diskuse (hlavně ze strany paní Jany) nadále má. 🙂

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 13:01
Reply to  Martin

Někde se skončit musí a i jiní přispěvatelé tu ráno něco napsali, ale již nepíší. Jak sám jistě víte ze společenské diskuze, na stranu dobra se staví kdekdo a nedá se to nikdy rozmotat, protože každý má úplně jiný filtr vidění a interpretace toho, co je v dané situaci dobro. Vy hájíte „dobro“ zde v diskuzi, ale paní Jana může Vaši poučku o nutnosti zadržovat zlo interpretovat tak, že nemůže mlčet, když zde někdo zlehčuje postup učitele, který jasně porušuje principy dobré pedagogické praxe – a může tím ublížit dětem.
V té debatě v učitelské skupině, kam šla paní učitelka pro radu, nebyl snad ani jeden učitel – a komentářů tam bylo opravdu mnoho – který by dal zapravdu třídní učitelce, praxe popsaná velmi mírně a s respektem ke kolegyni angličtinářkou (pětky v první třídě) je považovaná nyní za překonanou a velmi škodlivou i školní inspekcí. My samozřejmě nikam inspekci posílat nebudeme, naším úkolem je tříbit veřejnou diskuzi, a také respektujeme přání paní učitelky angličtiny, která nechce nic ve škole rozviřovat. Dobré je podle mě se zabývat poctivě tímto tématem, a nezmatňovat ho planou intelektuální sofistikou.
Učitelka angličtiny zastává ve svém příspěvku dva postoje: 1/ že děti na první třídu umí dost na to, aby se jim mohla dát jednička 2/ že nedat jedničku v první třídě je navíc pedagogicky neúčinné, že známky v první třídě mají fungovat hlavně motivačně. Prokázalo se, že tvrdý přístup k malým dětem (což pětky jsou) vede spíš k tomu, že je škola přestane bavit úplně, přestanou se učit, a nezačnou, ani když na ně bude vyvíjen tlak. Ne asi úplně všechny, to říkám pro ty, kteří argumentují, že je špatná známka nezabila ani neodradila, ale je to jev, který je již prokázaný, děje se ve velké míře a vzdělávací systémy na něj reagují, protože cílem je, aby děti studovaly co nejvíc a nejlépe, jde o zcela pragmatický přístup, mimochodem. Tvrdý přístup učitele, jak ho demonstruje třídní, je zcela kontraproduktivní, i když je v naší společnosti ještě obhajován nemalou částí veřejnosti (ne však odborné). Třídní učitelka navrhovala jako kompromis udělit dítěti kterému dává pětky, trojku, aniž by byla v hodině, a angličtinářka argumentuje proti tím, že tento chlapec uměl na kontrolním přezkoušení odpovědět ze 70% správně, tak jaký zbývá prostor k tomu přiklonit se k postoji třídní učitelky, že má dostat přinejlepším trojku?
Pokud se máte chuť dále bavit o těchto věcech, prosím pokračujte. Já se bohužel z časových důvodů debaty v celé šíři účastnit nemohu.
Osobní komentáře odteď začnu mazat, někde se začít musí.
To, co se událo před tím, zde ponechám, nemůžu to celé promazávat a řešit od začátku.
Dala jsem už několik výzev ke ztišení, rozumní lidé se již od osobní debaty odpojili, buďte jedním z nich.
Děkuji.
/

Markéta M.
Markéta M.
2. 2. 2019 13:26

Paní Polanská, promiňte, ale teď jste nahrála paní Janě na smeč, protože je evidentní, že vaše vyjádření bere jako potvrzení toho, že ona nic špatného v této diskusi neudělala, že měla pravdu a to jí dalo právo chovat se jak se chovala. Tak to cítím a dost mě to mrzí.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 13:31
Reply to  Markéta M.

Musíte to brát v kontextu, komu odpovídám a na jakou otázku. Vyzvala jsem někoho, aby přestal, a dala jsem Vás za příklad, a pan Martin vyrobil dlouhý komentár, proč přestat nemůže. Osobní komentáře tu padaly ze všech stran, kdo dřív, kdo později, nechci to teď rozebírat. Někdy se ale „zlo“ děje i naprosto „slušným“ způsobem, o to je vše komplikovanější. Prosím všechny, ať se téhle diskuze už vzdají a přestanou ztrácet svůj i náš čas. Zamyslete se nad tím, proč tu diskutujete.

Martin
Martin
2. 2. 2019 13:47

My ale přesně víme, proč diskutujeme a nezlobte se na mne, ale náš čas můžeme využít tak, jak uznáme za vhodné. Vy sama jste napsala, že nemáte čas to řešit od začátku, nicméně my, co to od začátku řešíme, jsme možná již příliš zainteresováni. Osobní útoky klidně mažte, i když bych rád připomněl, že precedentní výrok vzniklý rozsudkem o firmě Facebook zde není úplně aplikovatelný, proto by se v teoretické rovině mohlo jednat o porušení ústavního práva na svobodu projevu. Po pravdě se přiznám, že si na žádný precedentní rozsudek v našich končinách nevzpomenu, ale radši bych to nejprve ověřil. Pokud na to narazím, dovolil bych si připojit odkaz, protože v téhle diskusní rovině by byl vitální. Závěrem však musím požádat, abyste byla především objektivní. Já nemám problém s tím přestat, ale protože jsem si zběžně všiml, že jste o ztišení žádala především diskutéry, se kterými názorově evidentně nesouhlasíte, musím se hlasitě ozvat. Tímto tedy kategoricky žádám, abyste žádost o ztišení pod tento příspěvek explicitně adresovala také (a hlavně především) paní Janě.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 13:53
Reply to  Martin

Nemanipulujte, prosím. O ztišení jsem žádala několikrát obecně všechny, a zatímco se začali jeden po druhém ztišovat, Vy jste se velmi dlouhým příspěvkem začínajícím oslovením Stračeno naopak opět rozvášnil. Váš způsob komunikace je nakonec vizitkou jen Vaší, myslím, že většina lidí už dávno odpadla a číst tohle už nebude. Mohu to klidně nechat, jak to je. Co se týče hrozeb, se kterými si „intelektuálně“ pohráváte, to nechte na nás. Byli bychom asi tak žalovatelní, jako všechna diskuzní fóra, která se snaží držet debatu v lidsky přijatelných hranicích.

Martin
Martin
2. 2. 2019 14:11

Pokud jste tak žádala v obecné rovině, tak jsem si toho nevšiml. Na jednu stranu nemůžete čekat, že tak instinktivně učíním (diskuse skutečně nabrala neskutečných rozměrů), na druhou stranu se omlouvám, že jsem si toho nevšiml. Nicméně žalovatelní byste byli, ale to je na jinou debatu. A jestli to vyznělo tak, že bych Vás v daném případě chtěl žalovat já, tak nebojte – k tomu bych se nikdy nesnížil…

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 14:14
Reply to  Martin

Díky.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 13:35
Reply to  Markéta M.

A věřím, že i paní Jana ví, kde přestřelila.

