Do pěti let držte dítě od obrazovek dál, pak si k nim s ním sedněte taky. Po dvanáctém roce už neovlivníte nicČím dál tím mladší děti mívají fyzické i psychologické potíže spojené s nadužíváním počítačů, mobilů i televize. Jak jim předejít? Kritické je zejména období do pěti let, kdy probíhá bouřlivý vývoj mozku, vytváří se vztah k nejbližším lidem a ustavují se základy zdravého chování. Cílem výchovy by nemělo být děti od digitálních technologií „odstavit“, ale citlivě je do jejich světa uvést. Ideálem je zvídavý, ale bezpečný přístup. Šanci cokoli ovlivnit máte asi do dvanácti let.

Rodiče často řeší především to, jak dlouho dítě na počítači nebo telefonu je. Možná důležitější ale je, CO tam dělá a je škoda, když se rodiče příliš brzy vzdávají možnosti to ovlivnit. Hraje synek samé střílečky? Zkuste mu ukázat hru, která má více vzdělávacích prvků nebo jiné benefity. Stává se, že se pak promění i chování dítěte.

K nezdravému používání médií mohou mít větší tendenci děti s náročným temperamentem a s problémy se sebeovládáním. Právě proto se zkuste vyhnout zklidňování dětí tím, že jim dáte do ruky mobil. Čím víc času a energie věnujete vztahu se svým dítětem, tím lépe se bude rozvíjet.

Co hrozí, když se to s technologiemi přežene:

  • Závislost – s tou jdou pak ruku v ruce různé psychologické, sociální a školní komplikace.
  • Nadváha – BMI narůstá každou hodinou strávenou před displejem. Ideální není ani nechat dítě sledovat televizi s jídlem v ruce.
  • Narušený spánek – modré světlo, které vyzařují obrazovky, brání vylučování hormonu melatoninu, který je základem dobrého spaní.
  • Pasivita – přílišné vysedávání před obrazovkami má negativní vliv na rozvoj řeči, schopnost plánování, vůle, sociální a emoční rozvoj i vztahy v rodině.

 

Tipy pro rodiče:

  1. Pokuste se držet děti od digitálních médií dál aspoň do pěti let a neuklidňujte děti za pomoci mobilu nebo televize. Snažte se odolat tlaku okolí a marketingu, zdraví vašich dětí je důležitější.
  2. I později, klidně až do puberty, se snažte mít vše pod kontrolou.
  3. Zajímejte se o to, co děti na počítači dělají, a sledujte jejich oblíbený obsah s nimi. Nebojte se ani hraní počítačových her.
  4. Vysvětlujte dětem, co viděly a dělaly online a propojujte to s reálným světem.
  5. Hodinu před spaním už by se všechny zářící obrazovky měly vypnout.

To nejdůležitější na závěr: dětem škodí, i když to s technologiemi přehánějí rodiče. Táta, který si i na výletě vyřizuje pracovní maily a máma závislá na Instagramu mají obvykle s dětmi méně verbálních i neverbálních interakcí, zato více konfliktů. A především: rodiče jsou pro děti vzorem, takže těžko je od počítače vyženeme, když na něm sami visíme.

Více na této kartě, klikněte na ni:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlaďka
Vlaďka
23. 4. 2019 11:28

Souhlasím, že děti by měly být při přístupu k moderním technologiím kontrolovány, ale neumožnit dítěti do 5ti let kontakt s tabletem, je blbost. Dnes se hromada strojů dálkově ovládá přes dotykové obrazovky a hlavně starší generace s tímto má problém. Dítě do 5ti let se zkrátka musí naučit ovládat tablet nebo mobil v nějakém kontrolovaném módu pomocí vhodné hry – např. létání s letadlem ovládaném jemnými náklony přístroje, přesné nakládání uhlí na vláček pomocí jemných dotyků, skládání puzzle apod. Tyto schopnosti se stejně jako další motorika musí trénovat co nejdříve. Nejde o nahrazení pohybu venku hrou na tabletu, ale o doplnění dříve nepotřebných schopností např. v deštivých dnech. A protože dnešní děti už většinou neháčkují, nepletou, nepracují v tatínkově dílně se dřevem atd. myslím si, že na moderní technologie je spousta vhodného času.

Pavel
Pavel
24. 4. 2019 07:48
Reply to  Vlaďka

To, co popisujete, je nahrazení pozice rodičů tabletem, paní Vlaďko, nikoliv jakési doplnění dříve nepotřebných pohybových schopností… já si chodím s dítětem hrát, případně mu číst pohádky. Co se Vaše dítě (ne)musí naučit do pěti let, je mi lhostejné.

Vlaďka
Vlaďka
4. 5. 2019 16:20
Reply to  Pavel

Naprosto nesouhlasím. Zkoušel jste někdy lítat na tabletu s letadlem – jednu misi dítě, jednu vy – kdo myslíte, že je lepší? Nemyslím si, že tím nahradím sama sebe tabletem. Já jsem v rámci zaměstnání musela ovládat stejným způsobem i jeřáb při manipulaci s nadrozměrnsmi vzorky. A těch oblastí, kde se ovládá něco pomocí tabletu stále přibývá. A čím dřív si dítě nějaký pohyb začne osvojovat, tím lépe. Taky, jak jsem psala, není tablet na úkor procházek, házení šišek v lese, stavění z kostek, kreslení, nebo čtení pohádek, ale už své syny neučím vyšívat a háčkovat tak, jak to dělala moje babička.

Táňa
Táňa
24. 4. 2019 14:10

Souhlasím naprosto s body 2-5, přičemž bod číslo 3 bych rozhodně podtrhla (vztahuji jej i na televizi). K bodu číslo 1 (pokud jsem jej tedy pochopila správně, jako že do 5-ti let žádná televize, PC, tablet, písničky na notebooku, nic) se nebudu vyjadřovat, to si tedy nedovedu reálně představit a už vůbec ne u vícečlenné rodiny se staršími sourozenci, asi autor žije v nějaké ideální bublině, myslím, že nic se nemá přehánět.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.