„Kradete nám budoucnost!“ Dívka s nevinnou tváří apeluje na politiky, ať popoženou opatření proti změně klimatu. Nebo bude zlePřed pár měsíci jsme si v redakci naplánovali, že napíšeme o šestnáctileté Švédce Gretě Thunberg a její školní stávce. Apeluje na politické činitele, aby rychle přijali opatření, která zmírní globální oteplování, aby se k této hrozbě stavěli méně liknavě. Mezitím Greta jela promluvit na Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu a její protest se stal kolektivní akcí pod názvem Fridays for Future, Pátky pro budoucnost. Mladí po celém světě se k mladé (a postavou maličké) Švédce  přidávají a jejich počet roste. Dospělí nám kradou budoucnost, říká Greta a s ní ostatní protestující. 15.března chystají celosvětovou studentskou stávku, zapojí se i čeští středoškoláci a vysokoškoláci. Už ten článek nemůžeme odkládat.

Greta Thunberg začala stávkovat po loňských letních prázdninách. „Školní stávka pro klima,“ napsala na kartón a posadila se s ním před švédský parlament, což nezůstalo bez povšimnutí. Po nějaké době stávku omezila pouze na pátky, a i když její rodiče říkají, že učivo dohání poctivě o víkendu, mnohým lidem, učitelům zejména, se tato akce moc nelíbí. Nezpochybňují ani tak její důvody, ale děsí je stávka jako prostředek vymáhání změny. Stávka dětí.

Když ale nikdo jinak neposlouchá, nedá se nic dělat. Toto je postoj šestnáctileté Švédky, která dokáže s nevinným a klidným výrazem bez emocí říct, že dospělí ukradli mladé generaci budoucnost, a je tedy třeba protestovat a nevzdat to, dokud se něco nezmění. Proč chodit do školy, když možná žádné potom, na které škola připravuje, nebude?

Žádných konkrétních změn se Greta zatím nedočkala, ale v Davosu jí zatleskali a hlavně: ve 300 městech po celé světě se k ní přidávají další a další mladí lidé. Obzvlášť velké byly protesty v Belgii – tam na konci ledna vyšlo do ulici 30 000 studentů – nebo ve Švýcarsku. Ale konají se i v Ugandě nebo v Austrálii. 15.března se chystají demonstrace v padesáti zemích. Greta říká, že takový dopad si na začátku určitě představit nedokázala. „It´s crazy,“ říká svou skvělou angličtinou. Mluví vždy velmi klidně a precizně, každé slovo je k věci.

Podle posledních vědeckých zjištění se voda v oceánech otepluje o čtyřicet procent rychleji, než odhadovaly předchozí předpovědi. V říjnu začala kolovat zpráva o reálném riziku, že se teplota  během příštích dvanácti let globálně zvedne o více než 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období. Dokonce se mluvilo o růstu o 3 stupně, který by měl katastrofální důsledky.

Greta a její rodiče žijí ekologicky, rodiče na její popud přestali létat letadlem (Greta jela do Davosu vlakem, trvalo jí to přes 30 hodin).

Mladá dívka má Aspergerův syndrom, což nepřímo se stávkou souvisí. Říká o sobě, že si vybrala tuto formu protestu, protože ladí k tomu, že není tak společenská jako jiní. Teď je ovšem v čele obrovského hnutí. Mluvit na veřejnosti umí skvěle.

Pozornost, která se na ni upírá, ji samozřejmě trochu vykolejuje, i proto, že se o ni otírá hodně haterů a posměváčků. Ale pokud tahle mediální pozornost, která mě zasahuje, znamená, že se bude psát o změně klimatu, je to pro mě ok, říká.

“Doufám, že za pět let se už klimatem zabývat nebudu,“ říká dále Greta, „protože to by znamenalo, že vše je v pořádku. Ale spíš si myslím, že budu, a se mnou hodně dalších lidí, protože v takové jsme situaci. Už teď vidíme ty důsledky, a za pět let je uvidíme ještě jasněji.“

I čeští studenti už se chystají za školu. V pátek 15. března se průvod bojovníků za klima, který se schází na facebookové stránce Fridays For Future Česká republika, vydá z Klárova na Malostranské náměstí.

