Seriál Sexuální výchova: Poznejte, jaká je puberta v 21. století, budete klidnější


FOTO: Netflix

Střední škola, vztahy, hledání sama sebe, sex. Je normální mít v tom zmatek. Naštěstí je tu Otis. Je mu šestnáct, nikdy s nikým nespal a má strach z masturbace, ale hodně toho ví. Seriál společnosti Netflix ukazuje, co vše se během puberty může dít dnešním dospívajícím. Doporučuje ho lektor rodičovských témat Jan Kršňák: „Jde o skutečnou výuku sexuální výchovy, jež je vhodná nejen pro mladé a nezkušené, ale také pro jejich rodiče.“ 

Nesebevědomý Otis zná všechny rady na sexuální neduhy. Jeho máma je totiž sexuální terapeutka, a tak Otis vyrůstá v domě plném penisů a vagín. Na radu spolužačky se tedy rozhodne otevřít poradnu pro spolužáky hledající řešení svých milostných problémů. A ono to vynáší! (Ve druhé sérii mu máma byznys zkomplikuje, neboť se stane školní sexuální poradkyní, takže všichni chodí k ní, jelikož je to zadarmo.)

Budete klidnější, když poznáte, jak složitá může puberta ve 21. století být. Když si vezmete tři viagry, bolí to. Když po celé škole létá fotka vašeho klína, dá se to vyřešit. Když se v autobuse na vaše džíny vystříká blonďák, dá se to vyřešit mnohem hůř. Když nevíš, jestli jsi na kluky nebo na holky, bude tě to stát pár proplakaných nocí.

Na první sérii se za tři týdny od uvedení podívalo přes 40 milionů diváků. To je i jeden z důvodů, proč byl seriál prodloužen.

Možná zjistíte, že se dnešní dospívání zase tolik neliší od vašeho. A možná se liší dost. Záleží, co jste si tenkrát řešili. Vzpomeňte si, lépe se vám pak bude s vaším dospívajícím mluvit o sexu. Nemusíte zacházet do podrobností. Klidně se jen zeptejte, jestli znají jeden seriál z Netflixu. Před vámi nad ním ohrnou nos, ale to neznamená, že následně jej nezkoukne celá třída.

Dalším důsledkem bude, že u vás doma nebude tabu mluvit o sexu. To se může hodit. Třeba kdyby se puberta nepříjemně zapletla někde v síti. Jen minimum dospívajících sdílí potenciální problém (kyberšikanu, sexting) se svými rodiči. Nepomůžete svým dětem s výběrem sexuální orientace, ale můžete jim pomoci přežít opravdu nepříjemné situace. Ale potřebujete se o nich dozvědět. Důvěrný vztah mezi rodiči a dětmi je nejefektivnější prevencí rizikového chování.

Rozhovor s Janem Kršňákem o „predátorech“ a dalších nástrahách internetu si můžete přečíst ZDE

Řekněte jim, ať fakt nikomu neposílají své nahé fotky. A dodejte, že se vám mohou klidně svěřit, až je pošlou a ony se začnou vymykat jejich kontrole. Fotky, stejně jako sexualitu, je během puberty těžké mít pod kontrolou.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.