Výběr střední školy od počítače. Jak vypadá kariérní poradenství za covidu?


Je ale důležité si uvědomit, že pokud si nevyberu dobře, život tím nekončí a dá se to řešit. FOTO: Kateřina Lánská

Dny otevřených dveří, veletrhy středních škol, osobnostní testy, besedy, možná i návštěva a pohovor na úřadu práce. To všechno by za běžných okolností na podzim prožívali deváťáci, kteří teď místo toho sedí u počítačů. Jak si dobře vybrat střední školu, když se tam nemůžu jít podívat?

Zhruba 85 000 žáků devátých tříd už za pár měsíců čeká vážné rozhodnutí, kam se vydat po základní škole. Někteří už mají vybráno, jiní tápou a tuší třeba jen to, zda by jim více seděl humanitní nebo přírodovědný směr. Ti, které čekají talentové zkoušky, podávají přihlášky do 30. listopadu, ostatní pak do 1. března 2021. Pomoc s výběrem je na základních školách ošetřena různě: někde se mu věnují výchovní či kariérní poradci, jinde se žáky pracují jejich třídní učitelé. Jak to zvládají teď v časech uzavřených škol?

Kariérní poradkyně: jsem tu pro žáky, nabízím nejčerstvější informace

V ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně má kariérní poradenství a práci s deváťáky na starosti Helena Dušičková (její rady jsme loni publikovali zde). Její velkou výhodou je, že žáky na výběr školy a povolání nepřipravuje až v posledním ročníku, ale začíná už v osmičce předmětem Svět práce. Ten sice na jaře probíhal jen online, základy děti ale dostaly. 

„Na webu školy mám svoji sekci kariérního poradenství a snažím se, aby byla opravdu ‚vymazlená‘ a plná zajímavých a užitečných odkazů,” říká Helena Dušičková.

Největší problém momentálně vidí u žáků, kteří se mají připravovat na talentové zkoušky. „Jsem s nimi v kontaktu a vnímám, že jejich situace není jednoduchá. Mají si totiž připravovat portfolia, intenzivně cvičit na nástroje, trénovat apod. K tomu ale teď často nemají podmínky, navíc se kvůli uzavření škol nemohli jet na konzervatoře a další školy osobně podívat, takže několik z nich se rozhodlo raději zvolit běžné obory. Jen teď ještě netuší, jaké vybrat,” vysvětluje Dušičková.

Pro ty, kteří nejsou rozhodnutí, má Helena Dušičková radu: „Děti mají někdy zkreslené představy o tom, co která profese obnáší, a navíc se málo vyznají samy v sobě. Je vhodné si vyhradit nějaký čas a projít si různé testy, které se nabízejí online a zdarma.” 

Třídní deváťáků: Učíme děti pracovat se stresem, mluvíme s rodiči

Žáci Montessori sekce ZŠ Na Beránku v Praze za obvyklého stavu věcí věnují výběru střední školy a přípravě na přijímací zkoušky značnou část času. „Není to jen o učitelích a naší práci s nimi. Důležitý je i vzájemný kontakt mezi žáky. Někdo objeví zajímavou školu, vypráví o tom ostatním, sdílejí svoje myšlenky a nápady, korigují se navzájem. To jim teď chybí,” říká třídní učitelka letošních deváťáků Kateřina Zielinská. 

Stejně důležitá jako práce se samotnými žáky je i práce s jejich rodiči. Škola proto vytvořila dotazník, který je určen právě jim. „Ptáme se rodičů, zda mají jejich děti vybráno, zda se na výběru školy všichni shodli, a co dělají pro to, aby se dítě na školu dostalo. V dalším kole se budeme soustředit na ty rodiny, kde se představy o další kariérní dráze dítěte liší,” popisuje Zielinská. Někdy se může stát, že dítě se projevuje výrazně jinak doma a ve škole, někdy se rodiče nechtějí vzdát představy o gymnáziu, ačkoliv to dceru nebo syna táhne spíše k něčemu praktičtějšímu. „V těchto případech nabízíme konzultace, kdy si s rodinami povídáme, nabízíme svůj pohled na věc a různé tipy,” říká Zielinská.

