Praktická pomůcka do kapsy aneb Časopisy zabaví i poučí předškoláky


Nabídka časopisů pro předškoláky je široká. Stačí si vybrat. FOTO: Bára Procházková

Časopisy jsou skvělá věc na cesty, vejdou se do kabelky a děti se s nimi dají zabavit třeba v čekárně u lékaře nebo v metru. Stačí mít s sebou fixu nebo pastelky. A po přečtení se dají jednoduše vyhodit či předat dál. Nabízejí nejen poučení a zábavu, ale široká paleta aktivit zajistí i správný vývoj dítěte. Předškoláky navíc dobře připraví na školu. Přinášíme přehled časopisů pro děti od 2 do 7 let.

Ahoj divočino
Časopisy pro předškoláky

Ahoj divočino

Vychází 4x ročně, cena 89 korun

Ukazuje a vysvětluje, co se v aktuálním ročním období děje v přírodě. Neobsahuje klasická cvičení, ale zato nespočet kartiček, obrázků a popisů o rostlinách a zvířatech. Pro předškoláky je nejlepší, aby časopis četli společně s rodiči, protože je postaven na vysvětlujících textech o fenoménech přírody.

Báječná školka

Vychází 11x ročně, cena 49,90 korun

Jednoduché a uživatelsky příjemně zpracované úkoly, které procvičují vše, co by měly děti ve školce umět. Jedinečností je, že v obsahu je i delší příběh na čtení přes několik stránek. V časopise je i dvojstránka s angličtinou a pak cvičení na vybarvování a další dovednosti.

Ben já Mína (4–7 let)

Vychází 5x ročně, cena 45 korun

Obsahuje rozmanité náměty, které vybízejí k zamyšlení a k tvořivosti. Každé vydání má své téma, například Rodinné album, V knihovně, Pirátský sen nebo Indiáni. Ke každému číslu je zdarma k dispozici metodika, ve které je pro rodiče i učitele jednoduše popsáno, jak mohou s časopisem pracovat. Jedinečností je rozličné rozložení úkolů, které jsou navzájem propojeny. Zatímco u většiny časopisů je u jednoho obrázku jeden úkol, tedy například „najdi v bludišti správnou cestu“, časopis Ben já Mína pracuje s jedním obrázkem několika způsoby. Časopis vydává Skaut.

Bumík

Vychází 6x ročně, cena 28 korun

Na každé stránce děti najdou medvídka Bumíka s jeho kamarády slonem, kocourkem, opičákem a žirafou, kteří zažívají různá dobrodružství. Každé číslo je postaveno jako jedno téma, například Bumík v džungli, v cirkuse nebo s hudebními nástroji. Celé vydání se pak točí kolem tohoto tématu. Jednou na děti čeká text, jindy vystřihovánky nebo počty. Nechybí ani naučné okénko, tedy například k tématu džungle přehled afrických zvířat s jejich charakteristikami.

Čtyřlístek MINI

Vychází 6x ročně, cena 39 korun

Časopis patří do rodiny Čtyřlístku a součástí je samozřejmě i oblíbený komiks, pouze však varianta pro menší děti na jedné dvoustránce. Jinak postavičky Čtyřlístku uvádějí různé úkoly, vystřihovánky, říkanky, hry s písmenky nebo omalovánky. Součástí časopisu je ale například i pohádka, která s oblíbenou čtyřkou nemá nic společného, v zimě například O dvanácti měsíčkách.

Dráček (3–7 let)

Vychází 12x ročně, cena 39,90 korun

Otevírá pravidelně číslo jednoduchým dvojstránkovým komiksem, s jehož hrdiny se děti setkávají každý měsíc. Vydání obsahuje jednoduché grafomotorické úkoly, které hravě zvládnou tříleté děti. Nechybí ani písnička nebo vlastní říkanky. Tematicky je číslo svázáno pouze s ročním obdobím.

Hvězdička (3–7 let)

Vychází 6x ročně, cena 49 korun

Barevný časopis obsahuje celou paletu cvičení na procvičování všech potřebných dovedností pro předškoláky. Lehce se ve cvičeních dotkne složitějších témat, třeba jak se postarat o kočku nebo co to jsou pocity. Redakce EDUzínu našla v časopise Hvězdička neoznačenou skrytou reklamu.

