Petra Pokorná Žádníková: Děti od počítače neodháníme a dokonce pařím Minecraft s nimi. Nejen proto, že je to skvělá zábavaTechnologie a děti… to je téma!

Nebudu psát o tom, jak jsou počítače úžasná věc, díky které se děti můžou naučit vyhledávat a třídit informace, ani básnit, jak je Minecraft skvělý pro rozvoj prostorové představivosti (mimo jiné…). Nechci nikoho ani přesvědčovat, že dnešní děti nejsou žádní zombíci v izolaci, jak je často vyobrazují média. Vždyť oni – třeba v tom Minecraftu – spolupracují, řeší problémy a tvoří. Ano, tvoří! I když ve virtuálnu. Svět je dneska takový. A MY jsme ho takový STVOŘILI! Ale vůbec tím neříkám, že by děti neměly zažívat i jiné tvoření. To už je ale záležitost každé rodiny, jak si to nastaví. A třeba i toho, jak moc offline umí být rodiče…

Naši kluci mají možnost trávit čas u počítače podle svého uvážení. Někomu by se to možná někdy zdálo příliš. Pro nás je ale důležité vědět, že se od něj dokáží odpoutat sami. Učí se být manažery vlastního času. Učí se vědomě ovládat počítač a nebýt jím ovládáni. Sami umí odložit tablet a jdou někam běhat, hrát si a dělat lumpárny… Někdy zase upřímně řeknou: „tyjo, mami, já s tebou chtěl dělat ty sušenky, ale nějak jsem ztratil pojem o čase“. „Povolená hodinka“ denně je toho o time managementu moc nenaučí.

Nutno říct, že k našemu současnému postoji vedla dlouhá cesta. Taky jsme si nebyli vždycky jistí. Báli jsme se. Myslím ale, že cesta z toho strachu existuje. Je jí komunikace. Otevřená a neodsuzující. Zákaz a manipulace možná něco „vyřeší“ teď, ale dlouhodobě mezi námi a dětmi spíš staví zeď. S důvěrou to pěkně zamává. A pak je potřeba si odpovědět: chci kvůli strachu, který patří mně, a je tedy na mně, abych s ním pracovala, ztratit své spojení s dítětem? Já tedy ne…

Pro nás je ale důležité vědět, že se od počítače dokáží odpoutat sami. Učí se být manažery vlastního času.

A tak se nějak stalo, že jsem se začala orientovat v minecraftové hantýrce. Vím, že spadnout do voidu je konečná (minimálně do chvíle, než se zase někde spawnu), že bedrock nejde vytěžit, a že když je krumpáč enčantlej na bohatství, pak se násobí množství vytěženého materiálu. Vím, jak se kraftí páčka, a taky vím, co je to noob, creeper, diameč nebo torčka. Dokážu postavit slušné obydlí s vybavením (i když trochu po noobsku) a zásadně hraju v režimu kreativ (což je dle synů taky noobský, ale na mámu vlastně dost hustý).

Mohlo by se zdát, že jsou to neužitečné blbosti (při hlubším prozkoumání hry zjistíte, že opak je pravdou). Ale díky tomu, že tomuhle jazyku trochu rozumím, se mi otevírá brána do světa mých dětí. Do světa, kam mne srdečně zvou, a mně by přišla obrovská škoda jejich pozvání nepřijmout. Snad není naivní věřit, že pokud pozvání přijmu (a nebudu jejich hru nijak hanlivě hodnotit), tak později, až budou větší, mi svoje dveře taky nechají otevřené.

Už mám zkušenost, že když já naslouchám jim, oni pak mají vůli naslouchat mně.

Už mám zkušenost, že když já naslouchám jim, oni pak mají vůli naslouchat mně. Náš vztah stojí na stoprocentní upřímnosti a otevřenosti (a to se vším příjemným i nepříjemným… jo, někdy je to auvajs). Pokud mám obavy, které se jich týkají, mluvím s nimi o tom a snažím se porozumět. Často pak zjistím, že jsem se bála zbytečně.

Vůbec neříkám, že tohle je jediná cesta a že ten, kdo jde jinudy, jde špatně. Naopak si myslím, že když má někdo problém se se svými strachy vypořádat, možná je lepší nějaké „omezení“ dohodnout, než aby šel proti sobě a dělal něco, co mu nesedí.

