Výmluva „musím ještě podat daňové přiznání“ už před dětmi neobstojí. Na úřady se dá jít přes internet, ušetříte čas i nervyChození na úřad je neskutečná otrava, to je nejspíš zkušenost, kterou potvrdí každý obyvatel České republiky. Dostavíte se v hodinách pro veřejnost, vystojíte frontu, a nakonec se dozvíte, že vám k vyřízení vaší záležitosti chybí nějaký kolek, formulář nebo razítko. Digitalizace státní správy už ale pomalu a nesměle zapouští kořeny i u nás. Pro děti už je on-line komunikace samozřejmostí, naučte se ji i vy.

Je smutnou pravdou, že většina státních úřadů a databází spolu prostě „nemluví“. Čest patří světlým výjimkám, jako je katastr nemovitostí, evidence obyvatel a živnostenský rejstřík, které jsou propojené a umějí si předat informace například o tom, že se nějaká osoba přestěhovala a změnila adresu.

Od roku 2008 pak v ČR funguje síť takzvaných Czech POINTů, které nabízejí přístup například do rejstříku trestů nebo bodového konta řidiče. S Czech POINTem vyřídíte víc záležitostí najednou, ale přesto tam musíte dojít – kdo někdy čekal například s nerudným batoletem na poště, ví dobře, že tomu je třeba se vyhnout, je-li to alespoň trochu možné.

Jak to tedy udělat jinak? Je na čase přestat se bát a zařídit si datovou schránku. Dá to sice trochu zabrat, ale už nikdy nebudete muset letět na finanční úřad místo toho, abyste strávili čas s rodinou!

Jaké jsou výhody datové schránky?

  • Podle zákona o elektronické komunikaci je podání přes datovou schránku platné stejně, jako byste běželi s papírem k okénku. Navíc leckdy ušetříte za správní poplatky!
  • Datovou schránku si může zařídit každý. Využijete ji při zařizování výpisů z všemožných rejstříků, při komunikaci se správou sociálního zabezpečení, při podání daňového přiznání.
  • Přes datovou schránku si zařídíte i nové doklady. Navíc se můžete nechat vyfotit u fotografa a snímky zašlete na úřad – opět přes datovou schránku. Konec ošklivých fotek pořízených od paní za přepážkou.
  • Přes datovou schránku zjistíte stav svého konta důchodového pojištění. A taky to, jaký úřad do vašich údajů nahlížel.

S čím je potřeba počítat?

  • Když už si datovou schránku zřídíte, musíte ji používat. Výmluva „já jsem se tam zapomněl podívat“ prostě neobstojí. Pokud podáváte daňové přiznání, pak povinně přes „datovku“ – jinak je to s pokutou.
  • Používání datové schránky není úplně intuitivní. Trpělivost ale přináší růže a ušetřené minuty a hodiny za návštěvy úřadů!

Jak na to?

  • Datovou schránku si nejsnáze zařídíte asi na Czech POINTu. Můžete to ale udělat i sami, na webové stránce datovestranky.info.
  • Pokud datovou schránku nemáte, využívejte příležitosti a objednávejte se na úřad přes internet. Nebudete muset dlouho čekat, úředník na vás bude v konkrétním čase připraven.
  • Pořídit si můžete i občanský průkaz s čipem – takzvanou eObčanku. S její pomocí bude do budoucna možné také komunikovat s úřady. Zatím je její využití omezené, mělo by se postupně rozšiřovat.

Více na této kartě, klikněte na ni:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.