Eva Holubová: Tu správnou učitelku pro své děti jsem hledala rok. Stálo to za to, těžíme z toho dodnesVzpomínám na první školní den mých dvojčat v Základní škole sv. Voršily nedaleko Národní třídy. Snažila jsem se jim vybrat školu a učitelku, které se nebudou bát, ale budou ji mít rádi a budou si jí vážit. Která je nebude trestat, ale bude je vychovávat a bude u nich požívat autoritu, která vyvěrá z úcty, nikoli ze strachu.

Karolínka a Adámek jdou poprvé do školy.

Hledání trvalo rok a našli se v mém okolí tací, kteří se mi posmívali nebo mě osočovali, že si myslím, že jsou mé děti něco víc. Vy, kterým na výběru školy a učitele taky hodně záleží, nenechte se takovými reakcemi odradit! Stojí to za to!

U nás se to povedlo, a i když jsme kvůli tomu museli vstávat o hodinu dříve, než kdybychom měli školu za rohem, vyplatilo se to. Paní učitelku Naďu Černou děti milovaly a pana učitele Nováka taky. Objevil jim a vlastně i nám Červeného trpaslíka! Ano, myslím, že se nám podařilo naplnit Masarykův názor, že jaký si dítě vytvoří vztah k učitelům, takový má potom k úředníkům a politikům. Je to skvělý, nebojí se ani jedněch.

Vždycky, když jdou děti první den do školy, uvědomím si tu úžasnou věc, že školní docházka je u nás povinná pro všechny. Tedy i pro holky! Pro děti všech národností, ras, sociálního zařazení. A dojde mi, že tomu tak nebylo vždycky a že tomu tak není všude, a vzpomenu si na děti peruánských indiánů, jak moc toužily po vzdělání, přestože jejich rodiče bývali negramotní. Vzpomenu na černošské otroky v Americe, kteří měli zakázáno učit se číst.

Samozřejmě – nevzdělaným se lépe vládne. Tatínek říkával “cesta ke svobodě vede přes vzdělání”! Učení se patří mezi první občanské povinnosti a zároveň mezi výhody, které nám život v naší části Matičky Země skýtá. Kdyby bylo na mě, přidělím učitelům dobré platy, tak dobré, aby se o tato místa ucházeli ti nejlepší.

Vím, že dobrý učitel nedělá svou práci kvůli platu. Ale taky vím, že spousta dobrých učitelů odchází, protože by těžko uživili rodinu, například když je žena doma s malými dětmi. Je to jedno z nejkrásnějších a nejzodpovědnějších povolání a myslím, že by mělo být patřičně ohodnoceno společensky i finančně.

Všem dětem přeju velkorysé, trpělivé a svobodomyslné učitele, učitelům pak zvídavé žáky. Pamatujete na Leninovo “Učit se, učit se, učit se”? Masaryk prý ještě před ním řekl: ”Myslit, myslit, myslit!”

Eva Holubová je česká herečka. Je známá z filmů Pelíšky nebo Knoflíkáři, za herecký výkon ve filmu Ene bene byla v roce 2000 oceněna Českým lvem.  Má dospělá dvojčata Karolínu a Adama. 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Oldřich Pilař
Oldřich Pilař
9. 9. 2019 14:03

Ne všude je Praha se spoustou škol.

Eliška Houšková
Eliška Houšková
9. 9. 2019 14:56

Jak tak koukám na písemný projev paní Holubové, ona moc dobrou učitelku neměla.

Žirafa Africká
Žirafa Africká
9. 9. 2019 18:18

Paní učitelku Naďu Černou děti milovali …..??!!
Vždyť to přímo tluče do očí! V článku o vzdělávání poněkud tristní chyba.

Brandtnerová
Brandtnerová
11. 9. 2019 14:16

Pokud někdo dá děti do církevní školy, byly ve hře, předpokládám, i jiné preference než pouhý výběr učitelky.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.