Tohle je cesta, která vyhovuje nám. Nás „baví“ čelit strachům a připouštět si je. Často to není úplně pohodlné, někdy jsme třeba unavení a to je pak těžké zachovat se jako mistr zenu. Ale je to neskutečná škola, o tom není pochyb.

Petra Pokorná Žádníková vystudovala Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci. Je propagátorkou sebeřízeného vzdělávání a zakladatelkou Liberecké Sudbury školy, na jejímž chodu se aktivně podílí. Má tři syny ve věku 2, 6 a 8 let.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
32 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
31. 3. 2019 21:46

Tak to tedy smekám,paní Petro.Mám tři vnuky. nejstaršímu je deset. Za tu dobu jsme taky v oblasti technologií prošli určitým vývojem.Od naprostého odmítání k určité filtraci,dávkování atd.Skončili jsme tam, co Vy.Taky jsem se nechala poučit, co to ten Minecraft vlastně je,že je to tak baví a zjistila jsem, že v základě je to vlastně stavebnice,i když virtuální.No,doba se mění,s tím už nic nenaděláme.Pořád . si myslím,že stavět opravdu je lepší,pro malé děti i prospěšnější,ale tohle holt má i ty další možnosti.Zajímavé je ,že ten nejstarší už to v podstatě hraje jen příležitostně,protože má spoustu jiných zájmů.Takže to neřešíme a věříme,že dobře vedené dítě si s tím poradí v podstatě samo.

Simona
Simona
31. 3. 2019 23:20

Neznám jediného člověka, který měl v dětství neomezený přístup k PC a kterého by to nepoznamenalo. Nechci Vám brát iluze Petro. Já jsem hodně svobodomyslný člověk. Co se týká elektroniky, mám se ale hodně na pozoru. Právě proto, že vím, jak to může dopadnout. Nemyslím si, že by bylo PC zcela vypustit ze života, to by v dnešní době asi nebylo moc dobré. Ale všeho s mírou. Nakonec i Steve Jobs svým dětem žádný tablet nedával. On moc dobře věděl jaké zlo to pro děti může být. Nakonec i většina psychologů se shodne na tom, že PC, tablety a televize ničí. Ničí dětskou duši. Veselé a živé děti najednou přestanou mít zájem o cokoliv kromě PC.

Lea
Lea
1. 4. 2019 00:47
Reply to  Simona

No ,to se ani nedivím, že žádné neznáte .To je problém teprve dnešní generace. Třeba moje děti žádný takový problém neměly , protože PC prostě neexistovaly.Moc generací to prostě nepoznalo

Petra
Petra
1. 4. 2019 07:52
Reply to  Simona

Simono, naši kluci jsou živí až dost a sedět u počítače není zdaleka jejich zájem jediný… mozna prave proto, ze nemají pocit, ze musí využívat na maximum povoleny čas (nebo se k němu dokonce dostat “na černo” a snažit se to utajit, což vim, ze se k takových případech děje), od nej umi odcházet sami. A o rizicích technologii spolu samozrejme otevřené mluvíme…

Káča
Káča
1. 4. 2019 18:02
Reply to  Simona

Tak naše dětí se probojovaly přes počítačové hry k maturitě, vysokoskokskemu titulu a perfektní angličtině. Nikdy jsne neurčovali čas počítačů a čas jiné zábavy. Budete se divit, ale neni nic neobvyklého, aby nåš syn řekl , dnes nehraju nebaví mě to. Když hrál pokemony klidně jsem s ním běhala po parku či seděla na kostelních schodech. Žádný problém. Myslím, že mnohem větší problem s tablety a telefony mají dospěli a nikoli děti.

