Hello Ruby: Jak naučit malé děti programovat, a ani při tom nezapnout počítačVíte, že se dá programování učit při čištění zubů? Nebo při úklidu dětského pokoje? Každopádně k tomu vůbec nemusíte zapnout počítač. Pomůžou s tím knihy ze série Hello Ruby, kde se děti naučí základy počítačového myšlení prostřednictvím příběhů o nebojácné a trochu svéhlavé holce Ruby. Tip na last minute vánoční dárek.

Ruby je šest let, má velkou představivost, je nebojácná a tak trochu svéhlavá. Kamarádí se s introvertním sněžným leopardem, trochu nepochopitelným tučňákem Linuxem a s šíleně nepořádnými zelenými roboty. V jejím světě je všechno možné. Když se na tatínkově počítači ztratí kurzor, vydá se Ruby spolu s bílou myškou až do nitra počítače. Dobrodružství střídá dobrodružství, Ruby musí překonávat různé překážky a někde mezi tím vším, úplně nenápadně, se děti učí rozkládat velké problémy na malé, vytvářet plány krok za krokem a myslet mimo zaběhnuté koleje.

Ale co se naučí především: že svět ještě není hotov a že pomocí technologií ho může spolutvořit každý z nás.

Věděli jste, že…?

Ruby je nejen dívčí jméno, ale také název pro skriptovací jazyk.

Generace dnešních rodičů je ta poslední, která si ještě bude pamatovat počítač jako svítící bednu. Naše děti už vyrůstají ve světě, kde jsou počítače všudypřítomné: jsou v zubním kartáčku nebo v plyšovém medvídkovi. Schopnost používat technologie bude čím dál tím víc patřit do zcela základní gramotnosti. Knížky Hello Ruby tak vlastně řeší rodičovské dilema: pustit děti k mobilům a tabletům, nebo je od nich držet dál, ale riskovat, že jim „ujede vlak“? Dnešní děti se proklikávají a proswipovávají světem, ale dokud jim nedáme nástroje k tomu, aby pomocí počítačů dokázali tvořit, tak vychováváme jen konzumenty místo tvůrců.

Na aktivní přístup k tématu se v knížkách hodně myslí. Každá z nich obsahuje ještě pracovní sešit s úkoly – děti mohou vyrobit papírový počítač a zamyslet se, k čemu by ho chtěly využívat a jaké programy v něm chtějí mít. Že jim to bude připadat trapné, když žijí obklopeni počítači opravdovými? Světe, div se, to se nestalo – vyzkoušeno na pětileté a osmileté: s radostí vyráběly obě dvě. U osmileté nadšení opadlo rychleji, ale zas si dělá v knize jiné úkoly, kdežto pětiletá si svůj počítač čas od času vytáhne a „programuje kočky a jednorožce“.

TIP NA ÚKOL:
Řekněte dítěti, aby se vás snažilo co nepřesnějšími pokyny (jako to potřebuje i počítač) „naprogramovat“ k vyčištění zubů. Plňte přesně jeho příkazy. To bude legrace, až mezi „vymáčkni na kartáček pastu“ a „vyčisti si zuby“ zapomene říct „otevři pusu“.

Bonus: Skvěle se tím trénuje takzvané počítačové myšlení, které se nehodí jen programátorům, ale pomáhá i při řešení běžných problémů.

Autorka Hello Ruby Linda Liukas

„Učíme děti, jak fungují spalovací motory a říkáme jim, že kdyby se chtěly stát astronauty, tak klidně mohou. Ale co je uvnitř počítače, to skoro nikdo netuší,“ říká autorka série Hello Ruby, finská programátorka, spisovatelka a ilustrátorka Linda Liukas. Podle ní jsou technologie prostředkem sebevyjádření stejně jako lego nebo pastelky. Napsat o nich knihy pro děti ji napadlo v době, kdy se v roce 2009 sama učila programovat a připadalo jí to složité. Pomáhala si tím, že si představovala, jak by složité problémy vysvětlila malá holka. Pohlaví hlavního hrdiny není náhodné – Linda Liukas se rozhodla bojovat mimo jiné s častým přesvědčením rodičů, že počítače jsou jen pro kluky.

Z lásky k Alu Gorovi…

„Moje osobní cesta k technologiím a k programování začala v něžném věku čtrnácti let, kdy jsem se tak jako mnoho jiných mladých dívek zamilovala do staršího muže. A tím mužem nebyl nikdo menší než tehdejší víceprezident USA Al Gore. Chtěla jsem tu obrovskou lásku nějak vyjádřit, ale v roce 2001 sociální sítě ještě neexistovaly, a tak jsem se musela naučit programovat, abych mohla panu Gorovi vytvořit webovou stránku. Začalo to tedy jako prostředek sebevyjádření. Kdybych byla menší, použila bych pastelky nebo lego a kdybych byla starší, vzala bych kytaru a složila mu písničku, nebo pro něj napsala divadelní hru.“
– Linda Liukas

Programovací kódy jsou podle ní příštím univerzálním jazykem, tak jako jím v 70. letech byla punková hudba. „Pro dnešní generaci je tou bránou k imaginaci a k vlastnímu světu software. Čím více lidí ten svět technologií bude vytvářet, tím pestřejší a přístupnější bude.“

První díl Hello Ruby s podtitulem Dobrodružné programování vyšel v češtině už v roce 2017, výpravy do nitra počítače a do internetu letos na podzim. Hodí se už pro děti od čtyř let, i ty nejsložitější problémy jsou vysvětlené pomocí pochopitelných metafor. Každá kniha obsahuje ještě odstavce „Jak na to“, určené rodičům – rady, jak s dítětem knihu procházet. Spousta dalších materiálů k hraní a učení je k dispozici také na webu helloruby.com.

Ale nebojte – pořád je to především zábavná knížka plná vtipných příběhů, sympatických zvířátek a hezkých ilustrací.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.