Nevyšlo to na střední školu? Nic není ztraceno – ještě je tu odvolání a další kola. Poradíme, jak na toStřední školy včetně víceletých gymnázií zveřejnily výsledky přijímacích zkoušek, většina budoucích studentů už ví, jestli od září zasedne v lavicích školy, kterou si vysnili. Nevyšlo to? Variant, jak to řešit, je hned několik.

Když se to vezme kolem a kolem, chléb se lámal už ve chvíli, kdy se podávaly přihlášky. Každý uchazeč se v prvním kole může přihlásit na dvě školy a rozhoduje dobře zvolená strategie, která obvykle vyrůstá ze soudnosti a střízlivého uvažování. Pokud nemáte doma zrovna génia, není rozumné podat obě přihlášky na prestižní gymnázia. Chcete-li mít jistotu, není od věci pro jistotu zvolit moudrý plán B a druhou přihlášku nasměrovat na školu „druhé kategorie“.

Pokud to přesto nevyšlo, tady je, co lze dělat:

  1. Odvolat se

Určitě by se měli odvolat ti, co mají pocit, že nesedí počet získaných bodů nebo zaznamenali nějakou procesní chybu. Pokud škola výhradu uzná, může se jejich pořadí zlepšit vyloženě skokově. Velkou šanci mají i ti, kteří jsou nepříliš daleko „pod čarou“. Optimálně do desátého místa, ale jsou i případy, kdy dojde na studenty padesát stupínku pod. Díky těm, kteří se dostanou na obě zvolené školy, na mnoha školách vyvstane prostoru pro „skokany“ docela dost.

Typická situace: okresní město, v něm gympl a obchodní akademie. Skončil jsem na „obchodce“ na 10. místě pod čarou. Odvolání určitě podat, protože je velký předpoklad, že i ti nejlepší studenti podali přihlášky na obě školy, na obě se dostali a dají přednost gymnáziu.

Odvolání se dá ale doporučit obecně každému. V případě, že se hlásíte na prestižní gymnázium a jste 350. pod čarou, je samozřejmě šance mizivá, ale i tak vás to nebude stát víc než chvíli času na sepsání a poštovní známku. „Důležité je zdůraznit, že školy musí postupovat striktně podle zveřejněných kritérií pro přijímání, tedy posouvat na volná místa podle pořadí a přiděleného počtu bodů další uchazeče. A posouvají se právě jen ti, co se odvolají,“ upozorňuje programový ředitel informačního centra EDUin Miroslav Hřebecký.

Jak napsat odvolání
Důležité je stihnout to v termínu – do tří pracovních dní ode dne, kdy jste dopis se zamítavou zprávou převzali od pošťačky nebo vyzvedli na poště. Srdceryvné příběhy do odvolání psát nemusíte. Mnohem důležitější je, aby v něm byly všechny náležitosti – jméno uchazeče, adresa, na kterou má přijít vyrozumění a samozřejmě název školy i vybraného oboru, ideálně včetně kódu.

Jestliže půjdete s odvoláním na poštu, pošlete je doporučeně. Datum na razítku vám potvrdí, že jste tak udělali ve správné lhůtě, a máte zároveň doklad. Když půjdete do školy osobně, nechte si potvrdit a datovat kopii odvolání. Odvolání se podává řediteli či ředitelce školy. Ředitel buď zareaguje kladně, nebo celý spis včetně průběhu přijímacího řízení předá krajskému úřadu. Na odboru školství potom posoudí, jestli bylo všechno v pořádku.

  1. Zkusit to ve druhém kole

Ani v případě zamítnutého odvolání není vše ztraceno. Mnohé školy pořádají druhá kola přijímacího řízení, některé i třetí, čtvrtá a dokonce pátá, samozřejmě v případě, že neměly převis poptávky. Největší zájem je o gymnázia – ta se naplní skoro vždy hned v prvním kole. Stejně tak většina lyceí, obchodních akademií a průmyslovek – většinou středně nadanými žáky. Takže když se žák nedostane na gymnázium, bude v druhém kole muset vzít zavděk až školami „třetí jakosti“. „Řeč je o třetí jakosti z hlediska počtu zájemců, což nemusí nutně znamenat z hlediska kvality či uplatnění,“ upozorňuje Miroslav Hřebecký.

Pro druhá a další kola přijímaček už neexistuje žádný pevný termín. Zatímco v prvním kole se uchazeči mohli hlásit jen na dvě školy, v dalších kolech už je počet neomezený. V Praze situaci velmi usnadňuje Portál školství HMP, údaje i za ostatní kraje najdete zde. Krajské úřady zveřejňují volná místa průběžně tak, jak je školy oznamují. Začněte je sledovat hned, ale několikrát se na ně vraťte, místa by měla ještě přibývat. Pokud už máte vyhlédnutou konkrétní školu, sledujte přímo její webové stránky nebo si na ni zavolejte. Aktivita se cení a na školách, které nepořádají oficiální termíny dalších kol, může platit: kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Situace není definitivní až do začátku školního roku, studenti se ještě různě přeskupují, takže se dá ještě počátkem září dostat na nějaké neobsazené místo na žádané škole – to už závisí na aktivitě rodiny, jak si to obtelefonuje na konci prázdnin přímo v jednotlivých školách.

  1. Poohlédnout se po soukromé škole

Na soukromých školách bývá velkou bariérou školné, takže volná místa zůstávají často i do druhého kola. Ne všechny školy ale mají školné v řádu desetitisíců ročně, u některých jde o peníze spíš symbolické, takže stojí za to je nezatratit a zapátrat.

To nejdůležitější na závěr: hlavně zachovat klid. Například v případě víceletých gymnázií je každoročně minimálně trojnásobný převis poptávky. „Přesto si většina rodičů nepřipustí, že by to zrovna u jejich dítěte nemuselo vyjít, a pak zažívají zbytečnou frustraci,“ říká Miroslav Hřebecký.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V.V.
V.V.
4. 5. 2019 09:14

V dřívějších dobách žádná druhá kola neexistovala, buď si připravený natolik, že obstojíš, nebo existovala druhá varianta obsažená v prvním bodě článku. Obhájíš své vědomosti, máš druhou šanci, že o toto vzdělání opravdu stojíš. Kdo neobstál, zkoušel to druhý rok. nezávidím kolotoč školám, které mají dost práce s tím, aby si zjišťovaly, jestli student na školu nastoupí, nebo půjde jinam. tenhle ten problém už nastal i v mateřských školách. Rodiče ve snaze hledat co nejlepší a nejpřístupnější mateřskou školu, raději dítě přihlásí v několika školách. Zmatky nad zmatky a vy se s tím školy vyrovnejte jak chcete. Nezávidím těm, kteří se dva měsíce přebírají v papírech, jestli budou mít dostatek uchazečů nebo a ne a ředitel se drží za hlavu, když nemá dostatek žáků, tak aby měl na platy učitelům. Já vím, že žáci mají dostat šanci, ale taky musí existovat něco jako příprava, která má smysl, ne že se to bude zkoušet, jestli to vyjde nebo ne. To je snad už zodpovědnost žáka, jestli přípravu zvládl, nebo ne. Ne snaha rodičů, dostat své dítě na školu za každou cenu i když to flákal celou školní docházku.

Pavel
Pavel
4. 5. 2019 18:31


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.