Tereza
Tereza
1. 4. 2019 22:46
Reply to  Simona

Pani Simono, je pravda, ze vedci nedavno vydali tvrteni, jak technologii nici deti, ale tak nejak do te studie uz nezahrnuli, zda se jim u toho rodic venoval nebo to jen pouzil, aby dite zabavil a mel cas pro sebe. Taky nebrali v potaz k cemu ty tehnologie deti pouzivaly. V tom je totiz veliky rozdil. Chvili na to se vyjadrili, ze problem asi neni v technologiich jako takovych, ale v tom, jak se rodice venuji detem pri jejich pouzivani a jak s nimi komunikuji. Je hezke hazet vinu na vnejsi vlivy, ten nejvetsi vliv ma ale stale rodic. To ze takoveho cloveka neznate, neznamena ze nejsou. S jednim takovym ziji, programuje hry a je to jeden z nejchytrejsich lidi, co znam. Vyrustal na statku, ale dvere k technologiim mu rodice otevrely, hned jak projevil zajem a to neomezene, pokud mel splnene povinosti. Lezl po stromech, lital venku, sekal drivi, dojil kozu a kdyz chtel, tak si hral doma na pocitaci. O nic neprisel, zazil mnohem vic nez ja, sedici doma s knizkou v ruce.

Simona
Simona
1. 4. 2019 23:00
Reply to  Tereza

Napsala jste jednu důležitou věc. K PC Váš partner mohl, až když splnil své povinnosti. To ale zdaleka není neomezený přístup. Jako neomezený přístup si představuji to, že má dítě přístup k PC kdykoliv si usmyslí. A věřte, že je mnoho rodičů, kteří raději své děti posadí před PC, hlavně, aby nemuseli s dětmi něco dělat…

Tereza
Tereza
2. 4. 2019 07:35
Reply to  Simona

To je ale potom vina rodicu a ne technologie, plneni povinnosti a vyuzivani technologii se nevylucuje. Manzel je sice musel splnit, ale pokud mel volno, mohl na pocitaci travit neomezene mnozstvi casu, nikdo ho nelimitoval. Se svym volnym casem nakladal podle sebe, a i kdyz nekdy volil hru na pocitaci, casto volil i hru venku. Hral pink ponk, cvicil bojova umeni, lital venku. Zadna zombie se z nej nestala ani ho to neposkodilo. U nich doma se hodne kouka i na televizi, vyrustal v tom a presto ho to moc nebavi. Cim vice moznosti si clovek jako dite zkusi, tim vetsi rozhled ma jako dospely. A technologie, at se nam to libi nebo ne, je souscast doby, muzeme nechat dite at v nich zaostava nebo ho spravne smerovat a nechat vyvijet. Nic neni cernobile.

Eva
Eva
1. 4. 2019 11:22

Paní Žádniková je Zdenka nebo se mýlím?

Petra
Petra
1. 4. 2019 11:59
Reply to  Eva

Nerozumim…

Kateřina *
Kateřina *
1. 4. 2019 14:30
Reply to  Petra

„Ty nejsi Žádníková? Ty si Žádníková“.. Zdenka Žádníková-Volencová, herečka tuším. Stejné jedno ze dvou příjmení 😉

Petra
Petra
1. 4. 2019 14:59
Reply to  Kateřina *

Tak to bohuzel nejsem 🙂

Jana
Jana
1. 4. 2019 12:02

Smutné, když se brána do světa dětí otevírá proto, že matka rozumí minecraftové hantýrce. Ale je to její věc. A ještě maličkost, lepší než virtuálně je stavět skutečně.

Petra
Petra
1. 4. 2019 12:24
Reply to  Jana

Vidim,ze jste si z toho vzala jen to,co jste chtela. Nikde jsem nepsala,ze dveře do světa svých deti mam otevřené jen diky minecraftu. Ale je tomu tak I diky tomu. A také nikde nezmiňuji,ze spolu nestavime i skutečně… nás život je hodne bohatý. A ano,tento článek se zaměřuje na technologie,takze pisu primárně o nich. Na našem životě není smutneho vubec nic.to jen vy ho vidíte klíčovou dirkou.coz je pochopitelné… jen pak jsou mimo vaše rychle soudy…

Anna
Anna
1. 4. 2019 18:25
Reply to  Petra

Je dobře, že jste vysvětlila, že vaše děti staví i skutečné věci. Článek vyzněl bohužel přesně tak, jak jej pochopila paní Jana.

