Ondřej Šteffl: Učitelé, klid! Nehoří to, nechte děti a rodiče, aby se zkonsolidovali, pak můžete v klidu řešit, jak učit


FOTO: archiv Ondřeje Šteffla

Mám dojem, že jsme se všichni, kdo se pohybujeme kolem vzdělávání, trochu lekli přijatých opatření  a honem honem řešíme, co dělat. Lekli se rodiče, děti, učitelé, ředitelé, vysoké školy. Vlastně se lekli všichni. Jako by bylo nutné hned od prvního dne děti podchytit a nenechat je vydechnout.

Pamatuju si ještě uhelné prázdniny, byl jsem u babičky. Určitě jsem se tam toho hodně naučil, už ale nevím co. Ale vyjmenovaná slova ani Ohmův zákon to nebyl, škola na nás nedosáhla. A stalo se něco? Nic.

Školy budou zavřeny podle mého odhadu dva měsíce a dost možná ještě mnohem déle, což myslím budeme celkem brzo vědět. To, co hoří a vyžaduje rychlé jednání, je řešení epidemie koronaviru, a to není náš úkol. Nepodléhejte naléhavosti, učení dětí nehoří a týden dva nic neznamená. I když chápu, že vyděšení rodiče i zaskočené děti potřebují nějakou jistotu, perspektivu a hlavně dobré slovo.

Všichni, učitelé, děti, rodiče, veřejnost si musíme promyslet, co to vlastně všechno znamená, a jaké to má dopady i na náš osobní život. Jaké jsou možnosti, co dělat s dětmi. Co jde a co nepůjde. Určitě to není tak, že můžeme online pokračovat v tom, co jsme dělali dosud ve třídách. A taky jaké další návazné a nečekané změny nastanou. Například se nejspíš neuskuteční státní maturity a dost možná ani přijímací zkoušky na SŠ, jak se to bude řešit? Nevíme. Kolik rodin se třeba přemístí dočasně na chatu, zda, kde, jak se děti mohou soukromě scházet. Možná, že veřejnost bude od škol potřebovat něco (úplně) jiného než nahrnout na děti kupu učení. Atd.

Jistě je to pro učitele, pro děti i pro rodiče velká příležitost něco nového se naučit, zvládnout dobře novou situaci a třeba i změnit zaběhané stereotypy. Ale spíše než rychlá řešení bychom měli hledat řešení promyšlená a vlastně docela dlouhodobá, a tudíž nespěchat.

Učitelé, odpočiňte si, zpomalte, vyřešte sebe, nechte děti a rodiče, aby se také konsolidovali. Pak můžete v klidu řešit co s dětmi, učit se nové věci, zvolna, ale dobře se orientovat v nové situaci. Času je dost.

A myjte si ruce…

Ondřej Šteffl je absolventem matematicko-fyzikální fakulty a zakladatelem sítě Scio škol.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
David Martinek
David Martinek
16. 3. 2020 11:18

Čte se to opravdu hezky a slova pana Štefla na mě působí uklidňujícím, ale na můj vkus až naivním dojmem. Problém pro mě neznamená to, že by děti něco zameškaly, ale spíš to, jak k situaci přistoupí učitelé po návratu dětí do škol… Pokud někdo vše hodí za hlavu a jiný se bude učit trochu a jiný podle osnov, pak asi návrat do lavic nebude úplně tak bez problémů a v klidu, jak si pan Štefl představuje.

Dana Nova
Dana Nova
16. 3. 2020 14:12
Reply to  David Martinek

Mě to tedy neuklidňuje ani jako matku, ani jako učitelku. Spíš to vnímám jako rezignaci na letošní školní rok včetně zápisů prvňáčků, přijímaček a maturit.
Připadám si jako v katastrofickém filmu a po přečtení vašeho článku mám chuť zalézt někam do krytu.

