Miroslav Hudec: Ve zvláštní škole mu bude líp, paní Čonková. Historka, která je koncentrátem dvacetileté praxeHodně se teď v odborné i laické veřejnosti diskutuje o takzvané inkluzi, tedy o společném vzdělávání prakticky všech dětí (s určitými výjimkami) bez ohledu na to, zda trpí nebo netrpí nějakým handicapem. A objevují se i znepokojivé tendence, v podstatě hlasy pro segregaci, které děti předem dělí na lepší a horší. Zastánci segregace tvrdí, že ty „horší“ budou ty „lepší“  brzdit. Samozřejmě to není pravda. V každé malé sociální skupině, a tou je i školní třída, probíhá složitá vzájemná interakce, ze které profitují všichni její členové, pokud je ta skupina dobře řízena. Bylo by to na samostatný článek, tady stačí jen připomenout prokázaný fakt, že nejlépe dítě pochopí učivo, když má za úkol vysvětlit ho kamarádovi. Třeba tomu, kterému jde učení hůře než jemu. Tudíž segregace ve vzdělávání poškozuje každé dítě. To méně nadané, i to nadanější.

Tohle fatálně nepochopil minulý režim. Navzdory tomu, že formálně proklamoval zvýšenou péči o takzvané dělnické děti, ve vzdělávání je segregoval jak na běžícím pásu. Ty nejchudší, sociálně nejslabší, bez potřebného domácího zázemí, ty hlavně. Nikdy ovšem neopomněl tvrdit, že je to pro jejich dobro. A jak bylo tehdy zvykem, aniž se ptal rodičů, zda o takové “dobro“ stojí. Speciální školství postupně přestalo být službou pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a stalo se školstvím pro chudé a nejchudší.

Malý Rom Pepík Čonka, říkejme mu tak, se ke mně dostal v pololetí 1. třídy. Do té nastupoval po ročním odkladu, a protože nechodil do mateřinky a přípravné třídy tehdy nebyly, moc mu ten odklad nepomohl. Dostal na vysvědčení velkou pětku a spolu s ní návrh na přeřazení do zvláštní školy  – dnes se jim říká praktické základní. On sice úplně na pětku nebyl, ale jak mi řekla jeho paní učitelka, kdyby mu ji nedala, nemohla by podle předpisů ten návrh podat. A navíc je přesvědčena, že jestli není na pětku teď, bude na ni na konci první třídy nebo ve druhé, nejpozději ve třetí.

V intelektových testech pro většinovou dětskou populaci Pepík vyšel celkově lehce podprůměrně. A  – typicky pro děti s nepříliš podnětným rodinným zázemím – slabé byly zejména ty části zkoušky, které jsou závislé na znalostech. Slušné naopak praktické myšlení, lidově se mu říká zdravý nebo selský rozum. V žádném případě tedy nešlo o dítě s lehkou mentální retardací, což už tehdy byl jediný legální důvod pro vyřazení z hlavního vzdělávacího proudu.

Další sloupek Miroslava Hudce si můžete přečíst zde nebo zde.

Dnes by tenhle závěr stačil, Pepík by zůstal na základce a za pomoci individuálního vzdělávacího plánu by postupně doháněl v učivu spolužáky. Tehdy ale o osudu dítěte rozhodovala zvláštní komise, takzvaný poradní sbor. Scházela se dvakrát ročně a zejména po jedné z nepovedených školských reforem (množinová matematika – pamětníci vědí) zvládla při dvoudenním zasedání zařadit do desítky zvláštních škol po okrese klidně i stovku dětí.

Před touhle komisí se ocitla i Pepíkova maminka. Členové si podávali z ruky do ruky ušmudlané Pepíkovy sešity a výtvarné práce. Školní lékařka ukázala mamince písanku s neuměle nakreslenými čárkami a obloučky, které utíkaly z řádky:

„Uznejte, paní Čonková, tohle přece není na normální školu.“

Předseda komise, okresní školní inspektor, ředitel zvláštní školy, Pepíkova třídní – všichni souhlasně pokyvovali hlavou. Paní Čonková se snažila něco namítnout, vzpomněla si, co jí nakázal manžel, který ale odmítl jít před poradní sbor s ní.

„Nebuďte smutná,“ zahlaholil ředitel zvláštní školy, když zahlédl slzy v jejích očích. „On se Pepík v životě neztratí. Učím už hezkou řádku let a potkávám bývalé žáky a oni si leckdy vydělají víc než já.“

Paní sklopila oči a mlčky koukala na své ruce, plné mozolů po létech dřiny s vidlemi a lopatou v místním kravíně.

„Tak na shledanou a pošlete dalšího,“ ukončil jednání předseda a obrátil se k písařce: „Poradní sbor při Odboru školství Okresního národního výboru v…… zařazuje Josefa Čonku, narozeného…  bytem….. do zvláštní školy.  Odůvodnění: z důvodů lehké mentální retardace není schopen vyhovět nárokům základní školy.“

V tomto minipříběhu je koncentrována moje poradenská zkušenost se stovkami podobných dětí za více než dvě desítky let praxe před Listopadem 1989. Spousta lidí vůbec nemá ponětí, co se tehdy ve školství dělo. A navíc my lidé strašně rychle zapomínáme…

Miroslav Hudec je dětský a školní psycholog. Vystudoval  psychologii na Filosofické fakultě UK v Praze. Po absolutoriu pracoval třicet osm let v Pedagogicko-psychologické poradně v České Lípě, z toho dvacet jedna jako ředitel tohoto zařízení. Po roční etapě na pozici  školního psychologa na střední odborné škole v současnosti působí v poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Zaměřuje se na vztahy rodičů a dětí, na problémy výchovy a na příčiny poruch chování u dětí.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
722 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
14. 3. 2019 14:12

Jak já bych mu přála učit ve třídě, kde je několik inkluzívních žáků!!!

Daniela
Daniela
14. 3. 2019 14:29
Reply to  Magda

Nemám zkušenost, že by se ,byť jen zaostávajícím žákům, někdo zvlášť věnoval, spíše naopak.

Magda
Magda
14. 3. 2019 16:43
Reply to  Daniela

No právě. Spolužáka brzy omrzí cpát něco do hlavy nekomu,kdo to není schopen pochopit. A učitel nemá čas věnovat se pomalým, když musí učit rychlé- nebo se pomalým věnovat bude a doplatí na to ti nadanější.

Renďa
Renďa
2. 4. 2019 09:59
Reply to  Daniela

Takovou zkušenost též nemáme.
Učitelky se těmto dětem bohužel nevenuji, protože jsou zahledene pouze do těch dětí, které jsou soutěžící a pouze umí a nemají s nimi žádnou práci. Rodiče s dětmi jsou přetěžovány tzv. úkoly : Práce v hodině na 2 stránky, které si dítě musí dodělat doma, protože p.ucitelka není schopna dítěti vysvětlit. Ptám se na co chodí tedy deti do školy? Je to především vizitka neschopnosti učitelky danému dítěti vysvětlit tak, aby pochopilo a uchopilo látku a mohlo se pohnout z místa a ne ho v tom utapet.

David
David
14. 3. 2019 14:39
Reply to  Magda

Dobrý den, to se tomuhle pánovi nemůže stát… Ale, radit umí dobře!!!

Káča
Káča
14. 3. 2019 16:58
Reply to  David

Líba
Líba
14. 3. 2019 14:56
Reply to  Magda

Inkluze žáků je nesmysl. Velký nesmysl. Měla jsem mnoho výborných kantorů a také slabší spolužáky. Pro mě žádný dobrý podnět. Žádný růst. Spadla jsem na skoro průměr. Inkluze žáků? Nikdy! I pro kantory to musí být víc jak těžké. Ze své nejbližší rodiny: Zeť svého času byl přeřazen do „zvláštní“ třídy. Tuším že první. Absolvoval. Byl „vrácen“ zpět do běžné školy. Dnes Ing. ekonom. Kdyby zůstal v běžné, pokulhával by, nestačil by, klesl by, patřil by mezi slabé až slabší. Možná by se vyučil.

Barbora
Barbora
14. 3. 2019 15:17
Reply to  Líba

nezlobte se, ale pokud pouha pritomnost slabsich zaku ve tride zpusobila vas pokles „na prumer“ (co to znamena? trojky?), tak jste proste asi nebyla tak talentovany studijni typ, a ti kantori asi take nebyli az tak dobri.

Magda
Magda
14. 3. 2019 16:45
Reply to  Barbora

Ono nejde o „pouhou přítomnost“, ale o to, že se učitel musí věnovat těm nejslabším a tudíž zanedbává ty druhé. A on jen málokdo je v dětském věku tak rozumný, aby si informace sháněl sám mimo školu.

Jana
Jana
16. 3. 2019 13:02
Reply to  Barbora

dovolím si s Vámi nesouhlasit. Jak píše pí/sl. Magda. „Pouhá přítomnost“ slabších žáků v hodinách výrazně zpomaluje celou práci – prostě se jede podle tempa „nejpomalejšího kusu“ skupiny. Samozřejmě, je to i o kantorech, ale bohužel před cca 20 lety na základních školách bylo hodně kantorů, kteří se „prostě nechytli jinde“.

Renďa
Renďa
2. 4. 2019 10:11
Reply to  Jana

Je dosti zajímavé, že v klasické základní škole se nám kantoři věnovali a to doslovně, brali jen pár korun. Dnes berou víc jak 20 tisíc Kč a děti jsou jim sumak. Neumíš tvůj problém. To dítě to v hlavě má, jen to neumí ve správný čas použít. Stačí změnit jedno jediné slovo a ze žáka, který se jeví jako slabý vzejde vysoce kvalitní žák. Proč by to, ale kantor dělal, že? Když se vzhlizi jen k těm co jsou soutěživé, narušilo by to jejich představu. Zvolí se nejchytřejší dítě a ostatní ať se jdou klouzat. Nemůže se třída dělit a valit tempem nejchytřejších děti. To pak je diskriminace ostatních.Pak budou všechny děti v praktických školách a nebudete mít koho učit. Ale hlavně, že jste si nalestili své ego se svou pravdou a vystipali třeba i talenty.

Vladimír
Vladimír
15. 3. 2019 10:34
Reply to  Líba

Souhlasím s Vaším názorem. Má žena je učitelka a má s inkluzí mnohaleté zkušenosti. Jeden problémový žák naruší celou třídu a nic s tím neuděláte.
Žádný asistent Vám nepomůže, protože slovní umravňování k ničemu nevede.
Ti žáci, kteří pod dohledem speciálních pedagogů na zvláštní škole procházeli výukou se vyučili řemeslu a zařadili do života.
Ten pán psycholog je teoretik- radílek. Nikdy neučil a neví, o čem to je. Měl by si to vyzkoušet na vlastní kůži, a určitě by bojoval proti inkluzi, která ma za cíl zajistit nevzdělanost českých dětí.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:39
Reply to  Vladimír

Problém není v samotné inkluzi, ale jejím plošném nasazení, nedostatečném personálním a finančním zajištění. Oranžové ženy nacpaly zase všechny do jednoho pytle a ten hodily do dravé řeky. Bylo by na čase si přiznat, že nejsme všichni stejní, každý nemá na to se stát špičkovým chirurgem, nebo zručným dělníkem.

Klára Houšková
Klára Houšková
14. 3. 2019 14:59
Reply to  Magda

Přijde mi, že pán v životě neučil, ani takovou třídu nenavštívil. Věta – A Pepík by pomocí individ.plánu postupně doháněl spsolužáky…mluví sama za sebe. Nikdy jsem nezažila žáka, který by takto dohnal učivo ZŠ. A divím se, že se žádná PPP neozve a hrubě se neohradí. Já měla vždy zkušenost, že poradna dala doporučení do ZvŠ jen a pouze na podkladě standardizovaných intelektových testů s přihlédnutím dalších hledisek. A tvrdit, že ZvŠ – nyní praktická – je pro chudé a pro cikány, je opovážlivost. Jsem rozčílená diletantstvím a demagogií tohoto „psychologa“.

Magda
Magda
14. 3. 2019 16:48

Taky mě to zvedlo. Moje neteř s LMD byla taky zařazená do zvláštní školy, naštěstí měla rozumné rodiče, kteří proti tomu neprotestovali. Chodila do školy ráda, byla tam mezi prvními.Naučila se, co bylo v jejích schopnostech, vyučila se kuchařkou, dnes je z ní rozumná a spokojená žena. Kdyby byla postižena inkluzí, ve škole by byla nešťastná a skončila by maximálně jako uklízečka, nebo na dávkách.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 21:26
Reply to  Magda

To je také hlavní cíl celého humbuku, zvaného „inkluze“: výroba podprůměrných, pokud možno ze všech, a jejich následná závislost na sociálním systému…

Tereza
Tereza
18. 3. 2019 11:40
Reply to  Martin Vaněk

Zapřemýšlejte prosím nad tím co jste napsal. Můžete mi vysvětlit, jaký přínos má pro stát člověk závislý na sociálním systému? Žádný. Naopak, byť to zní hnusně, tak takový člověk je pro stát přítěž, a nevyhodíme ho za městské hradby jen proto, že jsme jako společnost pokročili o kousek dál. Cílem všeho, co „stát“ dělá (inkluze, RVP, očkování….) je produkce zdravého, pracujícícho dospělého, který bude odvádět daně. Že se to ne vždy daří (viz inkluze) je věc jiná…

Martin Vaněk
Martin Vaněk
19. 3. 2019 21:37
Reply to  Tereza

Pozn. redakce, Váš příspěvek byl zadržen systémem a po kontrole vyhodnocen jako nevhodný a smazán. Na vaše gradující komentáře si začali stěžovat další přispívající a požadují jejich smazání. Vaše příspěvky byly v minulosti již mazány. Prosíme, abyste se věnoval diskuzi s ohledem na téma a jako slušný člověk nebo z debatní zóny odešel. Příspěvky, které mají za cíl napadání druhých a šíření nenávisti, budeme mazat.

martin Vaněk
martin Vaněk
20. 3. 2019 21:40
Reply to  Martin Vaněk

Mažte, chátro, mažte… Na nic jiného se stejně nezmůžete.

martin Vaněk
martin Vaněk
20. 3. 2019 21:39
Reply to  Tereza

napište mi mail, odpověď mi byla cenzurována 😀 (v domokratůře – nevídáno… 😀

Renďa
Renďa
2. 4. 2019 10:17
Reply to  martin Vaněk

A co Jste psal?

Markéta
Markéta
14. 3. 2019 22:17
Reply to  Magda

Naprosto souhlasím

Míša
Míša
15. 3. 2019 14:30

Moje dcera ano… Takže asi jste toho v životě ještě moc neslyšela…

Slávka
Slávka
15. 3. 2019 12:03
Reply to  Magda

Moje sestra šla do zvláštní školy jen proto, že byla dyslektik. Že jí šla matematika, nikdo neřešil. Můj bratr byl taky dyslektik, ale chodil do školy v jiném městě, neměl s tím problémy. Moje sestra se vyučila, jezdí autobusem a má oprávnění na kamion. Měla horší pozici při výběru zaměstnání a to jen proto, že ve městě, kde jsme tehdy bydleli, nebyla specializovaná třída pro dyslektiky a učitelé se nechtěli komplikovat život.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:43
Reply to  Slávka

Možná se chtělo zeptat v jiné obci, městě a dojíždět do dané školy. O to se v první řadě měli zajímat rodiče, pokud sestra měla diagnostikovanou dys poruchu.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:45
Reply to  Jméno

Běžní učitelé tu nebyli, nejsou od toho, aby vyřizovali přestupy do jiných škol. Nemají na to pravomoce.

Anna
Anna
15. 3. 2019 20:55
Reply to  Magda

Inkluze 1 mentálně narušeného žáka kompletně zničí výuku ve třídě. Otázka zní: Má problematické vzdělání jediného člověka převážit nad dobrým vzděláním 25-30 jiných? Já říkám, že inkluze je zločin páchaný na zdravých dětech.

staro
staro
17. 3. 2019 18:58
Reply to  Magda

To je snad vymyšlené. Chodil jsem do školy za socializmu a do první třídy s námi nastoupilo několik Romů. Nikdo je neposílal do zvláštní školy, oni přestali záhy na učení stačit z jednoho prostého důvodu, protože do školy nechodili. Pořád chyběli, pak propadli do nižší třídy . Do zvláštní školy se posílali opravdu jen ti slabomyslní, a ne, že to byli Romové.

Johana
Johana
14. 3. 2019 14:17

Možná by pan psycholog doporučil i zrušení první a druhé ligy kopané? Přece by ti šikovnější fotbalisté přiučili ty z druhé ligy hrát lépe. No a ti prvoligoví by se od horších naučili toleranci, nelpění na výsledcích…hrajeme přece pro radost, že?

Luca
Luca
14. 3. 2019 14:31

Vzpomínám bohužel velmi dobře na soudružku učitelku a její pokusy poslat mě do zvláštní školy. Neváhala mě šikanovat před třídou, když jsem nechápala množiny. Například mě svlékla u tabule do kalhotek. Nebo mi psala poznámky za pozdní příchod do třídy, přičemž věděla, že mě spolužáci zamkli na WC. Nebo mě 40 minut zkoušela u tabule z látek, u kterých si byla jistá, že je nezvládnu ( u mne to byla a je matematika). Nebo…….. Naštěstí přišla revoluce, přeřazení do jiné ZŠ s normální ředitelkou a hlavně, úžasnou paní učitelkou Pěknou.

Helena Dianová
Helena Dianová
14. 3. 2019 14:57
Reply to  Luca

😢 je bohužel mnoho velmi podobných příběhů jako je ten Váš. Klobouk dolů, že jste to přežila a můžete o tom mluvit či psát- tim se většinou dost uleví ale člověka tyhle zkušenosti mohou i dost potrapit na celý život.
Mnoho štěstí Vám i všem, kteří si zažili v dětství podobná trápení 🍀🍀🍀

Luca
Luca
14. 3. 2019 15:24

Děkuji za milá slova. Dnes už o tom mluvit mohu a mluvím. Mnoho lidí si myslí, že jsou na takové odporné zážitky sami, ale bohužel se takové věci děly a dějí častěji, než jsme si ochotni připustit. Jakékoliv snahy lidi ( a děti ) rozdělovat jsou předem určené k zneužití jedincem, či skupinou vyvolených.
I já přeji mnoho štěstí a vůle těm, kteří si prošli zvůlí a zlem.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:47
Reply to  Luca

Co dělali rodiče???

Magda
Magda
14. 3. 2019 16:49
Reply to  Luca

Já tedy nevím, ale tohle se mi normální nezdá, kde jste do té školy chodila?

Luca
Luca
14. 3. 2019 17:09
Reply to  Magda

To, že se Vám něco nezdá normální neznamená, že se to neděje. Snad Vás potkávají a budou potkávat pouze „normální“ věci.