Greta Thunberg jako malá, s mladší sestrou.
 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
lea
lea
9. 3. 2019 12:06

No,žít ekologicky ,je jistě chválihodné.Na tom by se jistě i děti mohly podílet. Proč ne.Je třeba je k tomu vést a vychovávat.Ale otázky klimatu tu řeší mnoho odborníků a panuje tolik názorů, že je těžké se v tom orientovat i pro dospělé,natož pro děti.

Václav
Václav
9. 3. 2019 20:43
Reply to  lea

Co je na otázce klimatu podle Vás tak těžké? Ekologie a boj o udržení klimatu musí začít u každého z nás – v naší peněžence a v naší popelnici – myšleno tak, že musíme změnit své návyky v tom, co nakupujeme, od jídla, přes elektroniku až po benzín, a v tom, čím zamořujeme přírodu. Dokud nezměníme tohle, bude v celosvětovém ničení přírody pořád příliš mnoho peněz a nadnárodních zájmů na to, aby se něco změnilo. Na pochopení tohoto nepotřebujete být expert. I Greta to chápe a to je jí teprve šestnáct.

Gretin postoj je ve své přímočarosti milionkrát lepší, než co dělají jiní „proroci a kazatelé“ všeho druhu. Mezi nimi třeba nebetyčně pokrytečtí vegani, kteří vám klidně vynadají za to, že globálně oteplujete Zemi, protože kvůli masu k vašemu obědu musela být odněkud někam převezena kráva, jen aby si pak pochutnávali na chia semínkách dovezených z Brazílie lodí, která má emise jako milion aut, což jim nevadí, protože o těchto věcech se v jejich kruzích nemluví a proto jim to nikdo neřekl.

lea
lea
10. 3. 2019 10:01
Reply to  Václav

Ale s tím já naprosto souhlasím.Snad jsem to i napsala. Žít a chovat se ekologicky ,to by měl každý a je dobře,když se zapojují děti,nejen Greta.Tím,že to je složité ,jsem myslela třeba otázku globálního oteplování,na tom se stále nemohou shodnout ani odborníci

Václav
Václav
10. 3. 2019 11:03
Reply to  lea

Chci říct jen jedno. Lidé by se měli k přírodě chovat zodpovědně bez ohledu na to, co si myslí o globálních změnách klimatu. To, jestli tento problém existuje, nebo ne, je přitom úplně vedlejší a nekonečné debaty o tom slouží pouze lidem, kteří hledají výmluvu pro své nicnedělání.

Václav
Václav
9. 3. 2019 17:52

V šestnácti letech má víc rozumu, než drtivá většina lidí. A co je nejdůležitější – na rozdíl od většiny ostatních začala u sebe. To je velmi výjimečný a sympatický jev. Většina „kazatelů“ totiž pokrytecky káže ostatním vodu, aby sami pili víno.

Není reálné věřit, že svou činností donutí největší znečišťovatele ovzduší a přírody obecně ke změně. Ale dělá maximum, co může udělat každý z nás jako jednotlivec – mění svět k lepšímu tím, že mění svůj vlastní přístup, a jde ostatním příkladem. Svět se totiž nikdy nezmění, pokud každý nezačneme u sebe. „Kázat“ ostatním je možná fajn pocit, ale k ničemu. Proto je dost o ničem i ten avizovaný průvod.

Jen mě dost zaráží, co takový článek dělá na webu „o všem podstatném ve vzdělávání“, když se školstvím nemá absolutně nic společného. Zmínky toho typu, jako že ona protestující dívka občas kvůli protestům nepřijde do školy, se podle mě nepočítají.

Lucie Fialová
Lucie Fialová
10. 3. 2019 10:02
Reply to  Václav

Vidíte to, a podle nás ano. A pak je tu ještě celá oblast občanského vzdělávání…

Václav
Václav
10. 3. 2019 10:54
Reply to  Lucie Fialová

Paní Fialová, oceňuji, že se narozdíl od paní Polanské snažíte o co nejstručnější odpovědi, ale dost často v nich chybí jakýkoliv argument, na který by se dalo smysluplně reagovat. Chcete-li komunikovat takto, pak pro vás mám ještě kratší návrh – můžete rovnou mlčet a vyjde to nastejno. 😉

