Bubák zvaný závislost na internetu. Jak poznat, že je to nahnuté? Nedá se soudit jen podle množství času stráveného před obrazovkouInternet se čím dál častěji spojuje hned s celou řadou hrozeb. Jednou z nich je závislost. Potenciál vyvolat ji mají prakticky všechny aktivity, které naše děti na internetu dělají. Jak poznat, že je to s nimi nahnuté? A jak si s tím poradit? Uklidnění hned na úvod: O tom, jestli se internet stane pro dítě pastí nebo pomocníkem, rozhoduje jeho osobnost, ale také rodinné zázemí a zájem rodičů o to, co na internetu dělá. Neboli – máme to ve svých rukou.

Závislost na internetu je ve svém principu stejná jako jakákoli jiná závislost. Jedná se o nekontrolovatelné nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. V tomto případě tedy o potřebu neustále kontrolovat internetový obsah a být online. Internet a jeho aplikace se postupně stávají středobodem života a pomalu z něj vytlačují reálný svět.

Nejčastější je závislost na počítačových hrách, na kybersexu, online gambling nebo závislost na sociálních sítích.

Závislost je ale krajní jev, který se týká jen malého procenta dětí (ale i dospělých) – odborné studie se shodují zhruba na 3 procentech. Někdy je těžké odlišit, jestli jde o nekontrolovatelné až patologické chování, nebo prostě zápal pro hru a nadšení. Tráví-li například někdo hodně času na sociálních sítích, nelze o něm ještě říct, že je závislý.

 

Jak poznáte, že je dítko závislé?

Rozhodující je, nakolik online aktivity ovlivňují život dítěte. Tady pár varovných znaků… od těch nejlehčích po příznak těžké závislosti:

  • lže o tom, kolik času na svém smartphonu opravdu tráví
  • zanedbává své povinnosti nebo dává přednost času strávenému online před koníčky
  • když mu přístup na internet zakážete, objeví se abstinenční příznaky: podráždění, vztek, napětí či deprese
  • dítě ztrácí pojem o čase, zanedbává základní potřeby jako je jídlo nebo spánek

Nejste-li si jisti, obraťte se na odborníka – psychologa či adiktologa.

Co můžete jako rodiče dělat:

  • prevence je základ – hledejte s dětmi jiné způsoby trávení volného času. Offline koníček, který se stane vášní, je tou nejlepší ochranou před svody internetu
  • dopřejte dětem, aby zažívaly odměnu a úspěch i v offline světě
  • zajímejte se o to, co vaše děti na internetu dělají a proč, jejich online aktivity ale nehodnoťte, spíš se nechte zasvětit
  • podporujte dítě v tom, aby jen nenapodobovalo ostatní, ale našlo si svou vlastní vášeň
  • pracujte s dětmi na tom, aby si uměly nastavit pravidla a hranice v užívání IT a internetu

Více na této kartě, klikněte na ni:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
V.V.
V.V.
27. 6. 2019 10:56

V případě začátků závislosti na internetu a dalšího obsahu počítače, se nedá počítat jen s dětmi, ale i s dospělými. Píšu z vlastní zkušenosti. Je to svět, který vás pohlcuje a když si neumíte říci teď ne tak to může být pro vás dost závažné. Nejenže po třech až čtyřech hodinách sezení máme bolavá záda, ztuhlé nohy, ale taky tak unavené oči a v hlavně máte přepnuto do jiné oblasti. Člověku, tahleta vymoženost dost pomáhá, ale nesmí vás jak se říká přitáhnout na celý den. Člověk si musí stanovit, kolik času potřebuje na to, aby si vyřídil věci, které potřebuje, stanovit čas, který může věnovat svým zajímavým činnostem – hrám, a hlavně jakým. Kolik času si vytvoří pro získávání nových informací, vzdělávání, a pod. naučit se režim dodržovat. Pokud tento režim není, může se snadno stát, že přestane vnímat svět, který je od toho technického ale úplně jiný a krásný, zajímavý, plný šancí zažít něco nového a objevného.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.