Jak nakupovat přes internet? Zapojte děti, společně srovnávejte a ověřujte, ukažte jim, jak se vyznat a nenaletětKoupili jste si už někdy něco přes internet? Pravděpodobně ano – v Česku sídlí na 40.000 e-shopů a k počtu obyvatel jich máme nejvíce na světě. Koupit si mobil, televizi nebo sekačku přes internet je už téměř stejně běžné jako v obchodě, neustále roste i objem peněz, které v e-shopech utrácíme za jídlo nebo oblečení.

Nákupy přes internet šetří čas a peníze. Nabídka je prakticky neomezená, e-shopy navíc nikdy nezavírají. Není tedy divu, že jsme si online nakupování v posledních letech velmi oblíbili. I malé děti dnes už vědí, že leccos se dá pořídit, aniž bychom museli nutně „do krámu“. Co dalšího by ale nejen děti měly o nákupech přes internet vědět?

Na co máte právo:

 • Můžete nakupovat v eshopech v ČR i v zahraničí. Pokud ale nakupujete ze zemí mimo EU, je třeba zboží dodanit. To platí zejména pro oblíbený Aliexpress.
 • Pokud nejste spokojeni, můžete zboží do 14 dnů od doručení zase vrátit. Pozor, nesmí být používané a musí být kompletní.
 • Pokud obchod nabízí vyzvednutí v kamenné prodejně, můžete ho využít. Stále ale platí, že zboží do dvou týdnů můžete vrátit, pokud nejste spokojeni.

Na co si dávat pozor:

 • Pozor si dávejte na skryté náklady, které z výhodné nabídky můžou udělat nevýhodnou. Balné, poštovné, DPH – vždy si předem zjistěte, co vám obchodník přičítá k ceně objednávky.
 • Nabízí e-shop extra výhodnou cenu při platbě předem? Zbystřete. Lidí, kteří o své peníze na internetu přišli, je mnoho.
 • Některé obchody k nákupům automaticky přidávají zboží, které jste si neobjednali. Vyhoďte ho z košíku, nemusíte si kupovat to, co nechcete.
 • Na zboží z druhé ruky a z aukcí se nevztahuje právo na bezplatné vrácení do 14 dnů.
 • Velmi levné zboží může být padělek, buďte obezřetní.

Nakupujete s dětmi nebo pro děti? Využijte to jako příležitost k učení. Můžete jim ukázat, jak nenaletět. A až budou příště nutně potřebovat novou mikinu, stavebnici nebo telefon, zapojte je nejen do výběru, ale i do nákupu jako takového.

 • Učte děti, jak vyhledávat nejvýhodnější cenu. Používejte srovnávače cen jako je heureka.cz nebo zbozi.cz
 • Jak zjistíte, zda je e-shop spolehlivý? Hledejte certifikaci Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
 • Nakupujete na e-shopu poprvé? Najděte si recenze od ostatních uživatelů, v diskusích a specializovaných serverech.
 • Plaťte bezpečně! K platbám přes internet nevyužívejte otevřené WiFi sítě v dopravních prostředcích, knihovnách a kavárnách, vaše data mohou být zneužita.
 • Pokud je porušen obal zásilky, nepřebírejte ji. Pokud je obal v pořádku, ale zboží poškozené, řešte reklamaci s prodejcem.
 • A nezapomeňte: nákupy přes internet svou uživatelskou přívětivostí a virtuálním prostředím svádějí k tomu, abyste nakoupili i věci, které nepotřebujete, a utratili víc peněz než v kamenném obchodě. I to by měly děti slyšet!

Více na této kartě, klikněte na ni:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.