Kutílek (2+)

Vychází 11x ročně, cena 79 korun

Je jako jediný určený pro nejmenší děti, které mohou velice rychle úkoly vypracovávat úplně samy. Kutílek nemá žádné texty a na velkých jednoduchých obrázcích se střídají úkoly na vybarvování, spojování či nalepování nálepek, které jsou součástí časopisu. Děti dostanou i jednoduchý úkol na stříhání a lepení.

Malý zajíček (3+)

Vychází 11x ročně, cena 79 korun

Když dvouleté děti odrostou časopisu Kutílek, dá se Malý zajíček považovat za další titul v řadě. Časopis také pracuje se samolepkami, děti si dále procvičují jemnou motoriku, pozornost či rozpoznávání barev.

Méďa Pusík

Vychází 12x ročně, cena 33 korun

Časopisem provází medvídek, který uvádí téměř všechny úkoly. Zadání úkolů je příjemně popsáno v souvislosti s nějakým příběhem nebo ročním obdobím. Děti rozpoznávají stíny, stejné či jiné obrázky, hodně stříhají a hrají obrázkové bingo. Součástí je i naučná dvojstrana k tématu, v podzimním čísle například přehled plodů podzimu. V edici Méďa Pusík vycházejí pravidelně i různé speciály, například Vánoce, Nástup do školky nebo Luštění.

Méďa Pusík
Časopisy pro předškoláky

Nedělníček

Vychází 12x ročně, cena 19,90 korun

Časopis, který patří do edice jednoho z českých bulvárních časopisů, klade důraz na procvičování stříhání, a to od jednoduchých tvarů až po velmi náročné. V časopise nejsou žádné texty a minimálně grafomotorických cvičení.

Peppa Pig

Vychází 12x ročně, cena 89,90 korun

Jedno vydání obsahuje vždy jeden příběh, který prožívá rodina Prasátkových. Málo textu a jednoduché obrázky doplňuje procvičování vybarvování, kreslení nebo třeba úkoly hledání předmětů na obrázku. Nicméně na křídový papír se dětem špatně kreslí. Občas je k časopisu přiložen nějaký dárek, například plastový dětský fotoaparát.

Předškolák

Vychází 6x ročně, cena 29 korun

Časopis má podtitul „Co mám umět, než půjdu do školy“ a přesně takový obsah v něm rodiče najdou. Vedle grafomotorických cvičení jsou tam i stránky na rozvoj sluchového a zrakového vnímání. Předškolák zařazuje i jednoduchá matematická cvičení. Časopis je černobílý a jedná se vlastně o klasické procvičovací listy, které jsou pouze spojeny do sešitu. V časopise nejsou žádné příběhy na pokračování, které by děti mohly dlouhodobě sledovat.

Puntík (2–6 let)

Vychází 12x ročně, cena 39 korun

Pro děti mívá připraveno několik jednoduchých komiksů a klasické úkoly na procvičování jemné motoriky nebo pozornosti. Nechybějí ani říkanky nebo tipy na jednoduchá sezónní tvoření.

Rozmarýnka

Vychází 6x ročně, cena 32 korun

Velmi kreativní a hodně hravý časopis, který klade důraz na sezónní tvoření s dětmi a na přírodu. Paleta materiálů je přitom nekonečná. Návody jsou od nejjednodušších pro dvou až tříleté děti až po ty, kde se rád přidá dospělý. Děti si podle jednoduchého receptu mohou i něco upéct nebo uvařit.

Sluníčko (3–6 let)

Vychází 12x ročně, cena 35 korun

Úkoly zvládnou i mladší děti, součástí je i stránka slovíček v angličtině. Příjemné pro čtenáře je, že celým vydáním se line jeden motiv, například v květnu to byla beruška. Časopis obsahuje celou řadu jednoduchých cvičení na procvičování různých dovedností.

