Přijímačky jsou tu! Naplánujte s dětmi společný večer i zajímavý program po nich


Test je jen test. FOTO: Unsplash

Trvají jen o něco málo víc než dvě hodiny, a přitom rozhodnou o tom, jak bude vypadat život dítěte v následujících nejméně čtyřech letech. Řeč je o jednotných přijímacích zkouškách, které letos absolvuje v Česku na 114 tisíc žáků základních škol. Deváťáci k nim nastupují 13. a 14. dubna, víceletá gymnázia je pořádají ve dnech 17. a 18. dubna.

V životě dětí je to první velká zkouška a na seznamu nejvíce stresových záležitostí v jejich dosavadních životech se velmi pravděpodobně dostane na přední místa. I když o tom, jak velkým strašákem zkoušky budou, rozhoduje často rodič, který může dítěti pomoci, ale také – často i nevědomky – jeho tíseň zvýšit. 

„Někdy mají rodiče na děti přílišné nároky a očekávání. Dítě z jejich chování mnohdy nabyde dojmu, že přijímací řízení je otázkou života a smrti a že na jejich úspěšném zvládnutí stojí jejich budoucnost. To je pro ně značně zatěžující. A taková zátěž se pak může negativně podepsat i na jejich výkonu při zkouškách,“ říká Magdalena Černá z Centra LOCIKA, které se primárně zabývá pomocí pro děti ohrožené násilím v rodině. 

Naopak radí, aby se rodiče pokusili význam přijímacího řízení nepřeceňovat. Například tím, že si připraví i plán B. Promluví si se svými dětmi o tom, jaké další řešení a cesty mají, pokud vše nedopadne podle plánu. A dětem zdůrazní, že hlavní je snaha, ne výsledek. 

„Rodiče však mohou dětem pomoci i tak, že je naučí, jak uvolnit napětí. Pokud bude dítě znát některé základní relaxační techniky, pomůže mu to i během samotné zkoušky. Na internetu najdou řadu návodů a ideální je, pokud je budou dělat spolu s dětmi,“ říká Magdalena Černá. 

To proto, že právě klid děti potřebují před zkouškami nejvíce. Zkuste neřešit v těchto dnech žádné sporné záležitosti a vyhnout se konfliktům. Místo toho nechte dítě, ať dělá věci, které ho baví, ideálně i venku. A k tomu dostatek spánku. 

Na rodičích je však ještě jeden velký úkol: I když sami vnímají zkoušky jako velmi důležité a cítí obavy, neměli by tyto své pocity přenášet na dítě. Například tím, že budou zlehčovat jeho strach a nebo mu naopak budou vyčítat, že podcenilo přípravu a teď uvidí! „Místo toho je dobré děti už den před testem nenutit do nového učiva, udělat si hezký společný večer a naplánovat, co zajímavého budou po přijímačkách dělat,“ říká Magdalena Černá s tím, že to však rozhodně není to samé, jako slíbit jim za vysoký počet bodů odměnu. 

Možná tím nejdůležitějším, co od rodičů podle odborníků potřebují děti slyšet, je, že nejsou samy. Že test je jen test. „Připomeňte jim všechno, co se jim daří a v čem jsou úspěšné. Umožněte jim vidět jejich silné stránky a zdroje. Je pravděpodobné, že když ve vás budou děti cítit oporu a budou věřit ve své kompetence, tak se jim u přijímaček povede líp,“ radí Magdalena Černá z Centra LOCIKA. 

Našli jste v článku chybu? Napište nám prosím na korektor@eduin.cz

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.