Jaké budou letošní tábory? Bez výletů na hrady a zámky, ale oblíbené služby na škrábání brambor zůstanou


Apalucha ve Voticích 2017 FOTO: Oldřich Vlček

„Aspoň ty tábory aby byly,“ říkali si v uplynulých měsících jistě mnozí rodiče, frustrovaní z toho, že jim děti zůstaly doma a bylo potřeba jim zajistit veškerý servis, výukou a jídlem několikrát denně počínaje a zábavou konče. Teď už víme najisto, že tábory – neboli zotavovací akce pro děti – se letos v létě konat budou. Budou ale stejné jako dřív, nebo je doba koronavirová promění?

Když děti nastupovaly před dvěma týdny zase do lavic, musely školy zavést spoustu různých opatření. Rozestupy mezi dětmi, povinné kolektivní dezinfikování rukou, oddělené skupinky. Když jste o nich slyšeli, možná jste si říkali – jak se tohle bude řešit v létě na táborech? V návaznosti na opatření Ministerstva zdravotnictví už nyní můžeme říct, že si není třeba dělat starosti. Pro rodiče může nicméně být hned na začátek důležitá informace, že oblíbené lejstro Souhlas lékaře s účastí na zotavovací akci musejí letos obstarat nové, to z loňska nebude platit.

Pobytové tábory: zpřísní se hygiena, ale služby v kuchyni zůstanou

„Pravidla pro pořádání pobytových táborů jsou v podstatě už teď tak přísná, že na nich už není moc co zpřísňovat,“ říká s lehkou nadsázkou Libor Bezděk, předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v ČR. Jak to tedy bude na pobytových táborech vypadat?

Co se týče hygienických opatření, bude nutné zintenzivnit úklid sociálních zařízení a společných prostor, kdy se kromě běžných saponátů bude používat i dezinfekce. Klasické látkové ručníky na toaletách nahradí jednorázové papírové. Další ze změn je i to, že počet účastníků by neměl přesáhnout 100, a zároveň je i ty nejmenší oddílové tábory pod 30 dětí třeba nahlásit na hygienickou stanici. Turnusy se také nebudou moct střídat přímo, musí mezi nimi být alespoň 8 hodin pauza na kompletní úklid a dezinfekci všech prostor. To může zkomplikovat život například skautům, kteří si předávají tábořiště a využívají jeden autobus pro dopravu dvou oddílů.

A jak to bude se službami v kuchyni? Hygienici původně chtěli malé táborníky vystrnadit z kuchyní úplně; nakonec můžou dělat děti vše kromě samotného vaření a výdeje jídel, vysvětluje Bezděk: „Oblíbené služby na škrábání brambor a mytí nádobí tedy můžeme dětem slíbit.“

Pobytové akce letos bez výletů a návštěv

Podle nových pravidel by se děti měly v maximální možné míře zdržovat v táboře a okolí a nepřicházet do styku s dalšími lidmi. „Hrady, zámky a podobné atrakce si budeme letos muset odpustit, stejně jako celodenní výlety,“ poznamenává Libor Bezděk. Aneta Šimůnková, vedoucí dívčího turistického oddílu z Prahy, s trochou lítosti vysvětluje: „Pro nás opatření znamenají i to, že jsme zrušili veškeré návštěvy a program objednaný zvenčí, jako například zdravotníky se zážitkovou první pomocí a podobně.“ Kateřina Jarošová, ředitelka DDM Ulita v Praze 3, podotýká: „Děti s oblibou využívaly výletů k nákupům dobrot. Letos tedy budou čekat na balíčky z domova, jako my kdysi.“

Přísnější pravidla budou platit i pro nejrůznější projevy nachlazení a jiných neduhů. „U nástupu do autobusu budeme měřit teplotu a také budeme víc dbát na to, aby holky dodržovaly polední klid a opravdu odpočívaly,“ popisuje Aneta Šimůnková z turistického oddílu. „Jakékoliv teploty nebo projevy respiračních onemocnění bychom měli hlásit na hygienu a dítě ihned izolovat. Občas se ale stane, že se někomu stýská, hodně pláče a vyleze mu pak teplota. Musíme s dětmi promluvit hned na začátku a uklidnit je, že i když se někdo třeba necítí dobře a jde si na noc lehnout na marodku, nemusejí hned propadat panice a volat rodičům, že je v táboře koronavirus,“ zamýšlí se Kateřina Jarošová.

Příměstské tábory: vedoucí by se měli řídit zdravým rozumem

Oproti pobytovým táborům mají ty příměstské mnohem volnější režim. Už jen proto, že legislativa na ně vlastně nijak nepamatuje. „Jedná se v podstatě o zájmové kroužky s celodenní docházkou, na které se nevztahují pravidla, která platí ve škole,“ vysvětluje Libor Bezděk. „Z pohledu epidemiologického jsou přitom rizikovější, protože děti se po skončení programu rozběhnou různě na zmrzlinu, na návštěvy nebo na nákupy a druhý den se zase sejdou s ostatními v těsném kontaktu.“ Pořadatelům se nicméně doporučuje, aby dodržovali stejná pravidla jako tábory pobytové.

V DDM Ulita v Praze 3 se každý rok vystřídá na příměstských táborech kolem 800 dětí, v jedné skupině jich bývá kolem dvaceti a najednou v areálu funguje několik skupin. „Pro každou z nich v objektu vyčleníme jednu místnost, kde se budou ráno setkávat a odpoledne čekat na rodiče, aby se děti příliš nemísily,“ vysvětluje Kateřina Jarošová.

Zatímco děti z pobytových táborů na výlety mimo areál nesmějí, účastníků „příměšťáků“ se žádná omezení netýkají. Mohou tedy používat MHD a navštěvovat i ty hrady a zámky. „My vedoucím doporučujeme, aby se řídili zdravým rozumem. To znamená například, aby děti nebrali do frekventovaných parků a omezili cesty hromadnou dopravou,“ dodává Libor Bezděk.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.