Martin
Martin
2. 2. 2019 14:11

Vidíte, a já zase věřím tomu, že to doteď nepochopila. Pravdu se asi nedozvíme…

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 14:16
Reply to  Martin

Vekoryse to ponechte na Janě a věřte, že od této chvíle je mlčení zlato.:-)
Vždyť publikujeme každý den jeden článek, příležitostí k férové diskuzi bude ještě mnoho.
Stay tuned. 🙂

Lea
Lea
3. 2. 2019 11:27

Děkuji,velmi rozumný názor.

Jana
Jana
2. 2. 2019 12:57

Děkuji.

Jana
Jana
2. 2. 2019 12:57
Reply to  Martin

Tak to je opravdu k smíchu, až až kompetentní osobo 🙂 Snad bláhově nedoufáte, že Vám sdělím citlivé údaje.

Martin
Martin
2. 2. 2019 13:07
Reply to  Jana

Milá Stračeno,
od kdy je zaměstnání, které je v mnohém případě velmi snadno dohledatelné, citlivým údajem? 🙂 To už si vážně cucáte z prstu a jestli jste se někdy zabývala právem (jakože samozřejmě jsem si všiml příspěvku níže, ale schválně jsem čekal, zda ukážete aspoň špetku charakteru – mimochodem už jen dle těchto dvou informací bych si Vás za předpokladu, že nelžete, přes brute force metodiku mohl snadno dohledat se všemi příslušnými údaji, tak bláhovost je spíše Vaším neduhem), tak tedy vážně neprávem. 🙂 Možná tak v Plzni nebo na nějaké pofiderní pseudoVŠ v Praze a rozhodně ne občana, mezinárodko ani ústavko…a vůbec, to nečtete už ani příspěvky ostatních, že znevažujete přání samotné editorky? Styďte se 😉

Jana
Jana
2. 2. 2019 13:40
Reply to  Martin

Vážený pane Martine, chcete ve mě vzbudit důvodnou obavu tím, že mi vyhrožujete jinou těžkou újmou? Ve Vašem jednání, že byste mě hodlal někde dohledávat, jak jste výše uvedl, by mohly být spatřovány i jiné znaky trestného činu, respektive pokusu takovéhoto činu. Myslím, že byste se měl nad sebou už opravdu vážně zamyslet.

Martin
Martin
2. 2. 2019 14:21
Reply to  Jana

Milá Stračeno,
já, na rozdíl od Vás, právo znám a proto vím, že jsem se ničeho nedopustil. To, že píši, že ona možnost zde v obecné rovině existuje, nevypovídá nic o mém zájmu či úmyslu tak činit, a o žádných znacích pokusu takového trestného činu nemůže být řeč (to, co jsem napsal, nelze žádným způsobem vyložit jako explicitní vzbuzování obavy či vyhrožování těžkou újmou – je to jen Vaše neobhajitelná domněnka a presumpce neviny v dané instanci jednoznačně mluví v můj prospěch). 🙂 Je vidět, že právo jste skutečně viděla asi jen z dálky a matně vzpomínáte, jak že vlastně vypadalo. 😉 Zamyslete se hlavně nad sebou (pokud na to máte vůbec kapacitu) a nešiřte nesmyslné bludy.

Jana
Jana
2. 2. 2019 14:51
Reply to  Martin

Ano, pane Martine, všechny presvědčujete, že právo znáte. Nebojte, všichni to vidí. I mě jste doopravdy přesvědčil… 😉

Jana
Jana
4. 2. 2019 12:54
Reply to  Martin

Pane Martine, možná jste si humoru u mě nevšiml Vy, ale pan Václav určitě ano, a to v mé reakci na jeho příspěvek, kde jsem za pomocí hyperboly uvedla „… se životem možná skoro za sebou…“. V celkovém kontextu to mohlo vypadat brutálněji než bylo myšleno, byla tam jistá nadsázka, kterou pan Václav snad pochopil, že jsem chtěla udělat obrovský kontrast mezi šestiletými dětmi a jím jako dospělým člověkem, který má již mnoho zkušeností za sebou. Vše je totiž jen otázkou úhlu pohledu na danou věc. A ano, jak jste uvedl, část mých příspěvků je opravdu laděna humorně a s nadsázkou.

Václav
Václav
1. 2. 2019 23:46
Reply to  Jana

Věcně vzato nemáte na čem postavit svou žádost o „posvícení si na třídní“. Jak jsem psal o pár příspěvků výše – víme, že třídní navrhovala dvojky a trojky, ale srovnávat můžeme pouze s tím, co navrhovala angličtinářka, ne s tím, jak na tom ti dotyční žáci byli. Tvrzení, že známky, které navrhovala třídní, nejsou pedagogicky obhajitelné, tedy není čím podložit. Na iniciaci inspekční kontroly poněkud nejednoznačná výpověď jedné učitelky možná stačí, ale na Vámi požadované potrestání třídní učitelky nikoliv.

Jana
Jana
2. 2. 2019 00:14
Reply to  Václav

Pane Václave, ve výuce angličtiny byla s největší pravděpodobností pouze angličtinářka, a ta si známky, které navrhla jistě obhájí. Pokud uvedla, že po ní chtěla třídní učitelka změnu, bude to předmětem šetření a dokazování. Zdá to má čím doložit nevíme, pokud má svědky, skvělé. Pokud má nějaký záznam, uvidíme. Ale o tom my tu můžeme pouze a jen spekulovat. A to bych velmi nerada…

Václav
Václav
2. 2. 2019 08:46
Reply to  Jana

“ Ale o tom my tu můžeme pouze a jen spekulovat. A to bych velmi nerada…“

Přesně to ale pořád děláte. Nebyla-li jste přítomna výuce některé z učitelek z článku, pak všechny Vaše zdejší soudy o nich jsou založeny výhradně na článku, jehož objektivitu si nemáte jak ověřit. A zatímco u jedné učitelky skálopevně věříte, že si své známky dovede obhájit, o druhé tvrdíte, že „nemůže být dobrým pedagogem“, což je tvrzení, založené na pouhé spekulaci, že ona si na rozdíl od angličtinářky své známky obhájit nedokáže.

Nutno dodat, že Vaše názory na obě učitelky silně kopírují fakt, že jedna je v článku vykreslena jako hrdinka a druhá jako padouch. Vaše názory tedy nejen nejsou nic jiného, než spekulace, ale navíc jeví silné známky podjatosti.

Jana
Jana
2. 2. 2019 10:27
Reply to  Václav

Pane Václave, v některých případech je nutné použít i selský rozum.

Martin
Martin
2. 2. 2019 12:02
Reply to  Jana

…tak proč jej nepoužíváte? o.O

Jana
Jana
2. 2. 2019 13:02
Reply to  Martin

Pane Martine, také pana Václava nechápu 😉

Martin
Martin
2. 2. 2019 13:49
Reply to  Jana

Vy toho evidentně nechápete víc… 🙂

Jana
Jana
2. 2. 2019 14:02
Reply to  Martin

To máte zcela jistě pravdu, vážený pane Martine. Váš už nechápu vůbec 😉

Václav
Václav
1. 2. 2019 19:20
Reply to  Jana

„Martine alias Václave“

Jestli máte opravdu takto vážný problém s rozlišováním lidí, pak se nedivím, že tak zarytě obhajujete jednotné plošné známkování. 😀

Jana
Jana
4. 2. 2019 11:27
Reply to  Václav

Pane Václave, pokud tento příspěvek byl určen mé osobě, velice ráda se k němu vyjádřím. Předně si nemyslím, že bych měla až tak vážný problém s rozlišovacími schopnostmi. Pakliže by platilo, že s panem Martinem nemáte totožné jméno, budete platit, že s ním máte totožné příjmení. 😉 Pokud jde o Vaše vyjádření, že já zarytě obhajuji jednotné plošné známkování, to je opravdu, ale opravdu jen Váš názor.