Sluníčko
Časopisy pro předškoláky

Světýlko

Vychází 5x ročně, cena 25 korun

Časopis vydává Junák, je postaven na principech slušnosti a etiky a v této souvislosti nabízí dětem vedle cvičení i tolik potřebný pohled do světa a do společnosti. Jednoduché návody na tvoření a klasická grafomotorická cvičení jsou doplněny tématy z každodenního života a pohledem do přírody. Děti se například dozvědí, co je to soukromí nebo přátelství, jak je důležité slušné chování nebo dobré skutky. Časopis se hodně věnuje bezpečnému chování, například v dopravě nebo u vody.

Šikulka

Vychází 12x ročně, cena 36,90 korun

Obsah redakce staví na tom, aby si předškoláci procvičili vše, co budou potřebovat do školy. V každém čísle je další příběh sourozenců Matýska a Týnky, kteří chodí do školky a prožívají přesně to, co prožívají i čtenáři. Vzory cvičení se opakují v každém vydání, vše je samozřejmě přizpůsobeno roční době. V časopise se pravidelně objevují cvičení, které podporují genderovou stereotypizaci – například rozděl hračky či oblečení na holčičí a klučičí.

Barbie (od 4 let)

Vychází 12x ročně, cena 89,90 korun

Časopis je pro všechny, kdo si zamilovali panenku Barbie. Součástí je i jednoduchý kreativní úkol, počítání pro nejmenší, hledání rozdílů, procvičování držení tužky při projíždění bludištěm a na to všechno dohlíží právě Barbie. Ta jde lyžovat, hraje fotbal či peče muffiny a čtenáři jí při tom pomáhají. Časopis obsahuje dárek.

Bing

Vychází 6x ročně, cena 89,90 korun

Bing je britský dětský animovaný televizní seriál o králíčku Bingovi a jeho kamarádech. A jejich příběhy se dostávají i do časopisu. Tam děti rozeznávají barvy, tvary, čísla od 1 do 10 a řeší lehké hádanky.

Disney Princezna (3–7 let)

Vychází 12x ročně, cena 89,90 korun

Magazín je plný princezen ze známých příběhů Walta Disneye, čtenáři potkají například vodní pannu Ariel, Popelku nebo Bellu z příběhu Kráska a zvíře či Tianu z filmu Princezna a žába. Připraveny jsou komiksové příběhy, hádanky, omalovánky, hry s čísly, hledání rozdílů a rady na vyrábění princeznovských doplňků. V každém čísle je přiložen dárek pro malou princeznu.

Království zvířat (3–6 let)

Vychází 6x ročně, cena 89,90 korun

Magazín je plný fotek skutečných i kreslených zvířat, o kterých se čtenáři dozvědí mnoho zajímavostí. Třeba že slon váží sedm tun, sameček kraba houslisty má klepeto velké, jako je on sám, nebo že i když mravenec má dva milimetry, na světě jich je tolik, že všichni dohromady váží stejně jako všichni lidé. Dále v časopise čtenáři naleznou komiksový příběh, plakát, řeší kvízy a hlavolamy, hledají správnou cestu bludištěm a hrají hry. U každého čísla je přiložen dárek zdarma.

Kreativní úkoly

Vychází 6x ročně, cena 69 korun

Časopis je určen především pro procvičování grafomotoriky u dětí předškolního věku. Obsahuje omalovánky, labyrinty na uvolnění ruky, různé hry a další úkoly na paměť nebo postřeh. Součástí časopisu jsou i samolepky.

Ledové království

Vychází 12x ročně, cena 79,90 korun

Čtenáři se setkají se svými oblíbenými postavami ze známého příběhu a určitě je potěší malá hračka, zdarma přiložená ke každému vydání. Připraven je příběh ve formě komiksu, dvoustránkový plakát a vedle klasických grafomotorických cvičení, hledání, vybarvování i lekce hudby. Součástí je i tip, jak si jednoduše vyrobit maličkost s motivy Ledového království.

Littlest Pet Shop

Vychází 6x ročně, cena 89,90 korun

Časopis je procházka světem zvířátek Littest Pet Shop, sestaven je z komiksových příběhů, hádanek, hlavolamů a omalovánek.

Lokomotiva Tomáš (3–7 let)

Vychází 6x ročně, cena 79,90 korun

Čtenáři se ponoří do světa vláčků a železnice, a to pomocí úkolů, her, vyprávění, říkanek a omalovánek.

