Vzdělejte si instagram! aneb 7 profilů o češtině, chemii, dějáku i s „králem“ českého školství


Na Instagramu lze sdílet víc než zvláštními filtry upravené fotky dětí. Zkuste si tam naklikat i vzdělávací odkazy. FOTO: Shutterstock

K čemu nám vlastně ty sociální sítě jsou? Šíří se tam hoaxy, mýty i nenávist. Nebo je to jinak? To, co se nám zjevuje při scrollování obsahem sítí, si vybíráme z dost velké míry my sami. Koho sledujeme a komu se rozhodneme dát svou pozornost, totiž rozhoduje o tom, co se nám zjeví. Například pokud koukáme na #cute_videa se štěňaty a kočičkami, nabídne nám daná síť více videí se zoo tematikou, pokud si ale naklikáme vzdělávací obsah, tak nás odmění přísunem kvalitního vzdělávacího obsahu. Otázka tak zní, koho v českých internetových končinách sledovat? A kde? Nejzajímavější možnosti z instagramu vybral specialista na sociální sítě Petr Cieslar.

Čeština s červenou propiskou

Český jazyk je denním chlebem skoro každého občana v ČR. Neexistuje moc důvodů, proč si neustále znalosti o češtině aktualizovat či prohlubovat. Efektivní češtinářský lifestyle nabízí instaúčet Červená propiska. Mimo diktátů, jazykových jednoh(r)ubek a slavných češtinářských chytáků, tady sem tam najdete i nějakou tu soutěž o knihu. Sledovat tenhle profil by jistě doporučilo 9 z 10 národních obrozenců. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Červená propiska (@cervenapropiska)

Fenomén jménem Běžící češtinář

Běhám, tedy přemýšlím nad jazykem českým. Mgr. Jarmil vás na svém instaprofilu hned v záhlaví upozorní na to, že s jeho profilem bude p*del. A co slibuje, dodržuje. Nekonečný proud Stories plných češtinářských kvízů a pouček se line vaším instagramem a vy každodenně zjišťujete, kolik toho o češtině vlastně nevíte. Mgr. Jarmil navíc využívá ke své práci i aktuální situaci, tudíž občas rozebere češtinářskou úroveň některých textů politiků či médií. A to je prostě psina. Čtěte také rozhovor s Běžícím češtinářem

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Běžící češtinář (@bezicicestinar)

Král českého školství Robert Plaga

Řešit maturitu z češtiny na instagramu v komentářích mnohým přišlo jako nějaký vtípek, současný ministr školství ale na svém instagramu skutečně s maturanty o podobě maturit debatoval. V ministerském feedu pak mj. najdete všechny možné aktuality ze školství (od ujištění se o zavření/otevření škol až po informace o registraci k očkování učitelů). Ministerský instagram ale obsahuje i spoustu tipů na vzdělávací aktivity (ty ministr jede a publikuje hlavně ve Stories).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Robert Plaga (@robert_plaga_msmt)

(Ne)děravá paměť s Jakubem Pokem

Zapamatovat si sto slovíček za hodinku? Že to jako nejde? A proč by to jako nešlo? Návod na to, jak pracovat se svou pamětí a mozkem tak, abyste měli superschopnosti jako pověstné zvíře z řádu chobotnatců, vám na svém instagramu jako na bílém podnose naservíruje právě Jakub Pok. Takže šup šup zlepšovat schopnosti centrálního nervového systému… 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jakub Pok (@pok_jakub)

Chemie s Olgou

Chemie bývá často (mnohdy nepochopitelně) označována jako třeba strašák plný molekul, vazeb a reakcí. Olga vás přesvědčí o tom, že chemie je především láska (ostatně pocit zamilovanosti je možno svým způsobem interpretovat jako „pouhý” chemický proces). Pokud k vám po večerech chodí strašit alkany, alkoholy, fenoly a další fantastické sloučeniny a prvky, účet Olinium by vás tohoto strašáka mohl zbavit. Sledovat Olgu lze jak na instáči, tak i na Youtube.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Olinium (@oliniumchemistry)

Problém jménem matematika

Osvěžování Pythagorovy věty, výpočtu objemu válce a rozjímání nad kvadratickou rovnicí. Někdy v minulosti jste o těchto podivuhodných slovech a výpočtech asi slyšeli, dokonce jste je možná i kdysi uměli vypočítat (pokud se vypočítáváním lecčeho neživíte, že). Pokud ale patříte mezi matematické mudly (ale chcete ohromit své dítě při on-line výuce), zkuste pro osvěžování i pochopení matematiky sledovat účet matematika.jv.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Matematika JV (@matematika.jv)

Děják ze Slovenska

Sandra Sviteková je slovenská youtuberka/učitelka, která svým výkladem doslova pobláznila slovenský (sorryjako, ale aj český) Youtube. Na jejím profilu se dozvíte opravdu ledacos z dějin a tzv. historie všedního dne. Ve svých videích Sandra rozebírá problematiku dějin epidemií i porodnictví a vysvětluje i „tradičně oblíbená” témata jako Vídeňský kongres či Reformaci.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dejepis Inak (@dejepisinak)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.