Hana Zvalová
Hana Zvalová
1. 2. 2019 09:54

Domnívám se, že třídní paní učitelka by si měla nějaký čas od dětí a výuky odpočinout. Vůbec to nemyslím zle, je to klasická únava materiálu. Může to potkat každý „materiál“ a jestli nechce skončit jako naše známá takto učitelka v. v., co v 80 letech zachází se svým manželem, jako s prvňákem, chtělo by to pauzu. Držím jí (i dětem a kolegům učitelům) palce, ať se s tím vypořádá.

Ondřej
Ondřej
1. 2. 2019 09:56

Mám k tomu jenom dvě poznámky. Největší katastrovou je, když se pedagogové nejsou navzájem spolu schopní domluvit na jednotném postupu. Např. třídní paní učitelka kope za svou třídu hlava nehlava proti celému světu. Tady v tomto případě mi taky přijde také nešťastné, když prváci nosí domů čtverky a pětky, ale nejsem odborník na vzdělávání v prvním stupni-

Martina
Martina
1. 2. 2019 09:57

Děkuji, udělala jste mi velkou radost, z toho, co píšete, je zřejmé, jak umíte děti pro učení získat, to je přesně ono, získat, ne odradit. Byla jsem ve velmi podobné situaci, vystudovala jsem jiný obor, pracovala v něm, pak si v zahraničí dostudovala Aj… Učení mne velmi baví. A jde to i jinak. Měla jsem např. ve třídě kluka, byl už „zaškatulkovaný“ mezi horší žáky, průšviháře. Viděla jsem, že má snahu, promluvili jsme si spolu, chtěl být automechanikem, shodli jsme se, že i tam by se Aj mohla hodit:o) Bylo úžasné ho vidět, jakou má radost z učení… A přitom stačí tak málo, nechat někoho „vykoupat“ a dát mu za pět…

Marie
Marie
1. 2. 2019 11:14

Chápu Vaši snahu o motivování těchto dětí, ale jak k tomu přijdou děti, které se skutečně učí a mají na tu jedničku skutečně nárok. Nemůže se stát, že tyhle děti demotivujete. Řeknou si, že spolužák se neučí, neumí vše a přesto má jedničku. Když mi stačí umět na jedničku jenom tohle, proč se učit vše. A takhle se začaly snižovat nároky na žáky. Dnes na základní škole žáci dostávají dvojku tam, kde naše generace by dostala trojku.

Evka
Evka
1. 2. 2019 13:09
Reply to  Marie

Myslím, že v první třídě pro tohle děti nemají tak vyvinutý cit, od druhé- třetí třídy dál proč ne, ale myslím si, že v prvním roce je potřeba děti se školou seznámit. Každému z dětí byla do vínku dána jiná inteligence, schopnosti a každé z dětí pochází z jiného sociálního prostředí. Je logické, že na školu budou reagovat každé jinak a každému bude trvat jinou dobu než se začlení. To je důvod, proč bych dávala na vysvědčení jedničky, maximálně dvojky alespoň první rok, myslím, že je hlavní děti postupně srovnat na startovní čáru naučit povinnostem, správným návykům k učení, než po pár dnech vmést šesti-sedmiletému dítěti do obličeje :“Jsi blbej“

Lada
Lada
1. 2. 2019 12:55

V první třídě na pololetí jedničky všem – proč ne? Ať mají radost a ať je to motivuje. Ale další vysvědčení by se měla už přece jen aspoň trochu blížit skutečnosti. Ti, co jim to skutečně jde, jedničky, ti ostatní minimálně dvojky (v první, druhé třídě).

Těžko může mít dobře se učící dítě radost ze zasloužené jedničky, když vidí, že ostatní spolužáci ji dostali taky, přestože jejich znalosti jsou takřka nulové. To by nadanější děti demotivovalo a ty méně nadané by to k lepším výkonům stejně nijak zvlášť nepovzbudilo. Vezměte si příklad ze života dospělých – vy v práci makáte jako šroub, samé přesčasy, víkendy atd. a potom při výplatě dostanete stejně velké prémie, jako váš kolega, který se fláká, vyrábí samé zmetky a věčně absentuje. Co byste si z toho asi vzali za ponaučení? Přece že je zbytečné se jakkoli snažit. Naopak si ještě budete připadat hloupě, že jste se tak dřeli.

Podle popisu autorky článku to u některých dětí se znalostmi angličtiny je spíše tristní. Pokud se to nezlepší ani ve vyšších ročnících, přišlo by mi dost na hlavu, kdyby třeba třeťák – čtvrťák (nedej bože dokonce i osmák – deváťák) dostal na vysvědčení jedničku pokud to jediné, co umí, je napočítat do deseti a správně pojmenovat (jen některá) zvířata či barvy…

ssss
ssss
1. 2. 2019 13:33

Na druhou stranu, dávat nejlepšímu a nejhoršímu stejnou známku je demotivující pro ty nejlepší…

AliR
AliR
1. 2. 2019 15:10
Reply to  ssss

Vůbec to není demotivující, známka je jen číslo, význam jí dávají dospělí a děti to zrcadlí. V první třídě se v podstatě nedají hodnotit znalosti, hodnotí se spíš přístup dětí v hodině… a pokud se učitelce podařilo zapojit všechny žáky aktivně a pozitivně do výuky, pak si všichni tu jedničku zaslouží. A ona taky 😉

Václav
Václav
1. 2. 2019 15:16
Reply to  AliR

Známky nejsou JEN čísla. Mají svůj význam jak jednotlivě, samy o sobě, tak společně. Svůj význam má i přechod od jedné známky k druhé, protože jsou to stupně na stupnici, která má – logicky – také svůj význam.

To, o čem mluvíte Vy, není význam známek jako takových, ale osobní přístup ke známkovému hodnocení, který děti opravdu přejímají od rodičů. To jsou dvě rozdílné věci a je třeba mezi nimi důsledně rozlišovat. Jinak ale máte v zásadě pravdu.

Jana
Jana
1. 2. 2019 17:37
Reply to  Václav

Ano, pane Václave, a tak jako známky nejsou jen čísla, i děti nejsou jenom lidští tvorové… Tudíž ke každému dítěti by se mělo přistupovat individuálně, a to v celkovém měřítku… 😉

Václav
Václav
1. 2. 2019 18:34
Reply to  Jana

“ Tudíž ke každému dítěti by se mělo přistupovat individuálně,“

Konečně jste uznala, že není správné plošně dávat jednu známku jen proto, že se učitelce nechce dávat jiné známky. Víc není třeba řešit.