Mazlík

Vychází 6x ročně, cena 59 korun

Časopis je určen pro děti, které mají rády zvířata, především psy a kočky, a rády vypracovávají různé úkoly se zvířecí tematikou. Čtenáři se ale nejen potěší zvířátky, ale při řešení úkolů procvičí v předškolních dovednostech. Součástí magazínu jsou i samolepky.

Medvídek Pú

Vychází 6x ročně, cena 89,90 korun

Příběhy medvídka Pú a jeho kamarádů jsou vždy propojené s jednoduchými cvičeními. Během čtení si mohou děti procvičovat například psaní číslic, základní počítání, hledají rozdíly či srovnávají tvary. Nechybí ani tip na jednoduché vyrábění. Všechny úkoly uvádí Medvídek Pú. Pro milovníky kreslených postaviček je přiložen plakát.

Můj kamarád

Vychází 6x ročně, cena 59 korun

Časopis pro děti, které mají rády zvířata. Vychází v tematických vydáních podle jednotlivých zvířat – kůň, kočka, pes… Všechny úkoly jsou pak spojeny s tímto konkrétním zvířetem, děti nejen mohou vybarvovat, spojovat, vymačkávat, hledat rozdíly nebo hledat v bludišti, ale dozvědí se i něco zajímavého o zvířeti. Součástí je i sada samolepek.

My Little Pony

Vychází 13x ročně, cena 89,90 korun

 Magazín je to nejlepší pro milovnice barevných poníků. Na 24 stránkách je pro ně připraveno komiksové čtení, jednoduché hádanky, cvičení postřehu, ale především vybarvování.  Součástí je i plakát.

My Little Pony
My Little Pony

Pejsek a kočička

Vychází 12x ročně, cena 39,90 korun

Tímto časopisem provázejí Pejsek a Kočička, kteří dětem připravili omalovánky, cvičení na první čtení, rozeznávání písmenek, slabik i číslic. (Pozn. red.: Popis je z předplatitelského webu, redakci se nepodařilo zkontaktovat vydavatele a existenci časopisu ověřit.)

Prvňáček (4–6 let)

Vychází 6x ročně, cena 59 korun

Časopis je kombinací samolepek a jednoduchých grafomotorických cvičení. Úkoly mohou být pro předškoláky někdy velkou výzvou, třeba když mají spojit čísla od 1 do 50. V časopise je minimum textu, většina stránek jsou praktická cvičení na bystrost a uvolňování ruky. Křídový papír může komplikovat použití pastelek při vybarvování.

Předškoláček (4–6 let)

Vychází 6x ročně, cena 39 korun

Velkoformátový časopis je postaven na procvičování jemné motoriky s využitím barevných samolepek a klasických cvičení, jako je procházení labyrintu. Na dalších stranách jsou pak úkoly typu srovnávání stínů, srovnání podle velikosti nebo základní počítání. Nechybí ani krátký příběh či logické řady.

Špuntíci

Vychází 11x ročně, cena 39 korun

Jedná se o všeobecně vzdělávací časopis pro předškolní věk. Děti provází pes Špuntík, prasátko Kvík a myška Mína. Součástí je vědomostní okénko, kde se děti například dozvědí, odkud pochází kakao. Dále jsou připravena cvičení na protažení těla, osvěta k čištění zubů a různé grafomotorické úkoly (například k učení písmenek a číslic) nebo kreativní vyrábění. Připravena je i soutěž. V časopise je inzerce.

Tlapková patrola (3–6 let)

Vychází 12x ročně, cena 89,90 korun

Tlapková patrola zavede děti mezi psí záchranáře ze známého příběhu. Společně s nimi děti vybarvují, vystřihují, řeší kvízy a hlavolamy. Součástí je i komiks a přiložen je dárek zdarma.

 Vystřihovánky

Vychází 6x ročně, 39 korun

Jedná se o velkoformátový časopis bez textů, který nabízí především procvičování obkreslování a stříhání, přiloženy jsou i barevné papíry. Ty se po vystřihnutí nalepují. Úkoly s nimi jsou jasně a jednoduše popsány. Nechybí však ani úkoly na procvičování jednoduché grafomotoriky.

Vystřihovánky
Vystřihovánky
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.