Časopisy pro školáky. Vyhozené peníze, nebo zábava, která neomrzí?


Dětské časopisy se stále drží papíru. Znáte ten o Simpsonových nebo Bobří stopu? FOTO: Shutterstock

Zatímco časopisy pro předškoláky většinou podporují celkový rozvoj různých dovedností, pro školáky zůstává takových časopisů pouze hrstka. Velká část z více než tří desítek titulů je určena fanouškům konkrétní oblasti zájmu – historie, sportu, domácím mazlíčkům, stavebnici lego nebo například skautingu.

abc (9–14 let, vychází 24x ročně, cena 45 korun)

Časopis se věnuje mnoha přírodovědným i technickým tématům, ale nechybí ani humanitnější pohled, například do historie. Čtenáři mají příležitost zkoumat u vybraných námětů všemožné detaily. Například ptačí křídla článek popisuje ze všech úhlů pohledu, tedy jak souvisí délka křídel s potravou, s teplotou v oblasti, ve které žijí, s migrací, jak se vlastně vypočítává či jak se jednotlivé části ptačích křídel jmenují. Obsahuje reklamu.

Bart Simpson (vychází 12x ročně, cena 39 korun)

Jak už název napovídá, časopis je zasvěcen rodině Simpsonových. V každém vydání čtenáři najdou několik příběhů, a vydavatel tvrdí, že tyto příběhy nejsou známy z komiksového televizního seriálu.

Batman/Fortnite (vyjde pouze 6x, cena 79 korun)

Jedná se o speciál pouze na rok 2021. Batman se dostane do světa akční hry Fortnite a bude se muset spolu s ostatními postavami probojovat až do konce. Každý komiks bude obsahovat originální kód, který čtenáři poskytne možnost nového vybavení do hry.

Bobří stopa (vychází 4x ročně, cena 50 korun)

Obsahem časopisu pro fanoušky Jaroslava Foglara jsou rozhovory se známými osobnostmi, čtenáři se vydávají pro stopách starých klubů, ale dozvídají se i novinky z klubů stále aktivních. Připraveny jsou povídky i luštění a pozvánky na foglarovské akce či reportáže z nich.

Časostroj (vychází 10x ročně, cena 79,90 korun)

Magazín přináší výlet do historie pradávné i nedávné, od druhohor přes počátky lyžování až k seznámení s manželkou T. G. Masaryka. Nechybí vědomostní kvíz, krátké texty, zajímavosti nebo komiks. Děti se dozvědí informace o zásadních vynálezech nebo si přečtou medailonky významných osobností. Nechybí ani turistický výlet do zajímavých měst a jejich historie.

Čtyřlístek (vychází 20x ročně, cena 39 korun)

Čtyřlístek je ověřená klasika již desítky let. V každém čísle na čtenáře čeká nová příhoda oblíbené čtyřky Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi. Na obsahu, kvalitě i oblíbenosti se po celou dobu nic nezměnilo. V každém vydání se také nacházejí čtyři další komiksové příběhy s různými hrdiny.

Hot Wheels (5–12 let, vychází 7x ročně, cena 79,90 korun)

Automobil, motorka, bikros nebo skating – magazín je určen pro malé fanoušky motorismu a všeho, co má kola. Čtenáři se seznámí s prostředím závodů formule 1, s novinkami nebo naopak s legendami v tomto světě. Obsahuje i plakát.

Kroky (pro školou povinné, vychází 6x ročně, cena 50 korun)

Křesťanský časopis spojený s vírou v Boha a s rozšiřováním křesťanských hodnot. Příběhy nejsou jen k pobavení, ale jejich součástí je i společné zamyšlení pro rodiče s dětmi nad tématy jako například dělání zakázaných věcí nebo jak by se měl člověk zachovat, pokud zažije ponížení. Časopis obsahuje tipy na výlet po Česku, ale i v zahraničí. I když v časopise převládá text, součástí je i křížovka, komiks nebo omalovánka.

Ledové království (vychází 12x ročně, cena 79,90 korun)

Časopis doplňuje známý film Ledové království o princeznách Anně a Else, které se svými přáteli prožívají různá dobrodružství. Součástí časopisu jsou i hlavolamy či hry.

LEGO Avengers, LEGO Batman, LEGO City, LEGO Disney Princezna, LEGO Explorer, LEGO Friends, LEGO Jurassic World, LEGO Star Wars (vychází 2–8x ročně, cena 99,90 korun)

Avengers. Jedná se o časopis s hračkou ze světa stavebnice lego. Čtenář najde i komiks či plakát nebo třeba úkoly jako hádání správných stínů či hledání cesty z labyrintu.

Čtěte také  Praktická pomůcka do kapsy aneb Časopisy zabaví i poučí předškoláky

Batman. Hlavní součástí magazínu je komiks s Batmanem v hlavní roli, doplněný o plakát a rébus.

City. Hlavním tématem je město City a jeho hrdinové, kteří prožívají napínavé příhody. Součástí je i malá lego-hračka. Hlavní částí je komiks, nechybí ani dvoustránka se zajímavostmi, tedy pokud je například přiložena hračka potápěče, čtenář se dozví informace o žralocích a jiných mořských živočiších.

Disney Princezna. Princezny zažívají různá dobrodružství, obsahuje i několik úkolů na logiku, kreslení či grafomotoriku, kvíz, tip na vyrábění a plakát. Stejně jako u jiných lego časopisů je ale hlavním obsahem komiksový příběh. Součástí je i malá lego stavebnice.

