Proč šli včera učitelé do školy v černém oblečení? Pojďme se naučit dát o sobě vědět! říká předsedkyně učitelského spolkuProč šli včera mnozí učitelé do školy v černém oblečení a někteří i v černých brýlích? Symbolicky vyjádřili smutek ze špatných podmínek pro svou práci i odhodlání se za zlepšení aktivně postavit. „Kolem akce ´Vidíme to černě´ se strhla pěkná mediální mela,“ napsala na Facebook Petra Mazancová, předsedkyně spolku Učitelská platforma, která protest pod tímto hashtagem iniciovala. „UP kontaktuje enormní množství zástupců médií, chtějí mluvit s učiteli. MÁ TO SMYSL, NÁŠ HLAS MŮŽE BÝT SLYŠET – pojďme se naučit dát o sobě vědět!“

Proti čemu učitelé protestují? Citujeme z tiskové zprávy UP:

⇒Proti neudržitelné situaci ve školství. Nejde jen o celkové podfinancování školství, problémem je i zavádění nesystémových, neověřených a krátkodobých opatření, časté střídání ideologií, nejednotné a chaotické vládní vize.

⇒Výsledkem je nedostatek mladých učitelů, který je časovanou bombou v momentě, kdy do důchodu postupně odchází nejsilnější generace českých učitelů a citelně chybí odborní učitelé.

Protest na FB podpořil i bývalý ministr školství za Zelené Ondřej Liška.
Petra Mazancová

Máme jedny z nejnižších platů v OECD, mladý učitel nemá motivující vyhlídky kariérního růstu a technologické zázemí škol je pro moderní výuku často nedostačující – je jen otázkou času, kdy mladí učitelé rezignují úplně. Jak chcete k učení přitáhnout například ICT odborníka, který si v soukromém sektoru vydělá až pětkrát více?” ptá se Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy a středoškolská učitelka.

UP: Vyzýváme proto učitele, rodiče, studenty i podporovatele našich aktivit z řad veřejnosti k zapojení do protestní akce vyjadřující nespokojenost se stavem financování ve školství a málo nadějnými vyhlídkami do budoucnosti. Bez radikálních investic do oblasti školství nelze očekávat zkvalitnění a zefektivnění vzdělávacího systému v ČR.

Učitelé mají i podporu poslance za ODS a místopředsedy školského výboru sněmovny Martina Baxy.

Nápad černého oblečení jako formy učitelského protestu přišel ze Slovenska, kde se v den výročí narození Jana Amose Komenského bouřili učitelé  na stovkách škol. Učitelská platforma kampaň překlopila do českého prostředí pod vlastním sloganem i vizuálem. Paralelně s ní vyjadřuje solidaritu slovenským učitelům a apeluje na politiky a veřejnost další učitelský spolek, Pedagogická komora. Den učitelů v černé, jak protest nazvala PK, je obdobou názvu slovenské iniciativy DEŇ UČITEĽOV V ČIERNOM.

„Jsme jednotní v tom, že chceme školství změnit,“ říká viceprezident PK Janek Wagner v rozhovoru pro DVTV. Wagner v něm zmiňuje, že nedostatečná podpora vzdělávání je globální problém a akutní je stav kromě Slovenska i v sousedním Polsku. Tam se 8.dubna uskuteční stávka učitelů, ve které přislíbilo účast až 80 % základních a středních škol.

Apel pedagogů ještě zesílily zmatky a „tance“ při hlasování sněmovny o přijetí závazku pro vládu zvýšit učitelům platy  na 130 % průměrného platu s platností od roku 2020. Ten byl nejdřív přijat, ale v druhém hlasování vyvolaném vládní koalicí zrušen převahou jednoho hlasu.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
30. 3. 2019 12:17

Nejvtipnější informace z článku je ta drobná poznámka, že si bývalý ministr školství, tedy vlastně jeden z viníků současného stavu, u učitelů snaží přihřívat polívčičku. 🙂

Jinak to, co sama UP označuje za hlavní problémy, jsou ty samé věci, které tu opakuji pořád dokola už rok – podfinancování a s tím související nedostatek učitelů a vybavení, nahrazování konzistentních dlouhodobých vizí kdejakými ideologiemi atd. O mně si přitom zdejší redakce myslí, že žiju v dobách Marie Terezie. Zajímalo by mě, jestli si to samé myslí i o UP…

