Je vaše dítě závislé na „lajcích“? Nebo trpí syndromem FOMO? Jak na sociální sítě, aby nám nepřerostly přes hlavuFacebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Tik Tok. Určitě jste už alespoň o některých z nich slyšeli. Sociální sítě nastoupily na internetové výsluní zhruba kolem roku 2010 a pěkně s našimi životy zamávaly. K lepšímu, nebo k horšímu? To záleží na tom, jak si je připustíme k tělu a jak s nimi umíme zacházet. Platí to pro děti, ale i pro dospělé.

Sociální sítě vytvořily zcela novou etiku a pravidla sociálního soužití. Společnost i zákony se s tím musejí vyrovnávat. Teprve postupně zjišťujeme, co je a není vhodné na sítě umisťovat. Stanovujeme věkové hranice, od kdy je možné se na ně registrovat. Hlídáme chování firem, které obchodují s našimi soukromými daty, která na sociální sítě ochotně dáváme.

Sociální sítě bez přehánění ovlivňují naše chování a myšlení. Ale jen málokdo je dokáže udržet na uzdě.

Jde to těžko dospělým, není divu, že ještě méně dětem. Česká legislativa sice počítá s tím, že by si profil na sociálních sítích měli zakládat až lidé starší 15 let, je ale realitou, že se na nich běžně pohybují i prvostupňoví školáci.

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?
Některá rizika sociálních sítí jsou obecně známá: sdílíme na nich osobní informace a data, která mohou být snadno zneužita. Cokoliv, co vložíme na síť, nám v ten moment přestává patřit a nemáme nad tím žádnou kontrolu. Na sociálních sítích se děje kyberšikana i sexuální obtěžování, protože děti, ale i dospělí na nich ztrácejí ostražitost a prozradí na sebe věci, které by běžně cizím lidem neřekli.

Na sociálních sítích si snadno pořídíme závislost na reakcích okolí, na ocenění, komentářích a „lajcích“. Když odezva okolí nesplní očekávání, těžko je pak na duši.

Vědci už také vážně hovoří o jevu zvaném FOMO – z anglického Fear of Missing Out (strach ze zmeškání). Jde o to, že uživatelé sociálních sítí mají tendenci svůj život přibarvovat a zdůrazňovat jeho kladné stránky. Ostatní pak snadno propadnou pocitu, že jejich život není dostatečně zajímavý, že za nic nestojí, a že ten opravdový život se odehrává někde jinde a vypadá jinak než ten jejich.

Praktická doporučení pro rodiče:

  • Oddalujte vstup vašich dětí na sociální sítě, jak jen to půjde.
  • Když nastane čas, do světa sociálních sítí je osobně uveďte: založte si s nimi profil, nastavte společně ochranu soukromí, ukažte si, co všechno je možné na sociální síti dělat.
  • Buďte průvodci svých dětí a pomozte jim pochopit, že na síti platí stejné zásady ohleduplného chování jako ve fyzickém světě.
  • Vysvětlete jim, že to, co o sobě jednou zveřejní, už nikdy nemohou vzít zpět.
  • Podpořte je, aby byly aktivní v reálném světě a v něm hledaly ocenění. Sociální sítě mají být jen doplňkem a zábavou.

Více na této kartě, klikněte na ni:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.