Jana
Jana
1. 2. 2019 19:18
Reply to  Václav

Pane Václave, to je jen Váš pokřivený a nesprávný výklad. Nic takového jsem rozhodně neuznala. Navíc v článku není zmínka o tom, že by chtěla paní učitelka plošně dávat jenom jedničky. Hovořila o konkrétních dětech ve třídě, o jejich snaze, a že si tuto známku zaslouží. Ano, víc není třeba řešit.

Václav
Václav
1. 2. 2019 19:52
Reply to  Jana

„…je mi to proti srsti, psát jim jiné známky než jedničky…“

Jana
Jana
1. 2. 2019 20:31
Reply to  Václav

Pane Václave, bohužel vytrženo Vámi z kontextu, je to v článku takto: „… Ale třídní učitelce se to nelíbilo a vytkla mi to. Podle ní není možné, aby žák, který má u ní pětky snad ze všech předmětů, měl z angličtiny za jedna. Řekla mi, abych mu tam prostě napsala trojku a ostatním (alespoň některým) dvojky. Většina těch dětí opravdu nepatří mezi nejchytřejší, přesto je mi to proti srsti, psát jim jiné známky než jedničky…“ O žádném plošném dávání jedniček se paní učitelka angličtiny nezmiňuje. Naopak říká, že je jí proti srsti to, co jí navrhla kolegyně třídní!!!

Václav
Václav
1. 2. 2019 20:39
Reply to  Jana

Ano. Říká, že je jí proti srsti dávat JINÉ ZNÁMKY NEŽ JEDNIČKY. To v tomto světě znamená, že by chtěla dávat jenom jedničky.

Prosím Vás, můžete nás seznámit s tím, co jste jako pedagog učila, když nechápete ani základní výrokovou logiku?

Jana
Jana
1. 2. 2019 20:55
Reply to  Václav

Pane Václave, s radostí, práva, která se bez výrokové logiky jaksi neobejdou.

Václav
Václav
1. 2. 2019 21:04
Reply to  Jana

To neobejdou, to vím i bez Vás. Vaše očividná neschopnost správně obměnit výrok „je jí proti srsti dávat jiné známky než jedničky“ však svědčí o významných mezerách v chápání negací výroků a teorie množin.

Jana
Jana
2. 2. 2019 00:20
Reply to  Václav

Pane Václave, mnohdy není zapotřebí výroky obměňovat, protože se chceme dostat někam dál a ne se pořád točit jen v kruhu. Některým stačí opravdu jen pohled na celek, ze kterého je jasné, co tím chtěl básník říci…

Václav
Václav
2. 2. 2019 08:53
Reply to  Jana

Někdy pohled na celek nestačí. Občas je zapotřebí výrok obměnit, abychom správně poznali informaci, výrokem nesenou. Jako třeba teď.

V kruhu jsme se točili jen proto, že nejste ochotná uznat očividné.

Jana
Jana
2. 2. 2019 10:30
Reply to  Václav

Ne, pane Václave, já jsem z kruhu, ve kterém se točite sám, již dávno vystoupila.

Vlad Uher
Vlad Uher
4. 2. 2019 08:02
Reply to  Jana

Proč by nemoho anglické dítě v české škole propadat ze zeměpisu a přitom mít jedničku z angličtiny?????

PAVLA
PAVLA
1. 2. 2019 14:33

No já tedy opravdu nechápu,proč by všechny deti mely mít jedničky.Je to přeci neobjektivní.Někdo umí lépe,někdo hůře.Mám dvě deti na malé rodinné škole v Praze a učitelé je již od první třídy hodnotí spravedlivě a dle dosažených schopností.Děti už od počátku musí vědět,že jedničky nejsou zadarmo,a že pro jejich dosažení musí něco udělat.

Zbyněk
Zbyněk
1. 2. 2019 18:37

Prosím o informaci, o jakou školu a třídní učitelku v 1. třídě se jedná. Rád bych na ní poslal ČŠI. Pokud dává v první třídě pětky, neumí evidentně děti nic naučit a motivovat. Ve školství takový kantor nemá co dělat. Je to ostuda. Za učitele se tedy stydím, byť učím jen na druhém stupni a na SŠ.

Jana
Jana
1. 2. 2019 19:22
Reply to  Zbyněk

Souhlasím s Vámi pane Zbyňku, provokace pana Václava a paní Markéty mě vedou k tomu, že taktéž prosím o informaci o jakou školu a jaké kantory se jedná. Přidám se k Vám a tu inspekci tam pošlu taky.

Václav
Václav
1. 2. 2019 19:29
Reply to  Jana

A než-li se této informace dočkáte, mohla byste udat i sebe. To, že jako učitelka nedovedete rozlišit dva lidi podle jména, by inspektory také mohlo zajímat… 😀

Jana
Jana
1. 2. 2019 20:04
Reply to  Václav

Vážený pane Václave, vzhledem k Vašim výrokům, lze předpokládat, že jste ve zmíněné kauze nějak zainteresovaný. Velmi málo mě znáte a věřte mi, že spravedlnosti bude učiněno za dost.

Václav
Václav
1. 2. 2019 20:16
Reply to  Jana

A o jakéže kauze je tu vlastně řeč?

Jana
Jana
4. 2. 2019 11:40
Reply to  Václav

Pane Václave, a co když jako policejní komisařka zjistím, že jste s panem Martinem otec se synem, jak potom budete oba vysvětlovat veřejné sdělení, že se minimálně připravujete ke spáchání trestného, respektive trestných činů. A vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že se oba pohybujete v okruhu IT technologií, by takováto hrozba mohla být klidně reálná. Jistě by pak mohla být má možná ne zcela přesná rozlišovací schopnost chápána jako úplná banalita. 😉

Vlad Uher
Vlad Uher
1. 2. 2019 21:01

Nespravedlnost a šikana ze strany učitelky je mnou osobně zažitý problém, sic šlo jen o jakousi soudružku z družiny, jmenovala se Lukešová a strašila na ZDŠ Slovenská v Praze 2 cca před 50 ti lety. Družina začínala vždy stejně, Lukešová vstoupila do třídy, namísto pozdravu řekla: Uher dej mi žákovskou knížku, potom zapsala poznámku a víc se nás nevšímala. Seděla, neustále sebou škubala a no prostě byla to taková hnusná mužatka v kalhotách a pánských botkách.Raději jsem si opatřil náhradní žákovskou,tu jsem podepisoval a občas jsem si do ní zapsal pro legraci nějakou tu pětku z jiných předmětů… Nechtěl jsem podvod, chtěl jsem jen klid pro rodiče, mé milé a nevinné rodiče. DEJTE DÍTĚTI NESPRAVEDLNOST A DOSTANETE NENÁVIST NA CELÝ ŽIVOT. Závěr si udělejte sami.

MIROSLAV
MIROSLAV
1. 2. 2019 21:01

Tento problém nemá řešení. To je jako nedávný příběh, když dítě namalovalo hada, co vypadal jako hovno. A vy hodní pozitivní lidičky jste prokleli paní učitelku za špatnou známku. Samé jedničky není základní lidské právo a blbý nebo líný žák má dostávat i pětky. Nechte své dítě vždy vyhrát člověče nezlob se, pexeso, atd. a uvidíte, co z něj vyroste.

