Francouzský tatínek: Dcera je pro mě největší dar. Přemýšlím, jak ji vybavit do života v této dravé, sobecké společnostiCamilo Lagesse je Francouz po otci (maminka je z Kolumbie) a je otcem Ahinsy, pětileté holčičky, kterou má ve střídavé péči. Společně žijí v malé bretaňské vesnici s názvem Concoret. „Vedu ji k tomu, aby byla dobrým člověkem a věděla, že může vytvářet krásu. Ale jak ji správně připravit na život v sobecké, dravé společnosti?“ říká.

Máte dceru ve střídavé péči. Jak to máte rozdělené?
Bydlím blíže ke školce, takže všední dny je Ahinsa se mnou. O víkendech a ve středu, kdy mají děti ve Francii volno, je se svou matkou.

Je ve školce celý den?
Dřív jsem si ji bral domů na oběd, to jsme ještě oba měli veganskou dietu, ale teď už jsme v jídle flexibilnější a já navíc potřebuju víc času na práci, takže jí ve školce. Po obědě děti odpočívají, což se jí nelíbí, ona spaní nepotřebuje. Ale musí ležet, učitelky nechtějí, aby ji ostatní děti viděly dělat něco jiného. Za rok už bude s tímhle konečně pokoj, půjde do školy.

Jaký je v té školce program, děti si hlavně hrají, nebo už se též něco učí?
Myslím, že školka má dané cíle, co se mají děti naučit, dostávají nějaké úkoly a musí je splnit. Když jsou pozadu, musí je dodělat další den v době, kdy si ostatní hrají. To mi moc správné nepřijde. Některé děti jsou třeba prostě pomalejší a tohle je může stresovat. Ale tohle nevím od dcery, ta mi o tom neřekla, s tímhle asi tedy zrovna problém nemá. Problém má v jídelně, je tam vychovatelka, která ji nutí jíst i to, co nechce.

Chodí děti odpoledne ven?
Chodí, ale mohly by chodit víc. Máme blízko úžasný les, kam děti jezdí  na školní exkurze, ale z naší školky tam děti vodí málokdy. Podle mě pobyt venku nemají v předepsaných cílech, nebo to není priorita, a taky to je organizačně náročnější. Tak chodí na hřiště, nebo procházkou do knihovny… Ale já Ahinsu beru do lesa často, jezdíme tam na kole. Celkově spolu trávíme spoustu času. Někteří lidé říkají, že jsem k ní připoutaný až moc, ale mně to tak přijde v pořádku. Hodně si spolu povídáme, předávám jí, co mám sám rád, přírodu, poezii. Chci, aby věděla, že může vytvářet krásu. Hrajeme spolu divadlo. Třeba Popelku. Ona je Popelka a já hraju všechny ostatní postavy (smích). Nebo přehráváme staré řecké báje. Nechce se mi vymýšlet něco nového, když tolik krásných pověstí už existuje.

Už víte, do jaké školy dceru dáte?
V naší vesnici je jedna veřejná a jedna soukromá, katolická škola. Ahinsa půjde do té veřejné. Katolická škola je placená a ani nesdílím její hodnoty. Jsem republikán a podporuju veřejné školství. I když nejlepší by byla asi nějaká volnější škola. Záleží ale na tom, jak by vypadala. Ve vedlejší vesnici je svobodná demokratická škola, která ve mně ale velkou důvěru nevzbuzuje.

Co se vám tam nelíbí?
Nevím, třeba jsem úzkoprsý.  Pro mě je důležitá organizace, struktura, věci nejdou jen tak nechat volně. Jedna maminka, která tam má syna, říkala, že nosil domů nesnězený oběd (děti si tam oběd nosí z domova) a když se ptala ve škole, řekli jí, že ochutnává od ostatních. Proč ne, ostatně, ale když se to děje pořád, asi bych měl sklon nějak to řešit. Stejně jako nechávali větší děti na mobilech, jak dlouho chtěly, nenabízeli jim žádný program. Nabídka tam byla, ale nechávali to zcela na nich. Myslím si, že je důležité dávat dětem podněty, inspirovat je, být jim příkladem. Moc o té škole ale nevím, je celkem nová. Ti rodiče tomuhle typu vzdělávání velmi věří, odvolávají se na nějaké knihy. Příběhy z těch knih jsou často o tom, že nějaké dítě dlouho neprojevovalo zájem o učení, třeba o čtení a psaní, třeba až do deseti dvanácti let, a pak se z něj stal spisovatel. Ale já si nejsem jistý, jestli mají tyhle příklady všeobecnou platnost, jestli to třeba nejsou výjimky. Možná jen neznám lidi, kteří tím prošli a jsou už dospělí, takže mi chybí důvěra…