Jitka Polanská
Jitka Polanská
30. 3. 2019 13:39
Reply to  Václav

No, něco asi jinak bude, i když třeba s obecnými deklaracemi souhlasíte. S učiteli sdruženými v UP (mají skupinu na FB Učitelé+) se často potkáváme na odborných fórech a máme skoro bych řekla stoprocentní shodu v tom, kde jsou největší problémy českého školství a kudy vede cesta k řešení. Náš magazín také veskrze hodnotí kladně jako příspěvek k žádoucí změně, třeba pomocí šíření informací o nových účinných metodách, které pedagogům pomáhají. Zatímco Vy s obsahem na těchto stránkách v jednom kuse tvrdě a řekla bych za každou cenu polemizujete a nenecháváte na tom, co píšeme, prakticky nit suchou. A to by ještě nebylo tak zlé, ale k tomu nás neustále obviňujete z nekompetentnosti a naši práci zesměšňujete. Zkuste se k nám chovat stejně slušně, korektně a s respektem jako členové UP…. byť s tím, co píšeme, třeba i nesouhlasíte. To by dost pomohlo.

Václav
Václav
30. 3. 2019 16:30

Až budete chtít reagovat na můj příspěvek, neváhejte.

Brandtnerová
Brandtnerová
1. 4. 2019 18:39
Reply to  Václav

Jestli ten rozdíl nebude v tom, že sama Učitelská platforma i její členové jsou podporovatelé kdejakých ideologií. Nebyl by pak tedy předmět jejich protestu jaksi alibistický?

Článek zkresluje. Mnohem angažovanější v souvislosti s touto akcí a významnější, co se týče pozornosti médií, byla Pedagogická komora. (Ta byla v textu dokonce mylně označena jako Pedagogická platforma.) Také v celkovém posazování zájmů učitelů je nesrovnatelně aktivnější a úspěšnější.

Radek
Radek
3. 4. 2019 23:08
Reply to  Brandtnerová

Děkuji za ocenění práce Pedagogické komory. Ano, prosadili jsme již několik novel školského zákona. Aktuálně by měla vyjít novelizovaná inkluzivní vyhláška.

Radek
Radek
3. 4. 2019 23:11
Reply to  Václav

Vzhledem k tomu, že tenhle web spravuje Eduin a jednou z hlavních osob v UP je pan Kaderka, který pro Eduin pracuje, tak je to logické, že se tady propagují tyto dvě organizace…

Brandtnerová
Brandtnerová
4. 4. 2019 17:14
Reply to  Radek

I tak se dá napsat článek, který pravdivě informuje.

Václav
Václav
5. 4. 2019 06:51
Reply to  Radek

Aha, takže názorová jednota ve falešně pluralitním prostředí. To je pro mě novinka, ale nikterak překvapivá, bohužel…

Jitka Polanská
Jitka Polanská
5. 4. 2019 10:51
Reply to  Václav

To jste si zase jednou o necem udelal spravny nazor, Vas Vase zaujatost opravdu vodi za nos, ale tesit Vas muze, ze v tom nejste sam. Ale nad druhe se tady opravdu nemusite vyvysovat, maji casto daleko vic rozumu, nemaji svou agendu, proste diskutuji. Vase oponentura je casto velmi naivni, coz je zjevne pro kazdeho, kdo ma trochu vic informaci. Vy se zjevne vidite jako nekdo, kdo otevira oci druhym lidem, pritom je to vse jak v te pohadce o cisarovych novych satech. Zkuste si vymyslet nejake jine, uzitecnejsi verejne pusobeni. Zdravim! ps My tu zadny Eduin nepropagujeme, my proste z Eduinu jsme. Stejne jako jsme nazev Ucitelske platformy zminili poprve a spolek tematizovali jen proto, ze slo o protest a tam jaksi tezko lze vynechat, kdo je iniciatorem. PK se usty pana Sarkoziho snazi verejnosti ( a casto i mediim) ukazat, ze mezi obema spolky je nejaka revnivost. Coz protestu ucitelu moc nepomuze, tedy. Pan Wagner v tomto ohledu jednal rozumneji.