Lenka Doupovcová
Lenka Doupovcová
16. 3. 2020 18:34
Reply to  David Martinek

Česká televize vysílá pořad UčíTelka. Oceňuji, ale vítají hlavně asi rodiče.
Z mého hlediska…spousta chyb v metodických postupech, nevhodně zařazené učivo dle RVP pro ZV, nerespektovány výstupy učiva atd. ….nechci zdržovat. Když jsem chtěla upozornit na chyby nebo odpovědět na dotazy rodičů, příspěvky mi byly smazány. Zkrátka cenzura tento pořad znehodnotila. Jen chvála projde! A navíc máte omezené příspěvky a reakce. To jsem v žádné diskusi nezažila. A to ještě při zveřejnění příspěvku musíte souhlasit s tím, že vám cokoli může být smazáno či upraveno!!! Kam ta naše demokracie spěje…Přeposlala jsem též do diskuse odkaz na tento „podle mne“ moudrý příspěvek pana Šteffla a byl během 5 minut odstraněn jako nevhodný…
Moje maminka(1938) byla učitelka na 1.stupni. Můj tatínek(1920) (učil 2.st. M+Vv +Pč) – prošel cenzurou 2.světové války. Na Gottwaldovu výzvu šel dobrovolně do dolů, kde o vlásek unikl ze závalu. Před inspekcí vlezl do školy záchodovým okénkem, aby vytrhl z třídnice zapsané učivo vlastivědy, které se nesmělo vyučovat. Vždycky říkal „Kantořina je veselá bída.“. Toto a mnoho dalších jsou moje učitelská kréda. Oba byli po roce 68 označeni za oportunisty a celý život dělali vše navíc zadarmo. ….dnes je to norma pro veřejnost…
Vzkaz pro Pana Šteffla- Děkuji za váš názor a zcela z mého pohledu přiměřený „nadhled.“ Díky za podporu! To je to, co teď my , všichni učitelé, potřebujeme slyšet a co nikde nezaznělo!
Vzkaz pro ČT – Učitelům rozhodně nepomáháte, jen další krok, jak se zviditelnit za každou cenu, pane Dvořáku!

ladislava chanovická
ladislava chanovická
16. 3. 2020 22:08

děkuji

Kateřina Mičková
Kateřina Mičková
16. 3. 2020 23:28

Nebojím se, že to nezvládneme. Bude to krása, až se zase uvidíme. Doženeme to s velkou chutí. S radostí a zbaveni balvanu strachu, který si momentálně všichni vlečeme, se pustíme do práce. Myslím na pracující rodiče, kteří, krom práce, musí dětem vařit a obstarávat ještě i „školní věci“. Držím Vám/nám všem pěsti!

Gabriela Struminská
Gabriela Struminská
16. 3. 2020 23:46

Dobrý večer, ano souhlasím s konsolidací rodičů a dětí, ke které musela bohužel přispět tato situace. Bohužel nesouhlasím s tím, aby rodiče otevírali jeden mail za druhým a řešili vše, co musí s dětmi udělat. Jsem zodpovědný rodič, vš, vystudovany pedagog.pracuji jako osvč a svou práci musím dle lhůt odvést. Mám dvojčata v 1.třídě a starší v sekundě na gymplu. Vězte, že skloubit toto „rádoby “ buďme rádi se svými dětmi, nelze ,dokud pedagogové, zvláště ti mladší (,kteří ješte nepochopili “ záhul“ s vlastními dětmi) nelze. Ano, jsem s nimi ráda, miluji je, věnuji se jim na maximum. Ale v okamžiku, že mne bombarduje matematikař s trojčlenkou 6 stránkami za týden,čerstvě probranou.a my tu řešíme ve 3 lidech 20 úkolu od mgr .po ing.tak se ptám, jak to můžou zvládat jiní rodiče.
A pokud ten pedagog má nutkání to takhle řešit naostro a vystavovat rodiče tomuhle tlaku ,tak asi nemá 3 děti, kterým zároveň musí vařit, chodit s rouškou do obchodu a zároveň vykonávat svou práci. A zapomněla jsem koupit ředkvičky. Beru ráno roušku a jedu do tesca, 2 m odstup u kasy. Bereme totiž písmeno „ř “ .mají prý ochutnat.když nebude, tak mají dvojčata řepu.:-)) V 9 čt 1 ,škola Telka, pak my naše 2 hodky .poté fyzika , matika, chemie. Uvařit oběd. Pracovat budu v noci.
S přáním klidných dní