Co jsou pro vás důležité podmínky, které musí škola splňovat?
Kdybych viděl, že Ahinsa ve škole není spokojená, že je třeba smutná, tak to bych nesnesl. Tlak školy může dítě snad i posílit, ale to pro mě platí jen do té míry, dokud to dítě dobře snáší.

Kdyby se měla trápit, tak to bych ji raději vzal do domácího vzdělávání. Jsem si poměrně jistý, že bych to zvládl. Problém je spíš nedostatek času. Kromě práce teď i studuju, učitelství se zaměřením na francouzskou literaturu. Mám vlastně v rodině dost učitelů. Můj otec byl učitelem matematiky, moje maminka je učitelka španělštiny, pochází z Kolumbie.

Pokud se stanete učitelem, v jaké škole byste chtěl pracovat? A jakou byste přál školu své dceři?
Měla by být krásná, v přírodě, plná radosti a klidu. Mělo by tam být hodně her a výuka by měla být interaktivní. Děti by měly cítit, že je bereme jako sobě rovné. Učit by se měly na prvním místě základní lidské hodnoty jako laskavost, empatie, soucítění, trpělivost. Škola by měla budovat u dětí sebevědomí, a zároveň by měla klást důraz na to, aby si navzájem pomáhaly a dělily se o to, co se naučily. To by měl být základ. Učitelé by se nedrželi striktně rozvrhu, spíš by vnímali situaci a okolnosti a atmosféru, a tomu den přizpůsobili. Dospělí by měli fungovat jako takové velké oko, co vše vidí, ale nic nehodnotí. Měli by ctít strukturu a vytvářet ji, ale struktura by neměla na děti padat. Velký podíl by v této škole měly manuální práce, každý by měl umět základní dovednosti, šít, utkat koberec… Taky dovednosti potřebné pro přežití venku (jsem sám bývalý skaut). Myslím, že takovou školu by mohli realizovat jen velmi moudří lidé. Tohle je ostatně problém, který silně vnímám. Pedagogika, která se blíží mým ideálům, není v souladu s tím, jak žije většina společnosti, ta má úplně jinou ideologii. Jak učit děti být nesobecké ve společnosti, která je velmi dravá a sobecká?

A jak tedy?
Musíme je učit i vnitřní síle. Aby je to nesemlelo.

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
petr
petr
17. 7. 2019 11:28

Kam na ty pičoviny chodíte ?

Lenka
Lenka
17. 7. 2019 16:31

Ten pan urcite ve Francii nezije. To jsou opravdu blaboly

Václav
Václav
18. 7. 2019 07:49

Asi se budete muset smířit s tím, že po článku o neexistující knize od neexistujícího člověka nebudu jediný skeptik v okolí.

Kromě toho, názory onoho tatíka – například ten, že tkaní koberců je základní dovednost – jsou místy opravdu dost mimo realitu tohoto světa.

umfa
umfa
18. 7. 2019 20:01
Reply to  Václav

Pán, ať už smyšlený nebo reálný, je zjevně extrémní podivín 🙂 Stačí se podívat na fotku, po přečtení názorů už máme jistotu 🙂 Chudák dcera, jestli je náhodou chytrá a on ji vychovává.

Václav
Václav
19. 7. 2019 07:24
Reply to  umfa

No, ne každý si nechá na obličej vytetovat svastiku, to je pravda. To chce obzvlášť v Evropě velikou kuráž.

Václav
Václav
18. 7. 2019 09:22

V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro VŠECHNY zúčastněné zde platí následující pravidla:

– Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
– Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí

Když už chcete celému světu lhát, buďte aspoň slušná. Vaše vzteklé nanicovaté chování je trapnou urážkou všech slušných lidí, kteří pod hlavičkou EDUinu dělají užitečnou práci.