Eva
Eva
1. 2. 2019 23:49
Reply to  MIROSLAV

K prvnímu problému, to bych s vámi trochu polemizovala, protože, na výtvarnou výchovu nemohou mít všichni talent, to by to byl samý Josef Lada a Mikoláš Aleš. Smetanu a Dvořáka už taky nikdo nepředstihne. Ale v tom druhém vám dávám za pravdu. Vím, jak jsem se cítila, když jsem poprvé to Člověče prohrála. Ale i když jsem ten pocit zažila, myslím si, že to spoustu dětí nakopne. Vždyť já mu to můžu vrátit a hraje znovu. Když už jsme večer hráli dlouho, tak jsme si určili, že bude hra poslední a pak se každý snažil, aby nešel s prohrou spat. Takže, když si neprožije, nemá šanci se nakopnout.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
1. 2. 2019 21:50

Prosíme diskutující, aby se zdrželi komentářů „ad hominem“, v souladu s pravidlem „Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí“.

Markéta M.
Markéta M.
1. 2. 2019 22:58

Dobrý večer, paní Polanská, přestřelka už proběhla a já doufám, že to nepromažete. Škoda, že nemůžete dát k příspěvkům, které pravidla diskuse jasně porušují, něco jako černý puntík. 🙂

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 08:39
Reply to  Markéta M.

Nevim, odkud zacit, tak asi nepromazu. Zacina to ale gradovat k opravdu osobnim invektivam a posmeskum, ktere jsou uplne zbytecne, rozhodne nazor nijak neposiluji, ale naopak oslabuji, jsou dokonce skodlive a to pro obe strany, vlastne pro vsechny strany.

Markéta M.
Markéta M.
2. 2. 2019 10:16

Nereagovat na osobní výpady typu „zřejmě patříte k jednodušším lidem“ je velice těžké, snažila jsem se chovat slušně a musím se přiznat, že několikrát jsem měla nutkání zareagovat velmi ostře. Snad jsem to ustála se ctí. Ovšem to je věc názoru. 🙂

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 2. 2019 10:30
Reply to  Markéta M.

To, že ctíte pravidla, Vás ctí. Každému to může někdy utéct, jde spíš o celkovou tendenci. Co se této debaty týče, bylo by nejlepší, kdyby už nepokračovala, více než 200 komentářů stačí, nikam se už v tříbení názoru nepostupuje. A k tomu „jste jednodušší“ mám jedno zajímavé pozorování. V Itálii – a myslím i ve Francii – když se o někom řekne, že je jednoduchý (v italštině doslova é una persona semplice), je to kompliment, pochvala. Myslí se tím člověk, se kterým je příjemné být, protože si na nic nehraje, nesnaží se ostatní válcovat, třeba svou inteligencí. Je vidět, že jiný kraj, jiný mrav. Jednoduchost z mého pohledu není špatná, ani kdyby to znamenalo nižší inteligenci. Nakonec inteligenci si nikdo nezasloužil a někteří inteligentní lidé dělají spoustu škody a využívají k tomu právě svou inteligenci. Daleko hodnotnější je snaha o to být dobrým člověkem. Nezávisle na inteligenci. To je taky jediná snaha, která se skutečně počítá.

Markéta M.
Markéta M.
2. 2. 2019 10:44

Máte pravdu, už je to jen v osobní rovině, vyrovnávají se účty a já jsem celkem zvědavá, kdo nakonec bude ten „chytřejší“ a opustí kolbiště bez potřeby dorovnat.

Eva
Eva
2. 2. 2019 17:09
Reply to  Markéta M.

Já bych se ráda vrátila na začátek. Nejdřív jsem sledovala debatu, ale závěr z ní žádný nemám. Vracím se k paní učitelce, která chce slyšet, jestli udělala správně, když chce dám všem dětem jedničku. Pracovala jsem s romskými dětmi a taky s jejich rodiči. Ty jsem se snažila učit chápat proč jsou věci kolem mateřské školy důležité. Nebylo těch zkušeností zase moc, abych zasvěceně o nich mohla hovořit. Ale už jen to, že paní učitelka právě ve třídě romských dětí vzbudila o tento jazyk zájem větší než o češtinu, něco napovídá. Kdyby postavila vedle sebe děti romské a české měla by možnost porovnat jakou rychlostí se děti slovíčka naučily, jak je začínají používat. Myslím si, že už to, že vzbudila u dětí zájem o učení a dala jim šanci zažít si pocit, že něčeho dosáhly, je stejný jako u českých dětí. jenže v jiném poměru. Romské děti se ještě někdy učí češtinu. Paní učitelka by si mohla zapřemýšlet, vzít si papír přeložit na polovinu po délce a na levou stranu napsat všechny plusy, co to dětem dalo, na druhou stranu, třeba to,na čem si myslí, že může ještě zapracovat. Dala bych dětem stejnou startovní čáru a ukaž co umíš. Tréninkem si prošel na výbornou, máte stejnou šanci se posunout dál a ukázat co dovedete. Vzbudit u těchto dětí zájem o vzdělání je dost velký kus práce. Ono se ukáže dál, až přijde na gramatiku, slovíčka se dají sluchově zvládnout, nevím jak je s psaním. jestli se jim nebude plést gramatika češtiny a angličtiny, ale to už bude odstartovaný závod a ten ukáže, jestli tam něco je, nebo ne. Tam už se dá hodnotit víc. A hlavně si sama sobě říct, jestli jsem pro to udělala všechno a umět si své jednání zdůvodnit. Když člověk ví, proč to dělá, má to smysl.

Jana
Jana
3. 2. 2019 17:15
Reply to  Markéta M.

Paní Markéto, uznávám, že jsem ve Vašem případě mohla volit vhodnější slova. Dodatečně bych již napsané upravila na „… zřejmě patříte k lidem, kteří tuto problematiku vnímají jednodušeji než vypadá…“. Prosím tedy přijměte mou omluvu. Ano a ustála jste to se ctí, nebojte, upřímně…

Markéta M.
Markéta M.
3. 2. 2019 19:35
Reply to  Jana

Přijímám vaši omluvu, paní Jano.

Jana
Jana
3. 2. 2019 19:50
Reply to  Markéta M.

To jsem velmi ráda, paní Markéto, chtěla jsem to udělat už včera, ale byla jsem pod velkou palbou, počkala jsem až ustane…

Jitka Polanská
Jitka Polanská
3. 2. 2019 20:45
Reply to  Jana

Mám radost, z té omluvy i jejího přijetí. Díky oběma.

Jana
Jana
3. 2. 2019 21:41
Reply to  Jana

Paní Markéto, a přemýšlela jsem nad jednou věcí, že bylo vlastně velmi milé, že se Vás kluci zastali i na úkor jejich cti, tedy zejména u Martina, ten to mírně neustál. Dokonce za Vás bojovali jako lvi, když si to tak pročítám, nepociťujete to tak taky? To bylo opravdu šlechetné, budiž jim to připsáno k dobru. 🙂

Markéta M.
Markéta M.
4. 2. 2019 18:26
Reply to  Jana

Paní Jano, dovolím si odpovědět ve verších.