Magda
Magda
14. 3. 2019 17:25
Reply to  Luca

Za nenormální považuju chování té učitelky, ne vaše. Ale když jste si to přebrala takhle …

Luca
Luca
14. 3. 2019 17:58
Reply to  Magda

Jeden z následků té doby. Občas čelím nevěřícím odsudkům. Z písemného projevu jsem nepoznala,jak to myslíte.
Máte pravdu, normální to není, ale ani úplně neobvyklé. Kdyby tenkrát ZvŠ soudružka prosadila, zlomilo by mě to a nebyla bych tam, co dnes. Máma a její průbojnost také hrály roly. Ve vyšších ročnících mě bavilo předávat vědomosti dál, mělo to smysl. I v dospělosti to má smysl. S poznáním přichází tolerance a ta podle mne všeobecně chybí. Spíš vnímám soutěživost, ne spolupráci.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 21:28
Reply to  Luca

Tak do jaké školy jste to chodila, ať je možné se doptat…?

Luca
Luca
15. 3. 2019 08:56
Reply to  Martin Vaněk

Z osobních důvodů školu neuvedu.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 09:37
Reply to  Luca

Takže lžete! Je to prosté – jen si vymýšlíte báchorky, které mají podpořit určitou verzi. Pokud by to totiž byla pravda, mohli by vám to dosvědčit třeba spolužáci, že…

Luca
Luca
15. 3. 2019 10:33
Reply to  Martin Vaněk

Jste sprosťák

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 11:20
Reply to  Luca

Jsem jen upřímný… Ale to si mohou dovolit jen lidé, kteří nelžou…

Luca
Luca
15. 3. 2019 11:39
Reply to  Martin Vaněk

I já jsem velmi upřímná a nenávidím lež.Už jen proto, že díky lžím to soudružce procházelo. Máte jiné životní zkušenosti,pokud byste něco takového zažil,neopovážil byste se,ani nesnížil k tomu nařčení. Naučilo mě to velké vnitřní síle,i když přišla až v dospělosti. Díky tomu dnes nežehrám na osud,ale sama si jej tvořím a jsem šťastná.To se nezmění ani s vašimi neurvalými útoky. Ale třeba tak vyháníte svého démona a je Vám lépe. Kdybyste psal slušně, určitě by Váš názor také někoho zaujal.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 12:07
Reply to  Luca

Nepotřebuji kohokoli zaujmout…; realizuji se v práci, která mne baví a naplňuje. Jen nesnáším lháře a podvodníky, kteří to tu přivedli zugrunt…

Lea
Lea
17. 3. 2019 07:28
Reply to  Martin Vaněk

Zažila jsem něco podobného ,v mírnější formě.

BOHUMILA
BOHUMILA
15. 3. 2019 17:51
Reply to  Martin Vaněk

Paně Vaněk, jste hulvát.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 18:12
Reply to  BOHUMILA

To je věc názoru.

Pepina
Pepina
16. 3. 2019 07:10
Reply to  Martin Vaněk

I můj manžel měl podobné zkušenosti, na prvním stupni ho učitelka šikanovala, ale jako bonus jí to žrali ještě jeho rodiče, takže měl peklo ve škole a následně pak i doma ho řezali… Paní si nevymýšlí, takhle to opravdu mohlo být!

Káča
Káča
15. 3. 2019 20:55
Reply to  Luca

Pokud nechcete školu prozradit je to opravdu divné. Také tomu moc nevěřím to se tedy nezlobte. Nebo jste snad na té škole nějak zainteresovanå?

Lea
Lea
17. 3. 2019 07:34
Reply to  Káča

Co se tím změní , když Vám paní řekne jméno školy ? Akorát se tady rozpoutá diskuze o ničem.

martin vaněk
martin vaněk
17. 3. 2019 11:06
Reply to  Lea

LUCA, LEA… kdybyste si alespoň měnili pozorněji ty nicky, ať je to věrohodnější… 😉

Luca
Luca
15. 3. 2019 10:37
Reply to  Martin Vaněk

Nemám potřebu cokoliv dokazovat Vám. Nejsem svatá. Například jsem velmi netolerantní vůči zlu a vy jste velmi zlý,pokud si dovolíte odsoudit mě jako lhářku. Vypovídá to o Vás více, než jste si schopný uvědomit.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 11:26
Reply to  Luca

Osočila jste konkrétní učitelku, a de facto i systém, ale především spolužáky, kteří byli svědkem takového ponížení, ale nic neudělali… Takže máme plné právo vědět, zda se tato událost stala, a dohledat případné svědky, protože spoluvina padá i na jejich hlavy. Každému se v životě stalo něco, co ho negativně ovlivnilo, a když už s tím vyrazí v plén, musí být schopen doložit ,či alespoň nezakrývat důležité detaily., aby bylo možno se dopátrat podstaty. Nepleťte sem Zlo, mohlo by se to otočit proti vám.

Luca
Luca
15. 3. 2019 11:46
Reply to  Martin Vaněk

Pletete si pojmy 🙂 Dala jsem v plén svůj příběh, ne žalobu. Je důležité o takových zážitcích mluvit, už jen proto,aby bylo méně lidí, kteří nevědí a proto nevěří. A dále je tu nějaká ochrana obětí, ale tím Vás nechci zatěžovat. Už mne neobtěžujte, pokud nemáte něco k věci. Na zlu trvám, poznám jej.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 13:23
Reply to  Luca

Vy jako „obět“ chcete chránit sama sebe před sebou, když jste to sama zveřejnila…??? Vy jste dáreček. 😀

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 17:52
Reply to  Martin Vaněk

Tak se realizujte a neplácejte hrubosti.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 18:23
Reply to  Bohumila

Poraďte také paní LUCE, aby přestala osočovat jiné, není-li schopna to doložit… Nebylo to objektivní a spravedlivé?

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 17:49
Reply to  Martin Vaněk

Vážený, nevím kolik Vám je let, ale tyto problémy na školách byly.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 19:03
Reply to  Bohumila

Ale já nikde netvrdím, že nebyly, a jsou a budou, protože lidé jsou omylní, náladoví, unavení, utahaní, chybující a zjednodušeně řečeno občas i duševně nemocní…, a to ve všech segmentech společnosti.
Sám mám podobné zkušenosti. Ale chci-li doložit konkrétní obvinění od LUCY, jen mlží… Jak to souvisí s věkem?

Petr
Petr
15. 3. 2019 11:56
Reply to  Martin Vaněk

Martine Vanku Nevim kde se to v tom narodu bere ale takove arogantni prase jako vy ktery tu jen provokuje a snazi se vyhecovat kdekoho by tu ani nemel mit moznost psat. jen dodam ze kazdy nezil jako ve vate a bez maminky a tatinka si ani neusere tak jako zrejme vy.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 12:30
Reply to  Petr

Pane Petře, pravděpodobně patříte k LUCE (ať už to znamená cokoli), ale to je v pořádku… Do diskuzí nepatří lháři a podvodníci, to jen na vysvětlenou. Váš projev je velmi emotivní, a vypovídá spíše o vašem nelehkém dětství, které jste asi prožil v Zvl. škole, neznajíce ani základy pravopisu. Jistě, všichni děláme chyby, ale některé jsou omluvitelné, některé pochopitelné (zvláště ty z afektu), ale některé bohužel ukazují na jasnou neznalost jazyka, pro vás asi nikoli mateřského. Jinak vás odkazuji na celé vlákno diskuze, a popřemýšlejte si, zda jsem napsal něco nelogického či lživého… 🙂

Luca
Luca
15. 3. 2019 16:14
Reply to  Martin Vaněk

Vše,co píšete, mistře Vaňku, je nepodložené a osobní, citové. K věci se vyjádřit neumíte, co umíte, je kopání okolo sebe. Možná umíte číst, ale uchopení, nadto pochopení textu Vám evidentně dělá problémy. Dobrá zpráva pro Vaši realizaci je, že nemusíte tisknout vizitky.
Vám, pane Petře, děkuji. Pro takové mistry je nepředstavitelné, že se mohou i neznámí lidé na internetu shodnout. Je to kampaň 🙂

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 18:21
Reply to  Luca

Položil jsem vám jasný a jednoduchý dotaz, vaše reakce: mlžení, podezřelé „podpory“ a logické nesrovnalosti, které bychom mohli s úspěchem nazvat lhaním. To vy jste nepodložila nic ze svých obviněních, a nedokázala, co tu tvrdíte. Takže shrnuto: jste lhářka. A že jste si mně našla na webu? Já se na rozdíl od vás nemám potřebu skrývat anonymně v davu, a vymýšlet si falešnou identitu, ani za vlasy přitažené příběhy… 😀

Luca
Luca
15. 3. 2019 19:58
Reply to  Martin Vaněk

Na webu? Ach tak,asi další konspirace z mé strany. Zkrátím Vám, pane Vaňku trápení. Všichni sedíme nad jednou klávesnicí a střídáme se v odepisování.
Neřešte to, nepátrejte a pokud máte podobné zážitky jako např. já, zkuste to využít k osvětě. Mějte se hezky, bude líp.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 20:43
Reply to  Luca

😀 Zbytečně mlžíte…

Klára Houšková
Klára Houšková
16. 3. 2019 23:58
Reply to  Luca

Dámo, pan Vaněk vám položil jednoduchou otázku. Nedivte se, že když máte potřebu takový traumatický zážitek zveřejnit, zajímá ho – i mne – kam jste chodila do školy. Na tom není nic hrubého. Vaše mlžení je každopádně podivné…Ještě v doprovodu vašich patetických tezí.

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 17:55
Reply to  Petr

Souhlasím s panem Petrem a nejsem přítelkyně Lucy, ale vy jste arogatní blb.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 18:55
Reply to  Bohumila

To je má nejlepší vlastnost… 😀

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:53
Reply to  Martin Vaněk

Byl jsem na Měsíci a dokažte mi opak. Číslo letu rakety neuvedu. 🙂

Martin Vaněk
Martin Vaněk
16. 3. 2019 08:11
Reply to  Jméno

Tak se tam vraťte… 🙂

Klára Houšková
Klára Houšková
16. 3. 2019 23:53
Reply to  Petr

Petře, jste normální? Arogantní prase? Mluvíte o sobě? A ten slovník? Učím 30 let a také jsem se s chováním, jaké tu popisuje Luca nesetkala. Ani jako žákyně, ani jako učitelka. Proč prostě nenapíše město, nebo školu, kde se jí to dělo a místo toho filozofuje?

Lenka Vítková
Lenka Vítková
14. 3. 2019 23:16
Reply to  Luca

Dobrý večer,pokud se k Vám takto učitelka chovala,byl to z její strany trestný čin a nechápu,proč nezasáhli Vaši rodiče a ne až revoluce!Před revolucí si ve třetí třídě na mého syna prokazatelně zasedla třídní paní učitelka.Když jsem zjistila z více stran,že syn mluví pravdu,skončila jsem až u pana ředitele a nakonec jsem syna přeřadila na jinou školu,kde úplně rozkvetl a nebyl žádný problém.Rodiče musí hájit své dítě a stát za ním,když je v právu! Jinak souhlasím s názorem,že kdo prosazuje inkluzi za každou cenu,měl by si to jít zkusit v takové třídě učit.Lenka

Luca
Luca
15. 3. 2019 09:04

Matka i babička byly ve škole každý týden. Škola mě nechtěla přeřadit do jiné ZŠ, ale do ZvŠ. Jako 6-8 leté dítě jsem nic dělat nemohla.Jen se třást,plakat a pokusit o sebevraždu,abych už nemusela takové věci snášet.
Pokud inkluze proběhne a děcka spolu budou umět být od dětství a tolerovat se i přes svou jinakost,vyrostou v informované lidi s vlastní zkušeností a pravděpodobně budou mnohem tolerantnější, než jejich rodiče.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 10:16
Reply to  Luca

Vy jste se v 8 letech pokusila o sebevraždu? 😀 I k vzhledem k vašemu pravděpodobnému lhaní: nejste náhodou psychopat? Ale dost možná jen patříte mezi známé etnikum, jehož příslušníci to dělají cíleně i jiných veřejných diskuzích…

Luca
Luca
15. 3. 2019 10:41
Reply to  Martin Vaněk

V 15

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 11:32
Reply to  Luca

Takže vás nepřeřadili, ale ta nespravedlnost vás držela ještě sedm let, a vy jste to neunesla a pokusila se v 15-ti letech z tohoto důvodu o sebevraždu? 😀 Už toho prosím nechte, válím se smíchy po podlaze a mám křeče…; zkuste napsat nějakou sci-fi, slušně se uživíte… 😉

lajika
lajika
15. 3. 2019 11:56
Reply to  Martin Vaněk

co předvádíte je hodně slabý. Osmileté dítě může být takovým chováním poznamenáno na celý život. Mindráky, pocit, že za nic nestojí, jeho dojem že je mu křivděno je autoritami neustále popírán tak dlouho, dokud dítě nezačne hledat chybu samo v sobě a považovat se za vadné… Všechny tyhle věci mohou v psychice dítěte zahnívat roky, na povrch se pak dostanou úplně nejspíš v pubertě, která bývá nápor i pro dítě sebejisté a milované, natož pak pro ušlapávaného trvale deptaného jedince. Takže na tom, že první pokus o sebevraždu přišel v patnícti není divnýho vůbec nic, stejně jako na faktu, že onen pokus byl vyústěním šikany, která probíhala o leta dřív.
Že nechce paní Luca uvádět konkrétní školu a konkrétní jména se mi taky nejeví nijak divně – v internetových diskusích můžete narazit na kdekoho a představa, že by se ještě i po desetiletích pokochal jejím utrpením tehdejší spolužák není nic příjemnýho pro někoho, kdo se vyjadřuje k nejcitlivějším záležitostem svýho života. Děkujte bohu že jste nezažil týrání a šikanu v době, kdy jste byl nejzranitelnější a nemohl se bránit. A doufejte, že se to nestane ani vyšim blížkým – pokud byste držel lajnu předváděnýho přístupu, dokážu si představit že by to vaše dítě do těch 15 ani nedotáhlo :/

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 12:35
Reply to  lajika

Tak vás je tady více…? Celá rodina? 😀 Jak víte, že těch pokusů bylo více? Proč by se měl po „…letech kochat její spolužák jejím utrpením…“ (to u toho byl jen jeden?!? – jak to víte???), to už je zcela mimo mísu. Takže mám podezření, že jste všichni pěkní bajkaři, nebo si to LUCA píše sama? Co to tady zkoušíte, chásko prolhaná?

Kateřina *
Kateřina *
15. 3. 2019 16:28
Reply to  Martin Vaněk

Nedivila bych se, kdyby se soudružka jmenovala Vaňková 🙂 Jste lhář a podvodník, nebo jen rád manipulujete s lidmi, tak jako soudružka učitelka? 😉

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 18:25
Reply to  Kateřina *

Nějaký důkaz ke svým tvrzením byste neměla? (tedy krom fanatického zápalu) 😀

Kateřina *
Kateřina *
15. 3. 2019 19:26
Reply to  Martin Vaněk

Důkazy? Na co? Naopak očekávám, že mě vyvedete z omylu a uvedete svůj rodokmen minimálně do třetího kolene a jako bonus uvedete své nejšlechetnější činy za posledních 10 let. 🙂 A fanatický zápal? To jste teda odbyl 😀

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 20:05
Reply to  Kateřina *

Nechápete smysl otázky? Nic překvapivého… A vyvádět vás z omylu? Zbytečná snaha – chybějící synapse se ve vašem mozku nedají pomnožit ani přesvědčováním, ani zaříkáváním… 🙂

Kateřina *
Kateřina *
15. 3. 2019 20:31
Reply to  Martin Vaněk

Šnapsy mám náhodou moc ráda, těch mám na rozdávání! Můžeme udělat výměnu vy dáte záříkávání a já vám nějakej ten šnaps, ať vám to není líto.:) ale jinak díky za důvěru, že jste mi přisoudil vlastnictví mozku, to je od vás snad první galantní věta, kterou jsem zaznamenala 😀

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 20:44
Reply to  Kateřina *

Už to nepijte, nebo oslepnete… 🙂

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:00
Reply to  Martin Vaněk

Vy jste kolosální blb.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:55
Reply to  Bohumila

Nejsou hloupí ti, kteří se spokojí s tvrzeními nepodloženými fakty?

Káča
Káča
15. 3. 2019 21:00
Reply to  Luca

Koukám že tu pohádku ještě více rozvíjíte. Nikdy nepřeřazoVala škola ale přiřazoval zákonný zástupce.

Petra
Petra
15. 3. 2019 23:00
Reply to  Luca

Paní Luco,je mi opravdu líto co jste musela, jako dítě prožít a věřím, že nejste jediná…, co mne na tom mrzí, že přes veškerou snahu se celá inkluze zvrhla v něco podobného. Nemožnost se bránit něčemu, co někdo nahoře určil za jakousi normu, bez ohledu na úplnou indiviualitu každého z nás, či z neznalosti, nebo snad ještě hůře z prospěchu? Co jiného si myslet o něčem, jež se nedá nazvat ničím jiným než pokusem, bohužel na našich dětech…Inkluze nebyla vůbec připravena, jakýsi výstřel do prázdna systémem ode zdi ke zdi.
Ve snaze to vše napravit se nejdříve všude narvou asistenti, jako by to byli spasitelé(dítě dostane asistenta a rázem je vše vyřešeno a zalité sluncem), jenže najednou jich máme moc, tak tam necháme jen jednoho, oni si s tím zbytkem nějak poradí a za ušetřený peníz přidáme učitelům. Ovšem učitelé i při stotisícových platech a nejlepším možném nasazení, nebudou schopni kompenzovat jednu základní věc, která se nedá ve škole získat a je neodlučitelná od školního vzdělávání ač se to posledních 30 let snaží všichni popírat a tou je podpora a podnětné domácí prostředí…kvalita školy je až druhořadá. Není to ani otázka peněz,základní vybavení je všude stejné a i s ním, pokud je k tomu přístup v rodině se dá dosáhnout dobrých výsledků. Naopak se sebelepším vybavením, které není smysluplně využito a dítě nemá oporu v rodině nezmůžete nic a rozhodně nezachráníte nic za 4 hodiny docházky do školy. Tou nedostačující podporou můžou být různé důvody:přílišná pracovní vytíženost rodičů, nebo jen prostý nezájem, přebujelé nároky, nebo naopak žádné, neschopnost nastavit základní mantinely, nebo kompenzace vlastních cílů.Životní styl neslučující se se školní docházkou, neschopnost si přiznat, že i mé dítě má nějaké limity a přijmout je i s nimi atd. Přílišná individualita ve všem včetně systému, kde každá škola jiné švp, jiné učebnice, jiné přístupy, korunována snahou o celkové srovnání jednotnou maturitou mi přijde jako drahý špás pro celou společnost…a uprostřed toho všeho naše děti….může mi někdo vysvětlit co se tedy změnilo?

staro
staro
17. 3. 2019 19:12
Reply to  Luca

Jakou jinakost ? Proč by si učitelka byla zasedla zrovna na vás? Nějak se mi to celé nezdá. A pokud si myslíte, že inkluze jinakost vyřeší, tak se hluboce mýlíte. Ve školách bují šikana čím dál víc a šikanují se děti zcela normální, třeba jen kvůli tomu, že se neumí bránit nebo jsou silnější postavy. Takové inkludované dítě, které na ZŠ z nějakého důvodu nestačí, se skoro na sto procent stane obětí šikany a posměchu ostatních dětí. Děti dokážou být hodně kruté.