Eva
Eva
11. 3. 2019 08:22
Reply to  Václav

Je vidět, že zařazení environmentální výchovy do vzdělávání dětí přináší své ovoce. Příroda je něco, co potřebujeme všichni. Jen mi starší se už nějak smiřujeme s tím co je, ale mladí mají život před sebou a mají tu potřebu vnímat krásu přírody, protože ta umí nabízet a vyber si. Už jen střídání ročních období přináší radosti, a jak je poznat změny, které se za těch čtyřicet let odehrály. Rozdíl je v tom, že automobil, když se pokazí můžete nahradit jiným, dům můžete postavit i třikrát za život. Ale příroda, pokud ji zničíme a necháme vymírat živočišné druky, rostliny, které přináší krásu, zůstanou jen ta plechová auta,kterými už nebudeme mít šanci za všemi těmi krásami vyjet. A co víc, planeta je nás všech ať jsme bílí, černí, mluvíme jinými jazyky,máme jiné kultury. To, že někdo kácí pralesy na to aby se uživil a nebo aby z toho měl pořádný zisk je rozdíl. Naučili jsme se používat všechno bohatství, které příroda a planeta nabízí. Ale umíme to všechno používat tak, aby to mělo smysl? Když vidím každé ráno pravidelně přijíždět auta k ZŠ, tak si říkám, je to opravdu potřeba dělat takový servis dětem, když přijíždí ve stejnou dobu autobus? Naučili jsme se využívat přírodu ke svému pohodlí a zapomněli jsme, že příroda je také živý organismus o který je potřeba se postarat, aby mohl žít. A byla bych moc ráda, kdyby ti mladí do té stávky šli opravdu s myšlenkou, že pro svou budoucnost chtějí něco udělat a že ví proč to dělají. Chtělo by to se jich ptát, s jakou myšlenkou jste sem dneska přišli? Ne aby tato akce sloužila někomu jako ulejvárna se školy. Možná, kdyby někdo z kantorů podpořil jejich myšlenku a šel s nimi do toho, udělal by hodně, mladí by pochopili, že v tom nejsou sami a že i těm starším na něčem záleží.

Eva
Eva
11. 3. 2019 20:48
Reply to  Eva

Jsem moc ráda, že jsem se nemýlila. Na internetu vyšla zpráva, že páteční stávku 2 500 studentů podpořilo našich 100 vědců zabývajících se otázkou klimatu. Doufám, že se připojí i učitelé, vždyť o tom je také výchova. Ty děti už nejsou děti, jsou to studenti a ti už chápou, proč je důležité mít zítra slunce nad hlavou, čerstvý vzduch a přírodu kolem sebe. Držím jim palce a nejen jim, ale všem mladým, kterým o něco jde.

Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
13. 3. 2019 23:48

V 80. letech existovaly informace, že svět skončí v roce 2008, protože lidstvo ničí přírodu, a ničí ji tak, že v roce 2008 už ji zničí natolik, že tím zničí samo sebe. To samozřejmě děti jako Greta Thuberg nevědí, protože v 80. letech ještě nebyly na světě.

Eva
Eva
14. 3. 2019 13:09

Možná že se brzo dočká Grega toho, že se nebude muset být, že dostane žihadlo. Za to se bát bude, jestli ta jablka někdo opyluje. Ono už těch předpovědí bylo hodně. Naše generace taky říkala přežijeme rok 2000? Přežili jsme, ale ty následky vidíme. Vždycky jsme se báli velkého bláta, teď jsme rádi, že nám naprší. A nechtějte vidět tu naši řeku na které krásně hučel splav. Takže ono to třeba nějak dopadne. Poznají to naše děti.

Václav
Václav
19. 3. 2019 08:48

Koukám, že to nakonec se vší tou environmentální výchovou není až tak žhavé. Dívka sice vede plamenné řeči, ale sama se chová jak zvíře. Mrzí mě, že jsem se v ní tak spletl. Toho jednorázového bordela, který ona vyprodukovala během jediné cesty vlakem… tolik já „vyrobím“ asi tak za dva týdny a to ještě polovině z toho najdu nové využití. Fuj.

