Bezpečné cesty do školy – šance pro pražské děti, jak zase chodit pěšky a bez rizika. Zapojte seDopravní situace poblíž některých pražských škol je skutečně neutěšená. Chybějí přechody, parkující auta zakrývají chodcům i řidičům výhled, k tomu různá nevábná zákoutí, kde se děti bojí. Kolem tři čtvrtě na osm navíc chaos výrazně zhoršují rodiče, kteří potřebují potomka přivézt autem nejlépe až do třídy. Už toho máte dost? Přihlaste svou školu do každoroční výzvy Bezpečné cesty do školy. 

Podle průzkumu organizace Pražské matky, z. s. považuje čtvrtina dětí ze základních a středních škol v hlavním městě svou cestu do školy za nebezpečnou. Ať už jim ji komplikuje doprava nebo neudržovaná veřejná prostranství, důsledky jsou jasné: bojí se děti, bojí se rodiče.

A tak čtvrtina rodičů vozí děti raději do školy autem, i když často bydlí ani ne kilometr daleko. Téměř 40 % dětí by přitom chtělo raději jezdit na kole, koloběžce nebo skateboardu, a prakticky stejné procento rodičů by nejraději auta vykázalo někam pryč od školní budovy.

Pokud byste si přáli dopravní situaci kolem vaší školy změnit, je možné se přihlásit do programu Bezpečné cesty do školy, který vyhlašuje právě organizace Pražské matky ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy. Odborníci pak z přihlášek vyberou školy, které jsou na tom nejhůře, ale zároveň je u nich pravděpodobné, že téma udržitelné dopravy přenesou i do výuky a doprovodných akcí pro žáky i rodiče.

Přihlášku, kterou lze vyplnit ZDE, musí poslat škola, ale je možné, aby projekt iniciovalo a následně koordinovalo třeba rodičovské sdružení.

A co můžou školy získat? Děti budou moct pojmenovat, která nebezpečná místa jim brání v tom, aby se mohly po okolí samostatně pohybovat. Součástí mapování je také podrobný dopravní průzkum. Výsledkem pak je soubor návrhů a opatření, s jejichž realizací pomáhá i městská část. V okolí škol tak vznikají nové a výrazněji označené přechody, instaluje se lepší osvětlení podchodů a parků, rekonstruují se křižovatky. Bezpečnější cesty do školy byly navrženy a postupně vznikají v okolí 60 pražských škol. Pokud chcete jejich řady rozšířit, neváhejte – uzávěrka přihlášek je 21.2.2020. 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.