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 17:59

Nevím, ve kterém roce se vše odehrálo, ale před rokem 89 vyrazit proti učiteli nebo řediteli, znamenalo pohřbení žáka. Přeřazení na jinou školu nebylo vůbec jednoduché a netušíte zřejmě, kolik organizací se k tomu vyjadřovalo.

Smoulina
Smoulina
14. 3. 2019 23:38
Reply to  Luca

Dobrý den, zažila jsem něco podobného, mě učitelka úplně vyřadila z kolektivu, děti dělali jako kdybych nebyla, jen, aby je učitelka měla ráda. A ona, dělala mi chyby v pisemkach a ústně jsem nebyla schopna jí odpovídat, neb jsem se moc bála. Toť jen základ o dalších věcech stále nemůžu mluvit a to je to pomalu 40 let. Ve čtvrté třídě jsem od ní měla čtyřky a pak v páté s jinou učitelkou vyznamenání. Po revoluci byla obviněna a šla za katr, nebyla jsem jediná.

Luca
Luca
15. 3. 2019 09:11
Reply to  Smoulina

Naprosto rozumím. Ani já nedokážu ještě mluvit o všem. Soudružka už dávno umřela, vím i to, že jsem nebyla jediná ( což mi nepomáhá). Každopádně mám dnes naprostou averzi vůči jakékoliv nespravedlnosti a nedokážu nic nedělat, když vidím zlo.
I já jsem po přestupu začala dostávat jedničky a moc mi pomohl učitel matematiky svým osobním přístupem. Později i jiní inspirativní lidé.
Přeju, ať se Vám i rodině moc daří.

JanaK
JanaK
15. 3. 2019 14:35
Reply to  Luca

Tak v kazde skupine lidi se vyskytne psychopaticka osoba. Mezi lekari, uciteli i treba knezimi. Takze nebudu nikomu vyvracet jeho historky o zle ucitelce. Ale vztahnout jeden ojedinely pripad na cele skolstvi? Nesmysl.

Majda
Majda
15. 3. 2019 07:56
Reply to  Luca

Přeřazení na jinou školu bylo možné i před revolucí, jenom to nebylo tak snadné. Ale bylo možné se bránit i tehdy. A naopak – se šikanováním ze strany učitele se moje dcera setkala v době porevoluční. Naštěstí postižených bylo více a tak se škola s učitelem rozloučila. I v dnešní „inkluzivní době“ se můžete potkat s pedagožkou, která se chová k „jinému“ dítěti hnusně. Bohužel je to ředitelka školy, se kterou je zřizovatel spokojený, takže možností obrany je ještě méně, než bylo před revolucí. Jedině změnit školu a dojíždět do jiného města, nic jiného.

lea
lea
15. 3. 2019 08:53
Reply to  Majda

Máte pravdu.Zřizovatel je mocná obrana.Někdy pomůže obejít pár radních(raději soukromě),zkusit je přesvědčit.Ale musí Vás být víc a musíte trochu znát poměry na zastupitelstvu.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:58
Reply to  lea

V dnešní době mají největší sílu rodiče.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 22:59
Reply to  Jméno

Ale to jejich zájem o vzdělávání jejich ratolestí nesmí končit větou…Jak bylo ve škole?

Luca
Luca
15. 3. 2019 09:18
Reply to  Majda

Takové věci se dějí v každé době. Dnes naštěstí můžete dítě umístit jinam v podstatě ze dne na den. PPP hodně v takových případech pomáhá a je k dispozici. Dokonce umí i poslat do školy svého psychologa,aby s žáky spolupracoval a komunikoval, když učitelé nemají kapacitu ( nebo prostě nechtějí,nemohou ).
Přeji moc štěstí do života.

lea
lea
15. 3. 2019 14:17
Reply to  Luca

I Vám.

Martina
Martina
15. 3. 2019 08:30
Reply to  Luca

To je strašný. Bohužel i dneska se takové soudružky vyskytují v našem školství a většinou jsou to ty, co řvou proti inkluzi. Proč? Protože jim konečně někdo kouká, jak tu práci dělají. Dveře jsou více otevřené a to se jim nelíbí. Rodiče začínají být více informovaní a to musí být pro takovou soudružku asi peklo. Tak kopou kolem sebe.

Pavel
Pavel
15. 3. 2019 09:06
Reply to  Martina

A což takhle zavést inkluzi u lékaře, v samoobsluze, abychom mohli kontrolovat a pomáhat všude tam, kde je třeba? Přece také nejste všichni spokojeni vždy se všemi lékaři nebo prodavači. Takový asistent, který kontroluje vysokoškolsky připraveného odborníka, je skutečně výhra.

Luca
Luca
15. 3. 2019 09:33
Reply to  Martina

Informovanost je super,ale musí se s ní umět naložit.Takový začarovaný kruh to je. Učitelé jsou zavaleni byrokracií, je jich málo, rodiče je chodí učit, jak mají učit. Je až s podivem, že tolik dětí chodí do škol a neučí se s rodiči doma 🙂 A jsou zaměstnání, která přitahují určitý typ lidí – psychiatrie, školství, sociální pracovníci, kněží,atd. V těchto odvětvích není složité využít stavu, věku, zdraví člověka pro svůj prospěch. Stejně tak dravý manažer, ředitel, pojišťovák – zase jiný typ lidí inklinující k adrenalinu. Doba je jiná a je dobře, že máme víc možností, než tomu bylo dřív.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 14:51
Reply to  Luca

Více možností? Jak někoho „voje*at“? 😀

Anna
Anna
15. 3. 2019 21:04
Reply to  Luca

Vy jste nechápala množiny? A proč? A radujete se, že Vás přeřadili namísto toho, abyste se tu látku naučila jako ostatní?

zuza
zuza
14. 3. 2019 14:55

To je argument? Nebezpečná, politikářská ziskovka? Myslíte, že tomu průzkumu někdo uvěří? To dělali průzkum mezi svými nebo rovnou od stolu.?Agitace, agitace a zase agitace. Horší než za socialismu, to tyto děti také začleňovali, nesmělo se říct křivé slovo, ne tak, jak to je falešně prezentováno v článku, a do zvláštních škol odcházely, až když už opakovaly třídy podruhé, nebo tam vůbec nechodily. Kdo zažil, rohlíkem se opít nenechá.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 15:03
Reply to  zuza

Argument pro co? Dala jsem to sem, protože je to čerstvě k tématu. Průzkum zdá se říká, že se doba změnila, že jen menšina lidí schvaluje přeřazování dětí jako „Pepík Čonka“ do zvláštních škol. Možná to tak není, ale to by odporovalo závěrům průzkumu.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 21:54

„Průzkum, zdá se říká…, že jen menšina lidí schvaluje…“ co je tohle zase za blábol? Nebo jen další čistá lež, vycucaná z prstu další „ziskovky“, aby erární zdroje plnili kapsy soukromých osob? Když už píšete, alespoň nepožívejte alkoholické nápoje, pak to nevypadá příliš hezky…

lea
lea
14. 3. 2019 22:34

Jen by mě zajímalo,co znamená pojem „souhlasím,za určitých podmínek“.Byly ty podmínky nějak blíže specifikovány?Osobně tipuji ,že spíše ne,ale vypadá to hezky.

Petr Majevský
Petr Majevský
14. 3. 2019 23:25

Děvenko,zajděte si mezi děti,ale potají,aby nevěděly,co jste zač.To se pak budete divit.Moje 11ti letá vnučka má ve třídě 1ho(slovy jednoho) takového žáka a sama přiznává,že je zdržuje ve vyučování.Čili podle Vás ta Vámi vychvalovaná inkluze má pomáhat všem?Šířite nesmysly!Pomáhá jednomu dítěti a 30 dalších sráží dolů.A na tom nic nemění názory Vaše a ani toho rádoby psychologa.Od stolu to vypadá jinak,než ve skutečnosti.Zřejmě nebudete se mnou souhlasit,ale nikdy to nemůžete zcela popřít.Ta Vaše menšina je totiž většina.Nezamněňujte svá přání za fakta.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 20:37
Reply to  zuza

To se právě mýlíte. Když například začalatzv. množinová matematika,v rámci jedné ze školských reforem ke konci 70.let, propadajícím dětem v posledním ročníku se „starou“ matematikou se vůbec neumožnilo opakovat ročník a rovnou byly zařazovány do zvláštních škol. Zdůvodňovalo se to tím, že se učily matematiku starým způsobem a novou by nezvládly.

Pavel
Pavel
15. 3. 2019 09:08
Reply to  Miroslav Hudec

A co mají prosím množiny společného s inkluzí? To bychom mohli poukazovat v každém předmětu na obtížnější partie a podle toho upravovat školský systém?

Vlasta
Vlasta
17. 3. 2019 17:16
Reply to  Miroslav Hudec

tak to tedy milý pane Hudec vůbec není pravda, jsem dost stará na to, abych si tato léta pamatovala, v té době jsem byla v ZŠ

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:03
Reply to  zuza

Mluvíte z cesty

Pavlína
Pavlína
14. 3. 2019 15:07

No tak to určitě.. 😀 Zrovna těmhle to spolknu i s navijákem. Sama rodič jsem a mezi rodiči se pohybuji.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 20:39
Reply to  Pavlína

I já jsem rodič a mezi rodiči se pohybuji. 😀

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 21:30
Reply to  Miroslav Hudec

No potěš koště…

Pavlína
Pavlína
15. 3. 2019 05:33
Reply to  Miroslav Hudec

To nebylo na Vás, nějak divně se to tu řadí, koukněte na čas přidání příspěvku 😉

Luca
Luca
15. 3. 2019 09:42
Reply to  Pavlína

Také jsem rodič a také nesouhlasím se segregací. Na to jsem toho prožila až moc.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 23:05
Reply to  Luca

Tady nejde o segregaci, ale o rozdílné potřeby, které běžná škola v mnoha případech není schopna uspokojit. Všechno pro všechny nikdy nebude v reálu fungovat. Řešit to s militantními jedinci je zcela zbytečná věc, protože nakonec i třeba dobrou myšlenku pošlou do…

Vladimír
Vladimír
15. 3. 2019 10:44

Vážení diskutující, prosím, přečtěte si knihu renomovaného odborníka pana Petr Bakaláře Psychologie Romů. Budete mít v problematice romského etnika jasno.Je nabíledni, že horliví členové neziskovek tuto knihu nikdy nečetli.
Anebo jim jde jen o prachy ze státního rozpočtu, jak je vidno z jejich pochybných aktivit

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 23:07
Reply to  Vladimír

Samotní Romáci vědí, že je neziskovky v první řadě ždímají a nic pro ně nedělají, kromě pózování před novináři.

zuza
zuza
14. 3. 2019 14:53

Toto je opět článek na objednávku, také mi ukápla slza nad mozolnatýma rukama paní Čonkové. Nemůžete tu agitku prodávat líp? Odvoláváte se na minulý režim, ale struktura textu, vydíračka úplně v socialistickém stylu. A jak tu píše paní Magda, ať si stoupne na rok za katedru takové třídy a ukáže nám jak vede třídu k sounáležitosti a hlavně vynikajícím výsledkům. On totiž pan „psycholog“ říká to krásné „A“, ale už ne to méně líbivé „B“, že děti, které mají opravdu podprůměrný intelekt a nestačí ostatním ne v jednom, ale ve většině předmětů, se brzy během výuky začnou nudit, nic jim informace neříkají a proto začnou zcela dětským způsobem rebelovat. Bavit, odcházet z místa, šťouchat do spolužáků a jiné skopičiny, což vezme celé třídě soustředění. A zpravidla nepomůže ani ten slavný asistent, neb je rušivým elementem číslo 2. A pak je tu další věc, s hlupáčky, ještě ze sociálně slabého prostředí, kdy často neoplývají ani velkou hygienou, se ostatní bavit nechtějí, slouží jim jako třídní šašci, často oběti šikany. To sice může ohlídat zase ten asistent, ale na to, aby se dítě stalo oblíbeným to nestačí. Děti nesnáší odlišnosti, jsou kruté, a tady to zase vypadá, že musí pěkně po socialisticku milovat ostatní spolužáky prostě dobrovolně povinně. Ano, spolužákovi s menším fyzickým hendikepem, bez sníženého intelektu pomohou, ale tomu, který má intelekt předskoláka nebo batolete už ne, na to děti nemají trpělivost. Jako ji nemají na delší dobu s mladšími sourozenci, také s nimi nebudou hrát hry, kde se třeba musí počítat, když to to mrně ještě neumí. Zase ta nebezpečná korektnost a tolerance, co jí mají plnou pusu ti, kteří si s ní v praxi nešpiní ruce.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 15:10
Reply to  zuza

Nikdo si ten článek neobjednal. Pan Hudec nám ho sám nabídl a píše v něm o své zkušenosti jako dlouholetý praktik. Můžete s ním polemizovat, třeba je podle Vás správné, aby se tyto děti, byť s normální inteligencí, dále zařazovaly do zvláštních škol? Různí lidé mají různou zkušenost, a to třeba i s tím, zda děti jsou kruté, nebo pomáhající. Hodně záleží na dospělých, kteří jim jsou příkladem. Mimochodem, většina romských dětí s diagnózou LMP chodí do speciálních škol, myslím 85%. V běžných školách je myslím v průměru jedno takové dítě na 500 dalších. Inkluze se týká daleko širší škály dětí.

Magda
Magda
14. 3. 2019 16:54

Jenže tady jde právě o děti, které tu normální inteligenci nemají. Nikdo neřekl ani slovo proti dětem postiženým tělesně, ale pokud dítě prostě učivo není schopné pochopit, do normální třídy nepatří. Je tam nešťastné, nenaučí se ani zdaleka to, co mu může poskytnout ta pomocná škola se speciálními pedagogy a malým počtem dětí.

Luca
Luca
15. 3. 2019 09:54
Reply to  Magda

Ale týká se to i dětí nadmíru inteligentních, kterým nevyhovuje styl výuky. Navíc takové děti mívají některé poruchy pozornosti. Ty se ve škole nudí, jsou „problémové“ . Když je zaujmeme,pak se najednou ukáže, že „hlupáci“ mají oproti spolužákům inteligenci řádově vyšší, než „chytří“ hodní spolužáci. A u těchto dětí jde především o sociální začleňování. O přístupu učitele není třeba ani mluvit. Když učitel nastaví svůj přístup kladně, dokáže strhnout svým příkladem celý kolektiv. Na to musí být učitel nevyhořelý, odpočatý, nesedět u lejster a věnovat se svým svěřencům.Vždyť je ovlivňuje na celý život.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 10:08
Reply to  Luca

To jste dala dohromady sama, nebo vám s tím pomáhal asistent?

lea
lea
15. 3. 2019 14:23
Reply to  Luca

A taky by nesměl mít ve třídě 28 dětí a těch dětí s problémy nesmí být moc.

Markéta M.
Markéta M.
15. 3. 2019 16:15
Reply to  Luca

Luco, moje matka je učitelka v důchodu. Aby byla nevyhořelá a odpočatá, nesměla by mít doma 4děti, starost o stárnoucí rodiče…..a vlastně by nesměla mít žádný osobní život, nedej bože procházet jakoukoli životní krizí. Být učitelem není poslání, je to povolání. Vy to vidíte zřejmě jinak.

Luca
Luca
15. 3. 2019 20:20
Reply to  Markéta M.

Jako v každé profesi platí, že pro jednoho posláním je, druhý chodí do zaměstnání, třetí do práce. Jsem zvyklá věci posuzovat z kontextu. Každé zaměstnání má své, ale proč jsme se zrovna pro něj rozhodli? Věřím v kladný přístup a věřím, že je v silách pedagogů přizpůsobit se době.
Navíc začleňování opravdu probíhá mnohde léta. I zde v diskusi paní učitelky dávají k dobru své dobré zkušenosti.
Klobouk dolů před Vaší mamkou.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 20:40
Reply to  Luca

Co to plácáte? V drtivé většině jsou na této diskuzi silně proti…

Markéta M.
Markéta M.
15. 3. 2019 21:02
Reply to  Luca

Jako učitelka na vesnické škole, tělocvik+ruština(později němčina-dálkově studovala při všech svých povinnostech) byla oblíbená, byla přísná, ale fér.
V důchodu ještě vypomáhala, když bylo potřeba a prohlásila, že dnešní děti by učit nechtěla, protože neposlouchají, jsou drzé a sprosté….evidentně by se době nepřizpůsobila.

Jméno
Jméno
15. 3. 2019 23:10
Reply to  Markéta M.

Když dítě neposlouchá vlastní rodiče, tak se není čemu divit, že neposlouchá ostatní. Ve škole to za ně opravdu neudělají, jak si mylně myslí. 100% je poznáte, protože si do té školy půjdou otevřít ústa, aby ukázali potomkovi, že se snaží.

Vlasta
Vlasta
17. 3. 2019 17:21
Reply to  Luca

no tedy co je tohle za kontext, nelze se přizpůsobovat něčemu co je inkompatibilní, jaképak začleňování, to prostě není možné, pokud je žák mentálně postižený, tak se nikdy nemůže začlenit, nejdou mu věci, které jdou ostatním a stává se předmětem posměchu a šikany a můžete se stavět třeba na hlavu, do očí to žádné dítě neřekne, ale skrytě mu to dají pěkně vyžrat

Ludmila
Ludmila
14. 3. 2019 18:44

Jestli má takové dítě normální inteligenci, pak nepotřebuje IVP. Je mi líto, ale škola NENÍ sociální ústav, který by měl děti učit základním sociálním a hygienickým návykům, základní sebeobsluze . Pak lze takovémuto dítěti odložit školní docházku, nebo´t i děti , které nejsou pro vstup do školy zralé to takto mají. Nepomůže-li, je to bohužel na straně rodiny. A pochybuji, že pokud se nezmění přístup rodiny během toho roku odkladu, že by se něco změnilo v souvislosti s IVP.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 20:50
Reply to  Ludmila

Může být přece dyslektik, klidně intelektově nadprůměrný.Pak určitě IVP potřebuje. Mimochodem, mnoho nadaných dyslektiků skončilo před rokem 1989 ve zvláštních školách. Podle mustru,že když se nenaučil ani číst,tak nemá na běžné základní škole co dělat. 🙁

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 09:30
Reply to  Miroslav Hudec

Ale to je snad v pořádku, že skončili ve Zvl. škole…; základní škola, už z podstaty toho názvu, by měla být pro většinu dětí dostupná pro pevně dané penzum základních vědomostí a dovedností, od kterého se odvíjí další rozvoj všech na základě jejich schopností, a děti se speciálními potřebami či nedostatky mají mít i Speciální vzdělávání, založené na jejich specifických potřebách, což ale neznamená omezování zdravé populace. Nebo vám přijde normální „začleňovat“ beznohé do fotbalových družstev?

