Udržet mladé Italy doma není snadné, ani v době koronaviru. Politici jim domlouvají, celebrity vytvářejí videovzkazy z gauče


Simone Barlaam je sedminásobný mistr světa v plavání. Snaží se přesvědčit mladé Italy, aby si drželi trochu distanc. FOTO: FB profil Simona Barlaama

Kdo by to řekl, že pro tyhle kluky a holky, kteří již vyrostli s chytrým telefonem v ruce a v jednom kuse komunikují na dálku, bude tak těžké se s nikým nescházet, když se to stane nařízením? Jedním z důvodů, proč Itálie ve snaze izolovat koronavirus přešla k radikálnímu opatření “lockdown” a vyhlásila celé své teritorium za “červenou zónu”, je neopatrná mládež, která nechce nic měnit na svých zvycích. Teď na mladé apelují politici a celebrity vyrábějí videovzkazy: Zůstaňte chvíli doma na gauči!

Neporazitelní mladí, tak nazval deník Corriere della Sera svůj článek a cituje v něm patnáctiletou Bianku: “Při vší úctě k nouzové zdravotní situaci své společenské zvyklosti nezměníme.” Není tedy jediná, mladí Italové, které tam zpovídají, nechtějí zůstat doma a trávit čas s rozrušenými rodiči (kteří podle nich podlehli alarmismu), chtějí žít jako dřív. Hlavně se potkávat s kamarády.

Dětský neuropsychiatr Paolo Curatolo, se kterým novinářka vede rozhovor na téže stránce, se tomu nediví, protože tuto věkovou skupinu už dlouho zkoumá. “Digitální adolescent není zvyklý zůstávat doma o samotě,” říká. A špatný odhad rizika, kterým trpí nejen tato, ale všechny generace, když jim je “náct”, souvisí podle něj s vývojem mozku. Za tuhle věc může nedozrálý přední lalok, který používáme, když plánujeme a děláme rozhodnutí.

Jaké páky na své nedisciplinované a příliš společenské potomky používají italští rodiče, kteří naopak většinou rizika podceňují méně? Nejvíc se nabízí připomenout jim babičku. Silvia, kterou cituje stejný článek, si dala říct, když jí maminka vysvětlila, že se může stát bezpříznakovým přenašečem viru a nakazit své prarodiče. Ti by to pak mohli odnést daleko hůř než ona. Úmrtnost na koronavirus je u lidí nad sedmdesát celých osm procent a u osmdesátiletých a výše dokonce patnáct procent.

Ale jen na rodiče a jejich autoritu nelze spoléhat, a tak k mladým Italům promlouvá kdekdo. Hodně se angažují i politici. Nikoli jen bezejmenné mašiny ministerstev, i když ty se taky mobilizovaly, ale přímo jednotlivci. Apelují, seč mohou, v talk show, kterých má italské televize dost, i ze svých osobních profilů na sociálních sítích.

Hashtag #iorestoacasa (zůstávám doma) s naléhavým vzkazem vypustil v neděli 8. března po poledni na Twitteru Filippo Sensi, poslanec Demokratické strany. Vyzval uživatele sociálních sítí, kteří mají hodně followerů, ať jim doporučí sedět doma. A známé osobnosti jako komik a zpěvák Fiorello nebo písničkář a raper Jovanotti poslušně zareagovaly, již v pondělí měla kampaň půl milionu interakcí.

“S ohledem na situaci, proč nejsme všichni trochu doma?” říká nonšalantním tónem v domácím videu Fiorello. “Co to je za příšernost, to chození po barech a popíjení aperitivů?“ dělá si legraci. „No není naopak skvělé si poležet na gauči, jako to teď dělám já?”

Koláž apelů známých umělců ke kampani, zdroj La Repubblica na YOUTUBE: 

Další kampaň, tentokrát v rámci své instituce, spustil ministr zdravotnictví Vincenzo Spadafora, a ta se šíří přes různé sportovní organizace, přidali se k ní známí sportovci, jako je sedminásobný mistr světa v plavání Simone Barlaam. #distantimauniti (znamená vzdálení, ale spojení) se snaží vybalancovat dvě sdělení: je nutné se od sebe fyzicky vzdálit, ale udržet přitom, ba posílit vědomí jednoty, sounáležitosti.

Trochu se vzdálit je dnes zkrátka sociální gesto. Jenom doporučení ale zdá se nestačí, a tak teď na celém území Itálie všechny podniky zavírají v 18.00 hodin. Kdyby se jím ale všichni řídili, dopadlo by to vlastně stejně. Neměly by žádné hosty.

Italská boxerská federace na FB vzala kampaň ministerstva zdravotnictví za svou, jako mnoho jiných sportovních organizací. Zdroj: FB stránky federace
 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.