Václav
Václav
18. 7. 2019 09:29
Reply to  Václav

Zajímavé. Tento příspěvek se ještě před chvílí nacházel pod urážkami a nesmyslným obviňováním, kterými mě tu častovala paní Polanská… Zřejmě se za své výbuchy vzteku zastyděla…

Václav
Václav
18. 7. 2019 10:50

V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro VŠECHNY zúčastněné zde platí následující pravidla:

– Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
– Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí

Kdybyste to náhodou nevěděla, slovo VŠECHNY zahrnuje i vás.

Václav
Václav
18. 7. 2019 11:07

Když si nedám říct? Já byl naopak rád, že jste ty svoje dětinsky trapné urážky, výhrůžky a pomluvy smazala. Ve slušné diskuzi nemají vaše vyjadřovací zvyklosti co dělat. Šlo mi jen o to, aby díky vašemu zásahu, který byl OPĚT proti všem pravidlům moderování diskuzí, nevypadal můj příspěvek jako nějaký výkřik do tmy, ale aby ostatní diskutující pochopili, že byl reakcí na vaši neschopnost chovat se aspoň minutu slušně.

Klidně ty svoje debilní osobní útoky zase smažte. Kromě paní Fialové, se kterou si tyhle výblitky „sdílíte“, to tu stejně nikoho nezajímá.

Václav
Václav
19. 7. 2019 07:43

Mně je úplně jedno, co jste viděla nebo neviděla. Podstatné je jen to, že vaším zásahem se změnila pozice mého příspěvku z reakce na vaše blbé kecy na základ nového vlákna, což mění kontext mého příspěvku.

Proti takovému zásahu jsem musel protestovat. Jestli to nechápete, tak se nechte vyšetřit. Ale mě už laskavě neobtěžujte.

Václav
Václav
19. 7. 2019 12:33

Zkráceně: běžte se léčit, jste vážně nemocná na hlavu.

Václav
Václav
19. 7. 2019 12:55
Reply to  Václav

Vlákno začíná výčtem pravidel, která jste těmi pitomým urážkami porušila. Reakce na to, že jste ty urážky smazala, je až druhý příspěvek.

Jestli tu je někdo, kdo by se měl zamyslet nad svým jednáním, jste to vy a to vaše neustálé sprosté lhaní. Této psychické poruše se myslím říká mýtománie, nebo také bájivá lhavost (což se mě osobně líbí daleko více, je to takové… poetické), a obzvláště na ni trpí hysteričtí lidé. A protože vaše reakce na mou osobu, zejména neustálé osobní napadání, jsou zcela jistě známkou pokročilé neléčené hysterie…

Brandtnerová
Brandtnerová
21. 7. 2019 14:43
Reply to  Václav

S těmi mýty tam asi něco bude. Mně paní Polanská přisoudila roli jakési Velké inspektorky, a už tomu svému mýtu i věří (viz diskuse u vedlejšího článku „Chlapcům ubývá motivace, výdrž, soustředění, víra v sebe. Zachránit je mohou – tátové. Třeba takto“). Húúú, trochu strašidelné :-O

Václav
Václav
21. 7. 2019 17:29
Reply to  Brandtnerová

O mně také kdysi s velkou vervou vykládala, že jsem pro změnu učitel (to byla vlastně jediná dobrá slova, která o mně tato osoba kdy řekla, avšak naprosto nepravdivá).

Možná ji zmátlo to, že při lustraci mého jména na internetu, kde se místo racionálních argumentů snažila hledat nějaké kompro, narazila na některého z mých jmenovců, kteří učiteli jsou. To je holt riziko toho, že si hraje na něco, co není, a zneužívá k tomu cizí osobní údaje.

