Nezvládáte školu na dálku? Pomůžou vám studenti. Dobrovolně a zdarma


Ilustrační foto FOTO: Kateřina Lánská

Organická chemie, předpřítomný čas v angličtině, derivace – nebo třeba jen obyčejná procenta nebo úlohy typu vlak vyjel z místa A rychlostí… Školy by se sice v současné chvíli měly soustředit hlavně na opakování, přesto však velká část z nich na děti valí novou látku. Pokud tomu jako rodiče nerozumíte, nebo prostě nestíháte, dobrá zpráva je, že se můžete obrátit na dobrovolníky, kteří učivo dětem vysvětlí.

Webová stránka www.pomahameonline.cz vznikla v reakci na uzavření škol, uvalení karantény a následné vlny dobrovolnické pomoci. Studenti vysokých i středních škol teď mají víc času než dřív a rozhodli se ho věnovat přetíženým rodičům a bezradným žákům. „Normálně studuju sociologii a andragogiku, což je vzdělávání dospělých, ale většinu času pracuji s dětmi. Sice mám pořád co dělat i teď v karanténě, ale chtěla jsem být někomu užitečná, tak jsem se přihlásila a doučuji malé žáčky přes internet,“ říká jedna z lektorek jménem Markéta.

Jak to celé funguje? Zaregistrujete se na webu, vyplníte věk dítěte, třídu, požadovanou látku a možný čas konzultace. Prakticky obratem se vám mailem ozve student a doladíte detaily. Samotná lekce trvá 20-30 minut, takže je dobré si předem připravit přesné otázky na to, co vám není jasné, aby bylo možné začít hned pracovat a využít čas efektivně. Doučování probíhá přes platformu Zoom.

Ještě před spuštěním webu se přihlásilo několik desítek lektorů a stále přibývají další. Aby byla zaručena jejich kvalita, musí všichni projít video-pohovorem a ideálně mít i doporučení třeba od svého učitele. Projekt založila a provozuje ho Výuková agentura, která se v běžných časech zabývá doučováním – nejčastěji matematiky a cizích jazyků, případně přípravě na maturitu a přijímací zkoušky.

„V dnešní době cítíme, že je potřeba pomáhat dětem, které zůstaly ze dne na den doma a mnohdy se učí jen z učebnic a nějakých pracovních listů. Chceme pomoci, jak nejlépe umíme. Věříme, že můžeme odlehčit rodičům a trochu všem tu výuku na dálku zpříjemnit,“ říká zakladatel Výukové agentury Matěj Šach.

A jakou zkušenost mají se službou malí klienti? „Potřebovala jsem vysvětlit sčítání velkých čísel pod sebou. Hodina byla super, protože jsme s učitelkou vybíraly v e-shopu oblečení a počítaly, kolik nás to bude stát. Bylo to o dost zajímavější než s mamkou, ta mi jen dává příklady,“ říká třeťačka Viktorka.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.