Markéta
Markéta
1. 4. 2019 18:36
Reply to  Anna

Mně to tak třeba nevyznělo. Moje děti mají také svobodu. Někdy jsou u PC a tabletu více někdy ho vynechají úplně. Syn (13) hraje také Minecraft + hry s dinosaurama, které tedy hodně maluje – tráví u toho spoustu času. Včera jsme byli u babičky, kde ryl zahradu a dnes seká a sklízí dřevo na dvoře. Zcela dobrovolně, bez slíbené finanční odměny. Celé dětství ho provázely dřevěné kostky, dcera (11) má radši lego, šití (zvládá i na mém šicím stroji ), dokáže už od 10 let sama upéct muffiny ap.
Autorka jen tedy psala o oblasti PC, jak to mají. Nepsala, že jen paří Minecraft 🙂

Markéta M.
Markéta M.
1. 4. 2019 18:48
Reply to  Markéta

Paní jmenovkyně Markéto, pochopila jsem to stejně. 🙂 naše děti mají 13 a 10, tak možná je to tím. :)))

petra
petra
1. 4. 2019 19:11
Reply to  Anna

článek neměl nijak „vyznít“. je to popis naší zkušenosti s technologiemi. a kdo chtěl, určitě v textu našel narážky, dle kterých je myslím jasné, že minecraft není naše jediná zábava. ale rozumím, že si z toho každý bere to, co potřebuje (soudě i podle komentářů, které se k článku staví pozitivně 🙂 ).

Markéta M.
Markéta M.
1. 4. 2019 18:36
Reply to  Petra

Paní Petro, Vy jste si z dětmi určitě užíváte i skutečné stavění čehokoli z čehokoli. :))
Veškeré ty krabice, kostky, lego, kamínky, špejle, provázky, dřívka….úplně to vidím.
Pokud se nebojíte nechat dětem „volnou ruku“, co se tabletů týká, tak se nebojíte ani v jiných aktivitách a fantazii se meze nekladou.

Dana
Dana
1. 4. 2019 13:34
Reply to  Jana

Každá generace má svou „řeč“ a svůj svět…mně příjde naopak smutné když se rodiče nesnaží světu dětí porozumět. I já se nechávám poučit o „životě“ v Minecraftu nebo teď jak rostou už spíš Fortnitu…aspoň pak na výletech máme kromě broučků a kytiček i jiné téma. Já bych počítačové hry a vše okolo až tak nezatracovala…ono ani striktním zákazem nemusíte dosáhnout ničeho dobrého.

Alena
Alena
1. 4. 2019 12:10

Já musím říct že u nás to je v podstatě totéž (syn 6 let, dcera 3 roky). I když Minecraft syn nehraje, hraje Truck simulátor kde má určitý úkol např. přijmout zakázku, tu odvést, dostat za to peníze a tak si koupit kamion který se mu líbí nebo naspořit si ještě na lepší nebo hraje Farming simulátor kde zase se stará o chod statku, oře pole, sází,hnojí, sklízí a za sklizené buď nakrmí zvířata nebo pokud má navíc prodá na další věci atd. Tyhle hry jsou do jsté míry naučné. Není tam žádné vraždění, střílení, ale logika, tvoření, plánování a dodržování pravidel.
Synovi čas ,např. hodinu můžeš hrát a pak pryč, neurčujeme. Když je venku hezky tak se sám sebere a jde ven na zahradu nebo když je škaredě jde si hrát do pokojíčku. Dcera je mladší a ta PC moc nemusí, spíše tablet na pohádky kde má i výukové hry na barvy, tvary, předložky, čísla, abecedu,….. které aktivně hraje, baví ji to, ale to samé venku je hezky a sama řekne že jde ven. Nejsou žádní závisláci, ví kde je jejich míra.

Bara
Bara
1. 4. 2019 12:45

Ano,mize to byt jak pisete. Bohuzel ale kazde dite je jine. U nektereho je snadnejsi spadnout do zavislosti. A proto dat detem libovolny pristup k necemu takovemu hranici s nezdopovednosti (ne u vas,u vas je videt ze vase deti nemusi sedet jen u pocitace). Bohuzel nektere deti date li jim neomezeny pristup k pocitaci tak u nej budou sedet cely den. Je jedno co jim nabidnete za jine aktivity,je jedno ze je venku pekne. To je proste fakt. Kouknete do jizni koree,kolik je tam podle pruzkumu zavislaku. A bohuzel se to pak donasi az do dospelosti. Dite je socialne posramocene,protoze porad jen parilo online. Nema kamarady. Jako teenager zna pouze online svet. Nejvice ohrozene jsou precitlivele deti,pro ktere je svet proste moc drsny a toto je pro ne skvely unik do sveta fantazie. Sama v tom memam jasno,mam ctyrletou holcicku. A bohuzel je prave ten typ,ze kdybych ji nedavkovala cas na tabletu,je tam od rana do vecera na vyukovych aplikacich,na pohadkach..a ja mam dojem,ze sadit a zalevat kytky na zahradce ci litat po hristi s vrstevnikama je pro ni opravdu lepsi program.