Jiri Herinek
Jiri Herinek
17. 3. 2020 07:45

Dobry den. Jsme rodice dvou deti 4 tridy a oba chodime do prace ale to co pozaduje skolstvi po detech a rodicich opravdu nelze stihat a je to strasne velky tlak na psychiku. Ted kdyz maji vsichni tolik starosti a meli by bejt relativne v klidu. Tolik ukolu a probirani noveho uciva. Melo se to vyresit tak ze deti by probirali a trenovali ucivo co se ucili a po navratu do skol by to dohnali tak ze by se na cas zrusili hodiny co nejsou tak dulezite treba HV. VV. atd. a kazdy den v tydnu by se ve skole prodlouzil o jednu vyucovaci hodinu. Pracujici rodice maji hodne prace .vareni. prace kolem domacnosti. A ted jak maji stihat tolik kolem uceni a vecer kdyz jsou psychicky na dne jeste nezapomenou poslat do skol ucitelkam oskenovane nebo ofocene ukoly a hned si projit dalsi varku emailu s dalsim ucivem

Jitka Simočková
Jitka Simočková
18. 3. 2020 15:38
Reply to  Jiri Herinek

Zdravím, někdy ten tlak je neúměrný a vyvolávají ho ředitelky-ředitelé- škol, kteří chtějí být jaksi aktivní a zavděčit se rodičům i svým zřizovatelům za každou cenu… – i v této situaci, což je sice hezké, ale čeho je příliš…atd. Vydržte 🙂

Eva Hausnerová
Eva Hausnerová
17. 3. 2020 08:08

Souhlasím s p. Štefflem, chce to hlavně klid a pohodu. Jsem přesvědčená, že to s žáky zvládneme. Budete to jak se říká více na Tlak, ale dáme to.
Přeji všem hlavně klidné dny

Dana Nova
Dana Nova
17. 3. 2020 11:20

No, tak si všichni nasadíme roušky, umyjeme ruce, necháme děti pařit na počítači a budeme se těšit na letní prázdniny, až budeme bez klimatizace v těch parnech dohánět s upečenými dětmi látku. Nebo se rovnou můžete připravit na opakování ročníku.
Anebo se můžeme snažit dětem zachovat aspoň nějaké pracovní návyky a doufat, že s pomocí z domova pracujících učitelů dojde po příchodu do školy k minimalizaci škod.
To byste ty učitele ale mohli přestat kritizovat a taky jim pomoct. Jde jim totiž o vaše děti. A mohlo vám dojít, že tuhle práci už většinou dělají jenom srdcaři.

Helena Martiňáková
Helena Martiňáková
21. 3. 2020 19:30
Reply to  Dana Nova

Paní asi nepracuje,nevaří,nenakupuje,nešije roušky,nemá třeba 3 malé děti a staré lidi v rodině kterým pomáhá a hlavně existenční starosti,jako většina rodičů. Nikdo nechápe, že ti rodiče toho mají nad hlavu sami víc než dost, kor když je třeba matka s dětmi sama.to si musí hlavně mladé ambiciózní nebo vystrasene učitelky,že nejedou dle nalajnovanych osnov,uvědomit.

Tereza Štojdlová
Tereza Štojdlová
17. 3. 2020 13:04

Ja uz ted teda uz neucim, ale tohle je takovy vykrik nekoho, kdo se ve skolstvi nepohybuje nejspis v te „predni lini“. Samozrejme, ze ucitele maji celkem opravnene hruzu z toho, ze deti nestihnou pripravit na zkousky na stredni skoly a gymnazia. Ono se to nestiha ted diky vsem tem certifikovanym testum ani tak, ale pro ucitele nikdo nema slova podekovani, ocekava se nejlepsi vysledky a nedava se nic, spis se nadava. Ucitele klid, jdete detem oddech, je krasne vzletne receno, ale potom prijde skolska inspekce a vadi ji vsechno mozne, prijdou testy, ktere deti srovnavaji. Tlaci se na vysledky ze vsech stran. Lidi maji plnou pusu reci, jak ucitele jejich deti nejsou dost dobry a ucitele delaji, co muzou. Je to takova stvanice. Reknete to spis rodicum, ze ucitele delaji, co muzou, aby se rodice uklidnili. Reknete detem, aby respektovaly a poslouchaly ucitele. Reknete vsem, ze ucitele si zaslouzi lepsi platy, vice uznani a vice investic do skolstvi, a pak ani mesicni vypadek ve skolstvi nezpusobi problem. BTW mate pocit, ze ucitele zadavaji detem moc prace? Mozna si konecne lidi uvedomi, kolik se toho ve skole doopravdy probere, ze to neni levou zadni, ze je to spoustu prace. Prohlednete si poradne, co se vase deti uci, ze to neni legrace to tem detem predat. Mozna je na case nahlednout naopak ucitelske povolani z jine perspektivy.

