Kroužky v době koronavirové. Nevyhovuje vám online verze a chcete peníze zpět? Za jakých podmínek je to možné


FOTO: Honza Soukup, Licensováno pod CC BY 2.0

Máte zaplaceno školkovné, kroužek na celé pololetí nebo letní tábor, ale kvůli karanténě žádná z těchto služeb nefunguje? Někdo vrací celé kurzovné a jiný naopak ani korunu. Naše spolupracovnice Bára Procházková našla právní rady, které mohou být rodičům v této situaci oporou.

Maminka sedmiměsíční holčičky Michaela z Prahy zaplatila 2600 korun za pololetní hudební hrátky. Kurz znala, protože do něj chodila před tím starší dcera, tak se na písničky a rytmus velmi těšila. I druhé dcerce se zpívánky ve skupině moc líbily, bohužel však s příchodem koronavirové epidemie brzy skončily a výuka se přesunula do online prostoru. „Kurz běží živě pouze v pátek v deset a teď je doma i čtyřletá dcera, která je jinak běžně ve školce, takže nám to vůbec nevyhovuje, na zpívánky není klid. Navíc nemáme doma potřebné hudební nástroje a udržet miminko u obrazovky počítače není jednoduché. Hodina je zkrácená, online připojení je přetížené a internet padá,“ popisuje Michaela své zkušenosti. Pro tento věk na rozdíl od starších podle ní online varianta jednoduše nemá smysl.

Tohle jsem si ale nezaplatila…

I když jí změna nevyhovuje, peníze za kurzovné jí organizátoři vrátit nechtějí. Argumentují, že ve smluvních podmínkách nemají uvedeno, že by kurzy měly probíhat na nějaké konkrétní adrese. Proto normálně fungují ve výuce dál a podle nich tím nevzniká nárok na vracení peněz. Toť alespoň citace z emailů, které paní Michaela dostala a podobně to organizátoři ze zmiňované hudební školy potvrdili i v telefonickém rozhovoru, nechtěli však být jmenováni. Pokud rodiče nechtějí posadit několikaměsíční děti před digitální obrazovku, tak si podle nich mají zdroj otočit k sobě a brát video pouze jako návod pro sebe, jak dítě vést. Dítě pak slyší pouze zvukový přenos.

Klíčem k tomu, zda mají rodiče právo na vrácení peněz za neuskutečněnou výuku, je skutečně to, co je napsáno ve smluvních podmínkách, byť výklad, jak je vidět, může být různý. „Pokud je ve smlouvě uvedeno, že je zahrnuta i možnost dálkového nebo online studia, pak by rodiče nárok na vrácení kurzovného neměli. Pokud je uvedena adresa, na které výuka probíhá, a teď tomu tak očividně není, pak nárok na vrácení financí zpravidla je,“ komentuje situaci advokátka ze společnosti Holubová advokáti a specialistka na právo ve školství Alice Frýbová.

Zkrátka, pokud smlouva nezmiňuje výslovně online variantu výuky, kroužek nemůže jednostranně smlouvu změnit a „nutit“ rodiče, aby se účastnili kroužku přes obrazovku. Pokud rodič s náhradním řešením nesouhlasí, měl by to podle konzultovaných právních specialistů neprodleně sdělit poskytovateli a kroužku se neúčastnit. „Pokud by se ho účastnil, bere se to totiž tak, že se změnou smlouvy souhlasí,“ doplňuje Alice Frýbová.

Když ne smlouva, tak občanský zákoník. Nejlépe dohoda

Když situace není jakkoliv předem ošetřena ve smlouvě, pak platí občanský zákoník. I před občanským zákoníkem má však přednost dohoda mezi rodičem a organizací. „Ideální tedy je, aby obě strany našly přijatelný kompromis,“ říká advokátka Alice Frýbová. Ne vždy se ale zájmy obou stran shodují – organizace nechce přijít o peníze za náklady a rodiče zase nechtějí platit, když se kurz nekoná.

Podle práva za kratší provaz tahá ten, na čí straně je překážka. „Pokud smlouvu nelze splnit, tedy pokud je třeba organizace zavřená, pak se jedná o následnou nemožnost plnění závazku. V tomto případě by měla organizace vrátit rodičům peníze za neuskutečněné hodiny,“ říká Alice Frýbová. Naopak pokud by byl někdo v karanténě a nemohl na hodinu přijít, pak je problém na straně účastníka a platba mu propadne. „Lze se domáhat změny smlouvy, aby práva a povinnosti byly fér. Občanský zákoník dokonce předpokládá, že existují situace, kde jsou obě strany povinny se dohodnout. Pokud druhá smluvní strana o změně nechce jednat, lze podat návrh k soudu, aby smlouvu změnil on,“ říká právnička.

A dodává, že i podle práva by rodiče i soukromá zařízení měli být k sobě v této mimořádné situaci solidární a snažit se najít kompromisní řešení výhodné pro obě strany. To se u mnoha jiných případů ostatně daří.

Kde se dohodli

Kupříkladu sportovní síť Gymnathlon, která vede po celé republice přes 130 kurzů všestranného cvičení pro děti, se také zařídila online. Posílá rodičům krátké videotipy na cvičení doma a pořádá live přenosy. Nemá to však být náhrada běžné výuky. „Naší prioritou je fyzická náhrada kurzů. Jakmile budeme vědět, kolik hodin nebude možné zrealizovat, navrhneme řešení, které teď ještě neznáme. Za videa žádné peníze chtít nebudeme, bereme to spíš jako bonus pro naše klienty,“ říká manažer Gymnathlonu Jan Kadlec.

Přes internet běží třeba i jazykové kurzy. „U nás běžně rodiče platí kurzovné měsíčně. V dubnu jsme jim dali na výběr, zda chtějí za sníženou cenu online balíček výuky a doprovodných videí, nebo zda výuku chtějí přerušit,“ říká manažerka jazykové školy Kids&Us Nové Butovice Dagmar Honzáková. Pokud rodičům online výuka nevyhovuje, neplatí tedy smluvní povinnost nadále platit kurzovné, nedostávají ale žádné materiály.

Příkladem těch, kdo bude plnou částku za neuskutečněné kroužky vracet, je například příspěvková organizace Dům dětí a mládeže Stodůlky. „Jen ještě nevíme, kolik přesně to bude. Zatím jsme se totiž nedozvěděli, jestli a kdy budeme moci otevřít a pro koho či jak velké skupiny,“ říká ředitelka DDM Stodůlky Jana Šimánková. Jako všechny příspěvkové organizace čekají na pravidla od ministerstva školství, podle kterých se bude zájmová činnost, tedy kroužky či tábory, moci konat. Pravidla by ministerstvo mělo vydat do konce dubna. „Ihned poté začneme peníze rodičům či dospělým účastníkům rozesílat,“ říká Jana Šimánková.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela Gratzová
Michaela Gratzová
27. 4. 2020 20:25

Tak ono asi také hodně záleží na tom, o jakou organizaci se jedná, zda dostává nějaké příspěvky od státu, města nebo ne. Hodně organizací funguje jen na základě příspěvku rodičů, náklady jim běží dál, mají závazky, nakoupili materiál apod. Pokud by takové organizace měli vracet peníze za všechny neproběhnuté lekce, tak je to zřejmě zlikviduje. Dohoda by samozřejmě byla nejlepší a fajn by byla vstřícnost na obou stranách.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.