Když dítě ví, co ho baví, výběr profesní dráhy je jednodušší, říkají autorky příručky o volbě povolání


Rodiče se často domnívají, že výběr školy, potažmo povolání, je jednorázová záležitost. Podle autorek ovšem rodič může podpořit dítě ze všech úhlů, naučit ho, aby získávalo informace o sobě i o světě a uvědomovalo si sebe průběžně už od útlého věku. FOTO: Kateřina Lánská

Co z našeho dítěte bude? Na jaký obor ho dáme? Co ho bude v životě bavit a co živit? Podobné otázky si klade asi většina rodičů, a tím intenzivněji, čím víc se jejich potomek blíží do deváté třídy a k přijímačkám na střední školu. Někteří rodiče využijí školní poradenství při volbě povolání, jiní se objednají do pedagogicko-psychologické poradny nebo ke kariérovému poradci. Můžeme ale pro své děti udělat i něco víc?

„Kluk chodí rád s dědou hajným do lesa, dáme ho tedy na zemědělku.“ „Dcera od malička vaří, takže dáme přihlášku na hotelovku.“ „To máte dobré, že víte, kam děti půjdou. Když se zeptám těch našich, řeknou: já vůbec nevím. Čekají, že jim něco vyberu.“ I tak by mohl vypadat rozhovor rodičů dětí v 8. nebo 9. třídě, když se rozhodují, co budou dál studovat. Co když ale chlapec chodí do lesa rád proto, že s dědou přepočítává stromy ke kácení, a daleko blíž má ke kalkulačce než k holinkám? A co když děvče na vaření baví pokusy s různými chutěmi a texturami potravin a klidně z ní může být spokojená učitelka chemie? 

Andrea Csirke a Petra Šnepfenbergová, dvě zkušené kariérové poradkyně, sepsaly příručku Jak spolu s dítětem zvládnout volbu povolání? Průvodce rodiče. Provede rodiče nejen základními důležitými fakty, které se týkají samotného hledání škol, přijímacího řízení a nástupu do školy, ale klade si za cíl jít mnohem hlouběji.

Aby si dítě dokázalo dobře vybrat, musí rozumět samo sobě. A v tom mu právě mohou rodiče pomoci.

E-kniha se hodí velmi dobře rodičům deváťáků, ale především matkám a otcům mnohem mladších dětí. „Už v mateřské škole mohou být děti vedeny k uvědomění, že každý je v něčem dobrý, a pravděpodobně každý v něčem jiném. Už v této době dítě může pronikat do světa práce, třeba pomocí výletů na farmy, návštěv policisty ve školce atd. Postupně na druhém stupni a obzvlášť v osmičce a devítce už je načase opravdu zvažovat, co dál,“ říká jedna z autorek Andrea Csirke. „Aby si dítě dokázalo dobře vybrat, musí rozumět samo sobě. A v tom mu právě mohou rodiče pomoci.“ 

Rodiče se často domnívají, že výběr školy, potažmo povolání, je jednorázová záležitost. Podle autorek ovšem rodič může podpořit dítě ze všech úhlů, naučit ho, aby získávalo informace o sobě i o světě a uvědomovalo si sebe průběžně už od útlého věku. K tomu je ale třeba, aby dítě vedli k reflexi a přemýšlení, a v patnácti letech v rozpuku puberty je už poněkud pozdě. 

„Pokud dítě ví, co ho baví a proč ho to baví, bude ve volbě profesního zaměření aktivní a nebude čekat, až mu rodič nebo poradce něco vyberou. Pro většinu učitelů i rodičů může být reflexe náročnou disciplínou. Mají s ní většinou málo osobních zkušeností, takže je pro ně těžké k tomu děti vést. Naše kniha jim v tom může pomoci,“ vysvětluje Petra Šnepfenbergová, druhá z autorek. 

E-kniha obsahuje otázky k zamyšlení, náměty na různé sebekoučovací aktivity, stejně jako odkazy na zajímavé weby, kde rodiče najdou například přehled profesí, které budou pravděpodobně v příštích 30 letech potřeba, a podobně. E-kniha Jak spolu s dítětem zvládnout volbu povolání? Průvodce rodiče je ke stažení na webu www.pruvodcerodice.cz.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.