Brandtnerová
Brandtnerová
22. 7. 2019 16:57
Reply to  Václav

A bohužel, ani po poukázání na nepravdu nic nedoloží, neomluví se… Zaznamenala jsem to už vícekrát. Samozřejmě pak lze předpokládat, že takto běžně pracuje i s informacemi k psaní článků. A ještě se s takovým přístupem opováží druhému napsat, že škodí společnosti! Tragické 🙁

Václav
Václav
23. 7. 2019 11:55
Reply to  Brandtnerová

V jednom docela povedeném českém filmu – Mazaný Filip – hraje Oldřich Kaiser mafiánského bosse, o kterém Tomáš Hanák v roli soukromého detektiva prohlásí, že „je to ten typ člověka, který vám bodne nůž do zad, a pak vás ještě zalažuje za nedovolené nošení zbraně“.

Ne že by paní Polanská snad byla mafiánka nebo vražedkyně, to doufám není, ale jinak na ni tento citát padne jako ulitý. Označit někoho za trola za to, že se musí bránit jejím útokům, to chce přesně ten samý typ zvrácené osobnosti.

Brandtnerová
Brandtnerová
23. 7. 2019 18:10
Reply to  Václav

No, jestli byl film úspěšný, můžete jeho autorům navrhnout, ať natočí i pokračování – „Mazaná Jitka“ 😀

Jinak – projekce do druhých není bohužel ojedinělý jev. (Někdy mám podezření, zda ji při psaní komentářů některých jedinců nezpůsobuje i lesklá obrazovka PC, ve které se dotyčný vidí jako v zrcadle 😀 Já mám naštěstí displej antireflexní 🙂

Nutno ještě dodat, že paní Polanská v tom není sama. O kus dál na tomto webu, pro změnu v diskusi u článku „Když prohrajete dětství… Byl jsem závislý na počítačových hrách, tlustý, slabý a šikanovaný. Teď všechno doháním“ si zase její kolegyně Lucie Fialová plete rozhovor s psaním pohádkového scénáře. A když pak v důsledku více čtenářů upozorňuje na řadu nesrovnalostí a určitou nevěrohodnost domnělého rozhovoru, nazývá je „hejnem potrefených husí“.

Václav
Václav
24. 7. 2019 06:54
Reply to  Brandtnerová

Ano, paní Fialová je bohužel bájivě lhavá také, a to už dlouho. Poznal jsem to minulý rok, když tu začala za mé názory vydávat nějaká tvrzení, která jsem nejen nikdy neřekl, ale navíc na témata, o kterých jsem zde ani nikde jinde nikdy nediskutoval. Čím víc jsem ji na to upozorňoval, tím urputněji tyto „takzvaně-mé“ názory šířila. Jsou holt s paní Polanskou povedené duo, co více říct.

Mazaný Filip je komedie. Tyhle dvě se svým jednáním skončí leda tak v Na vlastní oči…

Brandtnerová
Brandtnerová
24. 7. 2019 13:48
Reply to  Václav

Aha, vypadalo to, že kriminálka 🙂 A že scénář filmu by tak mohl pojednávat o tom, jak paní Polanská vraždí novinářskou činnost a zabíjí diskuse… Ale pravda, lepší by byl třeba dokument. Dokument z cyklu BBC o tom, proč jsou některé rozvojové země pořád jen rozvojové – co nebo kdo je jejich brzdou.

Jinak děkuji za sdílení zkušeností s tímto webem:-)

Brandtnerová
Brandtnerová
19. 7. 2019 15:52

Paní Polanská, vzhledem k tomu, že pozoruji, že na těchto stránkách je vždy více diskusních komentářů kritických a přitom by to tak být nemělo, protože specifické aktivity logicky přitahují spíš sympatizanty než odpůrce, je přinejmenším k zamyšlení, zda to nejsou vaše články, které jsou pro ostatní i společnost potenciálně i reálně zbytečné nebo přímo škodlivé. A čemu se má tedy nakonec společnost vlastně bránit. Minimálně úroveň vaší odbornosti coby žurnalisty je tristní, já bych řekla spíš žádná. A chtě nechtě, každá fungující společnost je postavena na jedincích, kteří dobře a zodpovědně vykonávají svou práci. Vy toto podle mého a zjevně i názoru dalších nesplňujete. Pro mě osobně jste dokonce odstrašujícím případem. Vaše subjektivní a emočně nezvládnuté výpady vůči různým diskutujícím poukazují i na vaše selhání coby moderátora diskuse. Stejně tak jako vaše chaotické zacházení – odstraňování či naopak neodstraňování – některých příspěvků v diskusích. Také vyhrožování právníkem, krom toho, že vyhrožování obecně do korektní komunikace samozřejmě nepatří, svědčí o vaší obrovské nekompetentnosti. Jako pracovník webu jste měla povinnost se s příslušnou legislativou předem seznámit.