Rekové udatní ještě nevymřeli.
Pravidla diskuse je ovšem dobré míti na zřeteli.
:)))

Ivana
Ivana
2. 2. 2019 16:54

Můj příspěvek k diskuzi – učím více než 30 let na 2. stupni základní školy matematiku, mnoho let jsem působila jako ředitelka základní školy:
Ve škole hodnotíme, jak dítě zvládlo výstupy jednotlivých předmětů dané školním vzdělávacím programem, který vychází z rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání. V první třídě by tyto výstupy měly být nastaveny a učitelem žákům předávány tak, aby je zvládla drtivá většina žáků. V podstatě každé dítě by se přece mělo naučit během první třídy číst jednoduchý text, napsat všechna písmena a zvládnout základní početní dovednosti, jinak nemá význam, aby pokračovalo do dalšího ročníku. Pokud učitel vidí, že dítě tyto výstupy nebude schopné zvládnout, je možné jej vrátit ještě na jeden rok zpět do mateřské školy – což se naštěstí děje pouze výjimečně, ale zažila jsem několikrát i tuto situaci a dítěti to vždy pomohlo. Pokud ve třídě selhává větší množství žáků, je na učiteli, aby volil strategie a postupy, které budou dětem pomáhat zvládat školní výstupy. Ve skupině dětí, která je popsaná v článku, učitel musí přizpůsobit tempo výuky pomalejším žákům, více procvičovat, výuku vést co názorněji. Pro učitele je to samozřejmě náročné, protože ve třídě jsou i žáci rychlejší, kteří by se nudili. Těm tedy musí připravovat práci navíc, aby se i tito žáci učili a rozvíjeli v souladu se svými schopnostmi.
V žádném případě ale není řešením demotivovat malé šesti a sedmileté děti „objektivním“ hodnocením – trojkami, čtyřkami nebo snad i pětkami (doufala jsem, že to se již dnes v našem školství neděje). Mám zkušenosti, že učitel – odborník na svém místě – nakonec opravdu dokáže, že prakticky všichni prvňáčci během první třídy zvládnou výstupy dané školním vzdělávacím programem a mohou být tedy hodnoceni dobrými známkami. Dobrou alternativou hodnocení u malých dětí jinak ale rozhodně zůstává slovní hodnocení, kde dítě učitel nezhodnotí známkou porovnáním s jeho nadanějšími spolužáky, ale popíše zvládnutí výstupů u konkrétního žáka – což je spravedlivé a pro žáka nemusí být demotivující, protože přece každé dítě se během prvního roku školy naučí spoustu nových věcí (a pokud ne, měl by se učitel nad svojí prací zamyslet).
K mladé učitelce angličtiny. Děti v první třídě v angličtině ještě nepíší, pouze konverzují. Pokud je učitelka dobře v hodinách motivovala, výuku vedla tak, aby žáky bavila, umím si představit, že všichni žáci zvládli výstupy předmětu za 1. pololetí, které nejsou nijak vysoko postavené (znát barvy, čísla, …). Učitelka tedy mohla s klidným svědomím děti hodnotit jedničkou. Je jasné, že s tím, jak budou výstupy předmětu v dalším období těžší, již ve třídě samé jedničky nebudou, ale proč děti proboha otrávit hned na startu?

Honza
Honza
3. 2. 2019 07:28

Jednoznačně stojím za evidentně zkušenou třídní učitelkou, která nechce demotivovat ostatní, kteří se na jedničky učili tím že je budou mít plošné. Učitelka angličtiny která je evidentně zasažena morem dnešní doby „slunickarstvim“ by dávala cikánům co umí počítat do 10 jedničku??? To je pro učitele co přijdou po ní katastrofa. Bohužel je škoda že byly zrušeny zvláštní školy kam by pravděpodobně některý z žáků uvedené školy patřil. Jak pak motivovat děti k učení, když by výsledek byl plošné stejny.

Jana
Jana
3. 2. 2019 09:08
Reply to  Honza

Pane Honzo, má otázka k Vašemu příspěvku bude pouze řečnická. Ony děti v prvním pololetí první třídy „umějí“ podle Vás počítat tedy do kolika, když ne do deseti a bavíme se o anglickém jazyce.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
3. 2. 2019 09:22
Reply to  Honza

V článku, který vyšel den po tomto, je zajímavé srovnání s dětmi z pražské školy. Všimněte si fotky vysvědčení. Rozsah znalostí v 1.pololetí 1.třídy je srovnatelný – barvy, počítání do deseti, ochota se aktivně zapojit…
https://www.eduzin.cz/skola-a-ucitele/hodnoceni-skola-a-ucitele/deti-si-ani-nevsimnou-ze-je-zkousim-rika-pani-ucitelka-ktera-nema-rada-znamky-co-tedy-pise-na-vysvedceni/

Jana
Jana
3. 2. 2019 10:02
Reply to  Honza

Pane Honzo, ještě jedna řečnická. A co takhle, aby se zaměřilo každé dítě samo na sebe a začalo chápat, že se učí pro sebe a pro své poznání. Dítě se správnou sebereflexí a určitou mírou sebevědomí pak totiž nepotřebuje poukazovat na to „Pepíček nedonesl úkol, já jsem lepší. Janička nečte plynule, já jsem lepší…“ Sebevědomé a správně vedené dítě to totiž NEZAJÍMÁ! Je zaměřeno na SEBE a SVŮJ výkon a zda má jedničku celá třída je mu tak celkem jedno.

Lea
Lea
3. 2. 2019 11:51
Reply to  Jana

Ano,to by byl ideální stav.V současné době u nás,hudba budoucnosti. Trochu jseme zaspali dobu.Trochu dost. Nějaké snahy se už objevují ,ale mají to dost těžké.Proti dlouho používaným „zvyklostem“ ,se bojuje těžko.

Jana
Jana
3. 2. 2019 12:17
Reply to  Lea

Předpokládám, že každý pedagog si uvědomuje, že čím více se snaží rozvrstvit třídu v hodnocení, tím větší konkurenční boj v takové třídě nastane. Moudrý pedagog se zeptá, k čemu to povede? Chci, aby se cesta mých žáků ubírala takovým směrem?

Jana
Jana
3. 2. 2019 13:12
Reply to  Jana

„Kapitalismus je kritizován kvůli údajným bezcitným bojům, válkám o peníze, ropu, pracovní příležitosti. Někteří odpůrci této politické filozofie tvrdí, že kapitalismus spočívá v tom, že lidé namísto toho, aby SPOLEČNĚ NĚCO UŽITEČNÉHO VYTVÁŘELI, jsou posílání do nerovné soutěže při jejich získávání, kde vítězí jen hrstka jedinců na úkor všech ostatních. Tihle jedinci postupně ovládají úplně všechno a v zájmu udržení si svých privilegií a zisků, manipulují veřejným míněním, omezují lidské svobody, bezcitně vykořisťují pracující, rozpoutávají války nebo bezohledně drancují planetu…“

„To je tedy ta naše svoboda, a taková byla vždycky. Fatální na tom je, že jsme si opravdu mysleli, že jsme svobodní. Přitom máme jenom svobodu pohybu, a i ta je vázána na výdělek. “
— Max von der Grün, 1968
(Zdroj: Wikipedie)

Chci jako pedagog vést děti a směřovat tak jejich vývoj, potažmo vývoj naší společnosti opravdu výše popsaným směrem?