Bara Dudková
Bara Dudková
15. 3. 2019 10:18
Reply to  Miroslav Hudec

Pokud si vzpomínám, tak žáci dyslektici+dysgrafici+lehce mentálně postižení byli na nějakou dobu v takzvané vyrovnávací třídě kde bylo pouze 15 dětí a časem se vraceli zpátky k nám. Teprve až když nezvládli ani vyrovnávací třídu posílali je do zvláštní školy.

Petra
Petra
15. 3. 2019 23:36
Reply to  Miroslav Hudec

Právě, jenže jen dyslektik….když má to štěstí a narazí na někoho erudovaného, kdo je schopen to poznat, poslat ho na šetření, podle toho šetření sestavit IVP a to pak hlavně dodržovat.Takže většina jen dyslektiků je v podstatě neodhalených a plácají se jak mohou. Myslím, že potvrdíte, že nejvíce odhalitelné jsou tzv.hraniční děti a děti s LMP, protože tam už se ty problémy většinou nedají přehlížet a proto jsou i nejvíce inkludované a tam už to je i o těch sociálních a hygienických návicích a spolupráci vůbec. Ono je hezké IVP, ale jestliže padne do rodiny, kde nejsou schopni zkontrolovat, ani jestli má jejich dítě tužku na druhý den do školy a v podstatě dnes a denně řešíte jen toto, k čemu to celé je? Toto mu nedokáže nahradit ani univerzita, ani tisícové platy učitelů, ani 10 asistentů ve třídě

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 21:31

Pan Hudec je nejspíše za to placen…, na jakou ziskovku je přisátý?

Majda
Majda
15. 3. 2019 08:11

Pan Hudec vám nabídl příběh jednoho dítěte, které bylo přeřazením do zvláštní školy poškozeno. Já vám nabízím příběh dvou dětí, které jsou dnes a tady poškozeny tím, že se vzdělávají v běžné základní škole. Na učivo této školy nestačí ani s podporou asistentů. Psychicky trpí, protože si uvědomují, že jsou „nejhloupější ve třídě“ (dle vlastních slov jednoho z nich). Ve zvláštní škole by se místo větného rozboru učily základy čtení, což by pro jejich budoucí život bylo přínosnější. Navíc by se jim dostalo péče od lidí se vzděláním ve speciální pedagogice, takže jejich výsledky by možná byly lepší, než když s nimi pracují asistenti bez odborných znalostí, i když s maximální snahou. Spousta energie přináší minimum užitku a navíc tyto děti ztrácí čas. Kdyby se jim ve zvláštní škole věnovala odborná péče od první třídy, tak jeden z nich by možná dokázal dohnat své spolužáky a druhý by mohl dosáhnout svého maxima. Takhle se jenom dnes a denně utvrzují v tom, že nejsou schopní zvládnout to, co jejich spolužáci, ať se snaží jak chtějí.

Klára Houšková
Klára Houšková
17. 3. 2019 00:23
Reply to  Majda

Majdo, mluvíte mi z duše, vše co říkáte, podepisuji. Nechápu pana psychologa. Laická veřejnost – budiž. Copak nikdo nevidí, že speciální pedagogové mají vystudovaný obor, který je potřeba pro vzdělávání dětí s intelektem v deficitu? Navíc toto vystudovali, protože je ta práce baví a vědí, jaké metody v práci s mentálně postiženými používat . Proboha, kantor ze základky chce učit intaktní děti, proto šel studovat národku a ne speciálku. Je to totéž jako naštěstí již zrušené povinné přijímání dvouletých dětí do MŠ. Kdyby se učitelka MŠ chtěla starat o dvouleté děti, šla by na zdrávku a pracovala by v jeslích. O asistentech s výučním listem ani nemluvě.

Petra
Petra
15. 3. 2019 23:21

Prosím jaký poměr by byl 2 děti s LMP ve 14 člené třídě a k tomu 2 sociálně znevýhodněné a 2 s PO 2. A také zázraky se dějí, když je dítě schopno se během dvou let dostat z LMP a PO3 až na nic a bez asistenta….A tím pomáhajícím dítětem máte na mysli, když si soustavně někdo ulehčuje práci, s tím, že dítě od dítěte se učí líp a tudíž supluje roli učitele?Ono tady to vaření z vody a improvizace jsou hezké a někdy ve výjmečných případech, mohou opravdu pomoci k lepšímu pochopení. Neměl by se z toho ovšem stávat zvyk, nebo životní styl.

Budulínek
Budulínek
17. 3. 2019 22:42
Reply to  Petra

To ne, jenom byl na vyšetření až na konci roku to už většinou poradny nemají prachy tak děti zázračně uzdravují 🙂 – osobní zkušenost, jde také o to co chce rodič aby tam bylo napsáno. Škola nechce extra žáčkovi posílat zápisy, tak šup do poradny a ejhle co čert nechtěl poradna přijde na to , že by bylo super posílat mu zápisy. CTRL + C a CTRL + V jsou v poradnách dost ošoupané a občas se i trefí do toho pravého. Nám ty děti taky uzdravují a nebo naopak jim najdou spoustu obtíží, ale na těch dětech se nic nemění papír snese všechno. Prostě tak to fungovalo, funguje a fungovat bude. Myslíte, že učitel píše do hodnocení pravdu? Jste se zbláznili ne? Záleží vždy na tom kolik potřebujete peněz od poraden (kolik Vám jich schválí). Já vždycky napíšu takové hodnocení, že jedno oko nezůstane suché. Inkluze prostě funguje na papíře. Té podpoře 90% na papíře taky věřím.

Yvona
Yvona
14. 3. 2019 16:15
Reply to  zuza

Dobrý den, chtěla bych se k výše napsanému vyjádřit. Budu asi jediná, která dá panu psychologovi trochu za pravdu. Jsem už starší člověk a chodila jsem do školy za,,totáče,,. Měli jsme vynikající třídu s velmi chytrými a nadanými žáky.Někteří jsou universitními profesory, ale ve třídě byli i žáci průměrní i podprůměrní. Měli jsme ve třídě i žáka, který byl hodně slabý. Myslím po nějakém onemocnění z dětství. Učitel byl pro nás autorita a nepamatuji se, že by nějaké dítě šikanoval nebo vyloučil z kolektivuMěli jsme i žáky propadlé z velmi slabých sociálních vrstvech. Učili jsme se tři jazyky, slabším žákům jsme pomáhali. Děti byly ukázněné a spolupráce škola a rodina byla na dobré ůrovni. Učitel ani výklad nezrychlil ani nespomalil. Všichni moji žijící spolužáci na školu vzpomínají rádi. U svých dětí jsem bohužel zažila od učitelky šikanu a nakonec jsem řešila přestup syna na jinou školu, což mohou udělat všichni rodiče. Na nové škole byl spokojený, dnes má universitní vzdělání. Nyní řešíme vnučku. Je velmi nadaná a ve škole se nudí. Ve třídě je pár zlobivých dětí a učitelka si s nimi neví rady. Není to také problém nynějšího vývoje? Učitele si lidé neváží,učitel dost často nemá ani pedagogické vzdělání, malý plat vyloučil z této profese hlavně mužeUčitel je zavalený administrativou a vlastně o nadané ani integrované žáky nejeví zájem.Proč by to dělal? Jeho znalosti jsou někdyj eště na horší úrovni než celkem lehce nadaných dětí. Děti při vyučování často spí, noční vysedávání u televize nebo mobilu.. Znalosti žáků často podprůměrné. Na děti není doma čas, děti jsou neustále na sítích, mobil takřka neodloží z ruky. Sociálně slabší žáci jsou takřka vyloučeni z kolektivuDěti často soutěží, kdo má lepší mobil nebo oblečení.. Možná by bylo dobré se zamyslet nad reorganizací školství. A také nad sebou. Ze společnosti také nevyloučíte sociálně slabé nebo,,zlobivé,,Čim víc budete lidi vzdělávat i méně vzdělatelné, tím lépe se nám povede .

Luca
Luca
14. 3. 2019 17:14
Reply to  Yvona

Naprosto souhlasím!

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:14
Reply to  Yvona

Dávám Vám za pravdu, jsem ročník 45, v 1. třídě nás bylo 44, vyučujícímu bylo asi 25 let, dovedl si udržet naprostý pořádek a z tohoto počtu nás vyštudovalo 21 dětí vysokou školu. Šikanu jsedm ve škole nezažila, spíše od dospělých,kdy psala na děti kdejaká bába z KSČ ne Agitačního střediska, resp. Uličního výboru., Měli jsme slabší žáky, ale pouze jediný šel do tzv. zvláštní třídy.

tea
tea
14. 3. 2019 16:18
Reply to  zuza

Ono to jde, ale musí to zvládnout učitel. A každej to fakt nedovede a nelze to mít za zlý. Znám učitelku, co měla v první třídě klučinu (říkejme mu Pepíček), co hopsal po lavicích, hulákal v hodinách a nepoznal rohlík od jitrnice. Paní učitelka, protože byla z vesnice a kluk byl ze sousedství, se dohodla s jeho maminkou a kluka si brala párkrát do týdne na odpolední nadstandardní doučování, maminka sama se mu věnovala doma, dělala s ním úkoly, učila se s ním… a vypiplaly ho. V hodinách ho hodnotila jinak než ostatní děti, těm nadaným vysvětlila, že ony dnes za čtení dostanou dvojku, protože odflákly přípravu a ona to pozná, kdežto Pepíček sice čte škobrtavě, ale očividně si to připravoval celé odpoledne, takže dostane jedničku. Děti to přijaly, šikovnější to nebraly jako křivdu, Pepíček viděl, že snaha má smysl a dál se snažil a lepšil. Vychodil školu, byť s horšíma známkama, a dneska je z něj velice šikovnej truhlář.
Takže ono to fungovat může – ale jen v případě, že 1) podobných Pepíčků ve třídě není moc, 2) učitel má dostatek času, energie a chuti věnovat se dětem i nadstandardně, 3) učitel má autoritu a umí ostatním dětem věci vysvětlovat rozumně, 4) Pepíček se SNAŽÍ a funguje spolupráce s rodinou.
Jde to, ale rozhodně ne vždycky.

Markéta M.
Markéta M.
14. 3. 2019 17:27
Reply to  tea

teo a měl tento Pepíček nějakou diagnostikovanou poruchu?Pokud ne, tak nechápu snížené výstupy, tedy jiné známkování. A pokud hopsal po lavicích a hulákal…..to mu maminka neřekla, že se to ve škole nedělá?

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 21:05
Reply to  Markéta M.

Nehopsal po lavicích. Ale nechodil do mateřské školy, na tužku si zvykal až v první třídě, v rodině se mluvilo velmi zjednodušenou češtinou s romskými výrazy, takže měl i problém rozumět spisovné češtině, třeba včetně pokynů paní učitelky. Jazykové problémy byly častou příčinou selhávání některých dětí,i když vůbec nebyly mentálně retardované. Zvláštní školy postupně přestaly sloužit tomu, čemu měly, tedy vzdělávání mentálně retardovaných dětí. Staly se odkladištěm,kde se hromadily děti s tak velkou škálou naprosto odlišných problémů včetně problémů s chováním, že skutečně mentálně retardované děti mezi nimi neměly šanci. A propadaly se ještě o stupeň níž, do takzvaných pomocných škol. Tragedie pokračovala.

Markéta M.
Markéta M.
14. 3. 2019 21:43
Reply to  Miroslav Hudec

Pane Hudče, nepíši o „vašem“ Pepovi, reagovala jsem na teu a „jejího“ Pepíčka, kterého si paní učitelka dokonce brávala domů na doučování.

lea
lea
14. 3. 2019 22:43
Reply to  Miroslav Hudec

Takže teď se děti s velkou škálou naprosto odlišných problémů,včetně problémů s chováním,hromadí na zš,které mají navíc tu výhodu,že na nich speciální pedagogové prakticky neexistují.Tak tomu říkám pokrok.

Majda
Majda
15. 3. 2019 08:15
Reply to  Miroslav Hudec

Vy znáte dítě, o kterém píše paní tea? Výslovně napsala, že to dítě skákalo po lavicích. To se mi zdá divné.

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:18
Reply to  Miroslav Hudec

Naprosto souhlasím, u nás ve škole byla jedna, tzv pomocná tř. a pokud vím, tak tam nebylo ani žádné rozdělení podle věku. Byla to pražská škola.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 20:47
Reply to  zuza

Strávil jsem hodně hodin ve školách a ne v jedné třídě, nýbrž v desítkách tříd. Ono hodně záleží i na učiteli. Poznal jsem hodně vynikajících učitelů, ovšem jako v každé profesi, ne každý si ji vybral dobře. A tak mnozí učitelé zvládají práci se slabšími dětmi ve třídě bez problémů, no a jiní s tím problémy mají. To je život, to nelze svádět na inkluzi či na cokoliv jiného. To máte jako s řemeslníky. Jeden odvede perfektní práci a ještě po sobě vzorně uklidí. No a jiného už si raději příště nepozvete – třebaže vynalézavě pomluví všechny, kdo podle něj mohou za to, že jemu se práce nedaří a nedaří . :-D.

Petr Majevský
Petr Majevský
14. 3. 2019 23:54
Reply to  Miroslav Hudec

Pane Hudče,běžte si dělat propagandu někam jinam.Nyní jste sám prozradil,že pracujete pro neziskovku,protože jenom tyto organizace mohou vvpadnout na kteroukoliv školu bez předchozího upozornění.Samozřejmě,že dost záleží na učitelích.Jenže výchova je záležitostí rodiny vydělání školy,tj.učitele.Zamých časů by se nemohlo stát,že by za mne přišel někdo z rodičů vynadat učiteli a kdybych si doma stěžoval na učitele,dostal bych facek,že jsem ani tolik nevážil.Nedělejte z učitelů ani debily,ale ani pánybohy.Každý má své povinnosti,které má plnit.A pokud to nedokáže a tatík jde učitele napadnou kvůli jeho nevychovanému dítěti,tak to není vina učitele,ale rodičů.A tento postup je nejvíc viditelný právě u rodičů těch nevychovaných a nevzdělatelných dětí.Nejsou k tomu doma vedeni.K Vám,jako psychologovi,své dítě do lékařské péče nikdy nesvěřil.Právě pro Vaše názory.

Petr Majevský
Petr Majevský
14. 3. 2019 23:57
Reply to  Petr Majevský

Omlouvám se za případné chyby v textu.Např.vzdělání.

Lenka
Lenka
17. 3. 2019 08:35
Reply to  Miroslav Hudec

Vážený pane Hudče, snad jste si přečetl názor paní Majdy. Jsou učitelé v ZŠ a speciální pedagogové pro děti se speciálními potřebami. Ale možná chcete, aby Vám gynekolog ošetřoval zrak či vrtal zuby – všichni jsou lékaři.

Libby
Libby
14. 3. 2019 15:02

Zvlastni skoly mely svuj smysl, protoze umoznovaly podprumerne inteligentnim zakum aspon to nejzakladnejsi vzdelani. Na rozdil od bezne zakladni skoly, kde byli nejhorsimi, casto vysmivanymi zaky, mohli ve zvlastni skole zazit i pocit uspechu, protoze byli mezi podobne znevychodnenymi detmi. Bohuzel byly zvlastni skoly nekdy zneuzivany jako odkladiste nepohodlnych zaku. Ve druhe tride do me vyrovnavaci tridy poslali romskeho chlapce, propadajiciho z matematiky. Nechapala jsem to, protoze u mne byl nejlepsi z cele tridy a pocital bezchybne. Na druhe strane jsem mela neromskeho zaka, ktery byl tak slaby, ze nebyl schopny zvladat ucivo zakladni skoly a nakonec musel prejit do zvlastni skoly.
Hodne odborniku horuje pro inkluzi a ohani se segregaci zaku. Ale segregaci prece jsou i osmileta gymnazia, kam se dostanou jen opravdu ti nejlepsi zaci, kteri pak tvori urcitou ‚elitu‘.
Zijeme v zahranici a i kdyz tady nejsou zvlastni skoly, tak jsou zaci do trid rozdelovani podle svych schopnosti a jsou tridy, kde jsou vylozene spatni zaci. Ti se pak uci jen zjednodusenou verzi uciva. Jedninym rozdilem oproti ceskym skolam je to, ze zaci v ramci rocniku chodi do jednotlivych predmetu v ruznych tridach, podle svych schopnosti, pozdeji vyberu. Myslim, ze takova varianta by byla smysluplnejsi nez nejaka inkluze. Zaci by se nemuseli trapit v predmetech, ktere jim nejdou nebo je nebavi, ale mohli by naopak podporit sve zajmy a schopnosti v predmetech, kde maji lepsi predpoklady.

berda
berda
14. 3. 2019 15:10
Reply to  Libby

Byly dobře vymyšlené i jejich program. A nakonec i děti z nich měli postaráno o tom co budou dělat po škole. Měli zaručené učební obory které mohli zvládnout.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 19:13
Reply to  berda

Praktické základní školy (dříve zvláštní) stále existují. Už ale se do nich většinou nezařazují děti,které tam nepatří.

Majda
Majda
15. 3. 2019 09:06
Reply to  Miroslav Hudec

Nezařazují se do jich děti. Tečka. Bohužel ani ty, které by tam patřily. Do běžné školy se v poslední době, co vím, podařilo nezařadit pouze dítě s IQ 7 (slovy sedm).

Petra
Petra
15. 3. 2019 23:49
Reply to  Majda

To je bohužel fakt a vůbec nikoho nezajímá, že těm dětem to pomůže nejméně….

Petra
Petra
15. 3. 2019 23:47
Reply to  Miroslav Hudec

Brzy však existovat nebudou, protože se pracuje na jejich totální likvidaci…slučováním to začalo

aja
aja
18. 3. 2019 15:29
Reply to  Libby

Zásadně jsem proti veškerým úlevám.V životě budete muset dělat spoustu
věcí, do kterých se vám nebude chtít. A to se musíte nejprve naučit i přemáhat.