Marie Kanková
Marie Kanková
17. 3. 2020 15:02

Sice s Vámi souhlasím že tato situace není jednoduchá ani pro učitele ale není řešením že to co s nimi nestíhají ve škole dají nám rodičům abychom s nimi teď udělaly. Jsem doma(naštěstí) na mateřské mám ročního chlapečka a dva starší v 6 a 3 třídě a probrat s tretakem 12 stran matematiky za týden mi přijde nereálné i ve škole natož pak doma a kde máte další předměty? Z čj 4 slovní druhý pod. Jména, slovesa pridav. Jména a příslovce. A do toho 4 strany cvičných vyjmenovaných slov, 4 strany prvouky vše písemně, dvě kapitoly z anglického jazyka včetně naučení slovíček a doplnění dvou listů na procvičení (přiložení k vytisknutí). Se sestakem každý den tři komentáře z úkoly na daný den (3 strany matematika, 2 pracovní listy z čj a 2 strany z aj v učebnici tudíž vše přepsat do sešitu) k tomu výpisy že 4 stran dějepisu, 15 stran fyzika plus nákresy, 2 strany zeměpisu a 3 strany přírodopis plus 4 odkazy na video ke shlédnutí a popsání včely. To vše jsme musely mít hotové do středy 18.3.kdy nám dorazí další pokyny. Vám jako učitelce to upřímně přijde reálné za týden z dětmi probrat? Mě Nikoly a nato že jsem doma to nestíháme nemluvě o tom že do toho člověk musí vařit aby se děti najedly a starat se o domácnost. Jak to mají udělat rodiče co chodí do práce si neumím představit. Mám ekonomickou školu a maturovala jsem s vyznamenáním i tak jsou pro mě nějaké úkoly hodně složité a člověk vysvětluje jednu látku za druhou. Pan nebo paní učitelka vysvětlí jen svoji látku co umí a rodič musí umět vysvětlit vše ať už tomu rozumí či ne a neumím si představit až se žáci vrátí do školy protože každý z rodičů má svůj styl vysvětlování a učitele také jak to vše pak zkloubi. Za mě by bylo lepší kdyby dětem daly cvičení na procvičení toho co už umí aby si to upevnil než je hnát do nové látky které ani nerozumí.

Hanka Boxanová
Hanka Boxanová
17. 3. 2020 20:16

Moc děkuji za příspěvek, který mi mluví z duše. Patřím k těm rodičům, kteří práci nepřerušili, naopak mám nyní práce několikanásobně více a upřímně, jako matka i manažerka každý den po půlnoci padám na ústa.. Spím cca 5 hodin denně, kromě extrémně zvýšených pracovních povinností (pracuji i o víkendu) nakupuji 84-leté mamince, aby nechodila ven…. a k tomu mi doma pláče 11-ti letý syn, že nedokáže ty hory úkolů udělat sám, protože tomu nerozumí. Učitele a učitelky jsem vždy respektovala, zejména ty, kteří svoji práci vnímají jako poslání, ale opravdu mi nyní připadá, že nabyli dojmu, že všichni rodiče mají dovolenou a čas učit svoje děti v domácím prostředí. Proč učitelé jen rozdělují úkoly a nevyužívají online nástroje k výuce??? Nebo alespoň dětem napsat výsledky a okomentovat nejčastější chyby… prostě dělat něco víc než jen napsat: dú: strana 17-24, cvičení….. 🙁

