Okna, nebo jablka? Na operačním systému záleží. Jestli vám ten váš ale vyhovuje, neměňte hoVánoce na krku, v televizi i na internetu se točí reklamy na elektroniku, a děti prosí: kupte mi nový mobil, případně notebook! Když se rodič zeptá jaký, dítě bude mít nejspíš jasno. Mobil nebo počítač jsou nejlepší s nakousnutým jablíčkem! Nebo ne? A jaký je v tom rozdíl?

Android, iOS, Windows, Linux, Chrome OS. Znáte? Jsou to operační systémy – platformy, na kterých „běhá“ váš mobil nebo počítač. Od spuštění do vypnutí přístroje se stará o to, abyste mohli pracovat v různých aplikacích, aby spolu všechno fungovalo tak, jak má.

Děti se ve školách setkávají s nejrůznějšími operačními systémy podle toho, do čeho škola zainvestovala. Na počítačích převládá systém Windows od společnosti Microsoft, u tabletů bývá škála pestřejší. Žáci využívají výpočetní techniku nejen v předmětu Informační a komunikační technologie, ale například také v jazycích nebo matematice. Občas se tedy stane, že se v technologiích vyznají lépe než rodiče.

Pokud vybíráte nové zařízení, má smysl se zamyslet nad tím, jaký operační systém je pro vás ten nejvhodnější. Každý má své klady a zápory, jak už to tak bývá.

Co je třeba mít na paměti?

  • Některé programy a aplikace „šlapou“ na jednom operačním systému, ale na jiném nemusejí.
  • Proti virům není nikdo úplně imunní, proto je třeba zálohovat a používat antivirové programy.
  • Pokud je vaše zařízení už několik let staré, může se stát, že pro něj výrobce už nevytváří aktualizace. Postupně na něm mohou přestat fungovat aplikace a programy a může být náchylnější k různým virům a malware.

Jak se v tom všem nakonec vyznat? Může se hodit několik praktických tipů:

  • Vyhovuje vám váš operační systém? Neměňte ho.
  • Potřebujete notebook jen na běžnou „kancelářskou“ práci a surfování na internetu? Sáhněte po chromebooku; bude i o několik tisíc levnější než běžný notebook. Pro práci s ním ale potřebujete být online.
  • Je pro vás důležité, abyste měli neustále přístup ke svým souborům? Máte rádi různé „vychytávky“ a aplikace? Pak sáhněte hlouběji do kapsy a pořiďte si telefon i počítač od firmy Apple.
  • Při nákupu nového přístroje si zjistěte, zda v rámci operačního systému získáte i nějaký objem cloudového úložiště. Obvykle to nebývá mnoho, ale na ukládání běžných souborů, fotografií a podobně to většinou stačí.
  • Máte rádi v životě trochu punku? Sáhněte po operačním systému Linux. Je zdarma a umožňuje přitom většinu funkcí stejně jako zpoplatněné platformy. Jeho nevýhodou je, že když vám něco nejde, odpovědi na otázky budete muset hledat na nejrůznějších fórech technologických nadšenců, na což nemá každý čas.

Více na této kartě, klikněte na ni:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.