Honza
Honza
14. 3. 2019 15:14

Ono se to vcelku dobře radí, ale kdo nestojí za katedrou každý den a nepociťuje tu beznaděj práce s neustále mentálně komplikovanějšími dětmi, tak nepochopí. To, co by před 20ti lety bylo na 3. z chování, se dnes přechází, neboť učitel je ta poslední šlapka ve škole. Ředitel je většinou dosazený manažer, který se snaží především si udržet svoji židli, neboť ředitelský plat i ve školství, o kterém se tvrdí jak je špatně placené, není špatný, tudíž klidně při jednání s rodiči nevychovaného spratka potopí učitele, jen aby on byl dobře hodnocený. Pokud je učitel jedním z těch, kteří se snaží žáky něco naučit, tak se setkává jen s nepochopením a možno to nazvat i šikanou, jak ze strany rodičů, tak ze strany vedení školy. O drzosti a nevychovanosti dnešní mládeže, je zbytečné vůbec se zmiňovat.

Zdena
Zdena
14. 3. 2019 16:56
Reply to  Honza

To máte zcela pravdu . Jako učitelka mohu potvrdit . Rodiče si dnes přijdou na kantora do školy “ došlápnout “ a diktují si , jakou jejich dítě má dostat známku , ředitel školy je vždy podpoří – to je nohsled rodičů , jemu jde hlavně o to zachovat si krásnou tvář pro veřejnost , učitel je ten poskok , který když neposlouchá ( všechny zúčastněné – žáky , rodiče , vedení ) , tak letí z práce .

Michaela
Michaela
14. 3. 2019 19:33
Reply to  Honza

Přesně, rodič, co si stěžuje na učitele, tak když neuspěje,bude si stěžovat na ředitele, což ředitel nepřipustí, protože na jeho místo čekají další zájemci o politické trafiky.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 21:12
Reply to  Michaela

Buďme spravedliví. Jistě se takto někteří rodiče chovají, ale ti se tak chovají všude. A jako si vyskakují na učitele, tak lékaři málem diktují, jak chtějí léčit a jaké léky musejí dostat, staví načerno a pak si vynucují legalizaci stavby, oplotí si veřejnou cestu a znemožní sousedům dostat se k domu atd. atd. Prostě aroganti. Ale je i spousta rodičů slušných a normálních.

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:01
Reply to  Miroslav Hudec

Pane Hudče,buďte spravedlivý.Prostě jste vsadil na špatnou kartu a jdete stylem proti všem,neboť jsem za to dobře placen.Zastáváte se spodiny společnosti a vůbec Vám to nevadí.Hlavně když peníze přichází a je jedno,za jakou špínu.

Lenka
Lenka
17. 3. 2019 08:54
Reply to  Miroslav Hudec

????

Alena
Alena
14. 3. 2019 15:23

Velmi mě mrzí komentáře většiny osob, které se k článku vyjádřili přede mnou a které bohužel odrážejí naprosté nepochopení a zjednodušení stávající úpravy tzv. inkluze.
Je nutné si uvědomit několi faktů:
– inkluze tu byla mnohem dříve než tzv inkluzivní vyhláška č. 27/2016 Sb. První inkluzi vytvořila Marie Terezie povinnou školní docházkou, kdy řekla, že všechny děti se musí povině vzdělávat. Jak správně napsal autor článku postaru zvláštní školy byly zřižovány jen pro žáky s lehkou mentální retardací – žáci s jinými postiženími do nich zařazováni být neměli (nadále nemají) a buď pro ně byly zřizovány speciální školy (např. pro hluché) nebo se měly a mají vzdělávat v základních školách bez jakéhokoli přízviska

– inkluze zdaleka nepostihuje jen žáky s lehkou mentální retardací. Ti patří do skupiny žáků se speciálními vzdělávacími potřebami z důvodu zdravotního postižení (sem patří i tělesná postižení – např. slepota, bez nohy apod., poruchy učení – např. dyslexie, psychické choroby – např. poruchy autistického spektra, deprese…). Další skupiny zahrnují: žáky se zdravotním znevýhodněním (např. dlouhodobě nemocné žáky), sociálním znevýhodněním (např. děti cizinců, žáci ze sociálně slabých rodin apod.), nadaní a mimořádně nadaní žáci (např. intelektuálně, umělecky, sportovně aj.)

– každý žák se speciálními vzdělávacími potřebami – čili i nadaní – má podle inkluzivní vyhlášky nárok na tzv. kompenzační opatření (např. snížení výstupů, jen ústní/písemné zkoušení, sezení v přední lavici z důvodu nevidění, zařazení do vyšího ročníku apod.) dle stupně postižení (od 1 do 5 – pětka nejvážnější). Opatření by měla být stanovována individuálně dle speciálních vzdělávacích potřeb, možností a potřeb školy v konzultaci se školou a zákonnými zástupci. Díky inkluzivní vyhlášce mají školy nárok na finanční kompenzaci nákladů na opatření – to do té doby nárokové nebylo. Zaplaťpánbůh tedy za ní.

Ráda bych zdůraznila, že svět není černobílý a žák, který je v některé oblasti silně znevýhodněn, může jinde excelovat. Jako příklad nechť slouží můj vlastní syn. Je to nadaný žák (IQ změřené standardizovanými testy v pásmu vysokého nadprůměru, čili mezi 130 a 150), má poruchu autistického spektra (Aspergerův syndrom), ADHD, epilepsii a poruchu příjmu potravy. Ve škole je to s ním velmi obtížné – bez asistentky a částečné domácí výuky by to vůbec nešlo. Přesto studuje sekundu víceletého gymnázia na jedničky a dvojky. Každému, kdo by rád viděl takové dítě ve „zvláštní“ škole, by pomohlo, aby mu osud takovou zkušenost nadělil osobně.

Poznámka na závěr: jsem také učitelka, takže vím, jak obtížné je takové žáky vzdělávat. Stojí to ale za to.

Petra
Petra
16. 3. 2019 00:01
Reply to  Alena

Jsem ráda, že jste uvedla, že nadále nemají býti zařazování žáci s LMP, jakto že se tak děje dnes a denně a to i přes to, že z PPP i psychologa a psych.lékaře je doporučení do spec. školy. Rodiče nesouhlasí a nejede přes to vlak….Jako PO3 je asistent….rodina není schopna zajistit ani minimální spolupráci a přípravu, natož vzdělávání, naopak se snaží dítěte zbavit, jak to jde i ve zdravotní indispozici….To se sešlo v jedné třídě hned dvakrát….co s tímhle může asi zmoci asistent a učitel? Pozn. v obou případech podprůměrný intelekt

Michaela
Michaela
17. 3. 2019 01:49
Reply to  Alena

Chtěla bych vědět, zda píšete o dětech se speciálními vzdělávacími potřebami, nebo o dětech, které se vysloveně nechtějí učit, vyrušují a veškeré stížnosti na ně jejich rodiče řeší „diskriminací“. Mít ve třídě „žáčka“, který každé napomenutí komentuje:že mu gadžo nebude rozkazovat, není zrovna příjemné. Absolutní neochota žáka i jeho rodičů podílet se na výuce a vzdělávání je většinou právě ta příčina, proč je dítě přeřazeno do praktické ZŠ.

Vlaďka
Vlaďka
14. 3. 2019 15:28

Co já bych dala za to, aby můj syn mohl jít na zvláštní školu. Na základce se jen trápí. A nevidím to jen u něj. Takových dětí je. Stejně nevyleze bez toho, aby nešel na nějaký učební obor pro zvláštní školy. Aby se alespoň trochu vyhnul mašinérii v základní škole, platíme mu drahou Montessori. Ale ani tam to není „bůhvíco“. A ještě nám to leze do rozpočtu tak, že jsme rádi, když máme pro děti co k jídlu.
Bohužel kluk nemá tzv. mentální retardaci, tak do praktické školy prostě nemůže. Co třeba nechat to na rodičích. Ty sami nejlépe vědí, co jejich dítě potřebuje a zvládne, či nezvládne…

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 19:16
Reply to  Vlaďka

To si nemyslím. Je obdobné jako ve zdravotnictví. Když je dítě nemocné také si sama nemůžete předepsat lék.

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Zbyněk Šustala Nový Jičín
14. 3. 2019 19:36
Reply to  Miroslav Hudec

Že všech sil se snažím zachovat pravidla diskuse. Proto: pane Hudče, Jste demagog.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 21:01

A nechcete místo nálepkování raději věcně diskutovat, pane Šustalo? „Sine ira et studio“, jak se sluší na vzdělaného člověka.

Anna-Marie
Anna-Marie
14. 3. 2019 21:54
Reply to  Miroslav Hudec

Jé, to je hezká věta. Vsadím se, že něco takového říkali v tom hrozném socialismu i uslzené umozolené tvrdě pracující mamince Pepíka Čonka. A jak se nám to hodí i teď, že? Nadřazenost těch, co rozhodují, je věčná. To by bylo, aby mámy věděly, co je pro jejich dítě dobré! Od toho je přece orgán!

Markéta M.
Markéta M.
14. 3. 2019 22:22
Reply to  Anna-Marie

Dobře jste to napsala, Anno-Marie

Petra
Petra
16. 3. 2019 00:05
Reply to  Miroslav Hudec

A co opačný princip, kdy rodič odmítá umístění i přes doporučení všech dotyčných odborníků (kteří se tedy vzácně)shodli..?

tereza
tereza
14. 3. 2019 22:12
Reply to  Vlaďka

Co třeba posouzení speciálního pedagoga, psychologa atd.

Vlaďka
Vlaďka
16. 3. 2019 19:10
Reply to  tereza

Speciální pedagog nic nezmůže, když dítě není podle tabulek alespoň lehce mentálně zaostalé. Když svého syna vidím počítat příklady z páté třídy na prstech a stejně mu to nejde a je v 8. třídě, tak jak se mám cítit. Celý život si ponese cejch nedostatečnosti, a můžu mu říkat pořád dokola, že o škole to není. Že je to o tom, jak se o sebe dokáže postarat. No, když to máte z různých důvodů doma 3 x. Jedno dítě autista a dvě ADHD a poruchy soustředění a nízké IQ, tak je toho fakt na člověka dost. Nejstarší syn byl v praktické škole a já si nemůžu stěžovat. Nikdo ho neponižoval. Zatímco na klasické základce to byl denní chleba. Alespoň, že jsou alternativní školy. Není to výhra, ale možnost, jak z dětí nenechat vyrůst lidi, kteří se pak celý život vyrovnávají s pocitem „lůzra“… 🙁
Z mého pohledu prostě inkluze nefunguje. Vlastní zkušenosti mi mluví do karet…

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Zbyněk Šustala Nový Jičín
14. 3. 2019 15:48

Milý pane Hudče… V oboru pracují cca 25 let. Mám i příslušné VŠ vzdělání. Vždy jsem měl jako prvořadý úkol zájem dítěte. Milý pane Hudče. O děti je třeba pečovat a ne na nich páchat experimenty. Inkluze je zbabraná, nepřipravená záležitost, přesto tvrdě prosazovaná. Qui bono? Jistě rozumíte, Jste vzdělaný a inteligentní, tím hůře, protože si tedy musíte být dobře vědom, že inkluze není nic jiného než velký kšeft, nástroj k získání vlivu, ale především zločin na dětech. Lidé jako Vy jste rozvrátili a téměř zničili naše speciální školství. Buď Jste nepochopil, při Vašem vzdělání, jak o děti pečovat, nebo Vás vedou, podle mého, zavrženíhodné pohnutky. Doufám, že Vás nikdy nepotkám.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 19:29

Milý pane Šustalo, v oboru pracuji 42 let. O inkluzi ale nerozhoduji. Ale chápu, že vše nové (v tomto případě jen relativně nové) se vždy setkává s odporem části odborníků i veřejnosti. Důvody jsou různé, ale to není důležité. Ujišťuji Vás, že během 10-15 let bude inkluze naprostou samozřejmostí a nikoho ani nenapadne proti ní protestovat. Zas se bude protestovat proti jiné novince. To už je v lidské povaze a kdo by to měl lépe chápat než ten, kdo se lidskou povahou zabývá celý svůj profesní život? Jako vzdělanému člověku je Vám jistě známo jméno lékaře Ignáce Filipa Semmelweise. A také odpor dokonce odborné lékařské veřejnosti proti jím prosazovaným aseptickým porodům. Kolik jen rodiček muselo zbytečně zemřít na tzv. horečku omladnic, než lékařskou veřejnost přesvědčil, že než lékař přistoupí k porodu, musí si důkladně umýt ruce. Pokrok se vždycky těžce prosazoval, je tomu tak i dnes a bude tomu tak vždy. Bohužel. Mějte se hezky.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 21:46
Reply to  Miroslav Hudec

Jistě, vy o inkluzi nerozhodujete , ale peníze nesmrdí, že? Jste přesně ten typ morálně flexibilního jedince, který neváhá chytit šanci za pačesy, hlavně že to vynese? Jak můžete tvrdit, že inkluzí se komukoli pomáhá a jde o „pokrok“? Z celého srdce přeji celé vaší rodině, a především vašim vnoučatům „inkluzivní“ vzdělávání s asociály, jejich „etnickými zvyky“ a hlavně jejich „rodiči“, kteří terorizují okolí nejen školy. Jste jen zaprodanec, a doufám, že vám a dalších „dobros*rům“ brzy odzvoní…

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:37
Reply to  Martin Vaněk

Pane Vaněk, v životě jsem nepotkala hulváta vašeho kalibru. Jste opravdu spodina.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 18:52
Reply to  Bohumila

😀 Vaše reakce svědčí o silném nepochopení tématu, nebo naopak velmi dobré znalosti toho, o čem píši, a snaze o dehonestaci mé osoby ze zištných důvodů, i předložených postřehů ze života.

Markéta M.
Markéta M.
15. 3. 2019 18:59
Reply to  Bohumila

Paní Bohumilo, víte že porušujete pravidla diskuse? A pokud to víte a nevadí vám to, tak se nad sebou zamyslete. Opravdu se chcete snižovat na úroveň hulvátů, tím, že jiné za hulváty a spodinu označíte?

Klára Houšková
Klára Houšková
17. 3. 2019 00:42
Reply to  Bohumila

Paní Bohumilo, mohla byste konečně napsat nějaký věcný příspěvek a ne jen dehonestovat pana Vaňka? Ano, bohužel je to hulvát, ale jeho příspěvky mají opodstatnění a má pravdu. O to víc mě mrzí, že je arogantní. Ale vy na danou problematiku nemáte žádný názor, krom názoru na pana Vaňka.

Petra
Petra
16. 3. 2019 00:20
Reply to  Miroslav Hudec

Jenže většině lidí inkluze nevadí proto, že je to novinka, ale proto jak je(resp. není) připravena. Samozřejmostí bude, s tím s vámi souhlasím, ale ne proto, že by skutečně řešila potřeby dětí a národa jako takového, ale protože má nevysychající finanční podporu a stejně jako ve volbách vyhrává ten, kdo si může dovolit nejdražší kampaň. A pokud už sem pletete chudáka Semmelweisse, jehož objev byl skutečně převratný a přínosný, víte, jak jistými zákonitostmi dopadl. Z lékařských kruhů vypuzen a z nemocnice propuštěn…Skutečně doceněn až po smrti. To už je úděl moudrých tohoto světa. Tak doufejme, že i inkluze je tak moudrá a skvělá….

Markéta
Markéta
14. 3. 2019 23:11

Souhlasím s panem Šustalou, co se zabrané a nepřipravené hurá akce inkluze týká..dle mého inkluze není pro všechny děti..ADHD?- v pohodě, poruchy učení různých charakterů? – v pohodě, není problém..ale adhd s agresí nebo výrazně intelektuálně podprůměrné děti,kde není ani selský rozum?..to prostě problém je..ve třídě mám dívku s vadou zraku (s tím fakt není problém), která má však výrazně podprůměrné IQ. Je teď v 8.rocniku, ale strop má již ve třetím či čtvrtém, trápí se celou dobu. A teď ta pecka. tato žákyně má asistentku, která má SŠ,s nějakým hurá kurzem pro asistenty a na žákyni řve ( dnes s ní pohovor). Holka ve stresu, rodič ve stresu, já koriguji vztah mezi dívkou a asistentkou a rodičem.. prostě pecka, bohužel má as. skrze tělesný otvor privilegia u ředitele…taky vás to učení tak baví? Já se k němu už bohužel tolik nedostanu. Otrávení jsme ve sborovně všichni.Inkluze špatně zrealizována.. když už má být,tak s odbornými asistenty,prosiiiiim! Jinak je to k ničemu a já mám akorát o starost navíc.

Petra
Petra
16. 3. 2019 00:34
Reply to  Markéta

Jakožto pedagog jste nadřízenou oné asistentky a měla by jste to řešit, zřejmě jinak, než na netu. Nevím co máte na mysli- koriguji vztah, ale pokud myslíte kominukaci, mezi rodiči, asistentkou a dívkou, to je snad normální pracovní náplň. Dále máte asistentku metodicky navádět v její práci, pokud dělá něco špatně a jistě jsou formy práce zaneseny v IVP, za které jste zodpovědna také vy, pokud jste třídní a za jeho plnění, dále za vyhodnocování a jeho úpravu pokud nevyhovuje (možno zahrnout i změnu asistenta), spolupráce a vyjádření z PPP, v případě dívky SPC.Nástrojů máte dost, pak to nechápu…Když už inkluze tak s učiteli-odborníky prosíííím!

Markéta
Markéta
16. 3. 2019 22:09
Reply to  Petra

Petro, samozřejmě, že jsem situaci řešila jak s asistentkou, tak s rodiči. Jedeme podle IVP, asistentka JE metodický naváděna, nicméně je si bohužel skrze fakt, že je nejlepší kamarádkou paní ředitelky, vědoma svých privilegií a např.v pátek jsem ji musela upozornit, že dětem ve třídě nemůže radit, neboť ty pak dostaly špatnou známku za nesprávně vypracovaný úkol… děti byly také znovu informovány, že paní asistentka je tam především kvůli hlídání a doplňování zápisu. Rodič své úsilí po několikeré urgenci, že chce jinou asistentku pro svou dceru, vzdal. Paní asistentce je 40 let a toto je její první zaměstnání. Za paní ředitelkou nejdu, všichni u nás ze zkušenosti víme, že to nemá cenu a obrátí se to proti nám. Jinak nemám samozřejmě problém komunikovat s rodiči,asistentkou, žáky… nicméně pokud do toho řešíte denně s OSPODem útěk z domova dalšího dítěte, píšete zprávy kriminálce, s jinými rodiči pak špatné hygienické návyky dítěte a spoustu a spoustu dalšího,co většinou plyne z nefunkčních vztahů v rodinách a nezájmu rodičů o dítě. Kluci u mě ve třídě o jarních prázdninách pařili 3 dny v kuse PC hry. A pak se přišli do školy dospat… Já vím a jsem si velice dobře vědoma toho, že v tom fakt nejsem sama, a že takové problémy mají asi všichni učitelé… mně jen vadí to, že se o něco snažíte,ale těch klacků pod nohama přistává prostě moc…radost z učení se pomalu vytrácí pod náloží lejster a úkolů spojených s novou rolí učitele..chci toho tolik, když chci především učit?přeji všem lepší podmínky pro práci.