Václav
Václav
5. 4. 2019 11:33

Paní Polanská, většina toho, co jste tu napsala, je reakcí na příspěvek pana Radka. Prosím vás tedy, vkládejte své příspěvky do správných vláken, nedělejte v diskuzi nepořádek. Zbytek vašeho příspěvku je reakcí bůhví na co, ale s tím, co jsem napsal já, to nemá zhola nic společného, takže další prosba – nereagujte na mé příspěvky dříve, než si je přečtete. Už s tím začínáte být opravdu otravná a trapná.

To ostatní jsou opět jen vaše pitomé žabomyší hádky a nesmyslné osobní útoky, které si můžete strčit vy víte kam…

Václav
Václav
6. 4. 2019 12:14

Jo a ještě poznámka:

RESPEKTUJTE DŮSTOJNOST OSTATNÍCH DISKUTUJÍCÍCH

vaše ubohé žlučovité výlevy tu opravdu nikoho nezajímají, paní Polanská, takže kvůli nim opravdu nemusíte porušovat svoje vlastní pravidla…

lea
lea
30. 3. 2019 12:41

Opravdu by už bylo na čase,aby se rodiče a učitelé spojili a hlavně spolupracovali. Pak je snad někdo konečně uslyší a bude je brát vážně.Jde jim přece o to samé, o děti.

Pavel M.
Pavel M.
1. 4. 2019 06:04
Reply to  lea

Paní Leo, kdyby to nebylo k pláči, rozesmála byste mě.

Janek
Janek
31. 3. 2019 19:53

Prosím, opravte chybu: místo Pedagogická platforma má být Pedagogická komora.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
31. 3. 2019 20:39
Reply to  Janek

Díky za upozornění, opraveno.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
1. 4. 2019 22:38
Reply to  Janek

Můj vysvětlují komentář byl celý smazán… Vládne tu cenzura.

Jitka Polanská
Jitka Polanská
2. 4. 2019 10:33

Váš „komentář“ nebyl komentář, a už vůbec ne vysvětlující, byl to dlouhatánský seznam odkazů na (převážně) Vaše (PK) mediální vystupování jinde, bez jakéhokoli komentáře. Systém ho vyhodnotil jako spam a vyřadil. Až napíšete komentář, zůstane tady, pokud nebude zcela proti pravidlům.

Káča
Káča
2. 4. 2019 14:16

Milī učitele přestaňte hrozit pēstičkou a začněte konat. Je to k smíchu ty Vaše odbory. Konečně bouchnēte do stolu a začněte stávkovat. Tak si dětí necháme doma.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
2. 4. 2019 22:51

Vysvětlení:

Akci Den učitelů v černé vymyslela slovenská učitelská komora, s níž česká Pedagogická komora spolupracuje. Nejprve jsme této akci vyjádřili oficiálně podporu, což zaznamenal slovenský tisk. Následně jsme akci pod stejným názvem přenesli do ČR. O tom, že Učitelská platforma připravuje svou akci Vidíme to černě, jsme nevěděli – její tisková zpráva vyšla až o den později než naše. Televize i rozhlas logicky oslovily Pedagogickou komoru, která je mnohem početnější než UP.

Nyní organizujeme kampaň „Školy zůstávají v černé. Týden škol v černé (8. až 14. dubna 2019)“. Možná se na oplátku slovenská komora připojí a podpoří naši kampaň. Budeme rádi, když se k této akci Učitelská platforma i další organizace připojí…

Káča
Káča
3. 4. 2019 18:06

Mohl by jste mi prosím vysvětlit, co tím vyhrožováním chcete docílit? Dvacet let jen čekáte a čekáte a oni vám vždy zaplácnou pusu drobným penízem. Upřímně se divíte, že nemáte autoritu? Vždyť se neumíte postavit ani za své oprávněné požadavky. Nechápu, proč prostě nestávkujete.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
6. 4. 2019 23:16

Týden škol v černé (8. až 14. dubna 2019) bude nejen v Česku, ale i na Slovensku…

Česká Pedagogická komora podpořila Den učitelů v černé, který vymyslela Slovenská komora učitelů, a přenesla ho do ČR. Nyní naopak slovenská komora podpořila nás v kampani Školy zůstávají v černé. Týden škol v černé bude i na Slovensku!

#skolyvcerne

https://www.facebook.com/komoraucitelov/photos/a.251308004954929/2123773271041717/?type=3&theaterPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.