Seznamování přes internet je nyní běžné. I pro děti. Už jste slyšeli o Tik Tok? To slyšet nechcete…Internet už dávno zasáhl i způsob, jakým se lidé seznamují s novými přáteli nebo partnery. Přes internet se seznamují i děti, existují dokonce i na to specializované platformy cílené na mladistvé a dětské uživatele. I když děti dávají přednost seznamování přes sociální sítě. Už jste slyšeli o Tik Tok? To slyšet nechcete… 

Děti a mladí berou seznamování přes sociální sítě jako zcela přirozené. Nemusí jít o seznamky, tuto funkci mají často spíš sociální sítě, a jejich popularita se proměnuje…

“Facebook nebo různá fóra jsou už pro děti out. Dnes mají ve čtvrté třídě dvě třetiny dětí Instagram, Snapchat, nebo momentálně nejpoužívanější sociální síť Tik Tok,” říká internetový publicista Daniel Dočekal.

Tik Tok (dříve Musical.ly) je původem čínská sociální síť, na níž děti nahrávají krátká videa, v nichž tančí na hudbu. Na síť by se neměly přihlašovat děti pod 16 let, v reálu si s tím ale nikdo hlavu neláme a půlmiliarda uživatelů tak může sledovat nekončící stream videí, na nichž někdy tančí i prakticky nahé děti kolem 11 let.

Stejně jako u ostatních služeb, ve kterých děti sdílejí svůj vlastní videoobsah, se i v prostředí TikToku objevuje celá řada problémů – od kybernetické agrese a kyberšikany, přes úniky či cílené nahrávání sexuálně laděného (či přímo pornografického) obsahu, přes různé druhy obtěžování, vydírání, zesměšňování. Problémem TikToku je i velké množství videí obsahujících násilí a sebepoškozování, návody na sebevraždu, videa zaměřená na anorexii nebo adrenalinová videa, ve kterých jejich tvůrci žádají „lajky“ za to, že riskovali svůj život. Všudypřítomný je samozřejmě „hating“ všeho druhu.

Rada nad zlato
Rodiče by speciálně u Tik Toku měli dětem veřejný profil změnit na soukromý a vypnout lokalizaci, aby nebylo vidět, kde videa dítěte vznikají. Děti by na internetu obecně měly šetřit osobními údaji i fotografiemi. Je jim třeba neustále zdůrazňovat, že nemohou nikdy přesně vědět, kdo se na druhé straně nachází.

Jedním z problémů, který postihuje Tik Tok (ale nevyhne se ani YouTube), patří úniky videí velmi malých dětí, která obsahují sexuálně explicitní obsah. Jak uvádí server e-bezpečí.cz, právě videa, kde se objevují obnažené části těla dětí, mají velmi vysokou návštěvnost a jsou sdílena a rozšiřována. Děti se pak stávají vyhledávaným cílem a jsou prostřednictvím Tik Toku oslovovány dospělými uživateli.

“Nejsou bohužel ojedinělé případy, kdy se dospělí vydávají za vrstevníky, vylákají z dítěte intimní fotografie a pak je s nimi vydírají a požadují další, či se chtějí domluvit na reálné schůzce. Problémem dneška je i to, že některé děti se na internetu i samy nabízejí za úplatu,” podotýká odborník na bezpečnost sociálních sítí a internetu Roman Máca.

5 pravidel bezpečného online seznamování aneb řekněte svým dětem:

  1. Jestli chcete být na internetu diskrétní, založte si speciální emailovou adresu, v níž není uvedeno jméno a příjmení.
  2. Nespokojte se se „selfíčky“. Chtějte po tom, s kým komunikujete, „reálnější“ fotky – z konkrétní akce, z rodinné události nebo fotku s přáteli. Pomůže vám to ujistit se, že na druhé straně komunikace není někdo jiný, než tvrdí.
  3. Nikdy nesdělujte žádné osobní údaje, telefon ani adresu. Na to je vždycky dost času – můžete je prozradit až po tom, co se uvidíte osobně a budete si jisti, že spolu chcete trávit víc času.
  4. Buďte ostražití vůči výmluvám a rozporuplným informacím. Když někdo odkládá setkání nebo se v jeho prohlášeních objevují různé nesrovnalosti, může to být signál, že něco není v pořádku.
  5. Se známými z internetu se setkávejte jen na místech, kde je hodně lidí, a zásadně za denního světla. Rozhodně nechoďte k nikomu domů, ani nenastupujte do auta. O schůzce s neznámým člověkem vždy někoho informujte a požádejte ho, ať je na telefonu.

Více na této kartě, klikněte na ni:

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
4. 4. 2019 22:34

A ujistěte se, že Vaše děti ví, že nebezpečí nečíhá jenom na nějakých čínských sociálních sítích pochybné pověsti apod. Nikdy nevíte, kdo zneužije třeba emailovou adresu s uvedeným jménem, kterou původně získal pro zcela nevinné a bezpečné účely, k tomu, aby si Vás lustroval přes internet nebo Vám posílal sprosté maily… stát se Vám to může doslova KDEKOLIV…Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.