Klára Houšková
Klára Houšková
17. 3. 2019 00:56
Reply to  Markéta

Markéto, nedejte se, jste úžasná a fandím vám. Cítím to naprosto stejně jako vy. Ještě bych poznamenala: Kde je ekonomika inkluze? Já učila na základce na vesnici, kde bylo malé cikánské ghetto, jehož existence si vynutila vznik speciální třídy v rámci dané základky. Ve třídě jsem měla 9 cikánů s hraničním intelektem mezi lehkým a středně těžkým ment. postižením. K tomu asistentku. Na 9 dětí jsme byly dvě a vedle ve třídě měla jedna učitelka 29 dětí. Podotýkám, že v 9 km vzdáleném městě byla zvláštní škola, do které rodiče odmítli děti posílat, protože by museli zajistit doprovod autobusem do školy. Všechny děti byly prvňáci…Měla jsem je pak 10 let. Vycházely v 16, v 17 rodily a dnes nikdo nepracuje… ale to je od věci. Uznávám.

Markéta
Markéta
17. 3. 2019 08:03

Díky, Kláro… u nás je to podobné, rodiče odmítají vozit děti do speciálky, protože naši školu mají pod nosem a tam by museli 8 km dojíždět. Přitom jsem už mluvila s rodiči, kteří sami po výukových problémech svých dětí tyto přeřadili do zmíněné školy a dnes litují!!!, že tak neučinili dříve. Děti jsou naprosto spokojené a baví je to tam…jinak tu nechci nikomu brečet na rameno, jací jsme chudáci a o radu nežádám, jen popisuji situaci u nás na škole…spoustu lidí tu píše věcně v obecné rovině, přidala jsem jen poznatek z praxe… hezký den všem..

thangpa
thangpa
14. 3. 2019 16:09

Dobrý den…Myslím,že inkluze je především totálně zfušovaný projekt…Mluvím z vlastní zkušenosti….Do 4.třídy jsem opakoval a měl čtyřky odshora dolů.Ve 4.ročníku jsem byl v tzv.vyrovnávací třídě.Bylo nás tam 13 dětí…Na konci roku jedna trojka a samé dvojky…Ale jakmile tyto děti dáte do „běžného kolektivu“ 32 dětí,vše se vrátí zpátky…Psal jsem tehdy Valachové…Odpověď:Neznamená to,když píšete of.cestou,že vám paní ministryně odpoví….Tak kur. co to má znamenat!

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 16:42

Dobrý den, mohla by redakce Rodiče vítáni zrušit diskuse pod články? Už mi silně vadí ty téměř nenávistné komentáře k inkludovaným dětem. Mám také dceru s dysfázií zařazenou s individuálním plánem v běžné třídě a opravdu nikoho nezdržuje a ani neobtěžuje tu „nadanou“ „normální“většinu, naopak doufám, že vše se časem dorovná a třeba i nastoupí na střední školu. Pokud jsou mezi zdejšími odpůrci učitelky a učitelé, jsem ráda, že neučí na naší škole.

Magda
Magda
14. 3. 2019 17:03
Reply to  Lenka

Žádné nenávistné komentáře tu nevidím. A pokud vaše dcera na učení, byť s individuálním plánem, stačí, tak se jí ty nenávistné komentáře (které konkrétně máte na mysli? ) netýkají. Ovšem pokud by měla ve třídě spolužáky, které ji třeba napadají fyzicky- a to se vyloučit nedá- jak by se vám to líbilo?
Pokud jde o rušení diskusí- nezavádějte tu totalitní praktiky. Máte možnost je nečíst. A my ostatní si je přečteme se zájmem.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 17:03
Reply to  Lenka

Myslíme si, že debatní zóna k portálu, který chce otevírat témata k diskuzi, patří. Většinou tu debatují slušní lidé, mnoho z nich reaguje trpělivě a snaží se vysvětlit svůj pohled na věc i hrubě reagujícím oponentům. Taky vás prosím o trpělivost a snahu o dialog. Případně zůstaňte jen u článků, debaty nečtěte a nekazte si den.

lesov
lesov
14. 3. 2019 19:29

Právě jsem napsal několik nenávistných komentářů, prosím o trpělivost a shovívavost. A nebo to nečtěte a nekažte si život a vkus.
Děkuji. 😉

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 19:35
Reply to  lesov

Příspěvky hrubě porušující pravidla debatní zóny budou mazány.

Hana
Hana
14. 3. 2019 17:41
Reply to  Lenka

Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat – Voltaire. Nesouhlasím s komentáři ostatních, proto žádám o zrušení diskusí pod články – Lenka.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 17:47
Reply to  Hana

Ovšem Voltaire neříkal „budu bránit vaše právo někoho urážet“, to je posun v interpretaci. Odkazuji také na pravidla debatní zóny.

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 17:53
Reply to  Hana

Ne, jen mi vadí nenávistné komentáře na inkluzi od lidí, kteří o těch dětech nic neví, nebo od učitelů, které inkluze (a práce navíc s tím spojená) obtěžuje.

lesov
lesov
14. 3. 2019 18:25
Reply to  Lenka

Proboha, vy děláte, jako by ta inkluze byla vaše dcera ale to byste snad psala s velkým „I“.
Nebo jste opravdu porodila Inkluzi?!
PS. Tento komentář je nenávistný, žádám o smazání.

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:42
Reply to  lesov

Není nenávistný, ale hloupý.

vittta
vittta
14. 3. 2019 18:28
Reply to  Lenka

Vy o těch dětech víte něco víc, jak ostatní?
Z jaké pozice, jestli se mohu zeptat?

Markéta M.
Markéta M.
14. 3. 2019 18:55
Reply to  Lenka

Mluvíte o „těch dětech“ jako o o jednom celku, ale inkluze je záležitost značně individuální.
Vy bráníte svoji dceru.
Ten, kdo má špatnou zkušenost s inkluzí , brání svoje dítě….je na tom něco nepochopitelného?

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 18:57
Reply to  Markéta M.

Jak můžete vědět, o kom já mluvím, jaké mám zkušenosti a pod.? Celkově tu čiší snaha prosadit svou vůli. Já jen říkám, že nenávistné komentáře jsou obtěžující.

Markéta M.
Markéta M.
14. 3. 2019 19:08
Reply to  Lenka

Paní Lenko, mluvíte o těch dětech.
Prosadit svou vůli na diskuzi? To jde?
Pokud jde o obtěžující komentáře, nutí vás někdo na ně reagovat?
Vím, že tento můj komentář není úplně korektní, ale váš tón si to tak trochu zaslouží.

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 19:22
Reply to  Markéta M.

Ano nutí mne to psát komentáře k názorům, které považuji za nenávistné, které upírají právo na vzdělání postiženým dětem v normálních školách, jejichž rodiče obvykle platí v tomto státu daně a přejí si, aby jejich děti nebyly oddělovány od ostatních. A pokud někdo zas bude rýpat do Romů – jen v našem malém podniku jich pracuje pět a všichni daně platí.

Markéta M.
Markéta M.
14. 3. 2019 21:00
Reply to  Lenka

Tak pozor, paní Lenko. Já proti inkluzi postižených dětí nic nemám. Mně osobně nesedí inkluze dětí se slabým intelektem, dětí agresivních.
O romech se bavit nebudu….ikdyž právě o nich je článek.

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:09
Reply to  Lenka

Milá dámo.Jedná se o to,že neuznáváte jiné názory,než je ten Váš.V běžné řeči se tomu říká totalitní diktatura.Mně se to nelíbí,tak to zrušíme.Smím se zeptat,kolik je Vám let,že chcete někomu rozkazovat?

Petra
Petra
16. 3. 2019 00:42
Reply to  Lenka

Jediný kdo tu zatím prosazuje svou vůli jste Vy, svými obtěžujícími požadavky, aby ostatním bylo zabráněno se vyjádřit.

Petra
Petra
16. 3. 2019 00:40
Reply to  Hana

Trochu si protiřečíte, citujete Voltaira, ale jedním šmahem by jste brala ostatním právo to říkat….?

Ivana
Ivana
14. 3. 2019 18:14
Reply to  Lenka

Dobrý den, díky za Váš příspěvek, nedá mi to, abych také nereagovala.
V základním školství pracuji již téměř třicet let, učím matematiku na 2. stupni, pracuji rovněž jako výchovný poradce ve škole.
Moje postřehy (některé kopírují předešlé příspěvky).
1. Inkluze není nová věc. V naší škole (škola se 740 žáky) jsou děti s různými druhy postižení integrovány zhruba 20 let. Za těch mnoho let jsem učila dívenku vozíčkářku, několik dětí se sluchovým postižením, několik dětí s poruchou autistického spektra – Aspergerovým syndromem, několik dětí s ADHD, chlapce s poruchou chování, dívenku s LMP a spoustu dětí s různými dysporuchami. Takže zavedení tzv. „inkluze“ nevnímám jako něco převratného a nového. Naší škole inkluze přinesla především jistotu financování – a to jak asistentů pedagoga, tak hodin speciálně pedagogické péče pro děti dyslektiky, dysgrafiky apod. Finance nárokově přicházejí i na pomůcky pro děti nadané. Do zavedení inkluze škola prostředky pro asistenty musela nacházet sama – pomáhaly programy Úřadu práce, rozvojové programy apod., část peněz šla vždy i z prostředků, které přicházely pro ostatní pedagogické pracovníky – učitele, vychovatelky. Takže v oblasti financování inkluze školám, které dlouhodobě integrovaly děti s různými druhy postižení, jednoznačně pomohla.
2. Většina učitelů si stěžuje na zvýšenou administrativní zátěž. Opět – školy, které měly zkušenosti s integrací, měly i zkušenosti se zpracováváním individuálních vzdělávacích plánů (IVP), které učitelé vytvářeli již řadu let. V současné době jsem třídní učitelkou ve třídě, ve které 4 žáci pracují s podporou IVP – v 6. třídě mi jejich zpracování trvalo asi tři hodiny, v letošním školním roce (8. ročník) jejich aktualizace asi hodinu. Kromě toho jako výchovný poradce každý měsíc zadávám do výkazu změny u nově přešetřených dětí – je to maximálně na hodinu práce, většinou spíš méně. Tyto činnosti mám zaplacené formou osobního hodnocení a počítám s tím, že patří k mé práci.
3. Většinou jako největší problém je zmiňován fakt, že děti s asistenty zdržují ty „rychlejší“ nebo že i asistenti zdržují či narušují výuku. Za mnoho let mé učitelské praxe ve třídách, kde byly děti s asistentem, nikdy, ale opravdu nikdy, nebylo „zdržovačem“ toto dítě nebo asistent. S asistentem se domluvím zpravidla před hodinou nebo na začátku hodiny, co od něj očekávám, a on potom podle mých pokynů pracuje. Někdy s dítětem, které má na asistenta „nárok“, ale také dost často s úplně jiným dítětem. V současné době učím dva chlapce s Aspergerovým syndromem, kteří v matematice pracují samostatně a zpravidla výborně, „jejich“ asistentka se věnuje dítěti, které má s matematikou problém nebo zapisuje výuku dítěti, které má velké zdravotní problémy a je velmi často nemocné. Při výuce většinou nejvíce zdržují a snaží se ji narušit takoví ti „normální puberťáciˇ“, ale s tím musí každý učitel 2. stupně počítat a musí být kompetentní tyto situace řešit. K základní dovednosti učitele by měla rovněž patřit schopnost připravit hodinu tak, aby poskytl dostatek podnětů a příležitostí nejrychlejším a nejchytřejším žákům.
4. Inkluzi považuji za naprosto normální a přirozený proces, ale všichni účastníci musí být připraveni na fakt, že ne vše se podaří, i když se všichni snaží, že ne vždy se všichni snaží, a že dost často jsou to rodiče, kteří mají nesplnitelné představy. Zároveň si ale je stále třeba uvědomovat fakt, že rodičům se narodilo dítě s postižením a oni se snaží situaci řešit nejlépe, jak umí.
Zažila jsem velké množství velmi podařených integrací, ale zažila jsme i situace, kdy se to prostě nedařilo, a děti odešly z naší školy do speciálního školství. To ale neberu jako špatný konec, vždy jde především o to, udělat to nejlepší možné pro dítě.

vittta
vittta
14. 3. 2019 18:35
Reply to  Ivana

Mohla byste mi prosím nějak vysvětlit, proč by měla být inkluze přirozený proces, a proč by na ní měli být přípraveni ostatní lidé, co o ní nestojí?
Inkluze dle mého přirozený proces není, nepřinese nikomu nakonec nic, děti s postižením se více nenaučí, na život je to lépe nepřipraví, a jak by měli z inkluze profitovat děti bez postižení, je mi záhadou.
Přirozený, a velmi pokrokový proces, bylo zřízení Zvláštních škol, kde se i ti nejpomalejší naučili základům vzdělání, a jen a jen díky tomu patříme v celkové gramotnosti mezi absolutní světovou špičku.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 19:36
Reply to  vittta

Na to Vám rád odpovím, jak inkluze pomáhá dětem bez postižení. Minimálně v tom, že se s nimi vůbec potkají a zjistí, že někdo takový existuje. Že se mohou naučit vzájemné toleranci a respektu – v dospělosti už to tak snadno nejde. A nadto, jak píšu ve sloupku,nejvíce se dítě naučí, když pomáhá s učením druhým. A do třetice, společná výchova a vzdělávání je jednou z podmínek soudržnosti společnosti, aby ta se neštěpila na vzájemně cizí a vzájemně nepřátelské skupiny.

vittta
vittta
14. 3. 2019 20:57
Reply to  Miroslav Hudec

A že se vám to pořád nedaří, a musíte si vymýšlet různé pozitivní případy?
Někdo takový existuje….koho tím „někým takovým“ myslíte?
Masturbujícícho spolužáka, vydávajícího zvířecí zvuky?
Vy máte velký problém s uchopením reality, nakonec to budete VY (její příznivci) , kdo inkluzi zničí, ne MY, jako odpůrci její extremní verze.

Markéta M.
Markéta M.
14. 3. 2019 21:14
Reply to  Miroslav Hudec

Pane Hudče. A co když dítě pomáhat spolužákovi s učením nechce?
A promiňte, věřím, že se mohou naučit toleranci a respektu, ale stejně tak se mohou naučit nenávidět, protože právě jejich inkludovaný spolužák skutečně do běžné ZŠ nepatřil.

Klára
Klára
14. 3. 2019 23:13
Reply to  Miroslav Hudec

Miroslav Hudec
Až na fakt, že pro 30% rychlejších žáků není lepší pochopení látky možné, protože ji již chápou. To co říkáte, platí pouze pro průměrné žáky, kteří v látce nemají úplně jasno (byť si to treba nemyslí).
Že se děti naučí toleranci, což v dospělosti nemohou? Neexistuje více k odlišnosti netolerantní a šikanující skupina než děti ve věku 6-15let. Naopak lidé, kteří nemají negativní zkušenosti z dětství bývají více tolerantní vůči odlišnostem.
A že zjistí, že nekdo takový existuje? Ja taky nikdy nepotkala prezidenta a přesto vím, že existuje.

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:19
Reply to  Miroslav Hudec

Pane Hudče,s neschopnými debily se setkají děti velmi často.Není proto třeba je vystavovat stresu se styku s dětmi,které pro svoje postižení vyžadují zvláštní pozornost a zvýhodňování.To naučí ta „normální“ děti,že existuje systém,kdy jsou povinny o své újmě přijmout podporování těch,kteří jsou odlišní.To není nic proti postiženým dětem,ale proti určování,že někdo má výhody,na které dítě tzv. „normální“nemá nárok.Právě Vy rozdělujete společnost prosazováním svých názorů.Jste rozhodnut konat dobro i proti vůli většiny.Vaše názory se hodí právě do dob totality.Cesta do pekel je vždy dlážděna dobrými úmysly.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 06:40
Reply to  Petr Majevský

Obávám se, že jim nejde o „dobré“ úmysly, ale jen o prebendy, které z toho plynou. Patrně jde o jistý druh psychopatů, kteří za peníze pozvrací i vlastní matku…

Hudec
Hudec
15. 3. 2019 08:39
Reply to  Petr Majevský

Pane Majevský, jste-li schopen nazvat děti neschopnými debily, tak jste tím charakterizoval sám sebe. A přeji vám, abyste nikdy nepotřeboval cizí pomoc, třeba ve stáří, v nemoci, po automobilové nehodě, abyste nikdy nebyl odkázán na druhé – mohl byste totiž narazit na nějakého jiného pana Majevského, a to by mně vás bylo upřímně líto. 🙁

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:48
Reply to  Miroslav Hudec

Děkuji za tuto odpověď, bohužel soudržnost nám není již vlastní. Ale musím říci, že bydlím v blízkosti Jedličkova ústavu a tam naopak změna k lepšímu je tam fascinující.

Budulínek
Budulínek
17. 3. 2019 23:01
Reply to  Bohumila

Jedličkův ústav jsou fyzicky handicapování ne mentálně 🙂 takže ta fascinující proměna bude asi ještě mnohem větší, ono není problém vyučovat někoho s IQ 100 a fyzickým handicapem horší to je s IQ 70 a poruchami chování.

Petra
Petra
16. 3. 2019 00:55
Reply to  Miroslav Hudec

Každé dítě je součástí nějaké komunity a její součástí jsou senioři, lidé různě znevýhodnění atd a děti se s nimi běžně setkávájí, za to snad netřeba velebit inkluzi. Pokud se začlenění povede, je to skutečně přínos pro obě strany, pokud se tak ovšem děje plošně, ve jménu napravování nějakých křivd, další křivdy jen způsobí. Děti to pak chápou jako nespravedlnost…proč on může to, a já nemůžu a proč on má asistenta a já se musím snažit sám atd. A na nespravedlnost jsou děti citlivé nejvíc a to si s sebou ponesou…..

Ludmila
Ludmila
14. 3. 2019 19:01
Reply to  Ivana

Vážená paní, napsala jste to naprosto přesně. paušální aktualizace plánů, to jak učitelé pracují atd at. Pokud by inkluze měla mít smysl, pak není možné k tomu takto přistupovat. Výsledkem je, že takto vzdělávané děti jsou na tom na jejím začátku naprosto stejně, jako na konci. Žádý posun v samostatnosti, žádný posun v pravopisu ani jinde. Jen nárůst vytočených spolužáků, kteří za ty roky vidí, že snaha a píle se prostě necení, když IVP je prakticky jen o úlevách. A to cílem inkluze opravdu není. Každý vyučující s dětmi s IVP ve třídě by si měl kromě klasické přípravy měl chystat i přípravu pro tyto děti s ohledem na jejich důvody inkluze. A to opravdu nezabere vámi zmiňovanou hodinu za pololetí. Učila jsem ve třídě s takto inkludovanými dětmi v počtu 8!!!! Výsledek – totální vyčerpání a odchod ze základky. Po nástupu do nového zaměstnání na SŠ jsem chvíli byla jak Alenka v říši divů a měla z učení po dlouhé době opravdu velkou radost. Bohužel to, před čím jsem utekla ze základní školy je již i na střední, dochází i k tomu, že jedna inkludovaná studentka bezostyšně tluče vyučující i svou asistentku. Diagnoza poruchy chování na celé situaci nic nezmění. A na to nemám nervy a zvažuji odchod .

