Rodina v síti: Anketa, dotazník, plánování i hodnocení – online aplikace vám můžou usnadnit život


Ilustrační foto FOTO: Kateřina Lánská

Kdo má dnes vyvenčit psa? Kdy se všem hodí vyrazit navštívit babičku? A bude lepší vymalovat chodbu na šedo, na modro, nebo na zeleno? Občas se potřebujete s rodinou a kamarády na něčem domluvit, něco naplánovat nebo se rozhodnout. Můžete se každého osobně zeptat, zavolat, napsat… nebo můžete vytvořit online dotazník.

Asi už vám někdy přišla mailem prosba, abyste třeba vyplnili dotazník k diplomové práci nějakému studentovi, případně jste hlasovali v  anketě na Facebooku. Možná jako rodina využíváte sdílený Google kalendář, aby bylo jasno, kdo kdy vede dítě na kroužek, kdo má večer naplánované pivo s kamarády a kdy chodí manželka na jógu. Sociální sítě a chatovací aplikace nám někdy komplikují život, ale jindy ho dokážou zase usnadnit. Naplánovat společný víkend s pěti dalšími rodinami nebylo nikdy jednodušší!

Různé webové či mobilní aplikace nabízejí velmi jednoduché a uživatelsky přátelské prostředí, ve kterém můžete snadno vytvářet ankety, průzkumy, dotazníky. Můžete respondentům nabídnout výběr z možností, nebo otevřené otázky se vpisováním vlastních názorů, jak je to pro vás zrovna nejvhodnější. Můžete do dotazníku vložit i nějaký obrázek nebo video. Odpovědi se vám zobrazí ve formě grafu nebo tabulky.

Jaké aplikace nebo weby můžete využívat?

  • Rychlou anketu můžete na Facebooku nebo Twitteru vytvořit přímo ve svém statusu
  • Na zjišťování termínů je vhodný Doodle.com
  • Dotazníky se snadno vytvářejí v Survio.com; k dispozici je zdarma velké množství intuitivních šablon a placené rozšíření o některé pokročilé funkce
  • Další platformou pro dotazníky je Click4survey.cz, je k dispozici zdarma, i když ho používají i profesionálové
  • i-dotaznik.cz nabízí jednoduchou správu a lze jej stáhnout i do mobilu
  • MojeAnketa.cz nabízí k výsledkům hezké infografiky – tabulky, grafy apod.

Aplikace pro tvorbu dotazníků a anket nacházejí své využití i ve školách. Velmi populární je už delší dobu Kahoot, ale zajímavé možnosti nabízí i aplikace Plickers. Formou ankety u jednotlivých otázek a s využitím speciálních QR kódů učitel hned vidí, jak odpovídá třída jako celek, i statistiky jednotlivých žáků. Velkou výhodou je atraktivita těchto činností pro žáky i okamžitá zpětná vazba pro učitele. Co třeba nechat hlasovat žáky o termínu testu?

Jako všechno na světě, i online dotazníky mají svá rizika. Například hrozí, že se dotazník může dostat mimo určenou skupinu lidí a pak nejsou výsledky relevantní. Pozor si dávejte i na to, jak pokládáte otázky, protože jen na správně položenou otázku získáte použitelnou odpověď.

Více na této kartě, klikněte na ni:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.