Anna
Anna
1. 4. 2019 18:29
Reply to  Bara

Také si myslím, že ten reálný svět pak může děti zaskočit svou syrovostí. Nic se nedá tak lehce a „bezbolestně“ udělat. Při skutečné práci bolí celé tělo a hlavně, dítě se může zranit, ne jen virtuálně, ale skutečně a je dobré, když zjistí, že to tak je a je to normální.

Bédakolohnátek
Bédakolohnátek
1. 4. 2019 15:25

Většina zakazovačů jsou elektroničtí analfabeti pro které je jednoduché PC zakázat. Zajímat se o obsah nebo mu nedej bože opravdu rozumět je moc složité.

Markéta
Markéta
1. 4. 2019 16:50

Většina jo, ale znám případ kdy otec má IT jako povolání a dětem to zakazuje. Pro mě (38 let) je to naprosto úžasná doba. Dostupnost informací (navíc v AJ se toho dá najít daleko více). Děti neomezuji, svým příkladem je učím, aby jim to bylo k užitku.

Markéta
Markéta
1. 4. 2019 16:04

Naše děti (dcera 11 a syn 13 let) také nemají omezení. Občas se zapomenou u PC nebo tabletu déle.. Ale baví je spousta věcí. Taky chodíme často celá rodina do lesa, máme dva koně (na těch se střídavě vezeme) a dva psy. Syn se věnuje akvaristice, dcera více koním. Syn ryje babičce zahrádku, jezdí s manželem na dřevo. Účast na chodu domácnosti (záměrně nepíšu, že pomáhají) jim nečiní potíže. Jsou to „domškoláci“ a na svou zodpovědnost se převážně připravují sami, samozřejmě že ne 100%, ale zvládají to skvěle.

Táňa
Táňa
1. 4. 2019 18:35

Petro, nenechte se znechutit, myslím, že to berete rozumně. U nás je to velmi podobné, jsem v tomto (ale i v jiných věcech – pro hnidopichy) máma-parťák, děti začínaly se spec. dětským tabletem již od 3-4 let a všechny tyto věci jako tablet, notebook, či PC jsou pro ně nyní, kdy jsou ve školách, prostě jen a jen jednou z mnoha hraček/přístrojů v domácnosti a nic víc (a to chci zdůraznit). O tom to je. Tyto věci jsme nikdy netabuizovali, od začátku je mají spojené s činností s dospělými, jsou všední součástí domácnosti. PC berou jen jako užitečný nástroj pro něco – vytisknout, najít apod. Zrovna včera jsem již neměla čas, tak za mne dokončily podklady pro kartičky, které jsem pak vytiskla a zalaminovala pro novou hru, kterou si o víkendu zahrajeme na procvičení desetinných čísel. O všech věcech se bavíme, naše děti ví, že např. na tabletu pro každou novou hru musí udělat místo – tedy vymazat starou, většina her něco stojí a tak si opravdu již hodně vybírají, aby to nebyla blbost, vše s námi sdílejí a konzultují a nemají pocit, že mají před námi něco zatajovat. Většinou vlastně, když si to tak přemítám, hrajeme jen spolu. Tablety se válejí klidně dva měsíce netknuté a jen občas si na ně někdo vzpomene. Děti lítají neustále venku s partou sousedů-kamarádů, jezdíme na výlety, po muzeích, hrajeme hry, neustále něco tvoříme. Naopak se setkáváme s případy dětí, které se u nás k tomuto pro ně zakázanému ovoci dostanou a totálně jsou do nich zbláznění – naše děti pak nechápou co ta kamarádka blbne a proč do toho jejich tabletu furt kouká, místo aby s nimi s celou partou šla hrát na dvůr vybíjenou. Musím ale říct, že jsme od začátku dětem vybírali, k čemu budou mít přístup a do školních let v podstatě jiné hry, než výukové (puzzle, pexesa, logické hry, anglické čtení, procvičování písmen, stavění trubek atd. atd je toho mraky) neznaly. Až později jsme povolili i nějakou sranda-hru podle jejich výběru, což jsme vybírali spolu a konzultovali. Obvykle je ale za chvilku omrzí a vymažou si ji. Jinak světe div se, jejich nejoblíbenější kratochvílí co se týče těchto technologických věcí je pouštění na notebooku CD s anglickými texty, kde do přiložené knihy spolu soutěží – vyplňují otázky, dále 3D malování a ježdění po trase s Mapy.cz. A také simulátor MHD v případě syna, který je totální blázen do MHD a má v hlavě celou brněnskou síť včetně zastávek a u mnoha linek i jízdních řádů :-). A i k tomu se dostanou vzhledem k vytíženosti tak možná jednou za týden (a není to naším zákazem).Takže zombie-apokalypsa se rozhodně nekoná. Stojím si za názorem, že pokud má dítě dostatek jiných podnětů, tak až na nějaké totální výjimky nebude mít problém po prvotním vzrušeném nadšení, kdy si to prostě chce vyzkoušet (taky jsem kdysi nadšeně na PC „pařila“ hry, než se mi to prostě za chvíli totálně omrzelo, takže chápu to prvotní lákadlo 🙂 ) brát pak tyto technologie jen jako jednu z mnoha jiných všedních věcí. Většinou tím totiž děti jen zahánějí nudu a právě nedostatek jiných podnětů a vzruchů. Když to hodně zjednoduším – jinak k tomu bude inklinovat dítě s mnoha kamarády, či sourozenci, kroužky, „výběhem“, rodiči, kteří mají časovou možnost se mu věnovat a jinak sídlištní jedináček, co je pořád sám doma v bytě. Mnohem větší nebezpečí rozhodně vidím v sociálních sítích, zde určitě platí čím později tím lépe (a nejlépe možná vůbec 🙂 ).