Petra
Petra
16. 3. 2019 01:05
Reply to  Ludmila

Strašně Vás chápu, prožívám to samé a jsem na 44 bodě ze 60 k vyhoření. Je mi líto všeho, nás protože se tohle nedá zvládnout i kdybychom se rozkrájeli, dětí tzv. normálních, protoože jsou normální a chytří, i těch tzv. jiných, protože jsou jiní a potřebují pomoc a všichni jsme součástí něčího experimentu, který nemůžeme řídit, ale on řídí nás

Luca
Luca
15. 3. 2019 10:32
Reply to  Ivana

Paní Ivano, moc pěkně popsáno. Možná by to chtělo mentory, jako jste vy, aby se mladší kolegové přiučili.
Děkuji za Váš přínos, děcka na Vás určitě rády vzpomínají 🙂

Lenka
Lenka
17. 3. 2019 09:27
Reply to  Ivana

Vážená paní Ivano, napsala jste pro mě velmi povzbudivý komentář a musíte být velmi erudovaný pedagog. Prosím následujícím příspěvkem nechci Vaše slova nijak snižovat, ale učíte matematiku, to se trochu liší od humanitních oborů, a jistě jste velmi pracovitá, energická a pečlivá, jenom „závidím“. Ale ne všichni máme tak jasno jako Vy a proto je ta inkluze tak těžkopádná a bohužel to odnesou hlavně děti. A výsledkem budou dobré soukromé školy pro bohaté bez inkluze a státní školy pro chudé se špatnou úrovní a inkluzí – počkejme 10 – 15 let.

aja
aja
18. 3. 2019 15:49
Reply to  Ivana

Jsem pro, aby ti nejlepší žáci ve třídách měli taktéž své asistenty.

lesov
lesov
14. 3. 2019 19:36
Reply to  Lenka

Pokud vaše dcera není debilní, neskáče po lavicích, nemlátí spolužáky a učitelku, nekrade a nerozbíjí školní zařízení, pak máte rozhodně štěstí. Gratuluji.
Ale věřte, že v jiných rodinách, tomu tak být nemusí.

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 18:41
Reply to  Lenka

Paní Lenko, mám dojem, že tady diskutují lidé, kteří měli být ve zvláštních třídách.

Klára Houšková
Klára Houšková
17. 3. 2019 01:09
Reply to  Lenka

Lenko, vývojová dysfázie je diagnoza, která zrovna v rámci inkluze není výrazný problém. Kdybyste nebyla zaslepená a nečetla povrchně, pochopila byste, že kantoři jsou jednoznačně proti inkludování MENTÁLNĚ POSTIŽENÝCH dětí. Ne podprůměrných, protože podprůměrný intelekt spolu s průměrným a nadprůměrným patří na základní školu. Až deficit – tedy snížený intelekt – nezaměňovat s podprůměrným – prostě do ZŠ nepatří. Ať se vám to líbí nebo ne. Proč by proboha dysfatik zdržoval, nebo obtěžoval „nadanou normální“ většinu. Takže napřed čtěte a pak plácejte. Ještě jednou – inkludování SPU poruch, tělesných, logopedických….ani nebereme jako inkluzu. Bráníme se LMP, které prostě individuálem dohnat nejde. A nepřála bych vám srovnání LMP deváťáka, který vyjde ze zvláštní školy a který vyjde ze ZŠ. Rozdíl ve znalostech je nebetyčný. A víte proč? Protože jestli měl něco náš stát fakt promakané v tom nejlepším smyslu, bylo to speciální školství. Vzdělání učitelů, pomůcky, počet dětí ve třídě…Hovgh.

Zdena
Zdena
14. 3. 2019 16:45

Pan Hudec je blbec . To je zase blábol ! Minulý režim vůbec nijak nediskriminoval děti z chudších nebo dělnických rodin , právě naopak . Já jsem za minulého režimu vyrostla a chodila do školy , většina věcí byla zdarma – neplatily se učebnice , od základky po vysokou školu se učebnice půjčovaly zdarma , nikde se neplatilo žádné školné , děti na základce dostávaly zadarmo sešity , tužky , gumy a další pomůcky , byly velice levné školní obědy , spousta akcí , výletů , dětských táborů byla zdarma . Ve škole se prováděly zdarma pravidelné lékařské prohlídky dětí , byla jsem zcela zadarmo v dětské ozdravovně . Já jsem z dělnické rodiny ( rodiče pracovali ve fabrice ) a vystudovala jsem gymnázium a pedagogickou fakultu , jsem učitelka . Zázemí pro vzdělání mi dala škola – výborná práce učitelů , k dispozici knihovny atd. , nijak mě neomezovalo , že rodiče byli jen vyučení . A politika za komunistů od 50.let byla – na VŠ dát šanci přednostně dětem z dělnických rodin a přednostně děvčatům , chtěli podpořit vzdělanost žen . Dnes dítě z chudé rodiny nemá vůbec šanci – všechno se draze platí , počínaje předraženými učebnicemi angličtiny a jiných předmětů na základce , drahé kroužky , obědy , na spoustě středních škol se platí školné , student si musí vše kupovat , o nákladech na vysokou školu ani nemluvě ! Dnes je vzdělání jen pro bohaté , jako to bylo za první republiky . A jak pan autor článku hodnotí inkluzi – to je blábol číslo dvě ….

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 16:53
Reply to  Zdena

Minulý režim diskriminoval chudé Romy. Ve Stříbře byla hodně velká romská komunita. V ročníku nás bylo na obou školách asi 240, z toho jediná Romka. Ostatní všechny nacpali do zvláštní školy. Je téměř jisté, že tam všichni nepatřili, ale bílí učitelé se jich prostě štítili.

Magda
Magda
14. 3. 2019 16:59
Reply to  Lenka

Jste si jistá, že tam nepatřili? Pro vstup do školy se dělají nějaké testy, jestli dítě je dost vyspělé na to, aby učivo zvládlo. Pokud ty děti nezvládaly ani základní hygienu (proč by se jich jinak učitelé štítili?)- tak jak je chcete začřadit mezi opstatní děti?

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 17:05
Reply to  Magda

Štítili se, protože rasismus (a nenalhávejme si, že v české společnosti není velmi rozšířen – je) a ano, jsem si jistá, že není možné, aby 80% dětí jedné komunity patřilo do zvláštní školy. A opravdu ne všichni Romové jsou špinavý a znám i takové, kteří mají doma čistěji než bílí. A ne, za nás se testy opravdu nedělaly.

Magda
Magda
14. 3. 2019 17:22
Reply to  Lenka

Jistě, pár takových pořádných taky znám. Možná pět ze dvou nebo tří stovek- jsem z Mostecka a tam s nimi nějaké ty zkušenosti máme. A ty zkušenosti mi říkají, že těch 80% může na zvláštní školu být, protože neumějí třeba pořádně česky, nepoznají barvy, neumějí si umýt ruce …jak je chcete v první třídě učit i tohle? Když se oháníte rasismem- on nějak, z nějakých příčin, vznikl. Proč nejsme „rasisti“ vůči Vietnamcům a proč jejich děti nemají ve škole problémy?

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 17:30
Reply to  Magda

Každé (bílé nebo černé) dítě, co si neumí umýt ruce, patří do zvláštní školy? No myslím, že máme rozdílné názory, co se přístupnosti vzdělání týká. Pořádně česky neumí hodně dětí cizinců – a jsou v běžných zš. Rasismus vzniká z neznalosti, případně pocitu nadřazenosti. Nevím, proč ho lidé cítí k Romům. Včera moji dceru ve vlaku podarovala romská matka v doprovodu dvou dětí cukrovinkou. Poděkovali jsme a dcera ji na místě snědla – patrně proto, že není zatížená názory dospělých.

Magda
Magda
14. 3. 2019 17:35
Reply to  Lenka

Spíš mi připadá, že s tou menšinou nemáte moc osobních zkušeností, na rozdíl ode mne. Měla jsem kamarádku v Kroměříži, která mě taky nařkla, že jsem rasistka- ona že zná JEDNU romskou rodinu a ta je počádku. Jenže já jich znala minimálně stovku … nakonec Chanov je pojem, ne?

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 17:45
Reply to  Magda

🙂 jak myslíte. Pokud je už od dětství budete odsuzovat a segregovat, nedivte se, že vás v dospělosti okradou.

Magda
Magda
14. 3. 2019 17:46
Reply to  Lenka

Přeju vám, aby vám ta víra vydržela. Ale nevím…

lesov
lesov
14. 3. 2019 19:07
Reply to  Lenka

Příspěvek hrubě porušil pravidla debatní zóny a byl redakcí smazán.

lesov
lesov
14. 3. 2019 21:36
Reply to  lesov

Děkuji za uznání, pro mě má cenu jedině smazaný příspěvek, jen ten není korektním a jalovým blábolem. 😉

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 22:07
Reply to  Lenka

Smazáno z důvodů porušení pravidel.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 22:37
Reply to  Lenka

„…okradou nás, protože je to doma naučí, a nikoli proto, že je někdo hypoteticky segreguje…“ Co je na tomto příspěvku závadného, paní Polanská, ředitelko Všehomíra? Že by pravda? Ano, ta byla vždy na indexu… 😀

lesov
lesov
14. 3. 2019 19:22
Reply to  Lenka

Když jsou ti milí, hodní, pracovití a chytří Romové tak strašně moc v pořádku, tak proč se tady a všude jinde o nich pořád píše?
Proč se tolik pozornosti nevěnuje Vietnamcům, Ukrajincům nebo Maďarům? Nebo Eskymákům-Inuitům čili lidem?! 🙂

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 19:28
Reply to  lesov

Přestaňte prosím s komentáři tohoto typu, už jeden váš příspěvěk byl smazán. Přidržujte se pravidel debatní zóny.

lesov
lesov
14. 3. 2019 20:04

Tento typ komentářů je objektivní, pravdivý, provokující a nastavující zrcadlo obecenstvu.
Když to nesnesete, jděte doprdele, soudružko-svazačko. 😉

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 22:11

Máte problém s Pravdou nebo realitou všeobecně? Když neumíte diskutovat, a, zahnána logikou do kouta vytasíte oblíbenou totalitní mantru o „porušování diskuze“, což není nic jiného, než-li potlačování svobody názoru, proč nepletete ponožky, paní Polanská, absolventko FF s červeným diplomem…?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 22:22
Reply to  Martin Vaněk

Pane Vaňku. Já jsem nějakou dobu žila v Itálii a vyslechla jsem dost řečí o tom, co jsme to my z východní Evropy za lidi, a i dost příkladů. Romů se to netýkalo, jen nás, bílých. Třeba když jsem byla u holiče a nikdo nevěděl, že jsem taky odsud. A dokonce se to na nějaké mé spoluobčany i hodilo. To ale neznamená, že to někdo může říkat o mně a vydávat to za pravdu nebo Pravdu. Takže pokud sem někdo natvrdo vypouští řeči, které se mohou dotknout zase jiné skupiny lidí, já je mažu. Nedělají dobrotu.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 22:31

Vy nevíte, co jsou Češi zač, a musíte si chodit pro rozumy do zahraničí? A to máte FF? Ani mne to nepřekvapuje, úroveň studia na této VŠ rok od roku upadá… 🙂 Jinak je vaše snaha o přesměrování podstaty diskuze na jiné téma dosti primitivní, ale asi operujete dle své úrovně, že?

vittta
vittta
14. 3. 2019 22:42

To jste mě pobavila…
A rozhodovat, co dělá, a co nedělá dobrotu může být pěkně svůdné…
A když se zeptám přímo, mají v Itálii ráději romy, než Čechy, a pokud ano, proč myslíte, že to tak je?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 22:47
Reply to  vittta

Jsou tady nějaká pravidla diskuze, aby debata nedegenerovala.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 23:10

Tak přestaňte lhát, a vše bude v pořádku…

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 19:01
Reply to  Martin Vaněk

Pane Vaněk, vaším nejreflektovanějším slovem je „lhaní“. Zřejmě je to i nevětší náplní vašeho života a držíte se hesla,“ podle sebe soudím tebe“

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 19:21
Reply to  Bohumila

Pokud někdo evidentně lže, mám ho nazvat pravdomluvným? Cítíte se zdráva?

Markéta
Markéta
15. 3. 2019 17:14
Reply to  vittta

Nemají a v Itálii jim neříkají Romové, protože ti jsou z Říma(Roma), ale zingari, což znamená v překladu cikán a měli s nimi stejné problémy jako my tady……

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:40

Dobrotu dělají jen Vaše žvásty!

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 07:40

…a dle vaší vlastní logiky čekám, že smažte poctivě svůj příspěvek, neboť se může dotknout skupiny lidí, v tomto případě Čechů… 😀

Luca
Luca
15. 3. 2019 10:27
Reply to  Martin Vaněk

Pane Vaňku, pravidla Vám nic neříkají, ba dokonce máte radost při jejich porušování. Máte pouze svou pravdu, ostatní za jejich názory urážíte.
To ukazuje na nedobrý základ a netoleranci. A tolerance je to, oč tu běží. Buďme rádi, že zde vůbec diskutovat můžeme.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 11:17
Reply to  Luca

Se svou „korektností“ běžte do p…práce. Na hrubý pytel, hrubá záplata, říkávala má babička. K lidem, kteří svým lhaním či vědomou úpravou reality tak, aby se jim hodila do krámu, škodí ostatním, si nelze vážit, a proto není nutné ani přehnaná korektnost či společensky rozšířené žádoucí chování – naopak. Vyhledat a vyčlenit je ze společnosti je žádoucí pro blaho všech. A lháři by měli mlčet, a tiše v koutě zpytovat svědomí, ale to je to, co tito lidé nemají – svědomí a city. Jde pravděpodobně o jistý druh psychopatie. Tolerovat zlo je znakem zbabělosti.

lesov
lesov
14. 3. 2019 22:20

Cituji ze záhlaví:
„Psaním a editováním textů se živí odjakživa. Jako editorka pracovala na různých neziskových i komerčních projektech.“
A to se ani trochu nestydíte, Vy fylozofická fakulto?!
Tak už víme odkud ten Chorošův, inkluzivní vítr fouká..

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 19:03
Reply to  lesov

lesove, najděte si hrubku ve vašem příspěvku.

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:39

Vaše drzost už přesahuje meze.To,co tady předvádíte,si nedovolili ani komouši,Vy demokratko.

Michaela
Michaela
17. 3. 2019 02:14
Reply to  Lenka

Navštěvovala jsem základní školu se dvěmi Romkami. Byly to sestřenice. Jejich matky, sestry, byly obě rozdílné. Matka první, absolvovala zvláštní školu, nikdy nepracovala, měla invalidní důchod. Proč, to jsem dodnes nezjistila. Její dcera chodila do školy špinavá, nenosila učebnice, byla drzá, brala si cizí věci za své. Matka druhé, také absolvovala zvláštní školu, pracovala jako uklizečka a její dcera chodila do školy krásně oblečená, maminka uměla šít, dlouhé černé copy měla zapletené s mašlemi a dostávala samé jedničky. Byla moje kamarádka, navzájem jsme se navštěvovaly. Postupem času se mi ztratila z očí, ale poslední zprávy o ní jsou, že je vdaná, měla tři děti a je už babičkou. Ta první je matkou osmi dětí, babičkou už ani nevím kolika. Tu první také ve druhé třídě přeřadily, ta druhá má sociálně-právní SŠ. Takže myslím, že na tomto příkladě ze života je jasné, že ne děti se zdravotním postižením, ale děti, které nejsou socializované z domova, mají úplně jiné nebo žádné hodnoty a neuznávají normy, by měly navštěvovat speciální (zvláštní) školu, protože opravdu zdržují třídu a ostatní děti motivovat k tomu, aby se s nimi sžily, tedy vlastně klesly na jejich úroveň, není zrovna pedagogické.

vittta
vittta
14. 3. 2019 17:31
Reply to  Lenka

Lenko, nikdy nikdo nikoho do Zvláštní, či praktické školy nedával.
Rodiče museli souhlasit.
Vaše pozitivní zkušenosti s Romy jsou sice krásné, ale k tématu se moc nehodí.
Tady se hraje především na to, že Zvláštní škola- dnes Praktická škola, je cosi odpudivého, ponižujícího, úplně nechutného.
Ale proč?
Intelektuálně slabší dítě se tam naučí číst a psát, a základy matematiky, a může být prospěšné společnosti fyzickou prací.
Kdyby byli všichni doktoři, pak by doktoři kopali kanály.
Navíc- nechodí tam jen romské děti.

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 17:48
Reply to  vittta

Co se nehodí k tématu? Že učitelé Romy tlačili, aby své děti dávali do zvláštních škol?

vittta
vittta
14. 3. 2019 18:27
Reply to  Lenka

Jak může učitel někoho tlačit, a dokonce dotlačit, aby dal svoje dítě do Zvláštní školy?
Co to tady zkoušíte?
Ve zvláštních školách bylo 30% Romů, čím to, že zrovna oni vás tak zajímají?
A jak píšete výše Magdě, oni, pokud někoho okradou, nebude to tím, že byli ve Zvláštní škole.
Tam je tyhle věci totiž neučí.
Je zvláštní, jak je rasismus zažraný hluboko v myslích těch, co proti němu rádoby vystupují, zřejmě z pozice toho, že bydlí od lidí, ze sociálně vyloučeného prostředí hodně daleko.
A ti bílí, co absolvují Zvláštní školu, ti nikoho neokadou?

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 18:40
Reply to  vittta

Prosím, co sledujete svým postojem? Žiji vedle Romů celý život. Že učitelé dříve tlačili na zařazování Romů do zvláštních škol je pravda, sama jsem kdysi zaskakovala v družině zvláštní školy: všechny bílé děti tam byly s nějakou mentální diagnozou, většina romských byla intelektuálně v pořádku, ale byla tam přesunuta obvykle kvůli svému temperamentu a přístupu k učení – rodičům se řeklo, že je v normální škole nechají propadat pokud nepřestoupí do zvláštní.

vittta
vittta
14. 3. 2019 19:46
Reply to  Lenka

Co myslíte, že tím sleduji?
Nemáte nějakou poruchu?
Diskutuji slušně, nebo se o to alespoň snažím.
Každý u nás žije vedle romů celý svůj život, je ovšem otázka, jak daleko.
Vy tady píšete, že většina romských byla intelektuálně v pořádku, to jako víte jak?
Za minulého režimu to bylo tak, že do 1. třídy nastoupili více méně všichni, romové tak z poloviny propadli, a nastoupili- se souhlasem rodičů, na Zvláštní školu.
Pokud se podobným intelektuálním výkonem prezentoval…dneska se říká nerom, pak rovněž nastoupil do Zvláštní školy, jistě že se souhlasem rodičů.
Nechápu, co do toho taháte rasy, každý slušný člověk přece dneska ví, že rasy neexistují, jak vy třeba poznáte romy?
Oni snad mají nějaké rasové znaky, co je odlišují od jiných lidí?
Já samozřejmě vidím takové znaky, ale u vás- pokud je tam vidíte, mě to dost překvapuje.

