Výstava se střelnicí netopýrů a bleším cirkusem a další tipy na kratochvíle v zimě, která sněhem zrovna nekypíDochází vám inspirace, kam s dětmi v zimě, když sníh je jen na horách? Vezměte je do galerie. Extrémně úspěšná výstava Petra Síse v pražském DOXu byla prodloužena do 10. února, Trnkovu Zahradu 2 v kutnohorském GASKu můžete zhlédnout do 22. března a na dětské návštěvníky už si posvítila i galerie v pražském Rudolfinu.

„Můžete se dotýkat, čeho chcete, s čímkoli pohybovat nebo si na to posvítit,“ zaznělo na úvod úterní vernisáže interaktivní instalace Vrhám stín v Artparku, což je jakási „dětská zóna“ Galerie Rudolfinum. A děti se nenechaly dvakrát pobízet.

„Snažila jsem se to udělat všechno co nejbytelnější, ale i tak děti předčily má očekávání, co všechno je napadne,“ komentuje o chvíli později autorka instalace Veronika Drahotová, když jedna holčička vozí druhou na pohyblivých částech instalace.

„Kdyžtak to opravím,“ uklidňuje sama sebe. Koneckonců – zadání, které dostala, bylo právě interaktivním způsobem přiblížit těm nejmenším práci o patro výš vystavujícího umělce. Belgický malíř Michaël Borremans tam vystavuje své obrazy inspirované uměním nizozemských malířů 17. a 18. století a Veronika Drahotová vytvořila k jeho výstavě jakýsi paralelní vesmír – stíny, které jeho obrazy vrhají. Instalaci doprovází hudba Ondřeje Anděry ze skupiny WWW a psychoterapeutická pohádka Boba Kartouse, a můžete ji navštívit každý den kromě pondělí až do 12. dubna.

Takzvaný Artpark je situován do prostor Malé galerie a jeho samozřejmou součástí jsou doprovodné programy pro školy i veřejnost nebo pravidelné dětské dílny. Jednu z nich můžete navštívit hned zítra, tedy v neděli 26. ledna. Nese název Ztraceni v krajině a je vhodná pro děti od 4 do 10 let. Pro rodiče k nezaplacení: můžete nechat děti v Artparku s lektory a mezitím si užít výstavu v prvním patře.

O létání a jiných snech

Pro enormní zájem byla až do 10. února prodloužena výstava mezinárodně uznávaného autora a ilustrátora Petra Síse v pražském Doxu. Sís píše knihy pro děti, které se líbí i dospělým a i výstavu O létání a jiných snech možná ocení spíš ti starší. Základ výstavy tvoří velkoformátové ilustrace, kolem kterých děti baví běhat, ale když dojde na menší obrázky nebo originální skicy, ty jsou spíš ve výšce dospěláckých očí a menší děti k nim budete muset vyzvednout. Naštěstí Dox je zajímavý sám o sobě, takže nuda nehrozí ani aktivnějším dětem. V členité galerii o několika patrech se dá hrát na honěnou i na schovku. Vezměte děti do obří dřevěné vzducholodi umístěné na střeše nebo jim v příjemné kavárně objednejte kakao. Rodiče si tam mohou dát dobrou kávu, vše za v Praze až nezvykle lidové ceny.

Tyhle figuríny stojí v DOXu jen tak na chodbě, ale i u nich se děti zabaví na dlouhé chvíle.

Do Doxu se můžete vypravit každý den kromě úterý. O víkendu bývá na populární výstavě docela plno, kdo může, ať vyrazí raději ve všední den. Zajímavý je i doprovodný program: 2. a 9. února od 16 hodin se konají komentované prohlídky a v pondělí 3. února od 18.00 můžete zajít na představení Divadla Drak na motivy Sísovy knihy Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. V rámci návštěvy divadla si lze zdarma prohlédnout i výstavu.

Trnkova Zahrada
Interaktivnější podívanou nabízí výstava Jiří Trnka: V zahradách imaginace, kterou můžete v kutnohorské galerii GASK zhlédnout až do 22. března. Je to dosud největší výstava geniálního loutkáře a animátora, tím speciálnější, že ji připravil jeho syn a vnuk. „Táta chystal tu dolní, vážnou část, já měl na starosti podkroví,“ říká Matyáš Trnka, absolvent pražské FAMU, který vytvořil interaktivní herní prostředí inspirované dědečkovou slavnou knihou Zahrada. Svou Zahradu 2, již označuje za „kybernetoskop“, poprvé představil v Trnkově rodné Plzni před čtyřmi roky a pro nynější výstavu ji výrazně rozšířil.

Právě v podkroví se děti nejvíc vyřádí – například na střelnici netopýrů, což je velkoformátová projekce, do které se lze trefovat míčky. Celé podkroví je doslova prošpikované herními prvky – štěkafon, bleší cirkus, bludiště, klouzačky, prolézačky. Skvostný je i páternoster, v němž se vozí 60 let staré loutky z Trnkových filmů. Zvukové nahrávky a audiovizuální projekce se ozývají ze všech koutů výstavy, ze starých elektronkových rádií je slyšet hlas Karla Högera, který načetl Trnkovu Zahradu. Statické nejsou ani sály s loutkami – i za nimi se míhají projekce, které Trnkův svět oživují.

Ani tady nechybí doprovodný program: 1. února a 7. března lze zajít na komentovanou prohlídku, pro pedagogy připravila galerie dokonce metodické listy. Školním skupinám doporučuje předchozí rezervaci, v pondělí mívá GASK zavřeno.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.