Explorer. Magazín zavádí čtenáře do světa stavebnice lego a přináší tipy, jak tyto kostky kreativně využívat.

Friends. Magazín přináší kreslený komiks, vědomostní okénko, které se tematicky opírá o téma komiksu. Když jsou například kamarádky u moře, dozvědí se čtenáři zajímavosti ze života delfínů. Dále časopis obsahuje plakát či jednoduché úkoly.

Jurassic World. Podobně jako u ostatních časopisů s tematikou stavebnice je i tady hlavní částí komiksový příběh. Ten je doplněn plakátem, hádankami či tipem, jak si sestavit z kostiček nějakou zajímavost. Například jak sestrojit dinosauří laboratoř, která je k časopisu přiložena.

Který časopis vyberete?
Který časopis vyberete?FOTO: Bára Procházková

Ninjago. Většinu obsahu tvoří komiks, který je doplněný několika dovednostními úkoly typu jak najít cestu ven z labyrintu.

Star Wars. Časopis obsahuje komiks a tipy na jednoduché hry i s potřebnými herními prvky.

Mateřídouška (od 7 let, vychází 12x ročně, cena 45 korun)

Obsah tradičního časopisu, který je na trhu už 75 let, se vztahuje vždy k ročnímu období a dění kolem nás. Redakce přináší tip na aktuální film pro děti, luštění a křížovky, tipy na sezónní tvoření či trochu čtení. Děti se dozvědí také zajímavosti ze světa fauny či flory. Obsahuje reklamu.

Pevnost (od 13 let, vychází 12x ročně, cena 69 korun)

Časopis vede čtenáře do světa fantasy, science fiction či hororu. Pevnost je rozčleněná do čtyř sekcí: na filmovou, literární, herní a historicko-mytologickou. Současné fenomény jako například Hobit, Twilight sága, Hunger Games nebo Zaklínač tvoří základ doplněný původními recenzemi, tematickými články a rozhovory s filmovými či literárními tvůrci.

Power Rangers (vychází 4x ročně, cena 89,90 korun)

Časopis přináší úkoly, hádanky nebo hry pro fanoušky komiksu Power Rangers.

Primáček (6–10 let, vychází 6x ročně, cena 59,90 korun)

Magazín je spojen v TV Prima a jejím ranním vysíláním pro děti. Přináší jednoduché texty s komiksovými bublinami pro začínající čtenáře a úkoly, které jsou propojeny s postavičkami z televize.

Raketa (6–12 let, vychází 4x ročně, cena 99 korun)

Čtěte také  Děti jsou ze školy přetížené, my je chceme hlavně bavit, říkají šéfredaktorky časopisu Raketa

Raketa je jedinečný časopis, který spojuje umění, kreativitu, vědomosti a zábavu. Čtenáři v něm najdou komiks, příběhy na čtení, tipy na vaření, tipy na tvoření či podnětné hry. Každé číslo je věnované jinému tématu – například rodina, kolo, u protinožců, sport v kulichu nebo elektřina. Speciální filmové vydání téma objevuje ve všech detailech – profese u filmu, životopis průkopnice animovaného filmu, křížovka „v kině“ v angličtině, vysvětlení rozdílu mezi westernem a gangsterkou, artikulační cvičení pro herce, tip na výrobu přístroje pro pohyblivé obrázky, zvuky ve filmu a mnoho dalšího. Neobsahuje reklamu.

Roverský kmen (od 15 let, vychází 5x ročně, cena 25 korun)

Časopis vydává organizace Junák – český skaut a je určen pro náctileté následovníky tohoto hnutí. Texty kopírují aktuální témata, která hýbou skautským hnutím. Obsah pomáhá v osobnostním rozvoji jedince, nabízí ale také metodické návody pro vedení celých skupin.

Skaut (11–15 let, vychází 5x ročně, cena 25 korun)

Časopis vydává organizace Junák – český skaut pro své fanoušky. Číst ho mohou jak jednotlivci, kteří si mohou podle návodu něco vyrobit nebo si přečíst povídku, komiks nebo se dozvědět o novinkách ze skautského světa, tak celé družiny. Pro ty jsou připraveny tipy na aktivity pro jednotlivá setkání.

Sofie První (3–8 let, vychází 4x ročně, cena 69,90 korun)

Magazín je vytvořen na motivy seriálu Disney Channel. Sofie je nastávající princezna a čtenáři s ní mohou sdílej její dobrodružství.

Spider-man (7–12 let, vychází 12x ročně, cena 72,90 korun)

Časopis obsahuje napínavé příběhy známého pavoučího muže a také hádanky či různé rébusy.

Tečka (od 6 let, vychází 6x ročně, cena 45 korun)

Tečka je volným pokračováním časopisu Puntík, který je určen spíše pro předškoláky. Časopis je určen pro všeobecný rozvoj školáků, obsahuje například luštění, tvoření či komiks, extra sešit pak přináší příběh k procvičování čtení. Časopis provázejí zvídavé postavičky vykřičník Viky a otazník Ota.

XB1 (vychází 12x ročně, cena 95 korun)

Měsíčník sci-fi, fantasy a hororu. Časopis zaznamenal komplikace v období coronavirové pandemie, díky podpoře čtenářů se však podařilo vybrat peníze pro další vydávání.

21. století junior (8–14 let, vychází 6x ročně, cena 76,90 korun)

Čtenáři se dozvědí novinky z moderní vědy, tajů přírody, ale také o nejnovějších trendech z oblasti mobilních telefonů nebo počítačových her. Texty se věnují i freestylovým sportům a modernímu tanci.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.