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 19:09
Reply to  vittta

Máte pravdu.

Bohumila
Bohumila
15. 3. 2019 19:07
Reply to  vittta

Vážená, moje teta učila 40 let v teplické škole, ta byla plná Romů,ALE TAKHLE HNUSNĚ NIKDY NEMLUVILA.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 19:42
Reply to  vittta

To se mýlíte, souhlas rodičů se při zařazení do zvláštní školy nevyžadoval. Oni se jen mohli proti rozhodnutí odvolat. Jenže to se musí umět. Musíte to odvolání nějak zdůvodnit, někdo by té mamince nebo tátovi musel říct, jaký je vlastně mezi zvláštní a běžnou školou rozdíl. Nehledě na to, že speciálně romští rodiče raději s úřady nechtěli nic mít. Tak to prostě vzdali. Páni rozhodli, nedá se nic dělat.

vittta
vittta
14. 3. 2019 20:49
Reply to  Miroslav Hudec

Píšete to poněkud kostrbatě.
Tedy nebyl třeba jejich souhlas, ale mohli se odvolat?
Co by se stalo, kdyby se odvolali?
Vy odkláníte to téma tam, že se se vlastně romové odvolat nemohli, protože to neuměli.
Jenže to vy opět nemůžete vědět, můžete to vědět jen u těch, kteří vás případně navštěvovali, a jak vás tak čtu, tak vůbec nepochybuji o tom, že jste jim s odvoláním pomáhal, takže rozhodně budete vědět, co následovalo.
Pomáhal jste romům se odvolávat?
Svým způsobem to byla i vaše povinnost, když jste věděl, že jejich děti do Zvláštních škol intelektuálně nepatří, naopak, mohli by jet v běžných třídách průměr- minimálně.

Hudec
Hudec
15. 3. 2019 08:55
Reply to  vittta

Pomoci někomu můžete, jen když vás požádá. Vy nemůžete říct, paní odvolejte se – nehledě na to, že to je napsáno v rozhodnutí. A oni ti chudší lidi raději nechtějí s úřady nic mít. To platilo a platí.

Michaela
Michaela
17. 3. 2019 02:20
Reply to  vittta

Zažila jsem rok, kdy do první třídy ZŠ bylo zapsáno 12 budoucích prvňáčků, a do první třídy SZŠ jich bylo 36, z toho bylo 28 Romů. Jejich rodiče se ani nenamáhali je zapsat na ZŠ. Věděli, že do školy musí, jinak přijdou o dávky, tak je dali de specky, aby měli klid, nemuseli se s nimi připravovat.

Petra
Petra
16. 3. 2019 01:23
Reply to  Miroslav Hudec

Nepřipadá Vám, že takto žijeme vlastně všichni. Při jakémkoliv jednání s úřady apod. také máte nárok se akorát odvolat. Jenže jako běžnému občanovi vám to nikdo na rozdíl od té maminky nebo tatínka neřekne. Nejlépe je chodit v doprovodu právníka i pro rohlíky….

lesov
lesov
14. 3. 2019 18:50
Reply to  Lenka

Rasista, Vy holubičko, je každej, kdo má „všech 5 pohromadě“.
Protože lidi rozlišují rasy, existuje logicky i rasismus.
Naopak, u nás může někdo lehce nabýt dojmu, že žádný rasizmus neexistuje.
Nebo vy jste někdy viděla, ve svém okolí, hořet kříže, v jejichž světle stojí postavy v bílých kapích, opásané provazy a s brokovnicemi v rukách, jak diskriminují nějakou jinou rasu?!
Upozorňuju, že cikáni jsou stejná rasa, jako gadžové, jako my všichni.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 22:14
Reply to  lesov

Cikáni nejsou rasa, ale etnikum…

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Zbyněk Šustala Nový Jičín
14. 3. 2019 19:38
Reply to  Lenka

Kontrolní otázka: jaký je rozdíl mezi xenofobií a rasismem? Ví to tady někdo?

lesov
lesov
14. 3. 2019 20:29

V těchto zeměpisných šířkách..žádný rozdíl. 😉

vittta
vittta
14. 3. 2019 21:59

Žádný.
Obojí je nálepka.
Větina těch, co jí používají nemají o skutečném významu těch slov ani ponětí.

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:36
Reply to  Lenka

Konenčně to z Vás vyběhlo.Jste cikánka(Romové jsou podle jejich jazyka lidé jako celek).To jste měla uvést hned a nemuseli jsme se s Vámi zabývat.Oni jsou i ti netahaví,líní a zlodějští také tvrdí,že jsou rasisiticky diskriminováni.A že je to pro jejich příživnický způsob života už jim nedochází.A Vy jenom lžete,jak jsem Vám napsal výše.Svůj podlézavý pláč si nechta tam,kde Vám něco vynese.Ty testy se dělaly a dělají se dodnes.Jste odtržená od skutečnosti,nebo Vaše inteligence nestačí na pochopení celého problému.

Hudec
Hudec
15. 3. 2019 09:01
Reply to  Petr Majevský

Tak pozor, pane Majevský. Tady už jste na hraně zákona. Kdybyste hovořil o nějaké konkrétní osobě, tak prosím, může na vás podat žalobu pro pomluvu a rozhodne to soud. Ale označit tak celou skupinu lidí, to na vás může skočit státní zástupce na základě 198 trestního zákoníku – hanobení národa, rasy, etnické skupiny,…. Schválně se podívejte, jaké jsou tam trestní sazby. A mohou i ostatní, kteří se tu taky pohybují na hraně zákona.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 13:04
Reply to  Hudec

To je ta vaše demokratůra: vyhrožovat a zastrašovat… Ale jak jsem psal jinde: Nepřišlo vám nikdy divné, že předchozí režim neměl žádné speciální rasistické zákony? Bylo to proto, že jsme si byli rovni… Ale to se novému režimu nehodilo, takže vznikli nejen ony rasistické zákony, které nás rozdělily, ale především aktivní přístup vládnoucí garnitury, která nastavila privilegia asociální menšiny na úroveň, o které se pracující většině jen může zdát, ale především represivních složek vůči slušným občanům, kteří protestují proti nepřizpůsobivým v pokojných demonstracích; policejní provokatéři v davu se pak starají o „extremistickou“ vložku, která je v médiích prezentována jako rasistické útoky na cikány. Jste to právě vy, jidášové, kteří tuto společnost rozdělují, drancují a plení, to vašimi ústy a činy přichází rasismus a zlo, a po čase přijde i násilí, protože kotel je přetlakovaný. Až nebudou peníze na dávky, začnou se asociálové bouřit, a pak už nebudou zdarma byty, domy, energie, zařízení bytů, odpouštění dluhů, peníze i auta a jejich opravy zdarma – vše, co do té doby zacvakal daň. poplatník. Pak teprve nastane ta pravá apokalypsa. Jistě budete spokojen.

Petra
Petra
16. 3. 2019 01:13
Reply to  Lenka

Rasismus….od slova rasa, čili příslušnost k nějaké rase….většině čechů nevadí příslušnost k nějaké rase, ale to jak se její příslušníci chovají a dokáží přizpůsobit zvyklostem a zákonům v Čr obvyklým a platícíh pro všechny, když už zde chceme škatulkovat co je rozšířeno…a a no vyjímky existují všude.

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Zbyněk Šustala Nový Jičín
14. 3. 2019 19:25
Reply to  Lenka

Co je to za výrazy… nacpali do zvláštní školy… To jako že tamní učitelé jsou horší než na běžné škole?Nikdy jsem nepotkal kantora, co by se štítil romského dítěte. Prostě ty děti neznaly jazyk, odlišný přístup k výchově, jiná kultura, nezřídka bázeň z majority. Romští rodiče velmi ctili kantory zvláštních škol, co se dobře starali o jejich děti. Dnes jim „kdosi pokrokový“ poradil žalovat ve Štrasburku, dá se z toho hodně vytřískat. Nepozoruji, že by v současné době došlo k boomu v zájmu romských dětí o výuku. Problém je totiž jinde. Maloměšťáctví v myšlení lidí, kteří považují navštěvování zvláštních, teď praktických škol jako něco méněcenného, dehonestujícího. Rány Boží, vždyť na těchto školách učí pedagogové s velmi vysokou kvalifikací!

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 19:37

Nikdo neupírá učitelům ve zvláštních školách jejich kvalifikaci. Problém je, že příslušnost k romskému etniku nebyl dostatečný a správný důvod k zařazení dětí do zvláštní školy.

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Zbyněk Šustala Nový Jičín
14. 3. 2019 19:53
Reply to  Lenka

To je pořád dokolečka. Romové jsou uzavřená komunita se svými tradicemi, zvyky, zákony a prioritami. Mezi ně bohužel zrovna vzdělání nepatří. Romové prostě nestojí o to, aby jejich děti chodily do školy a měly lepší život než oni sami. Jak je možné, že mají romské děti takové absence. Pozor, to není jen jejich chyba.

lesov
lesov
14. 3. 2019 20:23

Proč by romské děti chodili do školy, když ví, že budou chodit celej život, na pracák a sociálku pro dáfky.
Bolely by je nohy.

Miroslav Hudec
Miroslav Hudec
14. 3. 2019 21:22

To se mýlíte. Romové dávno nejsou uzavřená skupina. Je řada Romů, kteří patří do střední ba i vyšší střední třídy (jestlipak třeba víte,jak se jmenuje český státní zástupce, který je původem Rom?). Je i řada romských podnikatelů, u nás třeba asi před dvěma roky pokládala nové datové sítě romská firma ze středních Čech. Zkrátka romská menšina se sociálně rozvrstvuje podobně jako ta česká. Jen s určitým zpožděním, daným mimo jiné právě tím, že vinou chybné školské politiky minulého režimu chybí jedna až dvě generace vzdělanějších Romů.

vittta
vittta
14. 3. 2019 22:00
Reply to  Miroslav Hudec

A v Británii se rom stal dokonce policistou.
Psal o tom pan Čulík na BL…nějak loni.
Velká událost to tehdy byla…

Hudec
Hudec
15. 3. 2019 09:10
Reply to  vittta

Nejen v Británii, máme i u nás romské policisty, řidiče autobusů, vlakvedoucí, podnikatele, hudebníky, rodí se celá romská střední třída. A jméno geniálního rómského klavíristy Tomáše Kača vám snad také něco říká – pochází z chudé romské rodiny v Novém Jičíně.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 23:27
Reply to  Miroslav Hudec

Máte recht… To naše město Most jde příkladem: tady máme plno úspěšných podnikatelů z řad (nejen) cikánského obyvatelstva – plno jich jede v piku, koksu, extázi…, ti malí v marjáně, ti lepší v prostituci a zbraních… Inu, ráj to napohled. A ti „vzdělaní“ cikáni? Ano, stahují se zpět do „rasistické“ staré (zase dobré?!?) vlasti z Anglie, když je ohrožen jejich dávkový byznys… (což ale znamená, že už nejsme rasisté, že? – hurááá)
Ale vážně: Asi zjevně ani netušíte, jak vypadá cikánské podnikání v praxi, jak se zadávají státní zakázky na komunální úrovni přednostně těmto firmám, jak si mohou dovolit ze soc. dávek luxusní živobytí, a tím i bezproblémové „podnikání“…

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:48
Reply to  Miroslav Hudec

Opět jen lžete!Komouši tu nejsou už třicet let a pořád se na ně svádí,jak to všechno zničili.Vy jste tady stejnou dobu,jako oni ne a nedokázali jste nic pořádného udělat vůbec pro nikoho.Jenom samá „neziskovka“,která parazituje na společnosti,která ty hodnoty,tedy i peníze,vlastně vytváří.Nějakého státního zástupce mám zcela na háku.Když vidím jak justice funguje,tak tam může být každý cikán i bez vzdělání.

Hudec
Hudec
15. 3. 2019 09:14
Reply to  Petr Majevský

K neziskovkám patří například dobrovolní hasiči, amatérští fotbalisti, všechny dětské organizace včetně skauta, tomíků, patří k nim horští záchranáři, členové červeného kříže, zařízení Kokánek pro ohrožené děti a další a další. Ty všechny jste teď urazil.

Martin Vaněk
Martin Vaněk
15. 3. 2019 10:55
Reply to  Hudec

To je ale krásná demagogie…; pokud věřil Hitler v Archimédům zákon, byl Archimédes nacista? Neziskovka totiž není to samé jako ziskovka – dobrovolní hasiči atd., ti všichni vykonávají záslužnou činnost pro ostatní, zatímco ziskovky jsou zakládány výhradně k obohacování jejích zakladatelů na úkor dań. poplatníka.

Markéta
Markéta
14. 3. 2019 23:55

Přesně tak..

lesov
lesov
14. 3. 2019 21:42

Máte tam chybu pane Šoustale,
správně má být: „..nacpaly do zvlášný škola.“

Martin Vaněk
Martin Vaněk
14. 3. 2019 22:03
Reply to  Lenka

Vy jste také cikánka? Do naší školy běžně cikáni chodili, a jen u nás ve třídě byli tři – pokud by platila vaše definice, museli by skončit ve zvláštní škole také, že… Jak je možné, že jeden vystudoval VŠ, a ti zbylí dva učební obory? kde je ta vaše diskriminace? Také jedete v „etnickém byznysu“?

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:30
Reply to  Lenka

Docela obyčejně lžete!Každý případ přechodu žáka do zvláštní školy řešila komise ve složení pedagog(z jiné školy)lékařeské psychologické vyšetření dotyčného žáka a dále i schopnost rodiny pomáhat se vzděláním.Nikdy o tom nerozhodovali učitelé školy,kam dítě chodilo.Ti mohli pouze navrhnout a nebylo málo případů,že jejich návrh byl zamítnut,protože nesplňoval všechny podmínky přechodu do zvláštní školy.Svou hloupou,ničím nepodloženou nenávist,si drýžte raději v sobě,abyste se vyhnula odsouzení jiných.Pokud budete mít alespoň částečně pravdu,můžete polemizovat.Vaše lživé vystoupení jen dokazuje,co jste zač.Podle neziskovek bude každé dítě přemýšlet stejně,jako Vy.Tolik proklamovaná individualita od Vás dostává pěkně na zadek.

Hudec
Hudec
15. 3. 2019 09:17
Reply to  Petr Majevský

To víte, že o tom rozhodovala komise, Poradní sbor se jmenovala, to jste asi přečetl v mém sloupku. No a jako psycholog, který stovky a možná tisíce těch dětí vyšetřoval, věrně popisuji, jak také rozhodovala. Co chcete postavit proti mému očitému svědectví?

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 16:55
Reply to  Zdena

Paní učitelko Zdeno, polemizovat s autorem můžete, aniž byste mu nadávala do blbců… Přečetla jste si pravidla debatní zóny?

lesov
lesov
14. 3. 2019 19:48

Milá a spravedlivá Jitko,
a můžu napsat, že je někdo holubička?
Není to už „přes čáru“? Nechtěl bych se dostat do problémů, už jich mám takhle dost.
PS. Ta holubička není ta ze hřbitovních náhrobků, to je spíš ta holubička míru, od dr. Štrosmajera.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
14. 3. 2019 19:56
Reply to  lesov

Ano, to Vám nikdo nesmazal. Snad Vás dřív či později napadne, že má smysl diskutuvat přímo k věci. To je totiž daleko zajímavější než obecné názory, často ničím nepodložené. Tahle debata je toho dobrou ukázkou. Málokdo si chce vyjasnit, jak to bylo, většina jen vrší argumenty na podporu svého názoru, který s tím sloupkem souvisí jen velmi volně. Mnohé jsou přesvědčivě nabourané v jiném komentáři, nebo by bylo aspoň zajímavé se s protiřečícím argumentem nějak vyrovnat, ale to se většinou neděje…

lesov
lesov
14. 3. 2019 20:17

Já vím, co je inkluze, žena učí v Obrnicích.
Diskutovat k věci nemá smysl, ta „věc“ se musí zrušit.
Ale vypadá to tak, že ta „věc“ zruší školství.

Lenka
Lenka
14. 3. 2019 20:28
Reply to  lesov

Poznámka mimo diskusi: opravdu si pedagožka vezme za muže člověka, který vulgárně trolluje na webu o školství? Byl by možný i její názor na tuto problematiku?

lesov
lesov
14. 3. 2019 22:02
Reply to  Lenka

Já se jí zeptám, až se potkáme.
Ale upozorňuju, že ona neví o tom, že trolluji a ještě vůlgárně. Navíc 37 let po svatbě. To nemohla tenkrát vědět, že budu někdy trollovat. Ani nebyl ten web, tenkrát.
Ale jestli myslíte, jaký má názor na inkluzi, tak ona je úplně normální a nepřál bych vám, co by vám na to řekla. To by se muselo celý vypípat.
PS. To je samozřejmě mimo diskusi.

Markéta
Markéta
15. 3. 2019 00:02
Reply to  lesov

Trollujte, lesove, je to věcné, zábavné a navíc pravdivé. Pozdravuje ženu a ze zdejších úzce profilovaných profilů si, věřím,nic neděláte…

vittta
vittta
14. 3. 2019 22:02
Reply to  Lenka

Ano, moje paní je také učitelka.
Zde se chovám velice distingovaně, ale jinak jsem velice razantní bojovník proti zrůdnosti inkluze.

Hudec
Hudec
15. 3. 2019 09:21
Reply to  lesov

Ano, řeknete „Staniž se“ a vše se zruší. Milý pane, reakce jistě může na chvíli vyhrát, jsou takové příklady v dějinách. Ale jen načas. Zbytečné zdržení. A o školství se nebojte, nezničil ho ani minulý režim, byť dostalo dost zabrat. Dnes už o ně obavy nemám.

Petra
Petra
16. 3. 2019 01:33
Reply to  Hudec

Já také, ne…Produkuje co se od něj očekává, protože ovčanům se lépe vládne.

Petr Majevský
Petr Majevský
15. 3. 2019 00:50

Problém je,že zrivna Vy se těmi pravidly neřídíte.

vittta
vittta
14. 3. 2019 17:35
Reply to  Zdena

Pan Hudec seděl v té poradně už za minulého režimu, Zdeno.
Pokud byla situace tak zlá, asi se málo snažil s tím bojovat, a díky tomu máme tak málo romských inženýrů a lékařů.
Pak nám samozřejmě v praxi chybí…