Evelínka Franclová: Na přijímačky na víceletý gympl jsem se připravovala rok, jinak bych je neudělala. Což by mi zas tak nevadilo


Nebyla jsem ani moc nervózní. Hodně jsem myslela na to, že nesmím být, protože pak bych to mohla zkazit, říká Evelínka. FOTO: Linda Franclová

V úterý jsem dělala přijímačky na víceleté gymply. Vybrala jsem si Malostranské gymnázium a Gymnázium Jana Keplera, protože na každém z nich studuje jedna moje starší sestra. Ani nevím, proč tam chci. Asi kvůli těm sestrám.

Na přijímačky jsem se připravovala rok. Chodila jsem dvakrát týdně na doučování, ke dvěma různým učitelkám. Vyplňovala jsem testy z minulých let a přijímačky nanečisto a pak jsme s tou paní učitelkou probíraly, kde jsem udělala chyby a jak bych ty úlohy měla řešit. Myslím, že bez toho bych přijímačky neudělala. Když jsem byla na doučování poprvé, trvalo mi půl hodiny, než jsem udělala pět úloh. Celý test by mi trval třeba hodinu a půl. Teď už ho stihnu za 50 minut, to je skoro poloviční čas.

Když mi spolužačka říkala, že budeme dělat přijímačky za 34 dní, lekla jsem se, že je to už hrozně brzo, ale pak jsem to přestala vnímat a nestresovala jsem se. Myslím, že mi pomohlo i to, že jsem od března nechodila do školy. Měla jsem na přípravu víc času. Tak mi ani nevadí, že se letos psaly přijímačky jen v jednom termínu a neměli jsme šanci zlepšit si výsledek druhým testem.

Den před přijímačkama už jsem se neučila. Jela jsem za kamarádkou a vůbec jsme se nebavily o učení, protože ona se na gympl nehlásí. Něco jsme spolu vyšívaly a taky jsme šly na chvíli ven. Nebyla jsem ani moc nervózní. Hodně jsem myslela na to, že nesmím být, protože pak bych to mohla zkazit.

Myslím, že jsem testy vyplnila docela dobře, zdály se mi lehčí než ty, které jsem si dělala během přípravy. Matematiku vidím tak na 47 bodů (z 50) a čeština bude možná o trochu horší. Na „Keplera“ se dělají ještě nějaké zkoušky navíc, ty jsem dělala už minulý pátek. Byl to test studijních předpokladů, ten má zjistit, jestli umíme logicky myslet. A taky jsme psali sloh. Měla jsem napsat dopis svojí oblíbené autorce. Psala jsem Rowlingové, napsala jsem jí, co se mi na Harry Potterovi nejvíc líbilo. Z toho slohu moc dobrý pocit nemám, i když jsem je taky trénovala. Nemám moc ráda psaní. Na „Keplerovi“ pořád něco píšou, to vidím u ségry. Tak kvůli tomuhle bych možná radši na Malostranské gymnázium.

Kdybych se na gympl nedostala, zas tolik by mi to nevadilo. Chodím do montessori třídy, ale doteď u nás nebyl druhý stupeň montessori a tak bych musela začít chodit do normální třídy. Od září ho ale zavádějí, už bych klidně mohla zůstat u nás na škole. I když nevím, kdo v mojí třídě zůstane. Je nás tam 24 a jen devět dětí se nehlásí na gympl. Ani nevím, kdy se dozvím výsledky, myslím, že 16. června. Tak mi držte palce.

Evelínka Franclová chodí do páté třídy základní školy v Praze 6. Hlásí se na dvě víceletá gymnázia. Má dvě starší sestry a mladšího bratra. Má ráda tenis, klavír a muzikál. Ráda čte, kreslí a jezdí na kole nebo na lyžích. 

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
15. 6. 2020 08:20

Ještě, že jsem si tyhle věci (přechod ze ZŠ na gymnázium) už dávno „odkroutil“. Napsat sloh o své oblíbené autorce bych asi nedokázal: žádnou oblíbenou autorku totiž nemám.
 

Michal Kozák
Michal Kozák
15. 6. 2020 11:29

Přeji hodně štěstí! A tomu štěstí se dá jít naproti, ikdyž by se přijetí na gymnázium nepodařilo 🙂

Eva Hanzlíková
Eva Hanzlíková
15. 6. 2020 14:25

Šikovná a sympatická holčina. Držím ji palce.

Milan Kochaník
Milan Kochaník
17. 6. 2020 22:13

Tak alespoň, jak vidět, se slečna snaží. Třeba přijde na něco, na co čekáme celá léta. Quisá algún día.

Kateřina Ahmad
Kateřina Ahmad
19. 6. 2020 19:06

Moc nerozumím tomu proč se tu píše o této neznáme holčičce? Takových dětí co se hlásí na víceleté gymnázium a dostanou se tam je přeci více. Dcera se před lety také hlásila na 8mi leté gymnázium a nemusela se na něj nijak připravovat a a co koho to zajímá? Rok se připravovala tak to asi nebude nadaná studentka nebo ano?Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.