Zuzana Kramerová
Zuzana Kramerová
18. 3. 2020 07:27

Krásně napsáno, ovšem pochybuji o tom že se tím učitelé budou řídit. Teď se totiž ukazuje jak je naše školství zastaralé a špatné. Výhodu mají pouze domškoláci, ti jsou zvyklí učit se doma. Ale většina učitelů ani neví o čem to je když se s dítětem učíte doma. Např. Nemůžete si myslet že když má rozvrh do půl 1,tak bude doma s vámi sedět a učit se do půl 1. Tady jste jeden na jednoho a z vlastní zkušenosti vím že když se učíte s dítětem, tak se vám nevydrží soustředit déle jak 2h s přestávkou. Ovšem za ty 2h se naučí víc než za půl dne ve škole. Rozhodně si nebudeme myslet ze tohle jsou prázdniny a děti prosedí celý den u compu jak tu někdo píše. Učit se každý den ano, ale vemte si např. každý den jeden předmět, máme učebnice, pracovní sešity a všemocný internet. Sourozenci se můžou učit spolu, můj 8letý syn se včera sám nabídl svému 10letému bratrovi že mu pomůže s AJ, naopak on mu minule pomohl s matematikou. A pozadu s učivem nejsme, a i kdyby, je to teprve týden. Zamyslete se nad tím když ve škole vykládáte látku 45minut, jestli těch 45 minut opravdu učíte a kolik děti si z toho něco zapamatuje. A tady chcete po rodičích kteří nejsou zvyklí učit dítě doma, aby se stali učiteli, aby denně zvládli všechny úkoly co ve škole, do toho mají třeba miminko nebo se musí postarat o rodiče, někteří chodí do práce. A pak je tu strach že půjdu koupit chleba a nakazím sebe i celou rodinu tím pitomým virem. V téhle situaci opravdu není na místě, jak tu někdo píše, že kdo to nezvládne bude se šrotit celý léto a nebo budou všichni opakovat.

Laurika Soboňová Lovíšková
Laurika Soboňová Lovíšková
18. 3. 2020 10:49

Nam vedenie skoly povedalo, ze mame deti zamestnat, ale nemame ich pretazovat… zaroven som matka 2 deti na 1.stupni ZS. pani ucitelky im zadali nejake ulohy a nejake projekty…zaroven si zelali, aby DETI s nimi komunikovali a im odfotili/posielali materialy… zaroven maju dohodnuty cas,kedy je p.ucitelka online a odpoveda ziakom na otazky, dokonca sa dnes chystaju na videohovor kvoli diktatu. a ja sa tesim, ze nie som ako matka sama na to, vymyslat detom program a cinnosti dna… a pani ucitelky nam odporucili, pri kazdom MAMIIIII im dat urobit 10 klikov, lebo mnoho otazok rodicom polozia iba z pohodlnosti 🙂 takze nebojte sa deti viest k samostatnosti,dokazu to. a v online svete dokazu fungovat super aj bez pomoci rodicov.

Jitka Simočková
Jitka Simočková
18. 3. 2020 15:31

Pan Šteffl to shrnul hezky a rozumně. Zdraví a životy jsou samozřejmě nade vše a školní povinnosti se dají odsunout a leccos lze řešit alternativně- něco přes Moodle,Google Classroom apod.-zvlášť u studentů jde hodně předmětů takhle realizovat, to je jasné. Blbá situace je to pro letošní maturanty a ty, co mají dělat přijímačky- případné odložení se dá jistě realizovat, ale pro ty, kterých se to týká, to tedy příjemné nebude – kdyby měl p. Šteffl doma takto „postižené“ potomky, tak by taky jistě trochu ztrácel nadhled, ale zase- co se dá dělat, prostě to tak je. Uhelné prázdniny jako on jsem zažila taky, v r. 1979 na ZŠ- byly to 3 týdny a ze začátku, než to vyhlásili, jsme ještě byli párkrát ve škole při velmi chabém topení a mrazech kolem -15-20… Byl v tom podstatný rozdíl- když to srovnám se současností -nic jiného než ta příšerná zima nehrozilo a tak bylo jasné, že to nebude trvat zas tak dlouho a nebylo to nijak děsivé. A tak jsme to přečkali doma a celkově to bylo, tedy co se týká psychiky, pro naše rodiče i učitele určitě příjemnější, než teď pro rodiče dětí… Dnešní děti by asi nepochopily, že jsme byli doma bez internetu, sociálních sítí, na TV se dalo koukat výjimečně, protože tam bylo- na těch 2 stanicích- minimum dobrých pořadů nebo filmů… Takže jsme si jako děti hlavně četly a kreslily. Když šli rodiče nakoupit, tak velký výběr zboží nebyl, ale zase se nemuseli bát nákazy… Celkově to tenkrát bylo mnohem lepší, samozřejmě nemyslím tím politickou situaci…- všichni věděli, že za cca 2-3 týdny arktické mrazy pominou-a vše se vrátí do běžného života, na rozdíl od situace dneska, bohužel…Co na tom je teď možná pozitivní- třeba si někteří lidé opravdu uvědomí, že to, co považovali za priority a „nejdůležitější“ věci na světě, byly ve srovnání s tím, čemu čelíme, maličkosti. Třeba některým učitelům dojde, že když prožívali to, že mají v biologii nebo matematice zpoždění ve výuce 3 týdny nebo že jim nějaký student nepřinesl včas laborky nebo kolega napsal špatně do třídnice apod., tak že to opravdu nebylo to, na čem stojí náš život. Doufám, že některým dojde, že se ráchali v maličkostech a zbytečně řešili a dramatizovali…