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/93856/ekologie-naruby-aneb-jak-skolacka-greta-zachranuje-klima-haldami-plastoveho-odpadu.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Eva
Eva
22. 3. 2019 12:07
Reply to  Václav

Pane Václave, ona ten nepořádek udělala , ale už z věcí, které byly vyrobeny, tudíž s tím už nic nenadělá. Záleží teď na tom, jestli to opravdu roztřídila tak aby to bylo možné třeba recyklovat. Kdyby vezla skleněné nádobí, nebo třeba papír na potraviny, bylo by to stejné. Za to, že výrobci dávají potraviny do takových obalů, za to ona nemůže. Je to sice divné, že už tak mladá holka mluví na kongresech, ale není sama. je víc mladých, kteří nesouhlasí s tím, jak se mi starší chováme. Záleží, co se jim v životě postavilo do cesty a zkouší, jestli se něco povede. U nás byl taky J, Palach, který chtěl něco změnit. Otázka, myslíte, že se mu to podařilo? Ale tahle debata sem nepatří, to je jen zmínka, že mladí jsou taky někdy naštvaní a chtějí něco změnit. V našem městě se toho také hodně změnilo, v rámci uprav města přibylo chodníků, cest dláždění, ubylo zeleně a každý se diví, proč je na ulicích v létě tak horko. Hlavně, že je všechno symetrické a podle architekta. Kousky krásně přírody s tajemstvím, aby teď člověk pohledal. Krásná zákoutí, zelený háj, kde si člověk může sednout do trávy a dívat se do korun stromů je jak se říká v háji.

Václav
Václav
23. 3. 2019 10:21
Reply to  Eva

Ty věci byly vyrobeny, protože je po nich poptávka. Greta vytvořila poptávku, čímž používání těchto obalů finančně podpořila. Kdyby lidé odmítali kupovat zboží balené do nerecyklovatelných obalů, tak by výrobci takovéto obaly nepoužívali. Tak jako každý v její situaci, i ona nese svůj nesporný díl odpovědnosti.

To platí i pro architektonické úpravy měst. Lidé mají právo se zajímat a vyjadřovat své postoje k navrhovaným změnám. Ta úprava nevznikla ze dne na den, podle zákona jejímu schválení jistě předcházela lhůta na připomínkové řízení. Využila jste ji?

Ono je snadné říkat, že všechno špatné udělali ti okolo.

Václav
Václav
23. 3. 2019 12:26
Reply to  Václav

Nikdo Gretě nebránil koupit si třeba nějaké nebalené ovoce, pár kousků pečiva v rozložitelném papírovém sáčku a pití do vlastního hrnku (většina automatů a restaurací na evropských nádražích a letištích už dnes umožňuje vlastní opakovaně použitelný cestovní hrnek, nebo na to již houfem přecházejí). Nebo cokoliv jiného podle její chuti – obchodů, kde se dá nakoupit jídlo balené v rozložitelných, recyklovatelných nebo znovu použitelných obalech, nebo rovnou nebalené, přibývá jako hub po dešti.

Místo toho šla a dobrovolně nakoupila ve fastfoodu jednorázově použitelné plasty, kterým se mohla v klidu úplně vyhnout, a které díky ní nakonec skončí v některé čínské řece a nakonec v oceánu, protože Evropa (a USA) „recykluje“ hromady plastů tak, že je prodá Číně ke zpětnému použití. 😉

Eva
Eva
24. 3. 2019 11:10
Reply to  Václav

Pane Václave, to byste musel znát, jak bych u nás pochodila s připomínkovým řízením, u nás se na nic nikdo neptal. Ale to je jiná kapitola. O Gretė a všeho kolem by byla dlouhá debata.

Václav
Václav
24. 3. 2019 13:23
Reply to  Eva

Jednání člověka by mělo být konzistentní s jeho názory, k tomu bychom měli vést své děti. Pokud někdo jede veřejně obhajovat ochranu planety a přitom vědomě nadělá naprosto zbytečně velkou uhlíkovou stopu, pak jeho názory nestojí za zlámanou grešli. Do článku ukazujícího, že i mladí jsou stavem přírody znepokojeni, by se jistě našel někdo, kdo nečeká, až se za něj uskromní jiní. Jak říkám – Gretě jsem velmi fandil, ale o to víc jsem její lhostejností zklamán. Víc k tomu asi ani nemám co dodat.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.