Václav
Václav
19. 7. 2019 20:44

Už končíme, paní Polanská. Je čas vzít si léky…

Václav
Václav
19. 7. 2019 20:48
Reply to  Václav

Ale je fajn vědět, že si o nás a o naší evidentně konspirační a podvratné činnosti děláte tak rozsáhlé archivy. Tím se podobáte StB. A tím nepříčetným jednáním zase „zuřivému Rolandu“ Freislerovi, který pravidelně plnil koncentrační tábory politickými oponenty nacistů…

Myslím, že být obyčejným trolem tedy není až tak špatné, s ohledem na to, čím bych tady mohl být a do čí společnosti se zařadit…

Václav
Václav
20. 7. 2019 07:47

Kdyby vaše hysterie neškodila celému zdejšímu webu, byla by k smíchu. Někdo se za toho nevychovaného spratka, kterým jste, stydět musí, a když ne vy…

Brandtnerová
Brandtnerová
21. 7. 2019 14:41
Reply to  Václav

Pana Václava bych označila jako takového zdejšího antitrolla. Přehnaně emotivně laděné a nekriticky psané články se snaží odklánět do věcné roviny 🙂 Budiž mu za jeho nesnadnou a dobrovolnou práci připsán velký dík! (Možná, že právě takto má vypadat správná nezisková činnost 🙂

Brandtnerová
Brandtnerová
21. 7. 2019 14:38

„Vase komentare maji stejnou dikci i na Ceske skole, kde jste znamou firmou.“

Paní Polanská, dodržujte pravidla uvedená nad komentáři. „Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých“ atd.

Jasně, nemáte žádné argumenty, tak se uchylujete k urážkám. Pro vyjasnění: Na České škole jsem, pokud mohu posoudit, občasným a snad i vcelku respektovaným účastníkem. Převážná většina diskutujících tam mé názory akceptuje, staví a vyjadřuje se k nim pozitivně. Vás jsem na ČŠ zaznamenala pouze jednou, sklidila jste tam v diskusi velký nesouhlas a kritiku. Tedy si prosím nevymýšlejte a nepomlouvejte.

Ráda bych ještě dodala, že už několikrát někdo z diskutujících ČŠ přepisem komentáře nebo jeho části citoval, vždy v pozitivním vyznění, i zdejšího účastníka debat, pana Václava.

„Dokazu si predstavit, jaky splav ted bude nasledovat. :)“

Záplavu splašek, tzn. nesnášenlivých emotivních výlevů, jste nám tady už dostatečně předvedla vy. Učit se to od vás samozřejmě nemíním (to jste mě špatně odhadla). Myslím, že můj komentář byl vzhledem k tomu, jak se tady – pozoruji s určitou periodicitou – nestandardně projevujete, napsán korektně. A nejen kolegové z ČS mi občas „vytýkají“, že jsem příliš taktní a vyjadřuji se moc kulantně. Možná se nad tím trochu zamyslím 🙂 Což ovšem samozřejmě neznamená, že spadnu do splašků vašeho formátu. Doufámj, že to k vyjasnění stačí.

bětka.báthory
bětka.báthory
25. 7. 2019 19:26

Chybí tady důležitý údaj, čím se ten pán živí. Nebo mu jeho ex musí platit alimenty, aby neumřel hlady? Pochybuji, že by se našla škola, která by přijala takového exotického samorosta, jedině snad nějaká džungle před tabulí v banlieu. Ale tam by nepřežil ani den…

Holčička to s ním určitě nemá jednoduché, i když se otec zřejmě snaží a je na ni hodnej. Ale je to pro ni dobrá příprava do života. Když se umí přizpůsobit taťkovi, tak ji ani později jen tak něco nevyvede z rovnováhy.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.