Lea
Lea
3. 2. 2019 15:09
Reply to  Jana

Já tomu rozumím, Jano.Ale našemu školství by pro začátek slušely i mnohem nižší cíle. Máme co dohánět.

Jana
Jana
3. 2. 2019 15:38
Reply to  Lea

To máte pravdu, Leo. Ono by se stačilo zamyslet třeba jen nad touto citací: „Zdravá konkurence přináší nejlepší produkty. A nezdravé lidi.“ (Jaromír Hasoň, flowee.cz). Pak by možná ti, co zde tak zarputile propagují striktní třídění v hodnocení žáků, došli k logickému závěru, že konkurenční boj, který by ve třídě tímto mezi dětmi nastal, měl prakticky negativní dopad na všechny ve třídě.

Jana
Jana
3. 2. 2019 19:37
Reply to  Lea

Paní Leo, asi jsem měla obrovské štěstí na pedagogy na základní škole, protože u nás ve třídě na základní škole (podotýkám za totality) panovala vesměs obrovská pohoda. Všechny děti, i ty méně nadané, měly o výuku zájem, našlo se tam sice pár výlupků, ale i ti se rádi učili, protože byli správně motivováni. Vzájemně jsme si pomáhali, k tomu nás vedla skvělá třídní učitelka, za což jí velmi děkuji.

A kam, že to většina dětí dotáhla? Téměř všichni jsou dnes lidé s několika vysokoškolskými diplomy, ve velké míře červenými, a to z různých oblastí. Mnoho z nich pracuje na vysokých postech v zahraničí.

Proč to vlastně píši? Protože ne všichni se zpočátku, v nižších třídách, jevili tak, že z nich něco pořádného bude. Dokonce by se o někom dalo říct, že to je největší blbec pod sluncem. Také jejich rodiče byli vesměs „obyčejní“ středoškolsky vzdělání lidé. A světe div se!

Co je podstatou? Na prvním stupni skoro všichni měli samé jedničky. A mnohdy si to někteří vůbec nezasloužili. Vadilo nám to jenom chvilku, hlavně, že u nás vládla převážně POHODA!

Proto jsem na této konkrétní diskusi. Abych se podělila s konkrétní zkušeností z mého dětství, že i s téměř samými jedničkami, téměř všem, to jde.

Lea
Lea
3. 2. 2019 20:04
Reply to  Jana

To bylo,je, i bude,že vždy nejvíc záleží na osobě učitele.Na známkách ne,nakonec to tu zaznělo několikrát,že na prvním stupni jsou známky zbytečné (natož v prvním pololetí první třídy).Bohužel ,tato „zvyklost“ se drží zuby nehty.Tak to paní učitelka vyřešila dobře,stejně jako mnoho dalších.Ale to bychom se vrátili zase na začátek a to je už zbytečné.

Jana
Jana
3. 2. 2019 20:56
Reply to  Lea

Přesně tak, paní Leo, když už známky na prvním stupni, tak opatrně, s velkou rozvahou a hlavně s rozumem. A někdo by se měl zamyslet nad tím, zda konečně nezavést plošně slovní hodnocení. Myslím, že by hned ubylo dětských traumat. I když psát slovní hodnocení, velký to kumšt. To já osobně bych raději ponechala větší část hodnotící škály pro výstrahu a diplomaticky zdůvodňovala a zdůvodňovala… 🙂

Jana
Jana
3. 2. 2019 20:21
Reply to  Jana

Pokud by třeba ještě někoho zajímalo, jaké obory převažují, tak sděluji, že PEDAGOGICKÉ, FILOSOFICKÉ, JAZYKOVÉ a EKONOMICKÉ a nakonec různé TECHNICKÉ… 🙂

Jana
Jana
3. 2. 2019 21:19
Reply to  Lea

To máte pravdu, paní Leo, bude to běh na dlouhou trať… Velice zvláštní na tom je, že děti z minoritních skupin známky ostatních dětí příliš nezajímají, mám tedy na mysli zejména dětí asijského původu. Mnohdy ani nevědí, jaké známky má spolužák s ním sedící v lavici. Čím to asi bude?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
3. 2. 2019 10:03
Reply to  Honza

Na podzim 2017 jsme dělali rozhovor s Ivanou Přibáňovozu, která pracuje ve Velké Británii jako asistentka pro jinojazyčné děti, z velké části romské. Dopodrobna jsme se jí vyptávali, jak to chodí, ale na to tady není prostor. Já si ale pořád pamatuju jednu věc, co tehdy řekla, a šla jsem to teď vyhledat: „Mnozí romští rodiče, které znám, chodilo do zvláštní školy nebo propadlo a nikdy ve škole nezažilo pocit úspěchu. Když slyší od učitele nebo od nás asistentů chválu na své dítě, jsou z toho dojatí. Nejednou se nám na třídních schůzkách stalo, že se tatínek po takové pochvale rozplakal.“ Dokud nepochopíme tohle, tak můžeme pořád na někoho ukazovat prstem a točit se v kruhu. Nejde o žádné sluníčkářství, ale o zkoumání příčin, pokud možno bez předsudků. Alespoň si připustit, že něco se dá změnit, když se změní podmínky a přístup. Nemluvím o zázracích, ale o reálných možnostech změny. A ta musí vycházet z poctivé analýzy situace.

Eva
Eva
3. 2. 2019 10:35

Nebudu popisovat celý příběh, ale jednu zkušenost jsem udělala. Taky jsem měla zpočátku obavy, ale pokud to bylo možné žádné rozdíly mezi děti jsem nedělala a když bylo možné za něco pochválit u těchto dětí, tak jsem chválila. Věřte, že to rodiče ocení. Nevím proč, ale teď mně zdraví i romské děti, které jsem neučila. Mám rodinu, kdy máma řekla, on by potřeboval Vás, vy na něho platíte.

Honza
Honza
3. 2. 2019 14:10

Školství má v prvé řadě naučit děti co nejvíce. Ne je zdržovat cikanskymi dětmi, které sice dostanou jedničku ale předmět nezvládají. Školství má být v prvé řadě koncipivano pro majoritní společnost a mělo by vytvářet elity nikoli srazet nadané děti a stahovat je do průměru. Jedničku si musí zasloužit jak majoritní tak cikánské dítě. A nějaká nostalgie cikánských rodicu nehraje roli. A skutečně nevím proč by se kvůli nějakému vděku cikánských rodicu měl aplikovat nesmysl jako je rasismus naruby.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
3. 2. 2019 14:58
Reply to  Honza

Kde je v článku něco o zdržování, když jde o třídu, kde jsou jen romské děti? Ať se napíše cokoli, jako odpověď vždycky přijde tato odrhovačka? Jinak se to nazvat nedá. Zajímavé je i to zdržování jako argument. Žijeme opravdu ve „vlčí“ době, kdy se nenecháme nikým zdržovat – v honu za čím? Každý jde ven s názorem, i když má přínos i přidanou hodnotu nula. Ale proč se nevyjádřit že? Je to tak snadné, napsat něco na internet. Odpovědnost žádná, tak proč si neudělat dobře. Doba, která devalvuje hodnotu názoru.

