Jste to, co píšete na internetu. Dodržujte netiketu, naučte ji své děti a jděte jim příklademTak jako se všichni shodneme na tom, že by se neměly odhazovat odpadky na ulici nebo ničit v parku lavičky, má podobná nepsaná pravidla i internet. Říká se tomu netiketa a při pročítání internetových diskusí se mnohdy nelze ubránit pocitu, že by měla patřit mezi povinné vzdělání. Jelikož to tak zatím není, učte ji své děti a hlavně – buďte pro ně vzorem.

Slovo netiketa je složeno ze dvou slov: net (síť) a etiketa (pravidla chování) a znamená tedy pravidla slušného chování na internetu.

S výjimkou videohovorů se při komunikaci na internetu nevidíme. To bohužel přináší i nevýhody: anonymita leckdy potlačuje zábrany nebo zvyšuje aroganci a vulgaritu. Děje se ale i opak: jelikož při komunikaci nevidíme tvář druhého člověka, neslyšíme jeho hlas a necítíme emoce, můžeme si neškodné sdělení neprávem vysvětlit jako útok na naši osobu.

Přečtěte si seznam tipů, čím by se měl řídit každý z nás, aby nám bylo na síti příjemněji:

 • Používejte diakritiku a dodržujte gramatická pravidla – vyhnete se tak nedorozumění.
 • Do předmětu emailu vždy jasně a stručně uveďte, co je obsahem sdělení.
 • Pokud vám přijde nějaká zpráva omylem, informujte o tom odesílatele a zároveň dodržujte diskrétnost.
 • Nešiřte nenávist, nevyhrožujte, neobtěžujte ostatní a dodržujte autorská práva.
 • Vyvarujte se řetězových emailů, které obsahují dezinformace. Pokud si nejste jisti, zda je sdělení pravdivé, nešiřte jej dále.
 • Velké soubory odesílejte jen se souhlasem příjemce (může mít omezenou kapacitu schránky). Soubory, které mají více megabajtů raději neposílejte mailem vůbec, použijte specializované služby, jako je Úschovna nebo Letecká pošta, nebo soubor komprimujte.
 • Než se v diskusních fórech nebo na Facebooku na něco zeptáte, zkuste se porozhlédnout po existující odpovědi.
 • Nevysmívejte se ostatním, jak vypadají, nebo že dělají pravopisné chyby, a nikoho neurážejte. Dodržujte v elektronické komunikaci stejná pravidla, konvence a zásady jako v běžném životě.
 • Mějte empatii – pokud někdo shání radu či doporučení, a vy odpověď znáte, buďte nápomocní.
 • Když vás něco v internetové komunikaci naštve, zkuste nereagovat hned. Přečtěte si sdělení znovu a zamyslete se, než odpovíte.
 • Uvědomte si, že nejste středem kybervesmíru a nenaléhejte na ostatní, aby vám hned odpověděli.
 • Pokud si nejste jisti, zda něco sdílet, představte si, jestli byste takovou věc vyvěsili na veřejnou nástěnku, nebo řekli někomu do očí. Vždycky počítejte s tím, že co sdělíte online, to může být zveřejněno.

Více na této kartě, klikněte na ni:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.