Ministerstvo školství připravilo pro deváťáky web s ukázkami testů z češtiny a matematiky, včetně návodů k řešení. V ZŠ Na Beránku je s dětmi už teď procházejí. „Vedeme děti k tomu, aby si úlohy vyzkoušely i doma; napřed jen tak, potom si měří, kolik času jim zaberou, a nakonec je zkouší vyřešit ve stanoveném čase. Naším cílem je, aby se naučily zvládat jak testy, tak časový stres,” vysvětluje Kateřina Zielinská. Stejně jako všichni třídní deváťáků ale hlavně doufá, že tyto závěrečné ročníky přijdou co nejdřív zase prezenčně do školy. 

Ředitelé středních škol: přemýšlíme, jak k nám dostat žáky

Zatímco většina gymnázií má každoročně převis zájemců o studium a ani letos se bát nemusí, odborné školy a učiliště někdy bojují o každou duši. Obvykle jim v tom pomáhají dny otevřených dveří, kdy se zájemci mohou projít po budově, prohlédnout si učebny, pohovořit se studenty a učiteli.

„Momentálně nabízíme individuální konzultace a za dodržení hygienických opatření i prohlídku školy. Bohužel ale není v našich silách tento servis poskytnout všem, kteří by o to stáli,” říká ředitel SOŠ Jarov v Praze Miloslav Janeček. Škola se tedy spoléhá na digitální veletrh Schola Pragensis a videoprezentace jednotlivých oborů na webu školy. 

Videoprezentaci nabízí zájemcům i Integrovaná střední škola Mladá Boleslav. „Tu náladu a energii školy ale z obrázků prostě nenacítíte,” říká trochu posmutněle ředitel Štefan Klíma. Doufá, že se alespoň v lednu nějaké setkání podaří uspořádat, jinak už promýšlí online variantu. 

Jde o hodně, ale nejde o život

Podle ředitele Janečka letos více než jindy hrozí, že si žáci pro sebe nezvolí vhodný obor. Pokud jich má škola víc, dá se poměrně snadno domluvit přestup; pokud se žák mine i výběrem školy, je to složitější situace. Velký tlak a důležitost svého výběru si uvědomují i deváťáci Kateřiny Zielinské: „Volají mi, píší a svěřují se, že se chvílemi cítí až paralyzováni tím, jak velká volba je čeká.”

Je ale důležité si uvědomit, že pokud si nevyberu dobře, život tím nekončí a dá se to řešit. „Vysvětluji jim, že v dnešní době už dávno neplatí, že to, co vyberu teď, budu dělat až do smrti. A i když třeba během prvních měsíců zjistím, že se mi na vybrané škole nelíbí, vždycky můžu řešit přestup, nebo se hned začnu připravovat na přijímačky na další rok, kdy to zkusím jinam. Vnímám to tak, že v dnešní době potřebují žáci i jejich rodiče hodně povzbuzení i uklidnění, a to se jim snažíme poskytnout,” dodává Kateřina Zielinská.

TIPY PRO DEVÁŤÁKY A JEJICH RODIČE:

Na webu Heleny Dušičkové najdete různé odkazy, například na Atlas středních škol a průvodce Kam po devítce s radami a tipy, klikněte ZDE.

Na tomto webu  jsou dostupné nejrůznější testy – sebepoznávací, test profesního zaměření a další.

Kateřina Zielinská pro své žáky objevila,  KDE je možné střední školy filtrovat podle krajů a dozvědět se i to, zda škola nabízí online den otevřených dveří nebo konzultaci pro zájemce.

Web Cermatu nabízející vzorové testové úlohy i rady a tipy, jak přijímačky zvládnout, najdete ZDE

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.