Jana
Jana
3. 2. 2019 16:41
Reply to  Honza

Pane Honzo, Vy tedy propagujete čistý kapitalismus, viz. můj příspěvek výše. Romy byste tedy do školy poslal jenom proto, aby majoritní skupina utvořila elitu, která by mohla Romy vykořisťovat? Nebo byste je do školy neposlal vůbec? … Aby se jednou Vaše potomstvo nedivilo, že z Vaší majoritní skupiny bude ta minoritní a vykořisťována bude právě ta Vaše „elita“.

Jana
Jana
3. 2. 2019 18:14
Reply to  Honza

Pane Honzo, pokud je dítě nadané, je velmi malá pravděpodobnost, že ho něco stáhne do průměru.

Máte pravdu v tom, že jedničku si musí zasloužit každý, ale taky každému bez jakéhokoliv rozdílu musí být vytvořeny podmínky k tomu, aby ji vůbec mohl získat. Pokud po někom chcete, aby byla jednička zásluhou pro všechny bez rozdílu, nemůžete tedy koncipovat školství v prvé řadě pro majoritní skupinu.

Protože by pak z toho logicky vyplývalo, že by vytvořené školství v prvé řadě pro majoritní skupinu, znevýhodňovalo skupiny minoritní, a tudíž by tyto minoritní skupiny musely být hodnoceny jinak než skupina majoritní. Logicky by tedy děti minoritních skupin musely být oproti dětem z majoritní skupiny nadhodnocovány, aby to bylo alespoň trošku korektní pro všechny strany.

A Vy přeci určitě chcete být spravedlivý ke všem, že? 😉

Jana
Jana
3. 2. 2019 22:37
Reply to  Honza

Pane Honzo, pokud jste si dovolil jen tak s prominutím fláknout svůj příspěvek ihned po příspěvku paní Ivany, bývalé ředitelky ZŠ, která se jako fundovaný člověk k tématu vyjádřila naprosto brilantně, svědčí to o tom, že Vám již nepomůže ani svěcená voda. Škoda, že tento příspěvek nelze nějak vyčlenit a škoda, že tato debata právě tímto příspěvkem neskončila.

Honza
Honza
4. 2. 2019 06:27
Reply to  Jana

Dobre ráno děvčata, odpovím Vám komplexně. Nejsem pro kapitalismus jako takový í když řešit kapitalismus v této debatě je trochu mimo. Jinak vykořisťováni jsme téměř všichni až na cikány. Vzhledem k tomu jakou mají prvňáci z řad cikánu prupravu před nástupem do školy a následně jak se věnují studiu tak asi plošné jedničky jsou mimo mísu…a hlavně školství musí být pro majoritní společnost a minority se musí přizpůsobit.

Jana
Jana
4. 2. 2019 09:00
Reply to  Honza

Pane Honzo, tak nejprve bychom si měli ujasnit, co slovo „plošně“ znamená, neboť si nejsem zcela jistá, zda ho chápete správně. V článku se hovoří o konkrétních dětech jedné konkrétní třídy a jejich známkování samými jedničkami, které dle slov hodnotící kantorky jsou u všech těchto dětí zasloužené. Nikde jsem se nedočetla, že by v něm byla zmínka o plošném hodnocení samými jedničkami. V článku se nerozebírá známkování např. dětí z celého kraje, dětí z celé ČR prvních tříd samými jedničkami.

Vzhledem k tomu, jak jste koncipoval svůj příspěvek bylo zcela na místě popsat, co je kapitalismus, protože Vaše úvaha k němu a jeho propagaci vedla. Pokud jste se zmínil o tom, že jsme vykořisťování téměř všichni, tak s tímto bych si dovolila s Vámi naprosto souhlasit. Jen bych Vás popravila, že rozhodně nemůže být řeč o tom, že nejsou vykořisťováni Romové. Ti jsou prakticky vykořisťováni i vykořisťovanými, a to by mohlo být opravdu, ale opravdu na dlouhou debatu…

Jana
Jana
4. 2. 2019 09:19
Reply to  Honza

Pokud by školství mělo být, pane Honzo, koncipováno pro majoritní skupinu a minoritní se musí přizpůsobit, musí být minoritní skupiny ve známkování nadhodnocovány, a tomu se holt zase bude muset přizpůsobit majoritní skupina tak, že se s tím bude muset smířit. 😉

Jana
Jana
4. 2. 2019 20:04

Dobrý večer, pročítám si veškeré komentáře k článku. Postupně dospívám k závěru, že lidé převážně s technickým vzděláním jsou spíše pro striktní třídění v hodnocení žáků, členění by jim nečinilo pravděpodobně žádný problém. Kdežto lidé zabývající se převažně společenskými vědami zastávají opačný názor. To by bylo velice zajímavé prozkoumat hlouběji. Zajímavý by byl výstup, kolik procent respondentů zabývajících se přírodními vědami je pro nevyužítí celé hodnotící škály v první třídě, případně kolik stupňů na škále by respondenti využili. U respondentů zabývajících se společenskými vědami si dovedu výstup představit.

Monika Č.
Monika Č.
5. 2. 2019 18:48

Tedy, nenapadlo by mě, kolik diskuze tento článek vyvolá. Ale jsem za to ve finále velmi ráda. Nad některými komentáři mi tedy opravdu zůstává rozum stát… Ale nakonec jsem moc šťastná, že jsem se rozhodla tak, jak jsem se rozhodla 🙂 A na konci roku dostanou opět všichni jedničky. Děti v té třídě nejsou líné, nadšeně spolupracují a o to mi jde především. S tím se dá pracovat do budoucna. S chytrým, ale arogantním a neochotným člověkem se totiž vždycky bude pracovat hůř, než s člověkem, který je pro věc zapálený i když občas udělá chybu. Naprosto si stojím za svým rozhodnutím 🙂
Přeji všem krásný den,
Monika Čerminová , „ta sluníčkářská neučitelka“ 🙂

Jitka Polanská
Jitka Polanská
5. 2. 2019 18:55
Reply to  Monika Č.

Pani ucitelko, za me RESPEKT.

Eva
Eva
6. 2. 2019 14:30

Paní učitelko, za mně jste jedničky Vy, protože jste si dovedla obhájit svou práci. Pokud se Vám podaří vést tyto děti tak, že pochopí, co dělají pro sebe a pro svůj život, svým vztahem k dětem dokážete působit i na rodiče, udělala jste veliký kus práce. Ještě zbývá jedna věc, kterou si musíte sama vyhodnotit. Jakou metodu použít, aby opravdu děti věděly v pozdějších letech, že nemusí být vždycky jednička, ale že i ta dvojka byla zasloužená. Jde přece o to, aby děti poznaly, jaké možnosti vzdělání přináší. Věřím, že si s tím poradíte. Držím Vám palce



Pro komentování se přihlaste



Vyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.