Trčíme doma a stýská se nám. Jak se můžeme socializovat i z karantény? Pár dobrých tipů ze zámoří


FOTO: "isolation" by Melania Brescia / CC BY-NC-ND 4.0

V posledních týdnech a dnech se životy mnohých z nás obrátily doslova naruby. Ráno vstát, jít do školy a do práce, s kolegy na oběd, s kamarády do posilovny – nic z toho už najednou neplatí. Je životně nutné si zachovávat odstup, ale zároveň potřebujeme zůstat v kontaktu. Jak na to? Odpověď hledá Joe Pinsker, redaktor z časopisu The Atlantic ve svém článku Jak se socializovat v časech koronaviru.

Je dost pravděpodobné, že bez ohledu na všechny dobré rady a předsevzetí nám brzy home office a domácí strava polezou pěkně krkem. Možná ale, pokud zapojíme některé dobré strategie a nápady, podaří se nám domácí nedýchatelno alespoň trochu oddálit. Máme totiž k ruce komunikační technologie, o nichž se generacím například z časů španělské chřipky ani nesnilo. Až na nás začne doléhat osamělost a izolace, zkusme si třeba vzpomenout na své přihlašovací údaje ke Skype účtu, který jsme si před dvaceti lety založili a patnáct let ho nepoužili. Může se hodit!

Zachovejte „společné“ drinky a obědy

Jasně, nejlepší kamarádce asi ani teď nezapomínáte zavolat, ale co takové ty „náhodné“ interakce, jako když si na obědě přisednete k někomu z jiného oddělení nebo potkáte v obchodě sousedku odnaproti – ty teď prostě nezažijete. Melissa Mazmanian z University of California radí: „Zkuste právě s těmi vzdálenějšími známými naplánovat videohovor. Nemějte pocit, že se vnucujete – teď se nikomu nestane, že by do někoho jen tak vrazil na ulici. Jen se jim ozvěte, a zeptejte se, jak se mají.“

Jelikož mnozí z nás teď stejně obědvají u televize nebo u počítače, můžete se zkusit domluvit s někým z přátel nebo kolegů a najezte se „společně“. Jeff Hancock, profesor na Stanford University v Kalifornii, tímto způsobem udržuje kontakt s přáteli zdaleka už dlouhou dobu: „Domlouváme se, že si v devět večer sedneme ke Skypu, zapneme kameru a nalijeme si skleničku whisky. Dáváme si tím najevo, že nám na našem vztahu záleží.“ Stejně tak se i dětem stýská po kamarádech a pár minut hovoru tváří v tvář jim může zvednout náladu, tak se zkuste spojit s ostatními rodiči a udělejte dětem malou party, i když bude každé ve svém pokoji.

„Udržovat vztahy s lidmi, kteří bydlí kousek od vás, je za normálního chodu věcí snadné. Teď, když všichni sedíme doma, je stejně snadné se ozvat i těm, co bydlí třeba na druhé straně světa. Stejně nikam nemůžete, tak ten čas využijte a zkuste zapracovat na vztazích,“ radí Melissa Mazmanian.

Používejte různá média a aplikace, buďte kreativní

Pokud nemáte energii ani čas na intenzivní synchronní rozhovory přes videochat nebo telefon, nevadí – využijte i méně náročné způsoby. „Pošlete přátelům fotku nebo link na hezký článek, i to potěší,“ říká Hancock. Vyčlenit si velký časový prostor pro přátele je důležité, ale když se vám je povede zlehka začlenit do běhu svých dnů, stojí to za to.

Děti si můžou třeba pouštět na YouTube taneční videa (znáte Just Dance?), tancovat podle nich a posílat si svoje pokroky se spolužáky. Spousta učitelů jógy dnes dává zdarma na internet online lekce, k nimž se lze kolektivně připojit. Můžete si také pustit film nebo seriál ve stejnou chvíli, a pak si popovídat o tom, jak se vám líbil. Třeba Netflix v sobě tuto funkci má a umí synchronizovat hned několik uživatelských účtů. Tak co si pustíte dnes?

Podpořte ostatní. Dejte jim vědět, že tu pro ně jste

Profesorka psychologie na Brigham Young University Julianne Holt-Lunstad navrhuje: „Zkuste nabídnout podporu někomu kolem vás. Řekněte, že se na vás může obrátit, kdyby něco potřeboval. Řada psychologických výzkumů ukazuje, že se bude cítit lépe on i vy.“

Podpora může mít různou podobu. Může být hmatatelná – třeba když někomu, kdo je v karanténě, něco uvaříte nebo upečete a necháte mu to za dveřmi. Může mít podobu informace – když někdo z přátel neví, jak řešit složitou situaci, pomozte mu se zorientovat. Anebo můžete nabídnout emocionální pomoc, kdy někomu prostě zavoláte a zeptáte se ho, jak to všechno zvládá a jestli je v rámci možností v pohodě.

Tužte vztahy s rodinou, která trčí doma s vámi

Toto doporučení se může zdát zbytečné – vždyť jsme teď spolu prakticky nonstop! „Život se nám teď zjednodušil, takže je vhodná chvíle na některé aktivity, které jsme už dlouho plánovali dělat, ale pořád na ně nějak nebyl čas,“ říká Julianne Holt-Lunstad.

Život v časech koronaviru velmi ovlivňují nejistoty a obavy, ale jak psycholožka poznamenává, měli bychom se snažit je alespoň na chvíli odsunout stranou: „Je to práce a není to snadné, ale snažím se vymýšlet, jak si ten společný čas víc užívat, než se kvůli němu stresovat. Zkuste vytáhnout hry, malujte si, a když to jde, jděte společně ven.“

Nuda a monotónní dny jsou váš nepřítel

Proč vlastně potřebujeme chodit ven? Kromě nutné denní dávky pohybu je zásadní i změna prostředí; to, že se nedíváte celé dny jen na ten stejný nábytek a zdi. Setkat se a popovídat si se teď nedoporučuje, ale stejně – když někoho potkáte, můžete mu na dálku zamávat a pozdravit se. Nebo běžte ven sami a během toho zavolejte kamarádce (pokud to tedy přes roušku udýcháte). S trochou představivosti se můžete cítit jako na společné procházce!

Pohrát si ale můžete i se svým bytem. Zkuste měnit osvětlení, zapalte si občas svíčku nebo přestěhujte nábytek. A pokud pracujete z domu, odolejte pokušení zůstat celý den v pyžamu, převlékněte se aspoň do něčeho „slušnějšího“. To ostatně můžete udělat, i když si jen skypujete s kamarády. Zní to možná trochu zoufale, ale za pokus nic nedáte.

Pamatujte, že družit se s lidmi je někdy pěkná otrava

„Je také vhodné si připomenout, že mezilidské kontakty nejsou vždycky jen příjemné,“ podotýká Melissa Mazmanian. „Když teď nikoho nevídáte, tak si můžete běžný sociální život romantizovat. Když ale spolu popíjíte přes Skype, nemusíte aspoň absolvovat náročnou cestu domů z baru.“

Takže jakkoliv je skvělý nápad se nyní s lidmi setkávat všemi způsoby, které jsou povolené a bezrizikové, zkuste si užívat i svou samotu. „Upleťte svetr, vymalujte mandalu. Hledejte útěchu v těchto solitérních aktivitách. Třeba zjistíte, že sami se sebou celkem snadno vydržíte,“ dodává Melissa Mazmanian.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.