Sedmdesát tisíc malých Čechů letos soutěžilo v logické olympiádě. Takto se vyhledávají nadané dětiDoplň obrázek nebo číselnou řadu, vyřeš slovní úlohu, nakresli jedním tahem, vymysli cestu, doplň tabulku. Už dvanáctým rokem se děti z celé ČR mohou utkat v řešení logických úloh různé obtížnosti, které vyvrcholí celorepublikovým finále v Praze. Cílem Logické olympiády je objevit skryté talenty a vytáhnout je na světlo. V průběhu všech ročníků se zapojilo už půl milionu dětí.

25. listopadu se v Míčovně Pražského hradu sešlo 200 dětí od třeťáků po maturanty, aby změřily síly v Logické olympiádě. Soutěž pro ně organizuje Mensa ČR. Těch několik hodin, které děti stráví na Hradě luštěním logických úloh, je ale jen tou pomyslnou třešničkou na dortu, jehož korpus tvoří stovky hodin práce řady dobrovolníků. „Snažíme se, aby si účastníci, kteří se probojují až do celostátního finále, ten den užili. Jsou v krásném prostředí, vymýšlíme jim zajímavé úlohy, mají dostatek dobrého jídla a pití. Práce na Logické olympiádě je ale záležitost na celý rok,“ vysvětluje koordinátorka Zuzana Poláková z Mensa ČR.

400 úloh ročně, desítky dobrovolníků pracují zdarma
Na webu Logické olympiády je možné najít spoustu zajímavých informací o soutěži. Čeho tam ale zájemci moc nenajdou, jsou typové úlohy. „My nechceme, aby ambiciózní rodiče s dětmi pilovali úlohy dopředu. Samozřejmě, že nepoužíváme stará zadání, ale těch typů logických úloh zase tolik není. Nám nejde o to, co si děti natrénují, ale o to, co v nich je takzvaně na první dobrou,“ vysvětluje Zuzana Poláková.

Úlohy ověřují všeobecné kognitivní schopnosti – grafické, verbální i matematické – a dohromady dávají obraz celkové inteligence dítěte. Soutěžící jsou rozděleni do šesti kategorií, od předškoláků až po maturanty. Nejmladší kategorie soutěží pouze v základních a okresních kolech, děti od 3. tříd pak čekají i krajská a celostátní klání. Letos proběhla také soutěž mezi školami o to, komu se podaří zapojit nejvíc žáků a studentů.

Dobrovolníci pracují na úlohách průběžně po celý rok. Nakonec jich před prvním kolem soutěže dají dohromady zhruba 400. Právě dobrovolnická základna je přitom velkou devizou české Mensy. Dostatek lidí, ochotných pracovat buď úplně zadarmo, nebo za drobnou odměnu například v podobě deskové hry, totiž nikde jinde na světě nemají.

V soutěži se často objeví skryté talenty
Jaký je vlastně cíl soutěže? Objevit „surové diamanty“ – děti, kterým to myslí, jsou nadané, ale okolí to o nich často vůbec netuší. „Je poměrně běžné, že takové nadané dítě, které třeba nemá ideální rodinné zázemí a navštěvuje běžnou základní školu, vlastně mívá spíš nálepku potížisty, protože se nudí a zlobí. A pak najednou, když učitel děti nechá při hodině vyplnit online test prvního kola, takové dítě může zazářit,“ popisuje Zuzana Poláková. Dalšími nečekanými vítězi pak bývají děti plaché, introvertní, které by se nikdy nepřihlásily například do klasické olympiády z matematiky nebo jazyků.

foto: Jiří Brázda

„Říkáme, že jsme vhodní i pro líné nadané, protože první kolo se u nás vyplňuje přes internet, a ta půlhodinka, kterou na test mají, je schůdná i pro toho, komu se nechce vyvíjet nějakou extra velkou snahu,“ vysvětluje Poláková a dodává: „Sportovních soutěží pro děti existuje spousta, ale pro intelektuálně nadané je soutěží nepoměrně méně. A už jen zažít atmosféru třeba krajského kola je úžasné.“

Nejde jen o vítězství, ale i o nová přátelství
Samozřejmě, objevit skrytý talent je jedna věc, ale postarat se o jeho rozvíjení je věc druhá. Dětem, které se v Logické olympiádě dobře umístí, nabízí Mensa ČR možnost absolvovat IQ test, a pokud splní kritérium IQ>130, pak získají i nabídku členství v Dětské Mense. Mohou se pak zúčastňovat různých akcí, jako jsou letní pobytové a příměstské tábory nebo nejrůznější kluby nadaných dětí, které v rámci organizace fungují po celé České republice.

„Někteří sice do Mensy nevstoupí, ale kamarády si najdou i na soutěži. Je třeba si uvědomit, že tyto děti to v sociálních kontaktech nemají vždy jednoduché, často kolem sebe nemají mnoho lidí, kteří by byli schopni se bavit na jejich úrovni,“ říká Zuzana Poláková. „Někdy jdu během celostátního finále o přestávce kolem těch dětí a vidím, jak tvoří hloučky, nadšeně si vykládají o svých koníčcích, navazují kontakty i přes sociální sítě, berou si na sebe telefonní čísla. Mám z toho pokaždé velkou radost a říkám si, že jestli tu vznikne třeba jen jedno přátelství, pak mělo smysl tu soutěž dělat.“

Chcete příští rok také soutěžit? Na webu Logické olympiády začne registrace 1.8.2020 a skončí 30.9.2020.

LOGICKÁ OLYMPIÁDA V ČÍSLECH

  • 12 ročníků
  • letos se zapojilo 71 208 soutěžících z 3 249 škol
  • šest soutěžních kategorií pro děti od 5 let po středoškoláky do 20 let
  • základní kolo probíhá on-line
  • krajské kolo soutěže se koná v každém kraji ČR
  • na soutěži se letos podílelo více než 200 dobrovolníků, připravili více než 400 úloh
  • za všechny ročníky se zapojilo celkem 499 103 dětí
 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.