Kristýna Hrádková
Kristýna Hrádková
20. 3. 2020 12:24

Situace, která nyní nastala si říká o více změn na více úrovních a nejenom ve školství. A možná až teď si někteří rodiče uvědomí, že být učitelem není lehké.

Helena Martiňáková
Helena Martiňáková
21. 3. 2020 19:21

Možná by melo zasáhnout ministerstvo školství, učitelky přenášejí veškerou výuku na rodiče, což se nedá zvládnout, protože ti,na rozdíl od nich ve škole, mají spoustu jiných povinností a starostí a děti i rodiče neustálý tlak,že se musí učit,stresuji a zatěžují až nezdrave. Navíc nutnost být doma na děti taky špatně působí a místo,aby je rodiče mohli rozptýlit, stresuji je učením ještě víc.myslim,že se dají dočasně změnit osnovy a látku, kterou nestihnou probrat letos ,rozdělit do příštího roku nebo něco nepodstatného prostě vypustit.Takto všichni brzy zešílím.

Marie Rysava
Marie Rysava
21. 3. 2020 21:53

Souhlasím s většinou Vašich názorů. Do práce z práce . Někdy 8h někdy 12h. Doma uvařit na druhý den. Udělat večeři. Postarat se o rodiče v letech. Rychle si sednout k úkolům kterým nerozumějí. Něco si udělají sami a pak přicházím já. Nastudovat si nejdříve látku kterou už dávno neumím. Pak si třeba vzpomenu ale oni se to učí jinak protože mají Frauze a jsem zase v koncích. Přijde mi že toho dostávají hodně. Já to teda nezvládám. Za každým úkolem je napsáno že až přijdou do školy budou hned psát písemku. To se z toho zblázním tuplem. Ať dostávají úkoly proti tomu nic nemám. V normální míře.Ale učit naše děti novou látku?? No nevim. Ať si učitelé udělaj online hodinu a vysvětlí to dětem přes internet. No a pak to všechno završíme obrázkem na VV. To je asi nejdůležitější. Hodně sil nám všem.

Jana Petrášová
Jana Petrášová
22. 3. 2020 08:05

Zajímalo by mě, jestli by byla možná hromadná výuka třídy přes Skype? Žáci doma u PC a učitel ve třídě, nebo taky doma. U nás takhle probíhá výuka hry na flétnu a angličtina. Učitelé nápad přivítali a děti si zvykly.

Vitek Novak
Vitek Novak
2. 4. 2020 20:41

No upřímně řečeno mám pocit,že učitelé se jen snaží všem ukázat jak to maj těžký a jak si jich všichni málo váží…No upřímně nevím čeho bych si měl teď vážit…Máme 2 děti 3. a 6. třída. To že od učitelů který neví jestli mají ležet na levém či právem boku, nepochopitelně za 100%, chodi tuny úkolů z nové látky a my s manželkou po náročné práci doděláváme s dětmi úkoly, které nezvládnou sami je už fakt na budku…Nevím proč jen neopakují a ať je to pak učitelé naučí…Aspoň budou konečně vyučovat a ne jen rozdávat testy. Už toho mám dost.V podstatě se vše točí jen okolo školy a to je už blázinec,takže jsem jim dnes řekl že tenhle týden už školu ukončujiva budou chodit na zahradu a odpočívat… Ať si učitelé trhnou nohou.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.