Tereza
Tereza
1. 4. 2019 22:35

Pani Petro, konecne! Moc dekuju, porad vsichni vyhrozuji, jak se z deti pod vlivem technologii stanou zombie, ale ze sveho okoli vim, ze to tak neni. Jsem moc rada za takovy clanek 🙂 Mate otevrenou mysl, naslouchate svym detem a je to krasne! Mam 9 mesicnoho syna a predstava o nasi vychove, je te vasi velmi podobna. Chci mu ukazat moznosti i rizika, co svet nabizi a nechat ho, at si vybere sam. Jeste jednou dekuju.

Jana
Jana
2. 4. 2019 01:18

Mame to podobne. Tri dcery, 14, 10 a 4. Kdyz se zakazovalo, omezovalo na urcity cas, holky byly nevrle, kdy uz bude ta jejich hodinka, sem tam nejaka tajnacka, ktera rozpoutala dalsi zakaz. Ted nam to funguje tak, ze prvotne hotova skola a pak PC. (u nas teda uz nefici Minecraft, ale Manga na vsechny zpusoby). A s detmi je uplne jina rec. Kdyz sedi u svych notebooku, stejne odbihaji za nami, jestli nechceme s necim pomoci, z vlastni vule je vypnou a delaji neco jineho, jdou ven, do knihovny, kazda v jinem sportovnim klubu. Mozna je to jen stesti, ze toho nezneuzily a nesedi tam porad, nevim. Zkusit to muze kazdy. Preci jen, to nezakazane ovoce zase az tak moc nechutna. A autorce prispevku velky palec nahoru, ze se naucila rozumet vyrazum ze hry. V ocich kluku je to jednicka máma. A tak to ma byt

Standa
Standa
2. 4. 2019 21:17

Díky za skvělý článek a osobitý přístup k věci. Parádní inspirace pro dobu až mi kluk vyroste do věku, kdy začne hrát hry a třeba přijde zrovna na Minecraft. Po pravdě, ten si s ním zahraju taky rád, nějaký bezduchý střílečky a doomovky už míň. A kdyby chtěl někdo zpestřit tvoření v digitálu o to offlinové, může mrknout na PIXIE CREW 😉 https://www.pixiecrew.cz/minecraft-moda

Hana
Hana
4. 4. 2019 08:51

Taky děti neodháním. Vydrží sedět u PC celý den, případně jdou k televizi. Sedím u toho s nimi. Je to nenáročná zábava pro všechny.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.